Dobrý deň,
na Vašu otázku predkladáme nasledovnú odpoveď :
1./ Podľa ust. § 72 Zákonníka práce platí :
"Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe
(1) V skúšobnej dobe môže zamestnávateľ a zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu, ak ďalej nie je ustanovené inak. Zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe s tehotnou ženou, matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacou ženou len písomne, vo výnimočných prípadoch, ktoré nesúvisia s jej tehotenstvom alebo materstvom, a musí ho náležite písomne odôvodniť, inak je neplatné.
(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť."
2./ Z uvedeného vyplýva, že je potrebné spísať len doklad o skončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe k určenému dňu medzi Vami ako zamestnankyňou a zamestnávateľom, kde bude uvedené, že pracovný pomer bol ukončený v skúšobnej dobe k určitému dňu, ktorý deň musí spadať ešte do Vašej skúšobnej doby.
3./ Upriamujeme Vašu pozornosť aj an ust. § 75 Zákonníka práce, podľa ktorého pri skončení pracovného pomeru je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi potvrdenie o zamestnaní a uviesť v ňom najmä
a) dobu trvania pracovného pomeru,
b) druh vykonávaných prác,
c) či sa zo mzdy zamestnanca vykonávajú zrážky, v čí prospech, v akej výške a v akom poradí je pohľadávka, pre ktorú sa majú zrážky ďalej vykonávať,
d) údaj o záväzku zamestnanca zotrvať v pracovnom pomere u zamestnávateľa po určitú dobu po vykonaní záverečnej skúšky, maturitnej skúšky alebo absolventskej skúšky podľa § 53 ods. 2 vrátane údaja o tom, kedy sa táto doba skončí,
e) údaj o poskytnutí odchodného podľa § 76a; ak sa odchodné vyplatilo dodatočne, zamestnávateľ vydá zamestnancovi nové potvrdenie o zamestnaní.
Môžete súčasne požiadať o pracovný posudok, ktorý je zamestnávateľ povinný vydať do 15 dní od jeho požiadania. Pracovným posudkom sú všetky písomnosti týkajúce sa hodnotenia práce zamestnanca, jeho kvalifikácie, schopností a ďalších skutočností, ktoré majú vzťah k výkonu práce. Zamestnanec má právo nahliadnuť do osobného spisu a robiť si z neho výpisy, odpisy a fotokópie.
Ak by ste s obsahom pracovného posudku alebo potvrdenia o zamestnaní nesúhlasili a zamestnávateľ by na Vaše požiadanie pracovný posudok alebo potvrdenie o zamestnaní neupravil alebo nedoplnil, môžete sa domáhať v lehote troch mesiacov odo dňa, keď sa o ich obsahu dozviete, na súde, aby bol zamestnávateľ zaviazaný primerane ich upraviť.