Pracovný pomer na dobu určitú a výpovedná doba

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Pracovný pomer na dobu určitú a výpovedná doba

Dobrý deň, som zamestnaná na dobu určitú. S môjim zamestnávateľom sme si dohodli aj skúšobnú dobu, ktorá už však uplynula. Môj pracovný pomer končí v máji 2014. Chcela by som sa opýtať, či mám nárok na výpovednú dobu, ak by som skončila pracovný pomer skôr?

Odpoveď: Pracovný pomer na dobu určitú a výpovedná doba

Dobrý deň, výpovedná doba platí nielen v prípade pracovného pomeru uzatvoreného na dobu neurčitú ale aj na dobu určitú. Dĺžka výpovednej doby závisí od trvania pracovného pomeru. Zásadne platí, že čím dlhšie trval pracovný pomer, tým je výpovedná doba dlhšia.

Výpovedná doba je najmenej jeden mesiac, ak Zákonník práce neustanovuje inak. Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, je najmenej

a) dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok a menej ako päť rokov,

b) tri mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej päť rokov.

Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z iných dôvodov ako podľa odseku 3, je najmenej dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok. Do doby trvania pracovného pomeru podľa odsekov 3 a 4 sa započítava aj doba trvania opakovane uzatvorených pracovných pomerov na určitú dobu u toho istého zamestnávateľa, ktoré na seba bezprostredne nadväzujú. Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace.