Zamestnávateľ odmieta vyplatiť mzdu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Košice

Otázka: Zamestnávateľ odmieta vyplatiť mzdu

Dobrý deň, vážený pán advokát. Obraciam sa na Vás s problematikou odmietnutia vyplatenia mzdy. Pracoval som u zamestnávateľa na dohodu približne mesiac, pričom som odpracoval iba jeden deň. Potom som bol na PN a keď som mal už nastúpiť na prácu, od zamestnávateľa nám prišlo oznámenie, že už pre nás nemá prácu. Na vlastné náklady som si zaplatil lekárske vyšetrenie potrebné pre danú prácu. Toto ošetrenie mi mal zamestnávateľ preplatiť, no odmieta mi to uhradiť, rovnako ako aj mzdu za odpracovaný deň. Ako dôvod uvádza, že mi poskytol obuv. Túto obuv som mal na nohách len raz a som ochotný mu ju vrátiť. Jedná sa o špeciálnu obuv s ochrannou špičkou. Rád by som sa opýtal ako mám v tejto situácii postupovať. Zaujímalo by ma, či zamestnávateľ podľa zákona nie je povinný poskytnúť takúto špeciálnu obuv bezplatne. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Zamestnávateľ odmieta vyplatiť mzdu

Dobrý deň,

ak Vám zamestnávateľ odmieta vyplatiť mzdu, môžete ho žalovať na súde, pretože máte zákonný nárok na vyplatenie odmeny za vykonanú prácu a rovnako aj nárok na vyplatenie náhrady mzdy. Tvrdenia zamestnávateľa o tom, že Vám poskytol obuv, sú právne bezvýznamné, keďže, ako uvádzate, je povinný poskytnúť Vám obuv bezplatne. Táto povinnosť mu vyplýva zo zákona 124/2006 o o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci