Dobrý deň, áno, môže.
Každá neprítomnosť zamestnanca v práci musí byť odôvodnená a dôvod neprítomnosti musí byť preukázaný. Aj keď ide o sobotu. Ak ste normálne mali byť v práci v sobotu, tak aj v tom prípade je potrebné odôvodniť Vašu neprítomnosť.
Zamestnávateľ musí v dochádzke zaznamenať dôvod neprítomnosti zamestnanca z dôvodu evidencie odpracovaného času zamestnanca. Zároveň, podľa druhu osobnej prekážky zamestnanca zamestnávateľ určí aj to, či mu za ten deň prizná náhradu mzdy, alebo nie. V opačnom prípade budete mať neospravedlnenú absenciu, za ktorú sa Vám môže krátiť dovolenka.
Zákonník práce pozná veľa prekážok v práci, pričom najčastejšie ide o dôležité osobné prekážky v práci.
Podľa § 141 ods.1 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci počas jeho dočasnej pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, materskej dovolenky, otcovskej dovolenky a rodičovskej dovolenky, karantény, osobného a celodenného ošetrovania chorého člena rodiny podľa osobitného predpisu, osobnej a celodennej starostlivosti o fyzickú osobu podľa osobitného predpisu a počas obdobia, kedy sa osoba, ktorá sa inak stará o dieťa do dovŕšenia jedenásteho roku veku dieťaťa alebo do dovŕšenia osemnásteho roku veku dieťaťa, ak ide o dieťa s dlhodobým nepriaznivým zdravotným stavom, podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak."
Podľa § 108 ods. 3 Zákonníka práce, "Za každú neospravedlnene zameškanú zmenu (pracovný deň) môže zamestnávateľ krátiť zamestnancovi dovolenku o jeden až dva dni. Neospravedlnené zameškania kratších častí jednotlivých zmien sa sčítajú."