Parkovanie vozidla na cudzom pozemku

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilina

Otázka: Parkovanie vozidla na cudzom pozemku

Dobrý deň, máme problém s jedným pánom, ktorý nám neustále parkuje s prívesmi na našom pozemku, a to bez toho, aby s nami mal nájomnú zmluvu, alebo vlastnil časť daného pozemku. Sme jedným zo štyroch spoluvlastníkov pozemku. Prítomnosť týchto prívesov nám znemožňuje pozemok nejako vymedziť. Jeho ignorovanie našich sôh si neplynie na účet dobrých slov. Na koho by sme sa mali obrátiť v tomto prípade? Je možné zavolať políciu? Prosím o radu. Ďakujem.

Odpoveď: Parkovanie vozidla na cudzom pozemku

Dobrý deň.

V zmysle § 4 Občianskeho zákonníka proti tomu, kto právo ohrozí alebo poruší, možno sa domáhať ochrany u orgánu, ktorý je na to povolaný. Ak nie je v zákone ustanovené niečo iné, je týmto orgánom súd.

V zmysle § 5 Občianskeho zákonníka ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu, možno sa domáhať ochrany na obci. Obec môže predbežne zásah zakázať alebo uložiť, aby bol obnovený predošlý stav. Tým nie je dotknuté právo domáhať sa ochrany na súde.

V zmysle § 126 ods. 1 Občianskeho zákonníka vlastník má právo na ochranu proti tomu, kto do jeho vlastníckeho práva neoprávnene zasahuje; najmä sa môže domáhať vydania veci od toho, kto mu ju neprávom zadržuje.

Na základe vyššie uvedených ustanovení zákona máte právo (ktorýkoľvek zo spoluvlastníkov) sa obrátiť na príslušnú obec alebo priamo na súd zapieracou žalobou (povinnosť zdržať sa protiprávneho konania).

V určitých prípadoch však môže zásahom do Vášho vlastníckeho práva vzniknúť aj trestnoprávna zodpovednosť, a to vtedy, ak porušením či ohrozením práva zároveň dôjde aj k naplneniu skutkovej podstaty niektorého z trestných činov uvedených v osobitnej časti Trestného zákona (najmä neoprávnené užívanie cudzej veci). Z uvedeného dôvodu môžete volať aj políciu, avšak polícia vo väčšine prípadov nechce riešiť takéto veci. Polícii budete musieť preukázať, že ste vlastníkom dotknutej nehnuteľnosti.