Vysporiadanie domu po rozvode

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislava

Otázka: Vysporiadanie domu po rozvode

S manželom sme sa rozviedli 9. 10. 2013. Máme malého, jednoročného syna. Ešte pred rozvodom mi manžel daroval nehnuteľnosť pomocou darovacej zmluvy. Ide o dom s piatimi bytovými jednotkami. Polovicu z neho daroval svojej mame a druhú polovicu mne s tým, že bude tam mať právo dožitia. Avšak, zo svojej polovice som darovala polovicu jeho mame. Takže ona vlastní tri štvrtiny budovy a ja jednu štvrtinu. Budova bola skolaudovaná ako dom s dvoma bytovými jednotkami, no je tam ich päť. Právne však tieto byty nie je možné rozdeliť a samostatne predať. Ešte pred rozvodom stihol manžel preniesť vlastníctvo všetkých ostatných nehnuteľností na svoju mamu, aby nemusel platiť vysoké výživné a nedal mi nič. Chcela by som sa opýtať, aké práva mám na byt, v ktorom žijem. Nie je presne definované, ktorá štvrtina budovy je moja. V minulosti ma manžel fyzicky napádal. On vlastní dva rodinné domy - jeden, kde sme mali bývať spoločne, a druhý, ktorý postavil na predaj. Teda, mať kde bývať má. Mám nárok na výmenu zámkov v byte, kde bydlím? Tento byt je v budove, z ktorej vlastním približne jednu štvrtinu. Ako by sa malo riešiť rozdelenie nábytku, spotrebičov a všetkého ostatného?

Odpoveď: Vysporiadanie domu po rozvode

Dobrý deň,

pokiaľ ide o vysporiadanie domu po rozvode, je potrebné uviesť, že pokiaľ tomto dome vlastníte jednu štvrtinu a túto jednu štvrtinu ste získali darovaním, nepatrí tento podiel do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

Vyriešiť je však potrebné ešte jednu zásadnú vec a to akým spôsobom nadobudol Váš bývalý manžel vlastnícke právo k tomuto domu. Pokiaľ to bolo počas manželstva (a nebolo to dedičstvom alebo darom, prípadne reštitúciou) a nadobudnutie tohto domu použil spoločné prostriedky, potom tento dom patril do BSM. Z právneho hľadiska platí, že darovanie v rámci BSM medzi manželmi nie je možné.

Ak prepísal nehnuteľnosti na svoju mamu, ešte to neznamená, že by ste nemali mať z týchto nehnuteľností nejaký nárok. Pokiaľ nehnuteľnosti, ktoré nadobudol Váš manžel počas manželstva patrili do BSM, potom ich nemohol bez Vášho súhlasu len tak darovať tretej osobe (nielen darovať ale ani predať).

Pokiaľ manžel staval dom na predaj počas manželstva, tento dom by taktiež mal patriť do BSM.

Pokiaľ ide o Vašu otázku, či máte nárok na výmenu zámkov v dome, k tomu uvádzame, že pokiaľ by sme brali do úvahy, že  1/4 domu patrí Vám a manžel nemá žiadne vlastnícke právo k tomuto domu, po dohode s druhým spoluvlastníkom (jeho matkou), máte právo vymeniť na dome zámky. Je však otázne, či jeho matka bude s takýmto postupom súhlasiť. Pokiaľ ide o nábytok, spotrebiče a ostatné veci, tak tieto sa vysporiadavajú v rámci konania o vysporiadanie BSM. Ak sa nedohodnete mimosúdne, bude potrebné všetky tieto veci riešiť súdnou cestou.

Odporúčam Vám konzultáciu u advokáta, s ktorým prejdete každú jednu nehnuteľnosť a spôsob ich nadobudnutia. Advokát posúdi či nehnuteľnosti patrili alebo nepatrili do BSM. Advokát určí, aký nárok by ste mali z majetku.

Vysporiadanie domu po rozvode nie je všetko, čo by sa v takomto konaní rieši.