Máte
otázku?

Pracovný pomer na dobu určitú a výpovedná doba


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Pracovný pomer na dobu určitú a výpovedná doba

Dobrý deň, som zamestnaná na dobu určitú. S môjim zamestnávateľom sme si dohodli aj skúšobnú dobu, ktorá už však uplynula. Môj pracovný pomer končí v máji 2014. Chcela by som sa opýtať, či mám nárok na výpovednú dobu, ak by som skončila pracovný pomer skôr?

Odpoveď: Pracovný pomer na dobu určitú a výpovedná doba

Dobrý deň, výpovedná doba platí nielen v prípade pracovného pomeru uzatvoreného na dobu neurčitú ale aj na dobu určitú. Dĺžka výpovednej doby závisí od trvania pracovného pomeru. Zásadne platí, že čím dlhšie trval pracovný pomer, tým je výpovedná doba dlhšia.

Výpovedná doba je najmenej jeden mesiac, ak Zákonník práce neustanovuje inak. Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, je najmenej 

a) dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok a menej ako päť rokov,

b) tri mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej päť rokov.

Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z iných dôvodov ako podľa odseku 3, je najmenej dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok. Do doby trvania pracovného pomeru podľa odsekov 3 a 4 sa započítava aj doba trvania opakovane uzatvorených pracovných pomerov na určitú dobu u toho istého zamestnávateľa, ktoré na seba bezprostredne nadväzujú. Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace.

Trápi vás "Pracovný pomer na dobu určitú a výpovedná doba" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Pracovný pomer na dobu určitú a výpovedná doba (Pracovné právo)

Dobrý deň, mám nárok na výpovednú lehotu v prípade, že nebol predĺžený môj pracovný pomer? Ďakujem.

Odpoveď: Pracovný pomer na dobu určitú a výpovedná doba

(odpoveď odoslaná: 07.02.2024)

Dobrý deň, nie, nemáte.

Výpovedná doba je spojená len s výpoveďou. Ale Váš pracovný pomer sa neskončil výpoveďou. Váš pracovný pomer bol dohodnutý na dobu určitú a uplynutím tejto doby sa pracovný pomer skončil. Nebolo preto potrebné robiť samostatné ukončenie. 

Váš pracovný pomer nebol predĺžený, teda skončil a je potrebné sa nahlásiť na úrad práce a hľadať si nové zamestnanie. 

Podľa § 71 ods. 1 Zákonníka práce, "Pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby."

Podľa § 62 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby."


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Pracovný pomer na dobu určitú a výpovedná doba (Pracovné právo)

Dobrý deň, v pracovnej zmluve mám uvedené, že môj pracovný pomer je na dobu určitú (1 rok) a zároveň je tam stanovená trojmesačná skúšobná doba. Moja otázka znie: Môžem podať výpoveď po uplynutí 6 mesiacov od podpisu zmluvy, ak tam bola určená skúšobná doba 3 mesiace? Ďakujem. S pozdravom, K.

Odpoveď: Pracovný pomer na dobu určitú a výpovedná doba

(odpoveď odoslaná: 26.01.2024)

Dobrý deň, áno, právne je to možné, kao to vyplýva aj z ust. § 59 a 71 Zákonníka práce. Keďže váš pracovný pomer trvá menej ako jeden rok, pričom už uplynula skúšobná doba, potom je výpovedná doba jeden mesiac,v zmysle ust. § 62 ods. 2 Zákonníka práce, ktorá začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede.

Pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Dôvod výpovede môžete ale nemusíte uviesť. Výpoveď z pracovného pomeru doručte zamestnávateľovi osobne proti podpisu tak, aby vám zostal jeden exemplár výpovede potvrdený zamestnávateľom, alebo ju pošlite doporučene /pozor na prepravnpú lehotu pošty či bude výpoveď dručená najneskôr 31.1.2024.  Súhlas zamesntávateľa na podanie výpovede z pracovného pomeru nepotrebujete.


Podotázka: Pracovný pomer na dobu určitú a výpovedná doba (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či je v poriadku, keď mám zmluvu na dobu určitú a zamestnávateľ mi nemusí zmluvu predĺžiť, pričom mi to oznámi len 7 dní pred jej ukončením. Nemal by zamestnávateľ dať vedieť o ukončení pracovného pomeru aspoň mesiac dopredu? A je povinný mi oznámiť dôvod ukončenia zmluvy alebo nie? Ďakujem.

Odpoveď: Pracovný pomer na dobu určitú a výpovedná doba

(odpoveď odoslaná: 24.01.2024)

Dobrý deň,  áno je to v poriadku, nakoľko máte uzavretú  pracovnú zmluvu na dobu určitú. Zamestnávateľ Vám dokonca ani nemusí dať vedieť, že Vám zmluvu nepredlžuje, ak ste v pracovnej zmluve dohodli, že pracovný pomer je na dobu určitú, t.j. že trvá do konkrétne vymedzeného času. Dôvod skončenia pracovného pomeru nemusí uvádzať, nakoľko sa nejedná o ukončenie pracovného pomeru výpoveďou, ale o ukončenie pracovného pomeru uplynutím času. 


Trápi vás "Pracovný pomer na dobu určitú a výpovedná doba" a chcete pomôcť?

Podotázka: Pracovný pomer na dobu určitú a výpovedná doba (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať na možnosť výpovede. Som zamestnaný na dobu určitú do 1. marca 2024. Mohoľ by som podať výpoveď k 1. marcu 2024 (t.j. 29. februára), keďže mi v tento deň končí pracovný pomer na dobu určitú? Alebo musím dodržať jednomesačnú výpovednú dobu, vzhľadom na to, že som vo firme zamestnaný od 1. marca 2023? Ďakujem.

Odpoveď: Pracovný pomer na dobu určitú a výpovedná doba

(odpoveď odoslaná: 23.01.2024)

Dobrý deň, keďže vo vami uvedenom prípade bol pracovný pomer uzatvorený na dobu určitú a nemáte záujem na jeho predĺžení, potom nemusíte podávať žiadnu výpoveď z pracovného pomeru, lebo na to nie je právny dôvod. Váš pracovný pomer sa končí uplynutím dohodnutej doby v zmysle ust. § 71 ods. 1 Zákonníka práce.

Vo veci odporúčam písomne požiadať zamestnávateľa, aby ku dňu skončenia pracovného pomeru vám pripravil potvrdenie o zamestnaní a môžete požiadať aj o pracovný posudok  zmysle ust. § 75 ods. 1 Zákonníka práce :

"Zamestnávateľ je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok do 15 dní od jeho požiadania. Zamestnávateľ však nie je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok skôr ako dva mesiace pred skončením pracovného pomeru. Pracovným posudkom sú všetky písomnosti týkajúce sa hodnotenia práce zamestnanca, jeho kvalifikácie, schopností a ďalších skutočností, ktoré majú vzťah k výkonu práce. Zamestnanec má právo nahliadnuť do osobného spisu a robiť si z neho výpisy, odpisy a fotokópie."


Podotázka: Pracovný pomer na dobu určitú a výpovedná doba (Pracovné právo)

Dobrý deň, naša zamestnankyňa bola prijatá na dobu neurčitú, ale po roku a troch mesiacoch podala výpoveď. Nový zamestnávateľ si však s ňou rozmyslel spoluprácu, a tak sa uchádza o návrat do našej organizácie. Je možné ju znovu prijať, tentokrát na dobu určitú? Ďakujem. B.

Odpoveď: Pracovný pomer na dobu určitú a výpovedná doba

(odpoveď odoslaná: 13.12.2023)

Dobrý deň, áno, samozrejme že môžete s uvedenou bývalou zamestnankyňou uzatvoriť pracovný zmluvu na dobu určitú.

Uvádzame tiež, že môžete dohodnúť aj skúšobnú dobu /musí byť dohodnutá písomne/  a to v zmysle ust. § 45 Zákonníka práce :

"(1) V pracovnej zmluve možno dohodnúť skúšobnú dobu, ktorá je najviac tri mesiace, a u vedúceho zamestnanca v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu a vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca, je najviac šesť mesiacov. Skúšobnú dobu nemožno predlžovať.

U zamestnanca s pracovným pomerom na určitú dobu nesmie byť dohodnutá skúšobná doba dlhšia ako polovica dohodnutej doby trvania pracovného pomeru; ustanovenie odseku 1 tým nie je dotknuté."


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Pracovný pomer na dobu určitú a výpovedná doba (Pracovné právo)

Dobrý deň, prosím vás, chcela by som podať výpoveď. Ponúkli mi lepšiu prácu, avšak mám zmluvu do konca roka 2023. Súčasné miesto zastávam pol roka, no nástup do nového zamestnania by mal byť o dva týždne, teda od 1. 6. 2023. Koľko by mal činiť môj výpovedný termín? Ďakujem.

Odpoveď: Pracovný pomer na dobu určitú a výpovedná doba

(odpoveď odoslaná: 11.05.2023)

Dobrý deň,
v prípade, že pracujete v práci pol roka, potom je výpovedná doba v zmysle zákona je jeden mesiac. Táto však začne plynúť až od prvého dňa mesiaca nasledujúcom po mesiaci, v ktorom bola výpoveď zamestnávateľovi doručená. T. j., ak dnes dáte výpoveď, pričom táto bude zamestnávateľovi doručená ešte v tento mesiac, výpovedný doba začne plynúť 01.06.2023 a uplynie posledným dňom mesiaca jún 2023. 

Zároveň platí, že počas výpovednej doby vy ako zamestnanec nemusíte zotrvať v pracovnom pomere. Váš zamestnávateľ vás však za to môže sankcionovať za predpokladu, že ste sa na tom dohodli písomne v pracovnej zmluve. Ak ste sa na tom písomne nedohodli, t.j. na sankcii za nezotrvanie v pracovnom pomere počas plynutia výpovednej doby,  potom vás zamestnávateľ nemôže za to, že už do práce 01.06.2023 neprídete nijako pokutovať. 

Čo by ste však vedeli urobiť je, že by ste sa mohli pokúsiť na skončení pracovného pomeru s vašim zamestnávateľom dohodnúť. V tomto prípade neplatí žiadna výpovedná doba a deň skončenia pracovného pomeru si môžete dohodnúť prakticky na ktorýkoľvek deň. Ak však zamestnávateľ nebude ochotný na dohodu pristúpiť, potom vám nezostane iné, ako dať výpoveď. 


Trápi vás "Pracovný pomer na dobu určitú a výpovedná doba" a chcete pomôcť?

Podotázka: Pracovný pomer na dobu určitú a výpovedná doba (Pracovné právo)

Dobrý deň,
Potrebujem pomoc. Mám zmluvu na dobu určitú, ktorá mi končí 31. 1. 2021 a chcem podať výpoveď.
Ak podám výpoveď 1. 1., ku koncu mesiaca teda skončí zvlua aj pracovný pomer, vzhľadom na to, že výpovedná doba je jeden mesiac, kedže uvedenú prácu som vykonávala jedenásť mesiacov.
Na druhej strane, ak by som podala výpoveď k 1. 12. 2020, výpovedná doba by mi skončila 31. 12. 2020. Avšak chcem sa opýtať, čo sa stane ak mi zostanú napríklad 4 dni dovolenky, či mi ju zamestnávateľ preplatí, alebo či mám možnosť pokračovať ďalej v pracovnom pomere na zvyšné dni. Dúfam, že viete, čo mám na mysli. Ďakujem za pomoc.

Odpoveď: Pracovný pomer na dobu určitú a výpovedná doba

(odpoveď odoslaná: 22.10.2020)

Dobrý deň,
ak Váš pracovný pomer trvá menej ako rok, potom je výpovedná doba 1 mesiac. Plynie od 1. dňa nasledujúceho mesiaca. Pracovný pomer končí posledným dňom tohto nasledujúceho mesiaca. Ak dáte výpoveď 1.1. tak skôr sa skončí pracovný pomer uplynutím doby určitej ako uplynutím výpovednej doby, pretože výpovedná doba by začala plynúť až 1.2.2021. Ak dáte výpoveď 1.12.2020 tak výpovedná doba začne plynúť od 1.1.2021 a uplynie 31.1.2021.

Ak Vám ostanú 4 dni dovolenky a zamestnávateľ Vám neurčí jej čerpanie, tak v takom prípade Vám ju musí preplatiť. Ak už pracovný pomer zanikne, nemôžete pokračovať dané 4 dni v práci a ani to nie je možné tak, že do 4.2.2020 by ste čerpali dovolenku. Buď ju vyčerpáte do konca výpovednej doby, alebo Vám ju preplatí. Iná možnosť medzitým nie je.


Podotázka: Pracovný pomer na dobu určitú a výpovedná doba (Pracovné právo)

Dobrý deň, mám prosím otázku. Ak mám zmluvu na dobu určitú 1 rok, je výpovedná doba teda 1 mesiac. Je však povinnosťou zo strany zamestnávateľa oznámiť mi minimálne 1 mesiac dopredu - pred dátumom ukončenia pracovného pomeru - či mi túto zmluvu predĺži alebo nie. Môže mi to oznámiť aj deň pred skončením pracovného pomeru, že ju nepredĺži? Ďakujem pekne.

Odpoveď: Pracovný pomer na dobu určitú a výpovedná doba

(odpoveď odoslaná: 17.12.2019)

Dobrý deň, 

podľa ust. § 71 Zákonníka práce platí :

"Skončenie pracovného pomeru dohodnutého na určitú dobu

(1) Pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby.

(2) Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.

(3) Pred uplynutím dohodnutej doby sa môže skončiť pracovný pomer podľa odseku 1 aj inými spôsobmi uvedenými v § 59."

Z uvedeného zák. ustanovenia vyplýva, že zamestnávateľ nie je povinný Vám oznamovať, že prac. pomer nepredĺži. Treba však poukázať na ust. odstavca 2 § 71 ZP, že ak budete pokračovať s vedomím zamestnávateľa vo výkone práce podľa terajšej pracovnej zmluvy, prac. pomer sa zmení na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas. 

Po skočení prac. pomeru následne platí ust. § 75 ods. 2 Zákonníka práce :

"Pri skončení pracovného pomeru je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi potvrdenie o zamestnaní a uviesť v ňom najmä

a) dobu trvania pracovného pomeru,

b) druh vykonávaných prác,

c) či sa zo mzdy zamestnanca vykonávajú zrážky, v čí prospech, v akej výške a v akom poradí je pohľadávka, pre ktorú sa majú zrážky ďalej vykonávať,

d) údaj o záväzku zamestnanca zotrvať v pracovnom pomere u zamestnávateľa po určitú dobu po vykonaní záverečnej skúšky, maturitnej skúšky alebo absolventskej skúšky podľa § 53 ods. 2 vrátane údaja o tom, kedy sa táto doba skončí,

e) údaj o poskytnutí odchodného podľa § 76a; ak sa odchodné vyplatilo dodatočne, zamestnávateľ vydá zamestnancovi nové potvrdenie o zamestnaní."



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Pracovný pomer na dobu určitú a výpovedná doba" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.