Máte
otázku?

Zrušenie BSM počas manželstva


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislava

Otázka: Zrušenie BSM počas manželstva

Dobrý den , manžel podal navrh na zrušenie BSM počas trvania manželstva. Ako dovod uviedol že podnikam . mám živnost od roku 1991. Všetko som riadne platila a nezadlžovala sa. Neskor som Investovala nejaké peniaze do MLM kde som v čase krízy očakavala navratnost financii. Riadne som všetko platila aj celu komlet domácnost , rekonštrukciu domu , plotu , zariadenie domu , varila prala nakupovala, starala sa o 3 deti, manžel mal ful servis . aj napriek tomu, ked bol rok na PN a cca rok nezamestnaný. Nejaku dobu sa mi nedarilo a nestihala som platit. Dnes mám dlžoby. Navrotnost investícii neprichadzala nestihala som platit faktrury a nájom. Mám nejaké nedoplatky na fa a najme , nemám žiadnu exekuciu a dlžobu na DU , v soc. a zdr. poistovni. Vždy podla dohody platim načas. Manžel tvrdí že chce len ochranit majetok - dom pred exekuciou . To beriem , lenže už vyše roka sa začal inak správat. Začal pomáhat v domácnost , sam si prat , nakupovat si pre seba potaviny a nekomunikuje so mnou len ak je niečo surne. Dostali sme prevolanie na okresný sud 27.1.2016. Doposial mi tvdrdil a tvdrí že tam len prídeme poviem či suhlasím alebo nie . Ja som sa už mala v liste do 10 dní vyjdarit či suhlasim alebo nie .Poslala som suhlasne stanovisko. No som v strese pretože cele je to divne ,a neviem na čom som. stale s niekým sms vola si tajne , príde neskoro v noci a nepovie ani nenapapíše kde je . Tvrdí že vraj v robote . Do rana? No neviem či mu mam verit. Takže potrebujem poradit čo ma čaká na sude a na čo sa mám pripravit.

Odpoveď: Zrušenie BSM počas manželstva

Dobrý deň, ak chce ochrániť majetok pred exekúciou, je to v poriadku, avšak nezabúdajte na to, že keď Vám súd zruší BSM, potom sa musíte do 3 rokov vysporiadať, inak o svoje nároky na náhradu toho, čo ste investovali zo svojho do BSM, prídete. 

Zo súdu ste mali dostať aj návrh, ktorý podával manžel. Ak ho nemáte, tak ho požiadajte, aby Vám tento návrh predložil. Na súde sa bude zisťovať či sú dôvody na zrušenie BSM počas manželstva. Dôležitý je dôvod, pre ktorý manžel podával návrh.

Trápi vás "Zrušenie BSM počas manželstva" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Zrušenie BSM počas manželstva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň,
Môj otec je SZČO (živnostník) a má dlhy na sociálnom a zdravotnom poistení. Nevlastní žiaden hnuteľný ani nehnuteľný majetok. Nesie za tieto dlhy nejakú zodpovednosť jeho manželka, či deti ? Môže sa manželka nejako brániť, aby nebol postihnutý jej majetok alebo prijmi ? Ďakujem.

Odpoveď: Zrušenie BSM počas manželstva

(odpoveď odoslaná: 17.11.2020)

Dobrý deň,
úvodom poznamenávame, že deti Vášho otca SZČO nenesú žiadnu zodpovednosť za jeho dlhy.

Ak otec SZČO má dlhy, riešením už dávnejšie /po získaní oprávnenia podľa živn. zákona/ bolo podanie návrhu na súd na zrušenie BSM z dôvodu vykonávania podnikateľskej činnosti v zmysle ust. § 148a/ ods. 2 Obč. zákonníka :

"Súd na návrh zruší bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v prípade, že jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Návrh môže podať ten z manželov, ktorý nezískal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Pokiaľ toto oprávnenie majú obaja manželia, môže návrh podať ktorýkoľvek z nich."

Tento návrh môžete podať aj teraz. Musíme však uviesť, že ak súd BSM zruší, zrušenie BSM súdom sa týka len do práv a záväzkov, ktoré vzniknú v budúcnosti, nie teda spätne.

Súčasne platí ust. § 147 Obč. zákonníka, podľa ktorého platí, že "pohľadávka veriteľa len jedného z manželov, ktorá vznikla za trvania manželstva, môže byť pri výkone rozhodnutia uspokojená i z majetku patriaceho do bezpodielového spoluvlastníctva manželov."

T.j. : V prípade exek. konania môže byť postihnutý aj majetok patriaci do BSM.

Ak Vaša mama má majetok, ktorý nadobudla napr. darovaním výlučne do jej vlastníctva alebo dedením, tento majetok nie je predmetom BSM a nemôže byť postihnutý výkonom rozhodnutia v exek. konaní, keďže nepatrí do BSM.

 

 

 

 

 

 

 


Podotázka: Zrušenie BSM počas manželstva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, s manželom sme nadobudli byt po uzatvorení manželstva, je teda v BSM. Máme záujem tento majetok previesť len na manželku, aby bola výhradnou vlastníčkou celej nehnuteľnosti. Tento zámer je podporený dohodou oboch manželov. Ako máme postupovať, aby nehnuteľnosť, prešla len do vlastníctva jedného z manželov?

Odpoveď: Zrušenie BSM počas manželstva

(odpoveď odoslaná: 08.11.2019)

Dobrý deň. Ak je nehnuteľnosť v BSM, počas manželstva sa nedá bez ďalšieho previesť len na jedného manžela. V zásade ma však napadajú dve možnosti riešenia. A to, buď nehnuteľnosť prevediete na tretiu osobu a následne ju táto tretia osoba prevedie darovacou zmluvou len na manželku (prípadne aj kúpnou zmluvou, len to by už musela byť vyhotovená aj notárska zápisnica o zúžení BSM, čo by bola len ďalšia komplikácia), alebo zrušiť BSM počas trvania manželstva a následne uzavrieť dohodu o vyporiadaní BSM. Tu ešte doplním, že počas trvania manželstva je najjednoduchšie a najrýchlejšie ak sa BSM zruší z dôvodu podnikania jedného z manželov (musí o tom však rozhodnúť súd). Ak by aj nikto z Vás nepodnikal, tak by bolo dobré aspoň na krátky čas ohlásiť nejakú voľnú živnosť, zrušiť BSM a následne aj živnosť. Čítal som aj názory, že to môže byť považované za obchádzanie zákona. V tomto prípade to však nemá kto napadnúť.


Podotázka: Zrušenie BSM počas manželstva (Spoluvlastníctvo)

Dobry den, s manzelkou sme sa dohodli o zruseni bezpodieloveho spoluvlastnictva manzelov pretoze nemame deti a uz zijeme oddelene v roznych bytoch v Prahe. V podstate nemame ziadny majetok, s ktorym by sme disponovali spolocne, ziadny spolocny ucet, ziadnu spolocnu vec, ziadne dlhy. Pocas manzelstva sme vsak kazdy nadobudli urcity majetok, ktory by sme si chceli rozdelit tak ako s nim disponujeme, tzn. kazdy si ponecha to co ziskal. Co vsetko by mala obsahovat nasa dohoda o zruseni BSM pocas manzelstva? Je mozne ju uzaviet len u ceskeho notara? Dakujeme za odpoved.

Odpoveď: Zrušenie BSM počas manželstva

(odpoveď odoslaná: 25.03.2016)

Dobrý deň,

v zmysle slovenského Občianskeho zákonníka je možné BSM vyporiadať až po jeho zániku. BSM môže zaniknúť zánikom manželstva alebo počas jeho existencie. Počas manželstva je možné zrušiť BSM na návrh jedného z manželov v prípade ak druhý manžel chce začať podnikať. Existuje aj možnosť zrušiť ho v prípade ak jeho ďalšia existencia odporovala dobrým mravom. Na základe toho, čo uvádzate si dovolím domnievať sa, že nenapĺňate žiadnu z vyššie uvedených skutočností, a preto nebude možné sa vyporiadať  Vami uvedeným spôsobom predtým, než bude BSM zrušené, alebo zanikne.


Trápi vás "Zrušenie BSM počas manželstva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Zrušenie BSM počas manželstva (Spoluvlastníctvo)

Dobry den, s manzelom sme nadobudli byt este pred uzatvorenim manzelstva, na ktory sme zobrali uver vsetko je napisane na manzela aj byt aj uver. Manzelmi sme 8 rokov a manzel zacal podnikat, preto by sme chceli vysperiadanie BSM. Manzel chce uvedeny byt prepisat vylucne na mna. Akym sposobom je to mozne uver este nie je splateny. Mozem byt kupit alebo darovacou zmluvou ako by to islo najlepsie aby nespadal do BSM a stalá som sa jeho majitelkou? Dakujem za pomoc S pozdravom

Odpoveď: Zrušenie BSM počas manželstva

(odpoveď odoslaná: 17.02.2016)

Dobrý deň, vo Vašom prípade je potrebné v prvom rade BSM zrušiť za trvania manželstva z dôvodu, že jeden z manželov začal podnikať. Až následne môže dôjsť k vyporiadaniu BSM. V rámci vyporiadania BSM je už len na dohode manželov akým spôsobom vyporiadajú BSM.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Zrušenie BSM počas manželstva" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku