Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Dedenie a dlhy poručiteľa


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Nitra

Otázka: Dedenie a dlhy poručiteľa

Sme dvaja bratia. Naša mama zomrela a mala exekútora, takže sme z nej niečo zdediti. Rádi by sme sa vám opýtali, či existuje povinnosť platiť vtedy, keď nám nezanechala žiadne majetok a nevieme to z čoho uhradiť. Vopred ďakujeme za odpoveď.

Odpoveď: Dedenie a dlhy poručiteľa

Dobý deň. Vaša otázka sa týka prechodu poručiteľových dlhov na dedičov. Možno skonštatovať, že prechod dlhov je súčasťou dedenia, pričom jeho právny základ je v samotnej podstate dedenia, ktorá predstavuje univerzálnu sukcesiu. Je preto na mieste, aby sa dedičia nepodieľali len na majetkovom prospechu z dedenia, ale aby primerane zodpovedali aj za náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za tiež za prípadné dlhy poručiteľa.

 

Prechod dlhov

Základný legislatívny rámec prechodu dlhov pri dedení upravuje ustanovenie § 470 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého platí, že:

„(1) Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou.

(2) Ak je viac dedičov, zodpovedajú za náklady poručiteľovho pohrebu a za dlhy podľa pomeru toho, čo z dedičstva nadobudli, k celému dedičstvu.“

Z odseku 1 citovaného zákonného ustanovenia je zrejmé, že dedenie poručiteľových dlhov nie je takpovediac absolútne a je limitované výškou ceny nadobudnutého dedičstva. Uvedené ustanovenie má teda zásadný právny význam z pohľadu ochrany dedičov, pretože zákon je nastavený tak, aby sa postavenie dediča v dôsledku dedenia nezhoršilo.

Preto ak majú smrťou poručiteľa prejsť na dediča dlhy, musí byť tento prechod dlhov spojený so súčasným prechodom majetkových práv na osobu, ktorá má vo vzťahu k tretím osobám (veriteľom) nahradiť poručiteľa. Základným predpokladom prechodu dlhov z poručiteľa na dediča je teda existencia vecí a práv, ktoré majú majetkovú hodnotu a ktoré dedič nadobudol dedením po poručiteľovi.

Z vyššie citovaného odseku 2 vyplýva, že ak je dedičov viac, nezodpovedajú za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy solidárne, tzn. spoločne a nerozdielne. Zodpovednosť dedičov je totiž delená, pričom každý z nich zodpovedná za uvedené náklady a dlhy len v rozsahu ceny svojho dedičského podielu k cene celého dedičstva. Z uvedeného dôvodu sa pohľadávky veriteľov takpovediac „rozkladajú“ na jednotlivých dedičov, a to podľa počtu dedičov a ceny každého jednotlivého dedičského podielu.

Dedič zodpovedá voči veriteľom poručiteľa za jeho dlhy nielen vecami a inými hodnotami, ktoré nadobudol dedením, ale aj svojím vlastným majetkom (a to až do výšky hodnoty nadobudnutého dedičstva). Hoci je zodpovednosť dediča obmedzená cenou dedičstva, príp. cenou dedičského podielu ak je dedičov viac, práve v tomto spôsobe zodpovednosti za poručiteľove dlhy spočíva pre dediča určité riziko, a to za predpokladu, že majetkové hodnoty nadobudnuté dedením nie sú ľahko speňažiteľné.

V súvislosti s prechodom dlhov je potrebné uviesť aj to, že na dediča prechádzajú len tie poručiteľove dlhy, ktoré vznikli ešte za jeho života a ktoré jeho smrťou nezanikajú (z uvedeného dôvodu sme nepatria napr. plnenie, ktoré poručiteľ mal vykonať osobne, vyživovacia povinnosť poručiteľa, povinnosti vyplývajúce z pracovnoprávnych predpisov a iné).

 

Zastavenie dedičského konania a nepatrný majetok

Ak poručiteľ nezanechal žiadny majetok, nenastupuje dedenie a nedochádza k prejednaniu dedičstva. V takomto prípade by malo dôjsť k zastaveniu dedičského konania.

K zastaveniu dedičského konania by malo dôjsť aj vtedy, ak po zosnulom zostane len tzv. nepatrný majetok. Ten súd zjednodušeným postupom vydá tomu, kto sa postaral o pohreb poručiteľa. Za takýchto okolností nemá význam ani upovedomenie dedičov o ich dedičskom práve, ani poučenie o tom, že dedič má možnosť do stanovenej doby dedičstvo odmietnuť a pod. V takom prípade totiž nemá kto za poručiteľove dlhy zodpovedať.

Vydanie nepatrného majetku sa pritom musí týkať všetkého majetku poručiteľa. K vydaniu nepatrného majetku však nemôže dôjsť proti vôli toho, kto sa postaral o pohreb.

V danej súvislosti tiež možno poukázať na Zborník č. I Najvyššieho súdu ČSSR o občianskom súdnom konaní a konaní pred štátnym notárstvom, r. 1974, str. 532, v ktorom je prezentovaný nasledovný právny názor: „Za dlhy poručiteľa nezodpovedá ten, komu štátne notárstvo vydalo nepatrný majetok poručiteľa podľa ustanovenia § 32 ods. 2 NP (teraz § 175h ods. 2 OSP – pozn. autora). Ten, kto sa postaral o poručiteľov pohreb, nie je dedičom a nenadobudol dedičstvo v zmysle ustanovenia § 470 OZ.“

Vychádzajúc z citovaného judikátu je zrejmé, že pri uplatnení inštitútu vydania nepatrného majetku osobe, ktorá sa postarala o pohreb poručiteľa, nejde o dedenie v pravom zmysle slova. Takáto osoba totiž ani nie je označovaná ako dedič, nakoľko dedičské konanie sa pri uplatnení tohto inštitútu zastavuje. Z uvedeného teda vyplýva, že takáto osoba ani nezodpovedá za poručiteľove dlhy, a to ani v rozsahu vydaného nepatrného majetku.

 

Záver

Vychádzajúc zo zadanej otázky, v ktorej uvádzate, že Vaša matka Vám s bratom nezanechala nič, nie je mi zrejmé, prečo by ste mali zodpovedať za jej dlhy, ktoré boli vymáhané exekučne. Ak totiž Vaša matka nezanechala žiadny majetok, prípadne zanechala iba tzv. nepatrný majetok, dedičské konanie bolo, resp. malo byť zastavené a s bratom ste nemali po matke niesť žiadnu zodpovednosť za jej dlhy.

Trápi vás "Dedenie a dlhy poručiteľa" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Dedenie a dlhy poručiteľa (Dedičské právo)

Dobrý deň, môže zdravotná poisťovňa vyzvať na zaplatenie dlhov po 14 rokoch od právoplatnosti dedičského rozhodnutia (2011)? Ďakujem.

Odpoveď: Dedenie a dlhy poručiteľa

(odpoveď odoslaná: 06.09.2024)

Dobrý deň, z otázky vyplýva, že ide o dlhy poručiteľa, ktoré vznikli  pred jeho úmrtím a vyste sa stali dedičom po poručiteľovi. Uvádzate, že dedičské konanie bolo právoplatne ukončené v roku 2011 a teraz máme rok 2024.

Uvdázame, že nemôžete zabrániť tomu, aby vás ako dediča zdrav. poisťovňa vyzvala k úhrade dlhu. Ak ide o dlh spred r. 2011, v zmysle zákona o zdravotnom poistení /§ 21/ platí premlčacia doba, ktorá už uplynula. Bez ohľadu na úmrtie povinného ako dlžníka voči zdrav. poisťovni premlčacia doba plynula stále. Treba zdrav. poisťovni napísať dopor. list v tom smere, že im oznámite, že vo veci vznášate námietku premlčania. To, že dlžník zomrel nemá vplyv na plynutie premlčacej doby, ktorá už dávno uplynula. To, že ste sa stali dedičom, neznamená súčasne, že dlh musíte uhradiť, lebo veriteľ - zdrav. poisťovňa mali pohľadávku riešiť v zákonnej lehote, inak sa vystavujú riziku tomu, že povinná osoba a teda aj dedič vznesie námietku premlčania.

Nič neuhradzujte.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Dedenie a dlhy poručiteľa (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcem vás poprosiť o radu, keďže ste mi už v minulosti pomohli. Manžel v januári tohto roku zomrel a v papieroch sme našli výzvy od vymáhačskej spoločnosti. Kontaktovali sme ju iniciatívne sami, aby sme zistili, o aký dlh ide, ale odmietli povedať, že sa máme ozvať, až skončí dedičské konanie. O dlhu sme upovedomili aj notárku, ktorá vymáhačskú spoločnosť kontaktovala, aby sa v rámci dedičského prihlásili, no neozvali sa. Dedičské konanie sa uzavrelo, predmetom dedenia bol len byt, v ktorom som s manželom žila. Až teraz, 6 mesiacov od skončenia dedičského konania, mi prišiel list od uvedenej spoločnosti, ktorý je veľmi stručný. Oznamujú mi v ňom, že na základe dedičského konania som ako dedič prevzala pohľadávku danej spoločnosti a mám ju do 15 dní uhradiť. Prosím o radu, ako mám postupovať. Ďakujem.

Odpoveď: Dedenie a dlhy poručiteľa

(odpoveď odoslaná: 04.09.2024)

Dobrý deň, ďakujeme za prejavenú dôveru.

Uvádzate, že manžel zomrel v 01/2014, dedičské konanie je  právoplatne ukončené. Úvodom poznamenávame, že neprihlásenie pohľadávky do dedičského konania zo strany veriteľa /vymáhačská spoločnosť/ nie je povinné a neznamená súčasne, že pohľadávka veriteľa zanikla. Podstatné vo vašom prípade je to, kedy si manžel zobral pôžičku, a od kedy bol v omeškaní s úhradou splatnej splátky. Ak od neuhradenia splatnej splátky uplynuli viac ako 3 roky a veriteľ /banka, nebanková spoločnosť/ nepodali návrh na súd, potom je nárok veriteľa premlčaný v celom rozsahu. Platí všeobecná premlčacia doba, ktorá v zmysle ust. § 101 Obč. zákonníka je tri roky a plynie odo dňa, keď sa právo mohlo vykonať po prvý raz. Táto lehota plynie bez ohľadu na to, či manžel žije. alebo zomrel. Ak teda vo veci nie je súdne rozhodnutie /rozsudok, platobný rozkaz, ktorým by bol manžel zaviazaný k úhrade dlžnej sumy, potom nič neuhradzujte.

Záverom uvádzame, že vymáhačskej spoločnsoti nič nepodpisujte, nepodpisujte žiadne uznanie dlhu, dohodu o splátkach alebo dohodu o zrážkach zo mzdy, prípadne listinu, z ktorej by vyplývalo, že pri čiastočnej úhrade dlhu vám zostatok odpustia. Skutočnosť tá, že ste spolu a deˇmi dedičmi po vašom manželovi, ešte neznamená, že musíte uhradiť premlčaný dlh. Zákon - Občiansky zákonník poskytuje dostatočne dlhú dobu, aby veriteľ pohľadávku upaltnil cestou súdu a následne v prípade jej neuhradenia si svoje právo uplatnil cestou súdneho exekútora. To, že manžel zomrel, neznamená, že prestala plynúť permlčacia doba, nakoľko táto plynie naďalej.

Aj keď bolo dedičské konanie skončené, na vás neprešla pohľadávka veriteľa, lebo stále plynie premlčacia doba.

Záver : Nič neuhradzujte. Vymáhačskej spoločnsoti neposkytujte žiadne uznesenie o dedičstve.


Podotázka: Dedenie a dlhy poručiteľa (Dedičské právo)

Dobrý deň, vám prajem. Dostal som "Výzvu na úhradu pohľadávky" od zdravotnej poisťovne. Táto pohľadávka vznikla dedením po otcovej smrti (zomrel 17.1.2000). Výzvu som dostal poštou 2.9.2024. Ďalej dodávam, že som sa vzdal podielu v prospech nevlastného brata a sestry. Otázka je, či to mám zaplatiť? Podľa mňa sa na to už vzťahuje premlčacia doba. Ďakujem a s pozdravom E.

Odpoveď: Dedenie a dlhy poručiteľa

(odpoveď odoslaná: 04.09.2024)

Dobrý deň, vo veci uvádzame, že pohľadávka zdrav. poisťovne nemohla vzniknúť dedením, ale ide o pohľadávku voči vášmu otcovi zo strany zdrav. poisťovne, ktorá dlžná suma nebola vašim otcom uhradená.

Nevieme kedy pohľadávka vznikla, ale ak ide o pohľadávku spred r. 2000, potom v zmysle ust. zákona o zdravotnom poistení je premlčacia doba 3 až 10 rokov čo vyplýva z ust. zákona o zdravotnom poistení č. 273/1994 Zb. z. /platný a účinný aj v r. 2000/ :

" Premlčanie poistného

(1) Právo predpísať poistné sa premlčí za desať rokov odo dňa jeho splatnosti. (2) Ak zamestnávateľ neprihlásil svojho zamestnanca do poistenia alebo ak samostatne zárobkovo činná osoba, spolupracujúca osoba alebo osoba uvedená v § 10 ods. 2 nesplnili oznamovaciu povinnosť, hoci tak boli podľa tohto zákona povinné urobiť, právo predpísať poistné sa nepremlčuje. (3) Právo vymáhať poistné sa premlčí za tri roky odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa toto poistné predpísalo. (4) Pre právo vymáhať prirážku k poistnému, poplatok z omeškania, pokuty a poplatok za nesplnenie oznamovacej povinnosti platia obdobne ustanovenia odsekov 1 až 3."

V otázke uvádzate, že ste sa vzdali svojho podielu na dedičstve v prospech nevlastnej sestry a brata, to znamená, že ste nič nezdedili. Ak je to tak, následne platí ust. § 470 Občianskeho zákonníka :

"(1) Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou.

(2) Ak je viac dedičov, zodpovedajú za náklady poručiteľovho pohrebu a za dlhy podľa pomeru toho, čo z dedičstva nadobudli, k celému dedičstva."  

Záver

Vy nič neuhradzujte, lebo ste nič nezdedili. Súčasne odporúčam poisťovni, že keďže ste nič nezdedili, nemôžete zodpovedať za dlhy poručiteľa, preto nech sa poisťovňa obráti na dedičov majetku po poručiteľovi. Súčasne oznámte poisťovni, že pohľadávka je premlčaná.  Súrodencov poučte o tom, že pohľadávka je premlčaná.  


Trápi vás "Dedenie a dlhy poručiteľa" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedenie a dlhy poručiteľa (Dedičské právo)

Dobrý deň, svokra, ktorá zomrela v septembri 2023, bývala v podnájme v byte vo vlastníctve obce. Po jej smrti sa byt vypratal a odovzdal obci. Trojmesačný depozit nájmu obec nahlásila notárovi, ktorý spravoval dedičstvo. Po skončení dedičského konania v januári 2024 bol depozit vyplatený dedičom. Teraz nám ako dedičom obec poslala ročné vyúčtovanie, kde je nedoplatok 160 eur za odber elektrickej energie v spoločných priestoroch. Toto vyúčtovanie je na meno svokry. Viem, že podľa zákona majú na to nárok, aj keď to neuviedli v dedičskom konaní. Moja otázka znie: môžu to robiť spôsobom, že priamo oslovia dedičov? Alebo si svoju požiadavku majú riešiť cez súd alebo notára?

Odpoveď: Dedenie a dlhy poručiteľa

(odpoveď odoslaná: 11.08.2024)

Dobrý deň,
vo veci uvádzame, že postumobce je správny. V čase dedičského konania nemusela mať vyúčtovania od dodávateľov jednptôivých druhov energií /voda, elektrina, plyn a pod./ a preto svoju pohľadávku nemohli uplytniť v dedičskom konaní. AJ keby obec mala vedomosť o výške pohľadávky, neznemaná to, že musí si svoj nárok povinne zo zákona uplatnoť v dedičskom konaní. Podstatná je premlčacia doba, ktorá v zymsle ust. § 101 Občianskeho zákonníka je 3 roky.

Podľa ust § 470 Občianskeho zákonníka platí :

"(1) Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou. (2) Ak je viac dedičov, zodpovedajú za náklady poručiteľovho pohrebu a za dlhy podľa pomeru toho, čo z dedičstva nadobudli, k celému dedičstvu."

 

Z uevdneého zákonného ustanovenia vyplýva, že ak je vás viac dedičov, zdpovedáte za uvedneý dlh do výšky hodnoty nadobudnutého dedičstva a to po odpočte primeraných nákladov spojených s pohrebom a to podľa pomeru toho, ktorý z dedičov koľko z dedičstva nadobudol. Zjednodušene : dvaja dediči = dlh delené 2 = 80 € /vychádzame z predpokladu, že predmetom konania o dedičstve bol aspoň nejaký majetok poručiteľky/.

 

 


Podotázka: Dedenie a dlhy poručiteľa (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či ak nadobudnem nehnuteľnosť a všetky poplatky za tú nehnuteľnosť mám zaplatené odkedy som majiteľ, ale bývalý majiteľ už je nebohý a mal podlžnosti, napríklad za odpad a daň, či ich musím uhradiť ja, alebo či po jeho smrti už nie. Ďakujem.

Odpoveď: Dedenie a dlhy poručiteľa

(odpoveď odoslaná: 18.06.2024)

Dobrý deň, vo veci uvádzame, že ak ste vlastníkom nehnuteľnosti, dlhy predchádzajúceho vlastníka nehnuteľnosti na vás ako nového vlastníka neprechádzajú. Príslušný úrad /obec, daňový úrad a podobne/musia prípadné dlhy vymáhať od dedičov pôvodného vlastníka. Dedič v zmysle ust. § 470 Občianskeho zákonníka zodpovedajú za primerané náklady spojené s pohrebom a za dlhy poručiteľa do výšky ceny zdedeného majetku.

V tomto smere sa vy ako nový vlastník nehnuteľnosti nemáte čoho obávať, lebo nie ste dedičom pôvodného vlastníka nehnuteľnosti /to aspoň predpokladáme/.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Dedenie a dlhy poručiteľa (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať, zomrel mi brat, takže som zostal sám, ale žijú ešte obaja rodičia. Brat mal nesplatený dlh voči poisťovni, ale mal majetok, ktorý tvorí zhruba jednu štvrtinu dlhu. Ja som zaplatil všetky poplatky, ktoré sa týkajú pohrebu, a tá suma je väčšia ako hodnota jeho majetku. Notárka navrhuje, že to ukončíme spôsobom takým, že zastavíme dedičské konanie na základe nepatrného majetku, ktorý vydajú mne, a všetko sa to ukončí. Mňa zaujíma, či je to správne a či poisťovne nebudú nejakým spôsobom odo mňa vymáhať jeho dlhy.

Odpoveď: Dedenie a dlhy poručiteľa

(odpoveď odoslaná: 16.06.2024)

Dobrý deň,

notárka Vám správne poradila zastaviť dedičské konanie pre nepatrný majetok, ktorý by bol vydaný Vám, ak ste zaplatili náklady na pohreb. Podľa slovenskej právnej úpravy, ak dedičské konanie bolo zastavené z dôvodu nepatrného majetku, majetok sa vydáva osobe, ktorá sa postarala o pohreb, a táto osoba za dlhy poručiteľa nezodpovedá .

Toto znamená, že ak súd zastaví dedičské konanie a majetok po Vašom bratovi Vám vydá z dôvodu nepatrného majetku, poistovňa a iní veritelia nemajú právny nárok na vymáhanie dlhov od Vás za predpokladu, že majetok bol vydaný výlučne na náklady spojené s pohrebom. Vy by ste sa stali vlastníkom tohto majetku na základe rozhodnutia súdu, nie dedičským právom.

Takže odporúčam postupovať podľa návrhu notárky, pretože Vám to poskytne právnu istotu, že nebudete zodpovedať za bratove dlhy.


Trápi vás "Dedenie a dlhy poručiteľa" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedenie a dlhy poručiteľa (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcel by som požiadať o informácie týkajúce sa dedenia pohľadávok a dlhov. Zohľadňuje sa pri dedičskom konaní výhradne dlh, ktorý bol prihlásený, alebo je dedič povinný zaplatiť aj dlh, ktorý nebol prihlásený do dedičského konania, napríklad prehliadnutý alebo zabudnutý? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dedenie a dlhy poručiteľa

(odpoveď odoslaná: 24.05.2024)

Dobrý deň, táto povinnosť zaplatiť dlhové záväzky nezávisí od toho, či bol konkrétny dlh prihlásený v rámci dedičského konania alebo nie. Informácia o konkrétnom dlhu môže byť dôležitá pre správne vykonanie dedičského konania a správne rozdelenie záväzkov medzi dedičov, ale absencia takéhoto prihlásenia nezbavuje dediča povinnosti zaplatiť dlhy poručiteľa do výšky ceny nadobudnutého dedičstva.

Podľa Občianskeho zákonníka dedič zodpovedá za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou, avšak len do výšky ceny nadobudnutého dedičstva. To znamená, že dedič má povinnosť zaplatiť dlhy poručiteľa až do výšky hodnoty, ktorá na neho prešla v rámci dedičstva. Ak je viac dedičov, ich zodpovednosť za dlhy je rozdelená podľa pomeru toho, čo každý z dedičov nadobudol, k celému dedičstvu. 


Podotázka: Dedenie a dlhy poručiteľa (Dedičské právo)

Dobrý deň, obraciame sa na vás s otázkou týkajúcou sa postupu v spoločenstve vlastníkov bytov v prípade, že zomrie vlastník, ktorý mal nevysporiadaný záväzok. Zosnulý vlastník neplatil do fondu opráv počas posledného roka kvôli zdravotným problémom. Po jeho úmrtí sme kontaktovali dedičov – syna a dcéru – a informovali ich o nedoplatku do fondu opráv. Avšak túto pohľadávku sme neprihlásili do dedičského konania, pretože nejde o veľkú čiastku. Dedici nevyjadrili ochotu zaplatiť tento dlh po zosnulom vlastníkovi. Chceli by sme vedieť, či by sme mali znova požiadať o obnovu dedičského konania a prihlásiť túto pohľadávku. Ďakujem a prosím o zaslanie odpovede na meno Ľuboš.

Odpoveď: Dedenie a dlhy poručiteľa

(odpoveď odoslaná: 02.02.2024)

Dobrý deň,
vo vyššie uvedneej veci nie je potrebné podávať žiadny návrh na súd o dodatočné konanie o dedičstve. Podľa ust. § 470 Občianskeho zákonníka platí :

"(1) Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou. (2) Ak je viac dedičov, zodpovedajú za náklady poručiteľovho pohrebu a za dlhy podľa pomeru toho, čo z dedičstva nadobudli, k celému dedičstvu."

Z uvedeného zák. ustanovenia jednoznačne vyplýva zodpovednosť dedičov za dlhy poručiteľa, ktorý vznikli pred jeho úmrtím. Nie je potrebný rozsudok alebo platobný rozkaz, aby boli povinný dlžnú sumu uhradiť. Jedinou podmienkou je, aby vaša pohľadávka voči pôvodnému vlastníkovi bytu nebola premlčaná a teda nebola staršia ako 3 roky /§ 101 Obč. zákonníka/.

Poznámka na záver :

Blíži sa čas vyúčtovania za služby spojené s bývaním za rok 2023 /do konca mája 2024 a preto uvedneú sumu dlžnej sumy treba dať aj do vyúčtovania. Súčasne odporúčam dedičov vyzvať k úhrade dlhu vo vami uvedenej lehote s tým upozornením, že ak dlžnú sumu neuhradia v lehote, vec postúpite na súd, čím im vzniknú náklady spojené so súdnym konaním /súdny poplatok, trovy právneho zastupovania advokátom/.

V prípade záujmu v uvedenej veci kontatkujte našu advokátsku kanceláriu.

 

 


Podotázka: Dedenie a dlhy poručiteľa (Dedičské právo)

Dobrý deň, v roku 2013 som zdedia po matke dlh, ktorý som nevedela splatiť. Raz za rok mi prichádza oznam o výške nesplateného úveru a dnes mi prišiel list, ktorému nerozumiem. Píše sa v ňom, či uznávam premlčaný dlh. Čo to prosím vás znamená? Musím ho zaplatiť, alebo nie? Ďakujem pekne. P.

Odpoveď: Dedenie a dlhy poručiteľa

(odpoveď odoslaná: 25.01.2024)

Dobrý deň, ďakujeme za prejavenú dôveru.
Škoda, že ste neuviedli, či vo veci bol vydaný platobný rozkaz alebo rozsudok na meno vašej nebohej matky a teda či vo veci exeistuje exekučný titul. Z textu otázky predpokladáme, že nie, teda nebol vydaný žiadny paltobný rozkaz alebo rozsudok a vo veci tiež neprebieha aktívne súdne konanie voči vám ako právnemu nástupcovi vašej matky.

Ak je náš predpoklad správny a teraz vás zrejme kontaktujte vymáhačská alebo inkasná spoločnosť, potom nič neuznávajte, neuznávajte premlčaný dlh, nepodpisujte žiadne uznanie dlhu, dohodu o splátkach alebo dohodu o zrážkach zo mzdy, prípadne listinu, z ktorej by vyplývalo, že pri čiastočnej úhrade dlhu vám zostatok odpustia ! Neuhradzujte nič.

V prípade problémov kontatkujte našu advokátsku kanceláriu.


Trápi vás "Dedenie a dlhy poručiteľa" a chcete pomôcť?

Podotázka: Dedenie a dlhy poručiteľa (Dedičské právo)

Dobrý deň, v auguste mi tragicky zahynula 28-ročná dcéra. Bola som ručiteľkou jej úveru v Prima banky. Dedičské konanie bolo zastavené, nakoľko dcéra nevlastnila žiadny majetok. Notárka ma informovala, že už nemusím úver splácať. Doklady o zastavení dedičského konania som odniesla na pobočku banky a o úmrtí dcéry som ich informovala hneď po tragédii. Dnes mi prišla obálka s informáciou, že nie sú uhradené dve splátky, spolu vo výške 155 eur, a s varovaním o opatreniach v prípade nezaplatenia. Septembrovú a októbrovú splátku som neplatila, pretože mi notárka povedala, že nie je potrebné splácať, keďže dedičské konanie bolo zastavené a ja som nič nezdedila. Ako mám, prosím Vás, reagovať? Neželám si, aby som mala akékoľvek nepríjemnosti, a situácia ma veľmi stresuje. Mám tie splátky zaplatiť? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď: Dedenie a dlhy poručiteľa

(odpoveď odoslaná: 20.11.2023)

Dobrý deň, rozumiem. Ako prvé uvediem, že ručenie smrťou dlžníka nezaniká. Preto veriteľ môže písomne vyzvať na plnenie dlhu ručiteľa aj po smrti dlžníka a tento je povinný plniť a to bez ohľadu na to, či bol dedičom po dlžníkovi alebo nie. Ak tak veriteľ urobil, ste ako ručiteľ povinná plniť, v opačnom prípade, ak plniť nebudete môže dlh veriteľ zosplatniť a aj len voči vám podať žalobu o zaplatenie na príslušný súd, resp. ak bol úver založený, môže veriteľ pristúpiť k výkonu záložného práva a uspokojiť sa zo zálohu (toto ale asi nie je váš prípad, nakoľko uvádzate, že dcéra nemala žiaden majetok).

Ako ručiteľovi vám však prislúchajú aj práva, resp. voči veriteľovi môžete uplatniť všetky námietky, ktoré by voči nemu mohol uplatniť dlžník. To znamená, že ak by bol dlh dlžníka premlčaný, môžete vzniesť námietku premlčania alebo ak by bola splátka zaplatená už dlžníkom, môžete vniesť námietku veriteľovi, že splátka, ktorú od vás žiada zaplatiť, už bola dlžníkom uhradená.

Ak by dlžník dlh u veriteľa uznal, toto bude voči vám ako ručiteľovi účinné iba za predpokladu, že by ste s uznaním dlhu vyslovili aj vy ako ručiteľ súhlas. Ak sa tak nestalo, uznanie dlhu voči vám nie je účinné a výhody z neho plynúce nemôže voči vám veriteľ aplikovať. 

Vzhľadom na uvedené Vám odporúčame dlh platiť, za predpokladu, že tento nie je premlčaný. Ak by bol, potom ho platiť nemusíte, lebo súd premlčaný nárok po vznesení námietky premlčania zo strany žalovaného v rámci konania, nemôže žalobcovi priznať. 

Ak máte dokumenty k úveru a chcete to bližšie preveriť, môžete sa cez našu stránku www.ficek.sk objednať na konzultáciu a pomôžeme Vám. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Dedenie a dlhy poručiteľa" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.