Odpoveď: Bezpodielové spoluvlastníctvo - vyporiadanie ?
Dobrý deň, ďakujeme za otázku.
Z položenej otázky nie je zrejmé, či vo Vašom prípade došlo k zániku ť bezpodielové spoluvlastníctvo manželov /ďalej iba "BSM/ za trvania manželstva alebo došlo k zániku BSM rozvodom. Preto v našej odpovedi budeme vychádzať z alternatív a poukážeme na riešenie.
I. PRÁVNA ÚPRAVA
1./ Základná právna právna je obsiahnutá v ust. Občianskeho zákonníka / § 143/ :
"V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka."
Z judikatúry :
Do bezpodielového spoluvlastníctva manželov patrí až vyplatená a prevzatá mzda, nie však nárok na mzdu. Do bezpodielového spoluvlastníctva manželov patrí celá vyplatená mzda, nielen tá jej časť, ktorá zostala po uspokojení osobných potrieb toho manžela, o ktorého mzdový nárok ide. ( NS ČR, sp. zn. Cpj 86/1971, R 42/1972)
II. ZÁNIK BSM ZA TRVANIA MANŽELSTVA RESP. JEHO MODIFIKÁCIA
K zániku BSM môže dôjsť aj za trvania manželstva, resp. môže dôjsť k jeho modifikácii v zmysle ust. Obč. zákonníka nasledovnými spôsobmi : spísanie notárskej zápisnice, zrušenie súdom z dôvodu rozporu s dobrými mravmi a zrušenie BSM pri podnikaní.
1./ "Za trvania manželstva sa manželia môžu dohodou rozšíriť alebo zúžiť zákonom určený rozsah bezpodielového spoluvlastníctva. Obdobne sa môžu dohodnúť aj o správe spoločného majetku. Manželia sa môžu dohodnúť, že vyhradia vznik bezpodielového spoluvlastníctva ku dňu zániku manželstva. Dohody podľa vyššie uvedeného vyžadujú formu notárskej zápisnice a manželia sa môžu voči inej osobe na túto dohodu odvolať len vtedy, ak jej je táto dohoda známa". /ust. § 143a/ Obč. zákonníka/.
2./ "Zo závažných dôvodov, n a j m ä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva." /§ 148 Obč. zák./
Príkladom môže byť nezodpovedné nakladanie s majetkom patriacim do BSM jedným z manželov /alkoholizmus, gamblerstvo, branie pôžičiek bez vedomia druhého manžela, ktoré naviac slúžia len tomuto manželovi a pod./ Dobré mravy Obč. zákonník nedefinuje, aj keď tento pojem je použitý vo viacerých svojich ustanoveniach.
Z judikatúry :
Dobré mravy sú merítkom hodnotenia konkrétnych situácií, zodpovedajúcich všeobecne uznávaným pravidlám slušnosti so všeobecnými morálnymi zásadami spoločnosti./NS SR č.k. 4 Obdo 29/2007 z 23.08.2008/
Dobrými mravmi sú pravidlá správania sa, ktoré sú v prevažnej miere v spoločnosti uznávané a tvoria základ fundamentálneho hodnotového poriadku. / ÚS SR č. k. IV. ÚS 55/2011-19 z 24.2.2011/
3./ "Súd na návrh zruší bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v čase trvania manželstva aj v prípade, že jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Návrh môže podať ten z manželov, ktorý nezískal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Pokiaľ toto oprávnenie majú obaja manželia, môže návrh podať ktorýkoľvek z nich." /§ 148a/ Obč. zák./
Vo všetkých prípadoch zániku BSM za trvania manželstva môže sa toto obnoviť len rozhodnutím súdu vydaným na návrh jedného z manželov.
III. ZÁNIK BSM ROZVODOM
V prípade rozvodu zanikne BSM právoplatnosťou rozsudku o rozvode manželstva. Tu nastávajú v podstate tri možnosti vyporiadania BSM a to dohodou, cestou súdu a uplynutím času.
1/ "Ak dôjde k vyporiadaniu dohodou, sú manželia povinní vydať si na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali. Pokiaľ sa dohody medzi manželmi podľa ustanovení § 143 a § 149 týkajú nehnuteľností, musia mať písomnú formu a nadobúdajú účinnosť vkladom do katastra. "/§149 a nasl. Obč. zák./.
V prípade dohody platí, že bývalý manželia sa môžu dohodnúť na vyporiadaní podľa svojho uváženia, neplatí tu, že podiely vyporiadavajúcich sa manželov musia byť v jednej polovici k celku, je to vec dohody bývalých manželov. Netreba zabúdnúť aj na prípadné dlhy bývalých manželov, rôzne investície, ktoré boli vykonané z majetku patriaceho do BSM na výlučný majetok jedného z manželov.
Z judikatúry:
Dohoda o vyporiadaní BSM, ktorej predmetom nie je celý majetok spadajúci do BSM a ani dohoda o vyporiadaní BSM, ktorou prípadne jeden z účastníkov nadobudne podstatne menší podiel, nie je neplatná pre rozpor s § 150 OZ. /NS SR sp. zn. 4 Cdo 147/2011/
2./ Ak sa vyporiadanie nevykoná dohodou bývalých manželov, vykoná ho na návrh niektorého z manželov súd. Pri vyporiadaní v zmysle ust. 150 Obč. zákonníka "sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti."
Do právoplatného ukončenia konania pred súdom môžu manželia uzavieť dohodu o vyporiadaní BSM, prípadne súdne konanie je možné ukončiť aj zmierom.
Z judikatúry :
Znenie § 150 Občianskeho zákonníka nevylučuje, aby súd vyjadril rozdielnosť podielov manželov pri vyporiadaní spoločnej veci prihliadajúc na to, ako sa každý z manželov zaslúžil o nadobudnutie i udržanie spoločnej veci, a to tak, že vec prikáže do vlastníctva tomu z manželov, ktorý sa o nadobudnutie a udržanie spoločnej veci zaslúžil výlučne, resp. v prevažnej miere, bez toho, aby mu uložil povinnosť, aby druhému manželovi, ktorý sa o jeho nadobudnutie a udržanie nezaslúžil, na vyrovnanie podielu zaplatil určitú finančnú čiastku. Zákon výslovne neupravuje spôsob nerovného vyporiadania a disparita môže byť tak vyjadrená nie len percentom, či zlomkom, ale aj prikázaním veci jednému z manželov bez toho, aby bol zaviazaný finančne sa s druhým manželom, pokiaľ ide o túto vec, vyporiadať. /Nález I.ÚS 537/2012/
3./ Tretí spôsob vyporiadania BSM po rozvode je vyporiadanie, kedy bývalý manželia neurobia žiadne úkony, k vyporiadaniu dôjde uplynutím času /t.j. nevyvrátiteľná právna domnienka/ nasledovne /ust. § 149/ :
"Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné. " /ust. § 149 Obč. zák./
IV. RIEŠENIE
V otázke píšete, že chcete vyporiadať BSM nie cestou súdu, chýba však údaj o nadobudnutí právoplatnosti rozsudku o rozvode manželstva.
Pokiaľ rozvedený nie ste a ani nedošlo k zániku BSM niektorým z vyššie uvedených spôsobov /viď bod II./ s majetkom v BSM môžete disponovať spoločne s manželkou na základe vzájomnej dohody a to či formou darovania alebo spísania kúpnopredajnej zmluvy, kde obdarovanými budú deti, prípadne Vami určené osoby. Darovať manželke za trvania manželstva majetok, ktorý je predmetom BSM nemôžete, nakoľko aj ona je jeho vlastníčkou.
S Vašim výlučným majetkom, ktorého ste jediným vlastníkom a teda nepatrí do BSM, môžete disponovať podľa svojho uváženia a darovať ako manželke, tak aj deťom, prípadne iným osobám.
V prípade ak došlo k zániku BSM rozvodom, postup vyporiadania BSM dohodou je uvedený v bode III. 1./ tejto odpovede. Odporúčame nezabudnúť na všetky aktíva, pasíva - dlhy, na prípadné zriadenie vecného bremena, vyporiadať aj použitie majetku z BSM na výlučný majetok jedného z manželov, prípadne vnesenie majetku z výlučného vlastníctva jedného z manželov do BSM, vnesenie majetku z BSM do podnikania.
Pre prípad, že by k dohode nedošlo, v súdnom konaní súd zabezpečí súdneho znalca na ohodnotenie majetku.
Tu platí, že "Pri oceňovaní (hnuteľných a nehnuteľných) vecí patriacich do vyporiadavaného BSM sa vychádza zo stavu veci ku dňu zániku BSM, avšak z ceny v čase, kedy dochádza k vyporiadaniu (viď R 42/1972).
V každom prípade dohoda medzi bývalými manželmi o vyporiadaní BSM je lepšia, ušetrí sa čas, súdne poplatky a náklady spojené so súdnym konaním, vrátane trov právneho zastupovania. Vo všetkých prípadoch disponovania s nehnuteľnoťami advokát súčasne zabezpečí aj zápis príslušných zmien v katastri nehnuteľností.
Pri disponovaní s nehnuteľnosťami či už v rámci BSM, v rámci vyporiadania BSM alebo vo výlučnom vlastníctve odporúčame nehnuteľnosti ohodnotiť na základe znaleckého posudku, čo je dobré ako z hľadiska dane z príjmu pre prípad budúceho disponovania s nimi, tak aj pre prípad dedenia v budúcnosti. Netreba zabudnúť ani na súvisiace otázky ako je napr. daň z nehnuteľností, zriadenie vecného bremena spočívajúce v práve doživotného bývania a užívania celej nehnuteľnosti.
V. ZÁVER
Nepoznáme detailne Vašu osobnú situáciu /napr. rozsah BSM, podnikanie manželov alebo jedného z nich, dlhy, a pod./, ale je potrebné resp. vhodné uviesť, že ak by jeden z bývalých manželov úmyselne vzdal majetku a došlo by k ukráteniu jeho veriteľov, platí aj ust. § 42a/ a nasl. Obč. zákonníka :
"Veriteľ sa môže domáhať, aby súd určil, že dlžníkove právne úkony podľa odsekov 2 až 5, ak ukracujú uspokojenie jeho vymáhateľnej pohľadávky, sú voči nemu právne neúčinné. Odporovať možno tiež právnemu úkonu, ktorým bol veriteľ dlžníka ukrátený a ku ktorému došlo v posledných troch rokoch medzi dlžníkom /okrem iných / aj medzi džníkom a osobou jemu blízkou (§ 116 a 117). Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu."
Jedná sa o tzv. odporovateľnosť právnych úkonov.
V každom prípade odporúčame pri vyporiadaní BSM minimálne konzultáciu s advokátom, ktorý Vás upozorní na možné úskalia vyporiadania, a pri riešení veci dohodou medzi bývalými manželmi vec bude riešená tak, aby nedošlo k opomenutiu niektorých okolností súvisiacich s vyporiadaním BSM. Advokát Vám môže pomôcť zabezpečiť celé vyporiadanie BSM, či už dohodou alebo zastupovaním na súde jedného z manželov.
V prípade, že súčasťou vyporiadania by boli zmluvy o prevode nehnuteľnosti a tieto by boli spisované advokátom máte právnu istotu, že zmluva neodporuje zákonu, neobchádza zákon, neprieči sa dobrým mravom, a posúdenie, či uzavretím zmluvy nedôjde ku skutočnosti zakladajúcej vznik škody /jedná sa o tzv. autorizáciu zmluvy advokátom v zmysle ust. § 1a/ zákona o advokácii/.
Nie menej dôležité je aj to, že advokát je poistený pre prípad vzniku škody v súvislosti s autorizáciou zmluvy o prevode nehnuteľnosti a účastníkom zmluvy musí oznámiť výšku poistného krytia aj poisťovňu, v ktorej je poistený. Autorizovanie zmluvy advokátom zaručuje, že neprídete o svoje peniaze.