Zrušenie BSM počas manželstva

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislava

Otázka: Zrušenie BSM počas manželstva

Dobrý deň, môj manžel podal návrh na zrušenie BSM, počas trvania nášho manželstva. Ako dôvod uviedol, že podnikám. Mám živnosť od roku 1991, všetko som riadne platila a nezadlžovala som sa. Neskôr som investovala nejaké peniaze do MLM, odkiaľ som v čase krízy očakávala návratnosť financií. Riadne som platila aj celú domácnosť, rekonštrukciu domu, plotu, zariadenie domu, kde som aj varila, prala, nakupovala a starala sa o troch detí. Manžel mal plný servis, aj napriek tomu, keď bol rok na PN a približne rok nezamestnaný. Nejakú dobu sa mi nedarilo a nestihla som platit. Dnes mám dlžoby. Návratnosť investícií neprichádzala a nestíhala som platit faktúry a nájom. Mám nejaké nedoplatky na DA a nájom, nemám však žiadnu exekúciu a dlžobu na DU, v sociálnej a zdravotnej poisťovni. Vždy platím načas podľa dohody. Manžel tvrdí, že chce len chrániť majetok - dom pred exekúciou. Tomu rozumiem, no už vyše roka sa začal inak správať. Začal pomáhať v domácnosti, pral si, nakupoval si pre seba potraviny a nekomunikoval so mnou, ak nešlo o niečo urgentné. Dostali sme predvolanie na okresný súd 27.1.2016. Dodnes mi tvrdí, že tam len prídeme a poviem, či súhlasím alebo nie. Mali sme sa vyjadriť v liste do 10 dní, či súhlasíme alebo nie. Poslala som súhlasné stanovisko. No stále ma to stresuje, pretože sa mi to celé zdá divné a neviem, na čom som. Stále niekomu píše správy, tajne volá, prichádza neskoro v noci a nepovie, ani nenapíše, kde bol. Tvrdí, že bol vraj v práci. Až do rána? Nevlastne si, či mu mám veriť. Potrebujem teda poradiť, čo ma čaká na súde a ako sa mám pripraviť.

Odpoveď: Zrušenie BSM počas manželstva

Dobrý deň, ak chce ochrániť majetok pred exekúciou, je to v poriadku, avšak nezabúdajte na to, že keď Vám súd zruší BSM, potom sa musíte do 3 rokov vysporiadať, inak o svoje nároky na náhradu toho, čo ste investovali zo svojho do BSM, prídete.

Zo súdu ste mali dostať aj návrh, ktorý podával manžel. Ak ho nemáte, tak ho požiadajte, aby Vám tento návrh predložil. Na súde sa bude zisťovať či sú dôvody na zrušenie BSM počas manželstva. Dôležitý je dôvod, pre ktorý manžel podával návrh.