Máte
otázku?

Pracovný pomer na dobu určitú


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Trnava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Pracovný pomer na dobu určitú

Mala som pracovnú zmluvu s dátumom nástupu do práce, ale skončila sa mi dátumom 31. 12. 2016. Chcem sa spýtať, či sa táto zmluva predlžuje automaticky alebo som musela podpísať novú zmluvu s novým dátumom na rok 2017? Ďakujem.

Odpoveď: Pracovný pomer na dobu určitú

Dobrý deň. V zmysle ustanovenia § 71 ods. 2 Zákonníka práce platí, že: „Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.“
S poukazom na citované ustanovenie mohlo dôjsť k situácii, že Váš pracovný pomer dohodnutý na dobu určitú sa automaticky predĺžil, resp. sa zmenil na pracovný pomer dohodnutý na neurčitý čas.

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:




Podotázka: Pracovný pomer na dobu určitú (Pracovné právo)

Dobrý deň, mám pracovný pomer na dobu určitú, ktorá skončila v roku 2019, od vtedy nemám novú pracovnú zmluvu. Je je to v poriadku?

Odpoveď: Pracovný pomer na dobu určitú

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 14.03.2021)

Dobrý deň,

 

za daných okolností Váš pracovný pomer trvá, ak bol naplnený § 71 ods. 2 Zákonníka práce, ktorý hovorí: "Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak."

 

Vo Vašom prípade teda nastala fikcia zmeny pracovného pomeru z určitej doby na dobu neurčitú.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Pracovný pomer na dobu určitú (Pracovné právo)

Ako dlho pred uplynutím prac.zmluvy na dobu určitú ma zamestnávateľ zamestnancovi túto skutočnosť oznámiť? Zamestnávateľ môže deň pred ukončením oznámiť ukončenie prac.pomeru? Tu neplatí pol dna do týždňa na hľadanie si iného zamestnania, teda oznámiť to vopred?

Odpoveď: Pracovný pomer na dobu určitú

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 17.08.2020)

Dobrý deň,
zamestnávateľa nemá podľa zákona žiadnu povinnosť oznámiť zamestnancovi, že sa blíži skončenie pracovného pomeru na dobu určitú. Musí si to sledovať aj zamestnanec. Môže Vám to oznámiť aj v ten deň.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Pracovný pomer na dobu určitú" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku