Nevyplatenie výplaty. Čo mám robiť?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Trnava

Otázka: Nevyplatenie výplaty. Čo mám robiť?

Dobrý deň, pracujem v jednej nemenovanej firme, od ktorej už tri mesiace nedostávam výplatu. Viac ako päť rokov som nedostal žiadnu výplatnú pásku ani stravné lístky. Čo môžem robiť a aký je postup? Ďakujem.

Odpoveď: Nevyplatenie výplaty. Čo mám robiť?

Dobrý deň. Vzhľadom na Vašu situáciu Vám primárne odporúčam riešiť nevyplatenú mzdu nasledovným spôsobom: Skúste najskôr písomne vyzvať zamestnávateľa na vyplatenie mzdy. V uvedenej výzve môžete zamestnávateľovi „pohroziť“ tým, že jeho konanie môže mať aj trestnoprávne dôsledky, konkrétne môže naplniť znaky skutkovej podstaty trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného podľa ustanovenia § 214 Trestného zákona. Ak by však takáto výzva zostala bezúspešná, situáciu môžete riešiť aj súdnou cestou.