Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Pracovný pomer na dobu určitú


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Trnava

Otázka: Pracovný pomer na dobu určitú

Mala som pracovnú zmluvu s určeným dátumom nástupu do práce, ktorá však skončila 31. 12. 2016. Rada by som sa opýtala, či sa táto zmluva automaticky predlžuje, alebo som mala podpísať novú zmluvu s novým dátumom na rok 2017? Ďakujem.

Odpoveď: Pracovný pomer na dobu určitú

Dobrý deň. V zmysle ustanovenia § 71 ods. 2 Zákonníka práce platí, že: „Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.“
S poukazom na citované ustanovenie mohlo dôjsť k situácii, že Váš pracovný pomer dohodnutý na dobu určitú sa automaticky predĺžil, resp. sa zmenil na pracovný pomer dohodnutý na neurčitý čas.

Trápi vás "Pracovný pomer na dobu určitú" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Pracovný pomer na dobu určitú (Pracovné právo)

Dobrý deň, pracujem v jednej firme od roku 2020, pričom do roku 2022 som zastupovala kolegyňu počas jej materskej dovolenky. Keď som pokračovala na uvoľnenom mieste, mala som pracovnú zmluvu na dobu určitú aj ďalší rok. Počas roka došlo k zmene organizačných podmienok a jedno miesto v danej prevádzke muselo zaniknúť. Dobrovoľne som odišla, no do pol roka som sa do firmy vrátila, ale na inú, novo otvorenú prevádzku. Dostala som zmluvu na dobu určitú bez skúšobnej doby. Asi v máji minulého roka vedenie oznámilo, že máme zakázané medzi sebou si vymieňať služby, a tak som opäť odišla, no do pol roka som sa vrátila, lebo na pôvodnej prevádzke sa obnovilo zaniknuté miesto. Tento raz mi prišla zmluva znovu na dobu určitú, ale aj so skúšobnou dobou, a teraz k 31.10 mi končí zmluva. Zistila som si informáciu, že zostávam, ale nepotvrdili mi, či to bude opäť na dobu určitú alebo už na dobu neurčitú. Viete mi, prosím, povedať, ako to má byť po správnosti? Ďakujem

Odpoveď: Pracovný pomer na dobu určitú

(odpoveď odoslaná: 27.10.2024)

Dobrý deň,
áno, teraz by ste mali dostať zmluvu na dobu neurčitú. Keďže ste dva roky mali dobu určitú. Predtým ste mali zmluvu na zástup. 

Podľa § 48 ods. 2 Zákonník práce, " Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát."

Nakoľko, ste od roku 2022 (po zastupovaní) mali dvakrát pracovnú zmluvu na dobu určitú, uplynú dva roky maximálnej doby určitej a preto by ste mali dostať už pracovnú zmluvu na dobu neurčitú. 

Tiež môže nastať situácia, kedy sa automaticky pracovný pomer na dobu určitú zmení na dobu neurčitú. Ak zamestnanec aj po dohodnutej dobe pokračuje v práci a zamestnávateľ si jeho toho vedomý a súhlasí s tým, tak dochádza k automatickej zmeny pracovného pomeru z doby určitej na dobu neurčitú.

Podľa § 71 ods. 2 Zákonník práce, "Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak."


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Pracovný pomer na dobu určitú (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadne pracovnej zmluvy na dobu určitú. Zamestnávateľ mi po roku vo firme predĺžil pracovnú zmluvu o ďalší rok. Potom mi po uplynutí tejto doby deň pred skončením oznámil, že už mi zmluvu na dobu neurčitú nepredĺžia. Nie je povinnosť oznámiť túto skutočnosť s niekoľkodňovým predstihom? Chcela som ostať vo firme, tak ma to zaskočilo. D.

Odpoveď: Pracovný pomer na dobu určitú

(odpoveď odoslaná: 18.09.2024)

Dobrý deň,
chápame Vaše rozčarovanie z postupu zamestnávateľa.

Postup zamestnávateľa je však správny, keď Vám pred uplynutím doby dohodnutej v pracovnej zmluve na dobu určitú oznámil, že pracovný pomer nebude predľžený.

Uvedené vyplýva z ust. § 71 Zákonníka práce :

"Skončenie pracovného pomeru dohodnutého na určitú dobu

(1) Pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby.

(2) Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.

(3) Pred uplynutím dohodnutej doby sa môže skončiť pracovný pomer podľa odseku 1 aj inými spôsobmi uvedenými v § 59."

 

 

 


Podotázka: Pracovný pomer na dobu určitú (Pracovné právo)

Dobrý deň, sme základná škola. 1. 9. 2019 bol uzatvorený pracovný pomer so zamestnankyňou na pozíciu pedagogického asistenta. Pracovný pomer bol predlžovaný v zmysle § 48 ods. 4 písm. d) (išlo o projekt cez Národný inštitút vzdelávania a mládeže, ktorý refundoval náklady na takéhoto zamestnanca). Aktuálne má zamestnankyňa pracovný pomer na dobu určitú do 31. 8. 2024, avšak od 1. 9. 2024 pominuli dôvody na predlžovanie pomeru cez uvedený paragraf (projekt skončil). Zamestnávateľ však naďalej potrebuje danú zamestnankyňu na pozícii pedagogického asistenta. Moja otázka znie: Skončí pracovný pomer uplynutím doby určitej dňa 31. 8. 2024 a môže zamestnávateľ uzatvoriť novú pracovnú zmluvu od 1. 9. 2024 znova na dobu určitú, na tú istú pracovnú pozíciu? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Pracovný pomer na dobu určitú

(odpoveď odoslaná: 20.08.2024)

Dobrý deň, áno, zamestnávateľ môže uzatvoriť novú pracovnú zmluvu s danou zamestnankyňou.

Podľa § 48 ods. 4 písm. d) Zákonníka práce. "Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné len z dôvodu vykonávania prác dohodnutých v kolektívnej zmluve."

Predchádzajúca práca zamestnankyne cez projekt nebráni tomu, aby k zamestnávateľovi nastúpila na nový pracovný pomer od prvého septembra, bez skúšobnej doby.

Podľa § 45 ods. 5 Zákonníka práce, "Skúšobnú dobu nie je možné dohodnúť v prípade opätovne uzatváraných pracovných pomerov na určitú dobu."

Zamestnávateľovi potom budú plynúť všetky zákonné povinnosti, ktoré má voči zamestnancovi najmä čo sa týka odvodov a prihlásenia do sociálnej a zdravotnej poisťovne.

Tiež by mal poskytnúť zamestnankyni približne rovnaké pracovné podmienky, aké mala pri práci pre projekt.  

Podľa § 43 ods. 1 Zákonníka práce, "Pracovná zmluva obsahuje identifikačné údaje zamestnávateľa a zamestnanca. V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú: 

a) druh práce a jeho stručná charakteristika, b) miesto výkonu práce (obec, časť obce alebo inak určené miesto) alebo miesta výkonu práce, ak ich je viac, alebo pravidlo, že miesto výkonu práce určuje zamestnanec,  c) deň nástupu do práce, d) mzdové podmienky."
Trápi vás "Pracovný pomer na dobu určitú" a chcete pomôcť?

Podotázka: Pracovný pomer na dobu určitú (Pracovné právo)

Dobrý deň, mám zmluvu na dobu určitú do 31.8. tohto roka, chcela by som sa opýtať na dodatok k zmluve, ak sa predlžuje na dobu neurčitú. Dostanem dodatok skôr ako ku dňu 31.8.? Alebo musím počkať až do dňa, kedy mi zmluva na dobu určitú končí? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Pracovný pomer na dobu určitú

(odpoveď odoslaná: 20.07.2024)

Dobrý deň,
dodatok o predĺžení pracovnej zmluvy, či nová pracovná zmluva by mala byť podpísaná najneskôr 1. septembra. Vtedy je už účinná zmena pracovného pomeru z doby určitej na dobu neurčitú. 

Zákonník práce neurčuje lehotu, počas ktorej zamestnávateľ musí dať zamestnancovi na podpis písomnosti týkajúce sa jeho pracovného pomeru.

Zákonník práce s uvedenou situáciou počíta a rieši ju tak, že ak zamestnanec s pracovnou zmluvou na dobu ručitú, po jej uplynutí s vedomím a súhlasom zamestnávateľa pracuje a pokračuje ďalej vo svojej práci, tak pracovný pomer sa automaticky zmení na pracovný pomer na dobu neurčitú. Samotné podpísanie pracovnej zmluvy alebo dodatku, je potom len dodatočným formálnym úkonom. 

Podľa § 71 ods. 2 Zákonníka práce, "Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak."

V prípade, že máte túto zmenu, pre Vašu istotu dostatočne potvrdenú, musíte len počkať na zamestnávateľa, kým Vám predloží dodatok, či novú pracovnú zmluvu na podpis. 


Podotázka: Pracovný pomer na dobu určitú (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či je možné znovu zamestnať zamestnanca na dobu určitú, ak tento zamestnanec podal výpoveď k 31. 10. 2023 s dvojmesačnou výpovednou lehotou, a teda pracovný pomer skončil. Tento istý zamestnanec sa potom opäť uchádza o inú pracovnú pozíciu v máji 2024. Ide v tomto prípade o opätovné uzavretie pracovného pomeru? Predchádzajúci pracovný pomer bol na dobu neurčitú. Ďakujem.

Odpoveď: Pracovný pomer na dobu určitú

(odpoveď odoslaná: 01.05.2024)

Dobrý deň, nie, v tomto prípade nejde o opätovné dohodnutie pracovného pomeru.

Je to z dôvodu, že prvý pracovný pomer nebol na dobu určitú, ale na dobu neurčitú. Zároveň prvý pracovný pomer zanikol a teraz ide o úplne iný a nový pracovný pomer. 

O opätovne dohodnutie by išlo v prípade, ak by predchádzajúci pracovný pomer bol na dobu určitú. 

Podľa § 48 ods. 2 Zákonníka práce, "Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát."

Podľa § 48 ods. 3 Zákonníka práce, "Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi."


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Pracovný pomer na dobu určitú (Pracovné právo)

Dobrý deň, mám uzatvorený pracovný pomer na dobu určitú do 30. júna. Avšak o záujem pokračovať v práci som prišla a túto skutočnosť som aj oznámila svojmu zamestnávateľovi, keďže po tomto dátume nastupujem do novej práce. Zamestnávateľ by však chcel, aby som nástup do nového zamestnania posunula o mesiac, pretože na danom oddelení končí zamestnanec a nebudú mať dostatočný počet ľudí. Chcem sa opýtať, či má môj zamestnávateľ nejaké právo zabrániť mi ukončiť pracovný pomer k 30. júnu? Ďakujem.

Odpoveď: Pracovný pomer na dobu určitú

(odpoveď odoslaná: 27.04.2024)

Dobrý deň, nie, zamestnávateľ Vás nemôže nútiť pokračovať v práci.

Máte uzatvorený pracovný pomer na dobu určitú, uplynutím ktorej Vám pracovný pomer skončí. Zamestnávateľ od začiatku Vášho pracovného pomeru vedel o dátume Vášho skončenia. Mal dosť času nájsť si za Vás náhradu. Nemôže Vás nútiť pokračovať v pracovnom pomere, ak Vy sama nechcete. 

Zamestnávateľ nemôže také niečo vyžadovať ani od Vás, ani od akéhokoľvek iného zamestnanca. 

Podľa § 48 ods. 2 Zákonníka práce, "Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát."

Podľa § 71 ods. 1 Zákonníka práce, "Pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby.


Trápi vás "Pracovný pomer na dobu určitú" a chcete pomôcť?

Podotázka: Pracovný pomer na dobu určitú (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či keď mám zmluvu na dobu určitú a môj zamestnávateľ mi nestihne pripraviť novú zmluvu do dátumu, kedy mi súčasná končí, a napriek tomu mi povie, že mám prísť do práce, či môžem požadovať uzavretie novej zmluvy na dobu neurčitú.

Odpoveď: Pracovný pomer na dobu určitú

(odpoveď odoslaná: 08.03.2024)

Dobrý deň, z otázky vyplýva, že máte uzatvorený pracovný pomer na dobu určitú, pričom zamestnávateľ nestihol pripraviť dodatok k tejto zmluvy a chce, aby ste prišli do práce aj po skončení doby uvedenej v pracovnej zmluve. Pýtate sa, či môžete žiadať zmluvu na dobu určitú, pričom predpokladáme, že ste ste sa chceli opýtať, čii môžete žiadať o pracovný pomer na dobu neurčitú.


Vo vami uvedenom prípade platí ust. § 71 Zákonníka práce  /citujeme/ :

"Skončenie pracovného pomeru dohodnutého na určitú dobu (1) Pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby.

(2) Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.

(3) Pred uplynutím dohodnutej doby sa môže skončiť pracovný pomer podľa odseku 1 aj inými spôsobmi uvedenými v § 59."

 

Z uvedeného zák. ustanovenia vyplýva, že ak s vedomím zamestnávateľa budete pokračovať v práci podľa terajšej pracovnej zmluvy aj po jej skončení, váš pracovný pomer sa zmení na dobu neuričút, ak sa so zamesntávateľom nedohodnete inak.

 


Podotázka: Pracovný pomer na dobu určitú (Pracovné právo)

Dobrý deň, potreboval by som poradiť. Momentálne som na PN, ale moje podnik mi oznámilo výpoveď k 29. 2. Na tento deň mi teda končí zmluva. Môžu ma v tomto prípade vypovedať? Ďakujem.

Odpoveď: Pracovný pomer na dobu určitú

(odpoveď odoslaná: 26.02.2024)

Dobrý deň,
ak píšete, že Vám končí zmluva koncom februára, tak Vaša PN skončeniu Vášho pracovného pomeru nezabráni. Máte uzatvorený pracovný pomer na dobu určitú a uplynutím tejto doby sa Váš pracovný pomer skončí.

Z uvedeného dôvodu, Vám zamestnávateľ už nemusí dávať samostatnú výpoveď ani žiadne iné ukončenie (prepustenie). 

Podľa § 48 ods. 2 Zákonníka práce, "Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát."

Podľa § 71 ods.1 Zákonníka práce, "Pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby."

Zákaz výpovede počas PN sa vzťahuje len na ukončenie pracovného pomeru výpoveďou, čo nie je Váš prípad, keďže Váš pracovný pomer sa skončí koncom februára automaticky podľa § 71 ods. 1 ZP. Výpoveď je iný spôsob skončenia pracovného pomeru, ktorý sa na Váš prípad neuplatní.

Podľa § 64 ods. 1 písm. a) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia."

Podotázka: Pracovný pomer na dobu určitú (Pracovné právo)

Dobrý deň, prosím o informáciu. Som dôchodkyňa, mám 64 rokov a pracujem na strednej škole ako učiteľka. Riaditeľka mi zmenila dátum v Pracovnej zmluve zo dňa 31. 8. 2021 na dobu určitú. Zmluva sa teda mení na dobu určitú do 24. 8. 2023, pričom ostatné podmienky zostávajú nezmenené. Chcem vedieť, či je to v poriadku a či by tam nemal byť dátum 31. 8. 2023. Ďakujem za Vašu odpoveď.

Odpoveď: Pracovný pomer na dobu určitú

(odpoveď odoslaná: 20.03.2023)

Dobrý deň, keď vychádzame len z logiky veci, mal by byť uvedený dátum 31.8.2023 vzhľadom na okolnosť, že chcela riaditeľka zrejme predĺžiť pracovný pomer o jeden rok. Zo Zákonníka práce však priamo resp, striktne nevyplýva, že pracovný pomer musí byť zo zákona predĺžený presne o jeden kalendárny rok. Zákonník práce používa slovné spojenie : do dvoch rokov, nad dva roky a pod.

Odporúčam kontaktovať vriaditeľa školy.


Trápi vás "Pracovný pomer na dobu určitú" a chcete pomôcť?

Podotázka: Pracovný pomer na dobu určitú (Pracovné právo)

Dobrý deň, prosím o radu. Mám pracovnú zmluvu uzatvorenú na dobu určitú - do skončenia práceneschopnosti. Dátum je však určitý, teda nie je uvedený. Pracovná zmluva bola uzatvorená 01. 02. 2022. Chcem však pracovný pomer ukončiť. Ako mám postupovať? Ďakujem. Michaela

Odpoveď: Pracovný pomer na dobu určitú

(odpoveď odoslaná: 03.06.2022)

Dobrý deň,
ak chcete čo najskoršie skočiť pracovný pomer na dobu určitú /zastupoveanie počas prácenenschopnosti/, potom máte možnosti v zmysle ust. § 59 Zákonníka práce, a to skončiť pracovný pomer na základe písomnej dohody o skončení pracovného pomeru v zmysle ust. § 60 Zákonníka práce /s uvedením alebo bez uvedenia dôvodov.

Ak sa so zamesntávateľom nedohodnete na skončení pracovného pomeru k uraitému dátumu, potom musíte podať výpoveď z pracovného pomeru s uvedením alebo bez uvedenia dôvodov, pričom výpovedná doba je jeden mesiac /§ 62 Zákonníka práce/. Výpovedná doba začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede, takže vo vašom prípade ak na nedohodnete so zamestnávateľom na skončneí prac. pomeru dohodou, potom teoreticky ak podáte výpoveď z pracovného pomeru, pracovný pomer môže skončiť dňom 31.7.2022. Výpoveď musíte doručiť zamestnávateľovi do konca júna 2022.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Pracovný pomer na dobu určitú" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.