Máte
otázku?

Právo otca na styk s dieťaťom


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Právo otca na styk s dieťaťom

Prosím, mohli by ste mi poradiť o mojich právach a spôsoboch, ako ich uplatniť v situácii, keď mi moja bývalá priateľka, slobodná matka nášho takmer trojročného syna (28.06.2013), odopiera možnosť vidieť nášho syna? Až do teraz som nášho syna navštevoval priemerne raz týždenne, trávili sme spolu dovolenky a občasne víkendy na chate a podobne. S matkou syna nie sme zosobášení, keďže som ženatý s inou ženou a žijem s ňou na opačnej strane republiky. Otcovstvo som uznal ešte pred narodením nášho syna a po dohode s jeho matkou má syn moje priezvisko. Pravidelne posielam matke nášho syna výživné na jej účet každý mesiac. Toto bolo tiež dohodnuté medzi nami, takže o tom neexistuje žiadne súdne rozhodnutie. Doteraz sme vždy dokázali nájsť kompromis, ale teraz sa zdá, že jediný spôsob komunikácie, ktorý moja bývalá priateľka akceptuje, je cez súd. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Právo otca na styk s dieťaťom

Dobrý deň, 

dieťa má právo na styk s oboma rodičmi. Vyplýva to z § 24 ods. 4 Zákona o rodine Súd pri rozhodovaní o výkone rodičovských práv a povinností alebo pri schvaľovaní dohody rodičov rešpektuje právo maloletého dieťaťa na zachovanie jeho vzťahu k obidvom rodičom a vždy prihliadne na záujem maloletého dieťaťa, najmä na jeho citové väzby, vývinové potreby, stabilitu budúceho výchovného prostredia a ku schopnosti rodiča dohodnúť sa na výchove a starostlivosti o dieťa s druhým rodičom. Súd dbá, aby bolo rešpektované právo dieťaťa na výchovu a starostlivosť zo strany obidvoch rodičov a aby bolo rešpektované právo dieťaťa na udržovanie pravidelného, rovnocenného a rovnoprávneho osobného styku s obidvomi rodičmi

Ak Vám matka dieťaťa odopiera styk s dieťaťom a zlyhala aj možnosť dohody s ňou, bude zrejme najlepším riešením podať na súd návrh na úpravu styku s dieťaťom. V návrhu popíšete okolnosti, vzťah k dieťaťu a Vašu túžbu sa s ním stretávať častejšie. Odporúčam tiež uviesť, že si riadnym spôsobom plníte svoje rodičovské povinnosti. Rovnako bude vhodné uviesť, že doposiaľ ste sa s dieťaťom stretávali, no matka Vám začala v styku brániť.

Trápi vás "Právo otca na styk s dieťaťom" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Právo otca na styk s dieťaťom (Rodinné právo)

Dobrý deň, som čerstvo rozvedený a chcel by som sa opýtať na význam vety z Dohody o úprave výkonu rodičovských práv a povinností k maloletým deťom. Deti boli zverené do osobnej starostlivosti matky. Konkrétne ma zaujíma význam vety: „Otec maloletých je oprávnený sa stretávať s maloletými…“. Čas a miesto sú nepodstatné, dôležité je pre mňa slovo „oprávnený“. Vyjadruje toto slovo povinnosť, alebo ide o jeho skutočný význam, čiže má otec právo na dobrovoľný styk s deťmi podľa vlastného uváženia? Ďakujem.

Odpoveď: Právo otca na styk s dieťaťom

(odpoveď odoslaná: 17.01.2025)

Dobrý deň, význam veti o tom, že otec je oprávnený sa stretávať s deťmi je v tom, že ide o Vaše právo a nie o povinnosť. V prípade, by Vám matka maloletých detí bránila v styku sdeťmi, môžete podať návrh na súdn výkon rozhodnutia v zmysle ust. Civilného mimosporpvého poriadku, za čo jej môže byť uložená pokuta až 1000 € a to aj opakovanie. Matka samotná nempôže sa súdne domáhať toho, aby ste sa sdeťmi stretávali. Odporúčam však, že ak sa na vopred dohodnuté stretnutie dostaviť, aby ste matku detí o tom včas informovali, aby sa aj ona a deti vedeli zariadiť.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Právo otca na styk s dieťaťom (Rodinné právo)

Dobrý deň, bývalá priateľka mi nechce dovoliť stretávanie s mojím synom. Ako to, prosím, riešiť cez súd?

Odpoveď: Právo otca na styk s dieťaťom

(odpoveď odoslaná: 14.01.2025)

Dobrý deň,
nejde o jednoduchú situáciu a chápem Vás. Aj Vy máte totiž rovnaké rodičovské práva ako matka. V prípade, ak Vám matka neumožňuje styk s dieťaťom a nedá sa s ňou dohodnúť, tak bude potrebné podať návrh na súd, aby súd rozhodol autoritatívnym spôsobom a určil styk. V návrhu bude potrebné popísať aktuálnu situáciu ako aj Vami navrhovaný styk. Prípadne môžete navrhnúť aj zverenie dieťaťa do striedavej starostlivosti. Ak je dieťa v osobnej starotlivosti matky, tak mu pravdepodobne platíte aj výživné. Aj toto bude súd v konaní skúmať, preto v tomto smere bude potrebné predložiť relevatné dokumenty, napríklad doklad o Vašom príjme o výdavkoch a pod. V prípade, ak by ste žiadali striedavú starostlivosť, tak môžete súčasne žiadať, aby sa výživné neurčovalo. 

Ak máte záujem vec prekonzultovať podrobnejšie, prípadne máte záujem sa nechať zastúpiť advokátom, tak si u nás môžete objednať konzultáciu cez tento link. 

https://ficek.sk/dohodnut-termin-konzultacie.html


Podotázka: Právo otca na styk s dieťaťom (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcel by som vás poprosiť o radu. Rozišiel som sa s priateľkou a máme spolu 5-mesačné dieťa. Už vyše mesiaca mi zakazuje stretávať sa s mojou dcérou. Aké mám práva ako otec k svojej dcére? Ďakujem.

Odpoveď: Právo otca na styk s dieťaťom

(odpoveď odoslaná: 13.11.2024)

Dobrý deň,

vo Vašej situácii máte samozrejme ako otec práva k svojej dcére, aj keď už nežijete spolu s matkou dieťaťa. Podľa Zákona o rodine, obaja rodičia majú samostatné a rovnocenné práva a povinnosti voči maloletému dieťaťu. To znamená, že aj vy ako otec máte právo podieľať sa na výchove dieťaťa a udržiavať s ním osobný kontakt.

Keď jeden z rodičov bráni druhému rodičovi v styku s dieťaťom bez dôvodu, môžete požiadať súd o určenie styku s dieťaťom. Súd rozhodne s prihliadnutím na najlepší záujem dieťaťa. Môžete sa pokúsiť matke toto vysvetliť, nakoľko v prípade, ak by ste sa dokázali dohodnúť, tak potom by nebolo potrebné iniciovať súdne konanie, čo by bolo aj v záujme matky. Ak dohoda nebude možná, tak bude potrebné podať návrh na súd.

V prípade potreby zvážte konzultáciu s právnikom, ktorý sa špecializuje na rodinné právo, aby ste si zabezpečili ochranu svojich práv a záujmov vášho dieťaťa.


Trápi vás "Právo otca na styk s dieťaťom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Právo otca na styk s dieťaťom (Rodinné právo)

Dobrý deň, čo robiť, ak sa otec dieťaťa prestane stretávať s dieťaťom (dieťa má 4 roky)? Súdom má stanovené dni. Do jej 4. narodenín viac-menej dodržiaval, čo bolo stanovené súdom, potom sa z ničoho nič prestal. Malá je z toho smutná. Je to už viac ako rok a stále si naňho spomenie. Občas ho niekde stretne a veľmi sa tomu teší, ale on nie. Ona za ním plakáva, nechce s ňou ani volať.

Odpoveď: Právo otca na styk s dieťaťom

(odpoveď odoslaná: 30.09.2024)

Dobrý deň, vo veci uvádzame, že ak otec maloletej nie je ochotný využiť svoje právo na styk s maloletou podľa rozhodnutia súdu, Vy ako matka maloletej nemôžete právnou cestou dosiahnúť to, aby o maloletú prejavoval záujem.

Inak by to bolo v prípade, že by ste otcovi maloletej neumožnili styk s maloletou. V tomto prípade by otec maloletej mohol podať návrh na súdny výkon rozhodnutia podľa ust. Civilného mimosporového poriadku.

Je teda len na Vás ako matke, aby ste kontaktovali otca maloletej s tým, z akého dôvodu neprejavuje záujme o maloleté dieťa, keďže dieťa sa tohto styku dožaduje.

 


Podotázka: Právo otca na styk s dieťaťom (Rodinné právo)

Dobrý deň, po rozvode som sa vydala a presťahovala sa s manželom dočasne do zahraničia. Mám dve deti z predchádzajúceho manželstva. Manžel si berie deti na prázdniny, ale na vlastné náklady im kupuje letenku. Tvrdí mi ale, že ja som povinná mu deti dvakrát do roka doniesť na Slovensko na vlastné náklady. Je to pravda?

Odpoveď: Právo otca na styk s dieťaťom

(odpoveď odoslaná: 25.09.2024)

Dobrý deň,

v otázkach prepravy detí po rozvode a nákladov s tým spojených za účelom realizácie styku detí s druhým rodičom, ktorému neboli zverené, platí, že pokiaľ sa rodičia nedohodli inak, tieto náklady obvykle znáša ten rodič, ktorý ich dopravu požaduje. Zákon o rodine žiadnu takúto povinnosť rodičovi, ktorý má deti zverené do osobnej starostlivosti, neustanovuje, resp. zákon neupravuje takéto detaily, preto to, čo vám tvrdí manžel je klamstvo. Zákon o rodine jedine ustanovuje, že ten rodič, ktorý nemá deti zverené do osobnej starostlivosti, má právo sa s nimi stýkať a takýmto spôsobom sa podielať na ich výchove. 

Pokiaľ teda súd nešpecifikoval v rozhodnutí o rozvode a úprave práv a povinností k mal. deťom na čas po rozvode konkrétne pravidlá pre prepravu detí a náklady s ňou spojené za účelom styku s otcom mal. detí,  tak žiadna právna povinnosť Vás ako matky hradiť cestovné náklady súvisiace s prepravou detí otcovi ako  neexistuje. Pokiaľ s tým otec nie je stotožnený, môže sa domáhať na súde, aby tento úpravu styku nanovo upravil. Toho času preto nie ste povinná nič takéto platiť. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Právo otca na styk s dieťaťom (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, ak prebehol súd a dieťa bolo zverené do starostlivosti matky s tým, že otec má nárok na dieťa každý druhý víkend, pričom si ho má vyzdvihnúť od piatka 18:00, a otec nechodí pre dieťa načas, stále mešká a prichádza až vo večerných hodinách, keď má dieťa spať a cesta do jeho bydliska trvá ďalšiu hodinu, má matka právo odmietnuť dieťa vydať otcovi neskôr, ako bolo definované súdom? Ďakujem a prajem pekný deň.

Odpoveď: Právo otca na styk s dieťaťom

(odpoveď odoslaná: 23.09.2024)

Dobrý deň,

v prípade, že otec mešká pri vyzdvihovaní dieťaťa, máte určité možnosti, ale odmietnutie vydať dieťa Vám neodporúčam. Ak neustále meškanie otca narúša bežný režim dieťaťa, môžete sa obrátiť na súd, ktorý určil styky s dieťaťom, a požiadať o úpravu týchto stykov, prípadne o zmenu harmonogramu, avšak postup, že dieťa otcovi vydať odmietnete Vám neodporúčam, nakoľko následne by mohol otec postúpiť vec na výkon rozhodnutia. 


Trápi vás "Právo otca na styk s dieťaťom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Právo otca na styk s dieťaťom (Rodinné právo)

Dobrý deň, mám dve deti vo veku 11 a 16 rokov. S otcom detí sme rozvedení, ale nakoľko sa od rozvodu snaží psychicky manipulovať aj mňa aj deti, snažím sa komunikovať minimálne. Deti majú problém, lebo otec na ne tlačí, že musia k nemu ísť aj keď s plačom. Stále tvrdí, že to majú odo mňa, čo nie je pravda, ale cítim sa veľmi bezradne, lebo sa nemám ako deti zastať. Musí otec akceptovať názor detí, že chcú ostať doma, alebo je nejaký spôsob, aby na ne netlačil? Ďakujem.

Odpoveď: Právo otca na styk s dieťaťom

(odpoveď odoslaná: 19.09.2024)

Dobrý deň,
v prípade, ak by sa vec dostala na súd, tak tento postupuje v najlepšom záujme dieťaťa. Názor detí je veľmi dôležitý a rozhodnutie vo veci samej by z neho malo vychádzať. Avšak na druhej strane v zmysle rozhodovacej praxe súdov platí, že ak jeden z rodičov trvá na styku s deťmi, tak súd vo väčšine prípadov musí styk upraviť aspoň v minimálnom rozsahu.

V prípade dieťaťa vo veku 11 rokov by súd pravdepodobne styk určil vzhľadom na vek a vyspelosť dieťaťa. Samozrejme nie je to samozrejmosť a ak deti skutočne pociťujú voči otcovi akýsi odpor, tak by sa v konaní zisťovalo z akých dôvod tento odpor cítia a následne by sa súd snažil nájsť riešenie.

Ak by návštevy otca skutočne mali negatívny dopad na zdravie detí, tak súd by styk nemusel nariadiť.

V prípade staršieho dieťaťa, toto už je schopné vyjadriť svoj názor, a myslím si, že ak by sa dieťa vyjadrilo, tak, že sa s otcom stretávať nechce a uviedlo by relevantné dôvody, tak súd styk neupraví.

Ak už máte súdom stanovený styk, tak potom podajte vo vzťahu k staršiemu dieťaťu návrh, aby zostal styk neupravený. Odporúčam sa nechať zastúpiť advokátom, aby to prebehlo ľahšie, pretože na súde je potrebné argumentovať.


Podotázka: Právo otca na styk s dieťaťom (Rodinné právo)

Dobrý deň, rozišli sme sa s manželkou. Sme ešte zosobášení a nedopustí, aby som videl syna.

Odpoveď: Právo otca na styk s dieťaťom

(odpoveď odoslaná: 26.08.2024)

Dobrý deň,

ak ste sa s manželkou rozišli, avšak ešte ste sa nestihli rozviesť, pričom vám manželka bráni v stretávaní sa s vašim dieťaťom, potom vám odporúčame podať na súd návrh na úpravu styku s vašim mal. synom na čas do rozvodu vášho manželstva. V návrhu si striktne určite, kedy sa chcete so synom stretávať (konkrétne dni a časy), a to z toho dôvodu, aby bol výrok súdu ľahko vykonateľný v prípade, že by ho matka nerešpektovala a naďalej vám v styku so synom bránila. Takto si zabezpečíte, že budete vedieť styk so synom hneď vymáhať exekučnou cestou. Je nepríspustné, aby vám matka bránila vo výkone vašich rodičovských práv. Ak by v bránení pokračovala aj po rozhodnutí súdu, je namieste žiadať zmenu zverenia vášho syna do vašej starostlivosti. 

Návrh podajte na súde príslušnom podľa bydliska mal. dieťaťa určeného dohodou vás ako rodičov.

Ak by ste potrebovali s vypracovaním návrhu pomôcť, neváhajte sa obrátiť na advokáta. 


Podotázka: Právo otca na styk s dieťaťom (Rodinné právo)

Dobrý deň, Som otcom maloletého syna, ktorého súd zveril do osobnej starostlivosti matky. Po dohode sa môžem stýkať so synom bez časového obmedzenia. Syn má 3 roky. 1. Môžem určiť matke, kde mi má priviesť syna? 2. Môžem zobrať syna niekam von aj bez prítomnosti matky? 3. Môžem vyžadovať od matky, aby bola prítomná, pokiaľ si syn nezvykne na nové prostredie? 4. Ak chcem zobrať syna k mojim rodinným príslušníkom, musí to matka umožniť, alebo je potrebné riešiť všetko cez súd? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Právo otca na styk s dieťaťom

(odpoveď odoslaná: 14.08.2024)

Dobrý deň,

podľa toho čo uvádzate, v rodičovskej dohode ste sa dohodli, že styk sa neupravuje. Toto vás ako rodiča však stavia do nevýhodnej pozície. Totiž mnoho rodičov si myslí, že v tomto prípade majú právo na neobmedzený styk s dieťaťom. Avšak tomu tak nie je. V takomto prípade totiž platí, že o tom, kedy Vám matka dá dieťa na styk rozhoduje ona. Vy síce môžete matku požiadať, avšak ona vám nemusí vyhovieť. Bolo by to však v jej neprospech, nakoľko v takomto prípade, by ste boli oprávnený vec riešiť súdnou cestou a domáhať sa striktného určenia styku s mal. dieťaťom. Toto môžete matke uviesť. 

Vzhľadomna uvedené, môžete matku mal. syna požiadať, aby vám syna priviedla, kam chcete, môžete si ho vziať a byť s ním aj bez jej prítomnosti alebo rovnako môžete od nej požadovať jej prítomnosť, ak je  bez matky mal. syn ešte nesvoj. Môžete matku požiadať, aby vám dala syna na styk a vziať ho k vašim rodičom, resp. zoznámiť ho s kým uznáte za vhodné. V čase styku s mal. synom si s ním môžete urobiť akýkoľvek program podľa vášho uváženia samozrejme zodpovedajúci veku a zdravotnému stavu dieťaťa.  Uvedené však neviete od matky vymáhať súdnou cestou na podklade už vydaného rozhodnutia. 

Preto, ako sme vyššie uviedli platí, že v prípade, ak by vašim požiadavkám matka vyhovieť nechcela, bolo by najlepšie, aby ste sa návrhom na určenie styku domáhali na súde striktného vymedzenia vášho stretávania s mal. synom. Tzn. že si presne vymedzíte konkrétne dni v ťýždni a časy (odkedy do kedy) budete s mal. synom. Rovnako v návrhu môžete žiadať určenie styku bez prítomnosti matky. Takto určený styk bude musieť matka rešpektovať. V opačnom prípade môžete podať návrh na výkon takého rozhodnutia. 


Trápi vás "Právo otca na styk s dieťaťom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Právo otca na styk s dieťaťom (Rodinné právo)

Dobrý deň, mám otázku. Otec dieťaťa mojej manželky mal súdne rozhodnutie, podľa ktorého mal právo byť s dieťaťom každý druhý víkend. Avšak pred približne mesiacom ju zobral k sebe naposledy a uviedol, že kvôli zamestnaniu to ďalej nebude možné. Teraz by si radšej dieťa vzal počas letných prázdnin na dva týždne – namiesto súdom nariadených pravidelných víkendov – a chce tie vynechané dni využiť na predĺženie prázdnin. Dieťa má tri roky a domnievam sa, že neprospieva jeho rozvoju, keď nevidí otca jeden až dva mesiace, a potom ho náhle vidí napríklad počas celého týždňa. Moja otázka znie: Má otec právo takto meniť súdne dohody? Považuje sa zamestnanie za prekážku v styku s dieťaťom a môže zamestnávateľ skutočne znemožniť voľné víkendy určené súdnym rozhodnutím? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Právo otca na styk s dieťaťom

(odpoveď odoslaná: 11.03.2024)

Dobrý deň,
uvedená situácia nie je jednoduchá. V zásade platí, že otec má voči svojmu dieťaťu vyživovaciu povinnosť, avšak nie je možné ho nútiť, aby sa s dieťaťom aj stýkal. Ak na jeho strane došlo k zmene pomerov, že nové zamestnanie mu neumožňuje styk s dcérou v takom rozsahu ako pôvodne, tak môžete podať návrh na súd, aby súd pôvodné rozhodnutie zmenil, tak aby korešpondovalo s realitou, prípadne toto môžete nechať aj na otca. Rozhodnutie súdu môžete zmeniť aj písomnou dohodou rodičov, ktorú súdu iba predložíte na schválenie. Ak sa však otec nebude chcieť s dcérou stýkať, tak súd vôbec nemusí nariadiť jeho styk a môže ho zaviazať len na úhradu výživného. 


Odpoveď: Právo otca na styk s dieťaťom

(odpoveď odoslaná: 11.03.2024)

Dobrý deň,
nie, to otec robiť nemôže, musí rešpektovať v tomto smere termíny určené súdom. Ak má určený styk v presných časových intervaloch, tak potom počas týchto má právo sa s dieťaťom stýkať a nie inak. Nemusíte mu preto vyhovieť, ak nerešpektuje súdne rozhodnutie. Ak mu časy nevyhovujú, tak nech podá návrh na súd na zmenu, matka nie je povinná mu deti dávať podľa toho ako požaduje otec, ale podľa právoplatného rozhodnutia. Je preto na vás, čo mu dovolíte. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Právo otca na styk s dieťaťom" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.