Dobrý deň. Vaša otázka sa týka majetkového vyporaidania po rozvode manželstva. Vychádzajúc z Vami uvedených skutočností je však potrebné najskôr ustáliť režim, v akom sa bude riešiť Vaša situácia.
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov
Najčastejšie sa po rozvode vyporiadava bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (ďalej aj ako „BSM“), ktoré predstavuje osobitné majetkové spoločenstvo, ktorého vznik je spojený so vznikom manželstva.
Podľa ustanovenia § 136 ods. 2 Občianskeho zákonníka platí, že: „Spoluvlastníctvo je podielové alebo bezpodielové. Bezpodielové spoluvlastníctvo môže vzniknúť len medzi manželmi.“
Pritom okruh vecí a majetkových hodnôt, ktoré patria a nepatria do BSM determinuje najmä ustanovenie § 143 Občianskeho zákonníka. Podľa spomenutej zákonnej normy platí, že: „V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka.“
Z citovaného zákonného ustanovenia je zrejmé, že základným predpokladom toho, aby mohla vec, či iná majetková hodnota, patriť do BSM, musí byť nadobudnutá počas trvania manželstva. Vy však uvádzate, že Váš manžel kúpil (tzn. nadobudol) dom ešte dva roky pred svadbou. Z uvedeného dôvodu usudzujem, že tento som je jeho výlučným majetkom, a teda nepatrí do BSM.
Uvedené platí primerane aj pre Váš byt, ktorý ste vlastnili pre sobášom a ktorý ste následne predali a prostriedky z neho získané ste použili na zveľadenie domu, ktorý vlastnícky patrí Vášmu manželovi.
Dom Vášho manžela a taktiež aj Váš byt, resp. prostriedky získané za jeho predaj, nepatria (a ani nikdy nepatrili) do BSM. V tomto smere teda nebudete uvedené hodnoty vyporiadavať v rámci BSM, ale v inom právnom režime.
Uvedené však neplatí na výplaty, ktoré sú typickým príjmom do BSM. Do BSM teda patria výplaty tak Vaše, ako aj Vášho manžela. Predmetom vyporiadania BSM preto môžu byť nasporené finančné prostriedky z príjmov oboch manželov.
Predmetom vyporaidania BSM tiež môžu byť náklady a investície, ktoré boli vynaložené zo spoločných prostriedkov na majetok, ktorý patrí výlučne Vášmu manželovi, tzn. na jeho dom.
Podľa ustanovenia § 150 Občianskeho zákonníka platí ,že: „Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.“
Pokiaľ Však ide o spomínané investície zo spoločného majetku na majetok, ktorý vlastnícky patrí len jednému z manželov, v tomto smere je potrebné počítať s tým, že pokiaľ sa manželia nebudú schopní dohodnúť, zrejme bude nasledovať súdne konanie o vyporaidaní BSM, v rámci ktorého bude potrebné všetky tvrdené skutočnosti náležite preukázať.
Z uvedeného dôvodu bude kľúčové to, či budete vedieť investície do manželovho domu relevantne preukázať. Pritom preukazovanie takýchto investícií sa najčastejšie na súde realizuje výpismi z pohybov na účtoch, faktúrami, zmluvami o dielo, pokladničnými dokladmi a pod.
Vydanie bezdôvodného obohatenia
Ako som už naznačil vyššie, čo sa týka investície prostriedkov získaných z predaja Vášho bytu na dom Vášho manžela, v tomto smere sa domnievam, že nepôjde o BSM. Uvedené však neznamená, že vrátenie spomenutej investície môžete zabudnúť.
Som toho názoru, že v danej súvislosti by bolo možné požadovať vydanie bezdôvodného obohatenia.
Podľa ustanovenia § 451 Občianskeho zákonníka platí, že: „(1) Kto sa na úkor iného bezdôvodne obohatí, musí obohatenie vydať. (2) Bezdôvodným obohatením je majetkový prospech získaný plnením bez právneho dôvodu, plnením z neplatného právneho úkonu alebo plnením z právneho dôvodu, ktorý odpadol, ako aj majetkový prospech získaný z nepoctivých zdrojov.“
Po tom, čo sa Vaše vzťahy zhoršili, resp. po tom, ako dôjde k rozvodu manželstva, možno skonštatovať, že neexistuje právny dôvod na to, aby si Váš manžel ponechal prospech, ktorý mu vznikol investíciou Vašich finančných prostriedkov do jeho domu.
Pre úplnosť je vhodné poznamenať, že hoci sa bezdôvodné obohatenia vo všeobecnosti premlčuje v dvojročnej subjektívnej dobe, počas trvania manželstva premlčacia doba neplynie.
Podľa ustanovenia § 114 Občianskeho zákonníka platí, že: „Ak ide o právo medzi zákonnými zástupcami na jednej strane a maloletými deťmi a inými zastúpenými osobami na druhej strane, premlčanie sa ani nezačína ani neplynie, ak nejde o úroky a opakujúce sa plnenie. To platí aj o právach medzi manželmi.“
Záver
Záverom možno skonštatovať, že na Vašej strane existujú nároky, ktoré si môžete voči Vášmu manželovi uplatniť titulom vydania bezdôvodného obohatenia (pokiaľ ide o investície finančných prostriedkov získaných predajom Vášho bytu) a tiež titulom vyporiadania BSM po rozvode manželstva (najmä nároky upravené v ustanovení § 150 Občianskeho zákonníka).