Dobrý deň, zamestnávateľ nemôže takto postupovať.
Ak ste si istá, že Vaše posledné predĺženie malo byť až do konca októbra, tak Váš pracovný pomer by mal trvať až dovtedy. A preto Vám zamestnávateľ nemá čo predlžovať. Ak chce s Vami skončiť pracovný pomer skôr, musí tak urobiť samostnaným písomným úkonom, výpoveďou alebo dohodou.
Skúste si od personálneho oddelenia vypýtať posledný dodatok k Vašej pracovnej zmluve, aby ste si potvrdili trvanie pracovného pomeru do konca októbra. Alebo ak máte tento dodatok, predložte ho zamestnávateľovi.
Ak by mal zamestnávateľ predsa len pravdu, že pracovný pomer máte uzatvorený do konca apríla, tak Vám toto "akože nepredĺženie" nemôže zamestnávateľ oznámiť len jeden deň pred skončením. Taktéto veci sa riešia viac dopredu, aby ste sa stihli zariadiť, nájsť si iné zamestnanie.
Podľa § 48 ods. 2 Zákonník práce, "Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát."
Podľa § 71 ods. 1 Zákonník práce, "Pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby."
Ak by zamestnávateľ napriek tomu, že Váš pracovný pomer by mal trvať do konca októbra, trval na Vašom skončení ku koncu aprílu, tak môžete napadnúť platnosť tohto skončenia pracovného pomeru na súde (aj keď bolo len ústne). Najprv je potrebné zamestnávateľovi písomne oznámiť, že trváte, aby Vás naďalej zamestnával a prideľoval Vám prácu. Ak nebude súhlasiť, tak potom sa môžete brániť už len súdnou cestou. Dôvodov neplatnosti skončenia Vášho pracovného pomeru môže byť viac.
Podľa § 79 ods. 1 Zákonník práce, "Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi neplatnú výpoveď alebo ak s ním neplatne skončil pracovný pomer okamžite alebo v skúšobnej dobe a ak zamestnanec oznámil zamestnávateľovi, že trvá na tom, aby ho naďalej zamestnával, jeho pracovný pomer sa nekončí, s výnimkou, ak súd rozhodne, že nemožno od zamestnávateľa spravodlivo požadovať, aby zamestnanca naďalej zamestnával. Zamestnávateľ je povinný zamestnancovi poskytnúť náhradu mzdy. Táto náhrada patrí zamestnancovi v sume jeho priemerného zárobku odo dňa, keď oznámil zamestnávateľovi, že trvá na ďalšom zamestnávaní, až do času, keď mu zamestnávateľ umožní pokračovať v práci alebo ak súd rozhodne o skončení pracovného pomeru."
Podľa § 77 Zákonník práce, "Neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou, okamžitým skončením, skončením v skúšobnej dobe alebo dohodou môže zamestnanec, ako aj zamestnávateľ uplatniť na súde najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť. Na predĺženie trvania pracovného pomeru podľa § 64 ods. 2 sa na účely prvej vety neprihliada, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak sa pracovný pomer predlžuje podľa § 64 ods. 2 z dôvodu plynutia ochrannej doby podľa § 64 ods. 1 písm. a), zamestnanec môže neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou uplatniť na súde v lehote dvoch mesiacov odo dňa uplynutia posledného dňa ochrannej doby, najneskôr však do šiestich mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť, ak by zamestnanec nebol v ochrannej dobe."