Vyporiadanie majetku po rozvode

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Vyporiadanie majetku po rozvode

Prosím Vás, chcela by som som sa spýtať, ako mám postupovať s vysporiadaním majetku po rozvode.

Bývam stále v spoločnej domácnosti s bývalým manželom a plnoletým synom. Manžel nechce byt predať. Ja psychicky nezvládam spoločné bývanie a neviem ako postupovať.

Dohodnúť sa s ním nedá, lebo nepristúpil na návrh byt predať a z predaja si každý zaobstará nové - skromnejšie bývanie.

Byt, v ktorom momentálne bývame je nadobudnutý počas manželstva a ako majitelia sme v zmluve uvedení obaja. Byt je trojizbový. Ex manžel ešte pred rozvodom sám užíval a aj doteraz užíva bývalú spálňu, čiže má samostatnú izbu-súkromie. Ja spávam na gauči v obývacej izbe. Občas idem k rodičom prespať, lebo začínam mať zdravotné problémy s chrbticou. Rozviedli sme sa kvoli manželovej nevere.

Prosím Vás poraďte mi, ako postupovať, ak chcem riešiť daný problém súdnou cestou. Ako je to s vysporiadaním majetku. A ak Vás môžem poprosiť ešte o jednu radu..

Pred rozvodom sme si nadobudli spoločne nie malé úspory, ktoré ex manžel pred rozvodom vybral z účtu, lebo si bol vedomý, že by som mala nárok na spoločné úspory.

Takže zo spoločného finančného majetku mi nebolo nič prisúdené a ex manžel chce aj tento byt len pre seba aj so zariadením, o ktorom mi tvrdí, že je iba jeho... Viem, že nemá pravdu, ale nemám veľkú rodinu , neviem kto by mi rozumne poradil...Neviem ako a kde začať. Prosím Vás, skúste mi poradiť. Bola by som Vám nesmierne vďačná. Alebo to mám riešiť cez mediátora? Ďakujem. Martinková

Odpoveď: Vyporiadanie majetku po rozvode

Dobrý deň,

pokúsim sa zodpovedať všetky vaše otázky, ak by ste mali ďalšie otázky, tak mi ich potom napíšte.

Vôbec to vaše vysporiadanie spoluvlastníctva manželov nemusí byť komplikované a môže to prebehnúť hladko. Niekedy zdanlivo neriešiteľné prípady sa dajú rýchlo uzavrieť. Protistrana musí pochopiť, že nám proti Vám šancu, vtedy sa jednoduchšie dohodnete. Ak budete chcieť pomôcť, môžete sa na nás obrátiť.

Určite Vám neodporúčam riešiť delenie u to riešiť cez mediátora. Mediátor je vhodný napríklad, ak sa majetkrodičia nevedia dohodnúť na výživnom. Tiež by som však bol opatrný, akého mediátora si vyberiete. Preto v rodičovských veciach by som sa skôr obrátil na Úrad práce sociálnych vecí a rodiny a požiadal ich, aby rodičom pomohli cez ich psychológa.

Vyporiadaniu majektu predchádza zánik bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) - najčastejšie rozvod manželstva. Vysporiadanie BSM nie je možné riešiť pri rozvode alebo počas rozvodu. Právomoc je zákonom daná vždy okresnému súdu.

Vysporiadanie majetku po rozvode sa rieši súdnou cestou, pokiaľ nie je možné sa na vyporiadaní dohodnúť mimosúdne a uzavrieť dohodu. Z toho, čo ste napísali je zrejmé, že manžel sa nemá záujem vysporiadať s majetkom po rozvode mimosúdne.

Najskôr by ste mali exmanželovi poslať list (výzvu na vysporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva (BSM) po rozvode). Viem, že bývate v spoločnej domácnosti a zdá sa Vám to neprirodzené, aby ste mu písali list. Je to však nevyhnutné pre súdne konanie. Prípadne, ak chcete, môžete splnomocniť advokáta na zastupovanie.

Advokát v súdnom konaní Vám môže pomôcť nielen v tom, že prinúti exmanžela k vysporiadaniu majetku po rozvode ale aj bude požadovať, aby odmenu za zastupovanie zaplatil práve on, ako náhradu trov konania. Na to, aby súd priznal náhradu trov zastupovania advokátom, je práve dôležitá výzva na vysporiadanie majetku po rozvode. Z nej totiž súd pri určovaní náhrady trovy vychádza a pozerá sa na úspech v konaní.

Vo výzve je potrebné exmanžela vyzvať na vysporiadanie majetku po rozvode a navrhnúť mu spôsob vysporiadania majetku. Je potrebné si uvedomiť, že v súdnom konaní o vysporiadanie majetku (BSM) nie je možné, aby súd nariadil predaj majetku. Súd rozhodne len o tom, ze zverí nehnuteľnosť jednému alebo druhému účastníkovi alebo rozhodne, že nehnuteľnosť prejde do podielového spoluvlastníctva. Často sa stáva, že súdne konanie donúti druhého manžela súhlasiť s predajom nehnuteľnosti tretej osobe, následne by sa podal návrh na zastavenie konania.

Pokiaľ ide o spoločné úspory, ktoré ste mali ešte pred manželstvom, tak tieto by sa neriešili v rámci konania o vysporiadanie BSM ale v osobitnom konaní o vysporiadanie podielového spoluvlastníctva. Je potrebné preukázať, že peniaze boli spoločné. Pre úplnosť dodávam, že pokiaľ ste peniaze investovali alebo mali na termínovaných vkladoch, tak úroky z nich patria do BSM a budú sa vysporiadavať v konaní o vysporiadaní majetku po rozvode (BSM).

Pokiaľ ide o hnuteľné veci v nehnuteľnosti, pokiaľ boli nadobudnuté počas manželstva, tak potom patria do BSM a budú sa vysporiadavať po rozvode. hmg Komlikovanejšie sú prípady s cudzím prvkom (napríklad ak je majetkov v zahraničí).

Obyčajne máme skúsenosti, že po podaní návrhu na súd si druhý manžel, ktorý sa nechce dohodnúť, uvedomí, že predaj nehnuteľnosti bude jediné riešenie.  Nikto Vás nemôže nútiť, aby ste zotrvali s exmanželom po rozvode v jednej domácnosti.

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková