Máte
otázku?

Nepredĺženie pracovného pomeru


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Nepredĺženie pracovného pomeru

Dobrý deň, mám pracovnú zmluvu, ktorá mi končí 31.10. Po dvoch rokoch mi nechcú predĺžiť zmluvu. Dávajú mi výpoveď s tým, že ma vyhodili z jedného dňa na druhý, pretože mám tri školsky povinné deti a som samoživiteľka. Pracovala som na trvalý pracovný pomer dva roky, ale od roku 2018 som pre nich pracovala len na základe dohody a v roku 2021 ma zaradili na trvalý pracovný pomer. Dostala som na podpísanie potvrdenie, v ktorom je napísané, že mi nebude vyplatené odchodné podľa paragrafu 76a zákonníka práce, čomu vôbec nerozumiem, keďže by mi malo byť vyplatené aspoň dvojnásobok môjho mesačného platu za tie dva roky. Mám pravdu a ako to mám žiadať od zamestnávateľa? Ďakujem.

Odpoveď: Nepredĺženie pracovného pomeru

Dobrý deň,
ak ste mali pracovnú zmluvu na dobu do dátumu, ktorý uvádzate, a zamestnávateľ Vám zmluvu nepredĺžil, tak nemáte nárok na odstupné.

Podľa § 48 ods. 2 Zákonníka práce, "Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát.

Pri pracovnom pomere na dobu určitú, pracovný pomer skonči uplynutím tejto doby, bez nároku na odstupné.

Podľa § 71 ods. 1 Zákonníka práce, "Pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby."

Odstupné sa spája len s výpoveďou, teda ak zamestnávateľ dá zamestnancovi výpoveď, čo nie je Váš prípad. Ak by ste dostali výpoveď, neskončili by ste zo dňa na deň, keďže s výpoveďou sa spája plynutie výpovednej doby.

Podľa § 62 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby."

Podľa § 76 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume

a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov, b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov, c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov, d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov."   Pri odchode do dôchodku sa vypláca odchodné (nie odstupné). Potvrdenie o tom, že sa vzdávate odchodného podľa § 76a ZP, to nemá s odstupným ani s Vaším skončením nič spoločného.

Podľa § 76a ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení."

Navyše, právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdá svojich práv, je neplatný. Potvrdenie o tom, že Vám nebude vyplatené odchodné, je neplatný právny úkon.

Podľa § 17 ods. 1 Zákonníka práce, "Právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdáva svojich práv, je neplatný."

Trápi vás "Nepredĺženie pracovného pomeru" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Nepredĺženie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, v predošlých článkoch sa uvádza, že pracovný pomer na dobu určitú sa dá uzatvoriť maximálne na dva roky. Vidíte, ja som však musel uzavrieť takýto pomer na päť rokov, a to už po štvrtý raz za sebou. Pracujem vo vysokom školstve, kde je to úplne bežné. Ak človek nevyhovie, jednoducho mu uplynie zmluva a musí odísť. Nie je to v rozpore s vaším tvrdením o najdlhšej dobe zamestnania na dobu určitú – na dva roky? Prosím o objasnenie. Ďakujem.

Odpoveď: Nepredĺženie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 22.03.2025)

Dobrý deň,

v našich odpovediach sa držíme aktuálneho znenia ustanovení Zákonníka práce, kde vo všeobecnosti podľa 48 ods. 2 Zákonníka práce platí, najdlhšia doba dvoch rokov. 

Existujú však výnimky, ktoré sa môžu vyskytnúť vo verejnej či štátnej správe a doktnúť sa tak aj zamestnancov v školstve, kde vysoká škola môže mať kolekítnvu zmluvu. V tejto kolektívnej zmluve môžu platiť výnimky z dvojročnej doby a pracovný pomer na dobu určitú môže byť aj na 5 rokov. Výnimky sú uvedené v § 48 ods. 4 Zákonníka práce a kolektívna zmluva konkrétne v písmene d) tohto ustanovenia. 

Podľa § 48 ods. 4 Zákonníka práce, "Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné len z dôvodu

a) zastupovania zamestnanca počas materskej dovolenky, otcovskej dovolenky, rodičovskej dovolenky, dovolenky bezprostredne nadväzujúcej na materskú dovolenku, otcovskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku, dočasnej pracovnej neschopnosti alebo zamestnanca, ktorý bol dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie alebo odborovej funkcie,

b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,

c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),

d) vykonávania prác dohodnutých v kolektívnej zmluve."


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Nepredĺženie pracovného pomeru (Pracovné právo)

Dobrý deň, pracujem ako upratovačka v nemocnici už dva roky. Napriek tomu čelím problémom, pretože som Rómka a vedúce sú voči mne zaujaté a venujú pozornosť klebetám, ktoré šíria niektoré pracovníčky. Tieto pracovníčky na mňa podávají nepravdivé sťažnosti, a moje vedúce im veria, čo vedie k tomu, že nechcú predĺžiť moju pracovnú zmluvu na dobu neurčitú. Do práce dochádzam pravidelne a nikdy som nevyužila pracovnú neschopnosť (PN). Moja nadriadená sa vyjadrila, že je so mnou spokojná. Máte prosím nejakú radu, čo by som mohla robiť v tejto situácii? Ďakujem.

Odpoveď: Nepredĺženie pracovného pomeru

(odpoveď odoslaná: 16.03.2024)

Dobrý deň,
to, ako sa ku Vám správajú Vaše kolegyne, Vy neviete ovplyvniť, a takúto situáciu neupravuje ani Zákonník práce. 

Ak je s Vami spokojná vrchná, tak skúste ísť za ňou, vysvetlite jej situáciu, aby sa za Vás prihovorila u vedúcej, aby Vám pracovnú zmluvu dali na dobu neurčitú. 

Podľa § 48 ods. 2 Zákonníka práce, "Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát."

Podľa § 71 ods. 1 a 2 Zákonníka práce,"Pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby. Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak."



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Nepredĺženie pracovného pomeru" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.