'

Neplatenie bezúčelového úveru


Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Trenčiansky
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 21. 12. 2013

Otázka: Neplatenie bezúčelového úveru

Dobry deň chcel by som sa opýtať mám bezučelovy úver slovenskej sporiteľni ktorý som si zobral ešte keď som bol slobodny. teraz mám rodinu. priateľka je na rodičovskej dovolenke a ja som živiteľ rodiny a nevychádza mi to platiť tak, ako by som mal. ale určitú čiastku platim pravidelne. Oni mi stale posielaju poštou listy, že to nestačí a že má dajú na súdne konanie, majú na to právo. keď platim a mám snahu aj keď menšiu sumu ako je v zmluve ďakujem.

Odpoveď: Neplatenie bezúčelového úveru

Dobrý deň,

neplatenie bezúčelového úveru je spojené so sankciami. V zmysle zmluvy o bezúčelovom úvere ste sa dohodli s veriteľom, že budete úver platiť riadne a včas. Platenie bezúčelového úveru riadne znamená, že budete platiť celú splátku úveru.

 

Pokiaľ teda neplatíte celú sumu, veriteľ (Slovenská sporiteľňa) sa môže obrátiť na súd a žiadať zaplatiť dokonca aj celý úver naraz, ak ste sa dohodli, že v prípade omeškania majú právo požadovať celý úver vyplatiť ihneď.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Neplatenie bezúčelového úveru (Vymáhanie pohľadávok)

Od nebankovej spoločnosti som si vzal pôžičku, ktorú som z finančných dôvodov nedokázal splácať, splátka rapídne narástla a po mnohých upozorneniach som dostal správu, že mám posledné dni na splatenie mimosúdnou cestou. Ako sa takáto situácia vyvíja ak to nemôžem splatiť ani do uvedeného dátumu ?

Odpoveď: Neplatenie bezúčelového úveru

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 19.12.2018)

Dobrý deň, 

v otázke nepíšete kedy a koľko ste si požičali, koľko ste doteraz uhradili a kedy nastala splatnosť pohľadávky.

Zmluvu s nebankovou spoločnosťou pošlite na posúdenie Komisii pre posudzovanie podmienok spotrebiteľských zmlúv na Ministerstvo spravodlivosti SR. Posúdenie môže trvať cca 2 - 3 mesiace. 

Zmluva bude určite obsahovať neprijateľné zmluvné podmienky, ktoré sú neplatné. Ak bude posúdenie zo strany MS SR v takomto znení, potom budete môcť požiadať súd, aby určil, že zmluva je bezúročná a bez poplatkov.

Základnou otázkou je kedy ste si peniaze požičali a kedy nastala splatnosť pohľadávky, teda či pohľadávka veriteľa nie je premlčaná. Všeobecná premlčacia doba je 3 roky. 

Ak chcete môžete nás kontaktovať za účelom posúdenia dokladov.

Bez konzultácie s advokátom pohľadávku veriteľa - nebankovej spoločnosti neuznávajte.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Neplatenie bezúčelového úveru (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, chcem sa opýtať kamarátka ma poprosila, aby som jej zobrala pôžičku na moje meno a teraz to nespláca. Mne už prišla upomienka ak to nezaplatím pošlú mi exekútora a začnú trestné konanie. Ako by som mala v tejto veci pokračovať. Za odpoveď ďakujem.

Odpoveď: Neplatenie bezúčelového úveru

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 10.08.2018)

Dobrý deň,

na Vašu otázku predkladáme odpoveď :

1./ Sme názoru, že nie je správne brať pôžičky na svoje meno pre cudzie osoby. V otázke neuvádzate, či máte medzi sebou spísanú nejakú zmluvu. V  tejto veci odporúčame, aby ste pozreli na našej stránke uznanie dlhu, ktoré je potrebné vyplniť a dať podpísať  Vašej kamarátke. Link na stránku : www.uznanie-dlhu.sk.

2./ Nepíšete v otázke o aký bankový dom sa jedná, prípadne či sa nejedná o nebankovú spoločnosť a akú, resp. koľko ste si požičali a koľko je uhradené. Ak by sa jednalo o nebank. spoločnosť prípadne aj banku, je možné, že zmluva obsahuje neprijateľné zml. podmienky a v prípade súdneho vymáhania by súd určil, že zmluva je bez poplatkov a je bezúročná. Z otázky predpokladáme, že upomienku resp. výzvu Vám poslala nejaká vymáhačská spoločnosť, ktorá Vás upozorňuje na exek. konanie a podanie trestného oznámenia. exekútor môže nastúpiť až v prípade, že dlh nebude uhradený na základe súdneho rozhodnutia  príslušného súdu. Trestné oznámenie by síce mohli podať, ale neplatenie pôžičky nie je trestným činom. Trestným činom by toto konanie mohlo byť považované v prípade, že od počiatku, teda v čase požičania peňazí by ste boli uzrozumená s tým, že pôžičku beriete preto, že ju aj tak nikdy nesplatíte.

3./ Zmluvu odporúčame poslať na Komisiu pre posudzovanie podmienok spotreb. zmlúv na Ministerstvo spravodlivosti SR, Župné nám 13, 813 11 Bratislava, na posúdenie. Odporúčame, aby kamarátka Vám podpísala uznanie dlhu voči Vašej osobe.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Neplatenie bezúčelového úveru (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, . Mám úver v Slovenskej sporiteľni, ktorý už vyše roka neplatím z finančných dôvodov. Banka už odomňa žiada vyplatenie celého úveru. Medzičasom som dostal podmienečný trest na 2 roky (autonehoda ). Majú tieto dve veci nejakú súvislosť? Môžu ma za to vziať do väzby? Nie je to úverový podvod len som to už po cca 3 rokoch nevládal splácať. Ďakujem za odpoveď.

 

Odpoveď: Neplatenie bezúčelového úveru

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 24.04.2018)

Dobrý podvečer,  

na Vašu otázku uvádzame :

1./ Autonehoda a neplatenie úveru v lehote splatnosti sú dve rozdielne veci.  V prípade úveru by muselo byť v konaní trestnom preukázané, že už v čase požičania peňazí ste vedeli, že úver nebudete splácať a rátali ste s tým, že ho splácať ani nebudete. 

2./ Zmluvu o bezúčelovom úvere  odporúčame poslať  na posúdenie na Ministerstvo spravodlivosti SR, Komisia pre posudzovanie podmienok v spotrebiteľských zmluvách, Župné námestie 13, 813 11 Bratislava. Je možné, že zmluva obsahuje neprijateľné zmluvné podmienky v zmysle ust. . Obč. zákonníka a v rozpore s ustanoveniami zákona o ochrane spotrebiteľa a že budete musieť uhradiť len istinu. MS SR spravidla odpovie v lehote cca 2 - 3 mesiace.  

Pokiaľ by ste boli medzičasom než Vám dôjde odpoveď  z Ministerstva spravodlivosti SR  kontaktovaný na úhradu dlhu resp. na jeho písomné uznanie, dajte nám vedieť do podotázok.

 

 

 

 

 

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Neplatenie bezúčelového úveru (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, potrebovala by som právnu pomoc. Mám pôžičky a nevládzem všade platiť, tak posielam po 30 €, ako viem a niekde aj nič. Už mám vymáhačské spoločnosti na krku. Ja platiť chcem, ale všade sa nedá, čo mám teda robiť? Prosím, ako je to s tým osobným banktotom?

Odpoveď: Neplatenie bezúčelového úveru

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 19.02.2018)

Dobrý deň. Pokiaľ ste v situácii, kedy nedokážete uhrádzať všetky Vaše záväzky, je na mieste uvažovať nad oddlžením - osobným bankrotom. Oddlženie je pritom zákonom upravený proces, v dôsledku ktorého sa môže fyzická osoba (či už ide o podnikateľa alebo nie) zbaviť svojich dlhov. Súčasná právna úprava oddlženia umožňuje dva alternatívne spôsoby, z ktorých si môže dlžník vybrať. Dlžník má teda na výber konkurz alebo splátkový kalendár, z ktorých si môže vybrať s prihliadnutím na jeho osobné pomery. Odporúčam Vám, aby ste sa obrátili na príslušnú kanceláriu Centra právnej pomoci podľa Vášho trvalého bydliska, kde Vám poskytnú všetky potrebné informácie.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Neplatenie bezúčelového úveru (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, potrebovala by som právnu pomoc. Mám pôžičky a nevládzem všade platiť, tak posielam po 30 ako viem, niekde nič a už mám vymáhačske spoločnosti na krku. ja chcem platiť, ale všade sa nedá, čo mám robiť. Dakujem.

Odpoveď: Neplatenie bezúčelového úveru

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 27.08.2017)

Dobrý deň, skúste vyhlásiť osobný bankrot. Zbavíte sa tak všetkých dlhov. Teraz po novom je to už jednoduchšie a nie je žiadne 3 ročné obdobie, ako kedysi.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Neplatenie bezúčelového úveru (Vymáhanie pohľadávok)

Dobry den, Mal by som otazku, mam uver v slovenskej sporitelni, ale uz azi tri roky to neplatim a oni ma dali to nejakym vymahacom a oni chceli, aby som splacal aspon 120 eur na mesiac, ale ked nemam na to financne prostriedky, tak by som platil tu pozicku napr. vo vyske 30eur. cize som ochotny im to splacat, mozu oni mi urobiť nieco,  bo nedal by som im taku splatku, ktoru oni chcu? Alebo mozu oni siahnut na moju vyplatu, ak robim v Cesku? dakujem

Odpoveď: Neplatenie bezúčelového úveru

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 24.09.2015)

Dobrý deň, ak budete splácať aspoň 30 eur, tak im vždy do poznámky napíšte, že ide o splátku istiny. Stačí takto: "splátka istiny". Nestane sa potom, že budete donekonečna platiť a dlh sa bude stále zvyšovať. 
Na Vašu výplatu v Česku môžu siahnuť iba ak majú rozhodnutie súdu o  tom, že ste povinný zaplatiť dlh.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk