Máte
otázku?

Nevyplatenie mzdy zamestnávateľom


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Trenčín

Otázka: Nevyplatenie mzdy zamestnávateľom

Dobrý deň, mám problém s nevyplatením mzdy zo strany zamestnávateľa, u ktorého som bola zamestnaná na základe riadnej zmluvy. Táto práca bola pre mňa náročná vzhľadom na 11-12 hodinové smeny, preto som sa rozhodla ukončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe, ktorá nebola podľa zmluvy dohodnutá. Zamestnávateľ mi na základe zmluvy oznámil, že mám absencie a nemám nárok na vyplatenie mzdy. Odmietol podpísať moju výpoveď. Napriek opakovaným výzvam o vyplatenie mzdy zatiaľ nereagoval. Môžete mi, prosím, poradiť, ako postupovať ďalej? Ďakujem za odpoveď. S pozdravom, senior.

Odpoveď: Nevyplatenie mzdy zamestnávateľom

Z takto formulovanej otázky nie je úplne zrejmé, aké je teraz Vaše postavenie v rámci pracovného vzťahu s Vašim zamestnávateľom. Pokiaľ ste nemali v pracovnej zmluve dohodnutú skúšobnú dobu, nemohli ste pracovný pomer ukončiť v skúšobnej dobe v zmysle príslušných ustanovení Zákonníka práce. Nie je nám teda zrejmé, ako teda a či vôbec Váš pracovný pomer skončil. Nevieme teda ani posúdiť, aký je Váš prípadný nárok na mzdu. 

Trápi vás "Nevyplatenie mzdy zamestnávateľom" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Nevyplatenie mzdy zamestnávateľom (Pracovné právo)

Dobrý deň, pracujem vo firme už rok a štyri mesiace. Posledné štyri mesiace mi nebola vyplatená veľká časť mzdy. Tento mesiac som sa rozhodol situáciu riešiť a navrhol zamestnávateľovi dohodu o ukončení pracovného pomeru ku koncu mesiaca. Zamestnávateľ však dohodu odmietol s tým, že ma nepustí tak skoro. Mám podľa Zákonníka práce možnosť okamžite ukončiť pracovný pomer alebo ako môžem postupovať?

Odpoveď: Nevyplatenie mzdy zamestnávateľom

(odpoveď odoslaná: 10.12.2024)

Dobrý deň, vo Vami uvedenom prípade platí ust. § 69 Zákonníka práce :

"(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,

b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,

c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak  nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.  

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného  mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

Z uvedeného zákonného ustanovenia vyplýva, že ak vychádzame z dnešného dátumu 10.12.2024, v podstate ešte nenastala splatnosť mzdy za mesiac november 2024, a preto môžete skončiť PP okažitým skončením prac. pomeru za mesiac október 2024. V listine o okamžitom skončení PP uplatnite si aj náhradu mzdy v zmysle uvedeného zák. ustanovenia - § 69 ods. 4 Zákonníka práce. Okamžité skončenie prac. pomeru pošlite zamestnávateľovi doporučené /podací lístok/, prípadne doručte zamestnávateľovi proti podpisu.

Vo veci odporúčam kontaktovať aj príslušný inšpektorát práce podľa sídla zamestnávateľa, keďže okrem Vás zrejme mzda v celosti nebola vyplatená viacerým zamestnancom.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Nevyplatenie mzdy zamestnávateľom (Pracovné právo)

Dobrý deň, bývalý zamestnávateľ mi má po ukončení pracovného pomeru doplatiť výplatu za mesiac október. Stále to odkladá a vyhovára sa, že nemá peniaze. Neviem, ako ďalej postupovať. Ďakujem.

Odpoveď: Nevyplatenie mzdy zamestnávateľom

(odpoveď odoslaná: 01.12.2024)

Dobrý deň,
nevyplatenú mzdu po skončení Vášho pracovného pomeru môžete vymáhať súdnou cestou. Najprv však pošlite zamestnávateľovi písomnú výzvu na jej vyplatenie s určením určitej lehoty. Vo výzve uvediete, že ak Vám ju zamestnávateľ nevyplatí do určitého dátumu, budete ju vymáhať súdnou cestou, čím narastie dlžná suma o úroky z omeškania.

Po neúspešnej výzve môžete podať na súd návrh na vydanie platobného rozkazu cez formulár uvedený na stránke ministerstva vnútra SR. 

Upozorňujeme však, že súdne konanie je spojené so zaplatením súdneho poplatku. Súdny poplatok musíte zaplatiť už s podaním návrhu a predstavuje sumu vo výške 6% z vymáhanej sumy. V prípade úspechu v súdnom konaní sa Vám súdny poplatok pripočíta k vymáhanej sume a bude Vám ju musieť zamestnávateľ zaplatiť. 

Prajeme veľa úspechov!


Podotázka: Nevyplatenie mzdy zamestnávateľom (Pracovné právo)

Dobrý deň, za mesiac marec mi nevyplatili mzdu. Od 2. apríla som na pracovnej neschopnosti (PN). Počas tejto doby bola v práci uskutočnená inventúra, ktorej som sa nezúčastnila, rovnako ako moja kolegyňa. Pri inventúre zistili manko vo výške 560 eur. Moja kolegyňa zaplatila už polovicu tejto sumy a od mňa teraz požadujú zaplatiť tú druhú polovicu. Dnes som odoslala doporučenú výpoveď, v ktorej žiadam o vyplatenie mzdy vrátane dvojmesačného odstupného, na ktoré mám právo. Približne 20 minút po odoslaní som dostala časť výplaty s odpočítanými 280 eurami za manko. Chcela by som vedieť, ako mám ďalej postupovať. Napriek tomuto odpočtu, mám nárok na vyplatenie odstupného za dva mesiace? Ďakujem.

Odpoveď: Nevyplatenie mzdy zamestnávateľom

(odpoveď odoslaná: 23.05.2024)

Dobrý deň, nie, ak výpoveď podáva zamestnanec, tak mu nárok na odstupné nevzniká.

Zamestnávateľ Vám vyplatil Vašu mzdu, zníženú o polovicu manka. Odstupné Vám nevyplatil, lebo Vám naň nevznikol nárok.

Je potrebné u zamestnávateľa zistiť, či prijal a akceptoval Vašu výpoveď ako platnú. Ak áno, tak od júna Vám začne plynúť výpovedná doba, počas ktorej po skončení PN, ešte budete u zamestnávateľa pracovať do konca júla. 

Odstupné sa vypláca, iba ak výpoveď dal zamestnávateľ zamestnancovi, a to tiež len pri niektorých dôvodoch. Ide o dôvody výpovede ako je zrušenie zamestnávateľa, premiestnenie zamestnávateľa a nesúhlas zamestnanca s novým miestom výkonu práce, nadbytočnosť zamestnanca kvôli organizačenje zmene u zamestnávateľa (napr. zrušenie pracovného miesta), zdravotný stav zamestnanca, ktorý podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať svoju doterajšiu prácu. Všetky tieto dôvodu sú uvedené v § 63 ods. 1 písm. a) až c) Zákonníka práce.

Podľa § 62 ods. 6 Zákonníka práce, "Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace."

Podľa § 63 ods. 1 písm. a) až c) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zamestnávateľ alebo jeho časť 1. zrušuje alebo 2. premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce, b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách a zamestnávateľ, ktorý je agentúrou dočasného zamestnávania, aj ak sa zamestnanec stane nadbytočným vzhľadom na skončenie dočasného pridelenia podľa § 58 pred uplynutím doby, na ktorú bol dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu,  c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva."   Podľa § 76 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a)b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume  a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,  b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,  c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,  d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov."
Trápi vás "Nevyplatenie mzdy zamestnávateľom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nevyplatenie mzdy zamestnávateľom (Pracovné právo)

Dobrý deň, od 30. januára som na práceneschopnosti (PN). Môj šéf mi hrozí, že ma dá na súd pre moju PN a odmieta mi vyplatiť poslednú januárovú výplatu z dôvodu, že som na PN. Je niečo také legálne? Ďakujem.

Odpoveď: Nevyplatenie mzdy zamestnávateľom

(odpoveď odoslaná: 16.02.2024)

Dobrý deň, ak ste chorá, ste práceneschopná a preto ste doma. Je to Vaša dôležitá osobná prekážka v práci. Máte na to nárok zo zákona a zamestnávateľ s tým nič nespraví. Ani Vás nemôže dať k súdu, ani Vám nemôže siahnúť na Váš plat. 

Podľa § 141 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci počas jeho dočasnej pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, materskej dovolenky, otcovskej dovolenky a rodičovskej dovolenky, karantény, osobného a celodenného ošetrovania chorého člena rodiny podľa osobitného predpisu, osobnej a celodennej starostlivosti o fyzickú osobu podľa osobitného predpisu a počas obdobia, kedy sa osoba, ktorá sa inak stará o dieťa do dovŕšenia jedenásteho roku veku dieťaťa alebo do dovŕšenia osemnásteho roku veku dieťaťa, ak ide o dieťa s dlhodobým nepriaznivým zdravotným stavom, podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak."

Ak by Vám zamestnávateľ neoprávnene nevyplatil čo i len časť Vašej mzdy, môžete okamžite skončiť Váš pracovný pomer. 

Podľa § 69 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti."    Nevyplatenie mzdy zamestnávateľom zamestnancovi je zároveň trestným činom.    Podľa § 214 ods. 1 Tresného zákona, "Kto ako štatutárny orgán právnickej osoby alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnávateľom, alebo ich prokurista nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktorých vyplatenie má zamestnanec nárok, v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, alebo vykoná opatrenia smerujúce k zmareniu vyplatenia týchto peňažných prostriedkov, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky."

Podotázka: Nevyplatenie mzdy zamestnávateľom (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, ako postupovať v situácii, keď mi môj zamestnávateľ nezaplatil výplatu od septembra. Táto situácia ma dostala do vážnych problémov a zamestnávateľ nie je ochotný dlžnú sumu uhradiť. Mám ísť na políciu a podať trestné oznámenie? Nie som jediný zamestnanec v tejto situácii, sú nás viacerí, preto by som chcel vedieť, ako správne postupovať. Ďakujem.

Odpoveď: Nevyplatenie mzdy zamestnávateľom

(odpoveď odoslaná: 02.12.2023)

Dobrý deň
z dôvodu nevyplatenia mzdy, ste mali možnosť Váš pracovný pomer skončiť okamžite, avšak uplynula Vám už lehota jedného mesiaca, podľa § 69 ods. 3 Zákonníka práce. 

Podľa § 69 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti."   Podľa § 69 ods. 3 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel."   Môžete podať výpoveď bez uvedenia dôvodu podľa § 67 Zákonníka práce. Výpoveď je však spojená s plynutím výpovednej doby, ktorá začína plynúť vždy k 1. dňu v mesiaci a skončí uplynutím posledného dňa príslušného mesiaca. Ak nemáte vo Vašej pracovnej zmluve napísané, že musíte počas výpovednej doby u zamestnávateľa zotrvať, pod sankciou peňažnej náhrady, tak môžete dať výpoveď a odísť hneď. Výpoveď musí byť písomná a doručená zamestnávateľovi, inak je neplatná.     Podľa § 67 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Podľa § 62 ods. 8 Zákonníka práce, "Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu najviac v sume, ktorá je súčinom priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca a dĺžky výpovednej doby, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná."   Určite nepracujete niekde zadarmo. Skončite pracovný pomer, a hľadajte si novú prácu.

 

Môžete podať aj trestné oznámenie podľa § 214 Trestného zákona na príslušnú okresnú prokuratúru, podľa sídla zamestnávateľa. 

Podľa § 214 Trestného zákona, "Kto ako štatutárny orgán právnickej osoby alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnávateľom, alebo ich prokurista nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktorých vyplatenie má zamestnanec nárok, v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, alebo vykoná opatrenia smerujúce k zmareniu vyplatenia týchto peňažných prostriedkov, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky."

Nevyplatenú mzdu si môžete vymáhať súdnou cestou, pričom v súdnom konaní budete oslobodený od súdnych poplatkov.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Nevyplatenie mzdy zamestnávateľom (Pracovné právo)

Dobrý deň,
som momentálne na nemocenskej a som onkologický pacient. Už rok som chorý a chcem sa spýtať, či mám nárok na koncoročné odmeny. Chcem sa tiež informovať, či mám nárok na poukážku na nákup tovaru v nešpecifikovanom obchodnom reťazci, ktorú firma obvykle poskytuje.

Odpoveď: Nevyplatenie mzdy zamestnávateľom

(odpoveď odoslaná: 19.12.2022)

Dobrý deň, na Vami uvedenú otázku uvádzame, že zamestnávateľ má určite stanovené podmienky, ktoré je potrebné splniť, aby ste mali nárok na vyplatenie koncoročnej odmeny, vrátane poukážky.  Ak tieto podmienky nespĺňate, nárok na koncoročnú odmenu Vám vzniknúť nemôže. Predpokladáme, že podmienkou vyplatenia koncoročnej odmeny ako aj nároku na poukážku je pracovať v priebehu celého kalendárneho roka, čo Vy zrejme nespĺňate /ste PN/.

Odporúčam preštudovať mzdový poriadok u zamestnávateľa, kde budú stanovené podmienky pre splnenie predpokladov na vyplatenie odmien.


Trápi vás "Nevyplatenie mzdy zamestnávateľom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nevyplatenie mzdy zamestnávateľom (Pracovné právo)

Dobrý deň, rado by som sa opýtal, ako mám postupovať, keď mi zamestnávateľ strháva z výplaty zrážky, o ktorých som nebol dopredu upozornený. Neprevyplatil mi ani minimálnu mzdu. Každý mesiac si nájde dôvod, prečo nám nevyplatiť plnú sumu - napríklad neumyté autá alebo autá v zlom technickom stave. Preto som sa rozhodol ukončiť pracovný pomer výpoveďou, ktorú mi zamestnávateľ podpísal. V pracovnej zmluve bola výpovedná doba 3 mesiace, avšak zamestnávateľ mi ústne oznámil, že nebude mať problém s okamžitým ukončením. Teraz mi prišla na účet výplata vo výške 380 eur. Výplatnú pásku ešte nemám k dispozícii. Môže teda zamestnávateľ bez udania dôvodu uplatňovať zrážky zo mzdy a nevyplatiť minimálnu mzdu? Mohli by ste mi taktiež poradiť, ako ďalej postupovať?

Odpoveď: Nevyplatenie mzdy zamestnávateľom

(odpoveď odoslaná: 16.11.2022)

Dobrý deň,
nie, nemôže. Ak máte dojednanú fixnú mzdu v pracovnej zmluve, tá Vám prináleží po odpracovaní potrebného počtu hodín. Takéto veci sa stávajú najmä v prípadoch, kedy ľudia pracujú ako živnostníci pre niekoho. Vtedy sa nejedná o pracovnú zmluvu a pracovný vzťah podľa Zákonníka práce, ale o obchodnoprávny vzťah podľa Obchodného zákonníka. V takom prípade sa stáva, že sú upravené rôzne zmluvné pokuty, ktoré sa odrátavajú od dojednanej odmeny.

Ak ste mali pracovnú zmluvu ako fyzická osoba, odporúčam Vám podať podnet na inšpektorát práce.


Podotázka: Nevyplatenie mzdy zamestnávateľom (Pracovné právo)

Dobrý deň, je zamestnávateľ povinný vyplatiť mi aspoň minimálnu mzdu? Lebo mi poslal len 60% z minimálnej mzdy.

Odpoveď: Nevyplatenie mzdy zamestnávateľom

(odpoveď odoslaná: 13.10.2022)

Dobrý deň,
potreboval by som konkrétnejšie informácie, avšak zamestnávateľ je Vám povinný vyplatiť dohodnutú mzdu za odpracovanú prácu. Nižšiu mzdu môže vyplatiť, len ak to ustanovuje zákon, alebo sa dohodnete. Napr. podľa § 141a Zákonníka práce Ak je zamestnanec dôvodne podozrivý zo závažného porušenia pracovnej disciplíny a jeho ďalší výkon práce by ohrozoval dôležitý záujem zamestnávateľa, môže zamestnávateľ po prerokovaní so zástupcami zamestnancov zamestnancovi dočasne, najdlhšie na jeden mesiac, prerušiť jeho výkon práce. Zamestnancovi po dobu dočasného prerušenia výkonu práce patrí náhrada mzdy najmenej v sume 60 % jeho priemerného zárobku; ak sa závažné porušenie pracovnej disciplíny nepreukázalo, zamestnancovi patrí doplatok do výšky jeho priemerného zárobku. alebo  § 142 ods. 4  Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa. Ak nejde o dohodu, alebo zákonný dôvod, napíšte mu výzvu na doplatenie mzdy inak že podáte žalobu, prípadne trestné oznámenie. 

Podotázka: Nevyplatenie mzdy zamestnávateľom (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať: Zamestnávateľ mi nezaplatil poslednú mzdu vo výpovednej dobe. Chcem mu poslať výzvu na zaplatenie dlžnej sumy. Medzitým však zmenil názov firmy, IČO, ako aj adresu a konateľ zostal rovnaký. Na ktorú firmu mám poslať výzvu? Ďakujem.

Odpoveď: Nevyplatenie mzdy zamestnávateľom

(odpoveď odoslaná: 12.10.2022)

Dobrý deň, vzhľadom na okolnosť, že váš zamestnávateľ zmenil obchodné meno, IČO a ostatné údaje zostali nezmenené, zamestnávateľ pod pôvodným obchodným menom neexistuje a preto výzvu k úhrade mzdy treba poslať na súčasné obchodné meno zamestnávateľa. Aktuálne obchodné meno zamestnávateľa nájdete na stránke obchodného registra /orsr.sk/ alebo na stránke živnostenského registra /zrsr.sk/. Výzvu k úhrade nevyplatenej mzdy pošlite doporučeným listom, kde môžete uviesť aj nové a aj pôvodné pôvodné obchodné meno.
V prípade potreby resp. záujmu nás následne kontaktujte..
Trápi vás "Nevyplatenie mzdy zamestnávateľom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nevyplatenie mzdy zamestnávateľom (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ohľadom situácie, v ktorej som sa ocitla. My, desať ľudí, sme dostali výpoveď v skúšobnej dobe. Čakali sme na výplaty, všetci máme riadne zmluvy. Plus, dostali sme výplatnú pásku na email, avšak boli nám poslané len čiastky z výplaty. Zamestnávateľ nekomunikuje a nevieme, ako ďalej postupovať. Dnešný deň sme všetci podali podnet na Inšpektorát práce. Napriek tomu je všade napísané, že tým sa k peniazom nedostaneme. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Nevyplatenie mzdy zamestnávateľom

(odpoveď odoslaná: 02.09.2022)

Dobrý deň, nevieme kde všade ste čítali, že k peniazom sa neodstanete.
Je správne, že ste sa s problémom obrátili na inšpektorát práce. Je pravdou, že inšpektorát práce nevyplatenú mzdu nevymôže, ale prešetrí stav veci na základe vašich podnetov a zamestnávateľovi v prípade zistenia nedostatkov uloží opatrenie prípadne v súlade s ust. zákona o inšpekcii práce.

Nevieme kto je vašim zamestnávateľom, ale odporúčam kontaktovať advokáta, aby tento vyzval zamestnávateľa k doplateniu splatnej mzdy s tým, že ak k úhrade nedôjde, advokát vo vašom zastúpení podá potrebnú žalobu na súd. Inšpektorát práce za vás ako zamestnancov nebude vymáhať dlžnú sumu nevyplatenej mzdy, lebo to nie je v jeho právomoci.

Vo veci môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Nevyplatenie mzdy zamestnávateľom" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.