Máte
otázku?

Skúšobná doba a nevyplatenie mzdy


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Košice

Otázka: Skúšobná doba a nevyplatenie mzdy

Dobry den, chcel by som sa opytat jednu otazku z hladiska nevyplatenia mzdy v skusobnej dobe za uplynuly mesiac "jednoducho mi nedosla vyplata", spatne som sa pozrel do zmluvy a spomenute tam je ze ak zamestnanec nezotrva pocas uplynutia vypovednej doby u zamestnavatela ma pravo na penaznu nahradu v sume priemerneho mesiacneho zarobku. Nastup 7.7.16 doba urcita do31.12.16 odisiel som po dvoch mesiacoch. Dakujem

Odpoveď: Skúšobná doba a nevyplatenie mzdy

Dobrý deň,

zamestnanec má nárok na vyplatenie mzdy za odpracovanú prácu. Uvádzate ustanovenie z pracovnej zmluvy o nezotrvaní v práci počas plynutia výpovednej doby. Toto ustanovenie vyplýva zo Zákonníka práce a to, či zamestnávateľ má nárok od Vás požadovať túto náhradu závisí od toho, či ste podali výpoveď podľa § 67 Zákonníka práce alebo ste skončili pracovný pomer v skúšobnej dobe oznámením zamestnávateľovi podľa § 72 Zákonníka práce. Ak by ste podali výpoveď tak sa pracovný pomer končí až uplynutím výpovednej doby a v zmysle Vami uvedeného ustanovenia pracovnej zmluvy by mal zamestnávateľ nárok na náhradu. Ak ste však pracovný pomer skončili len oznámením v skúšobnej dobe, tak pracovný pomer skončil dňom uvedeným v tomto oznámení, resp. dňom doručenia (ak nebol uvedený iný deň). Ako zamestnanec máte nárok na vyplatenie mzdy za Vami odpracovanú prácu. Odporúčam zamestnávateľa písomne vyzvať na úhradu mzdy. Ak nebude reagovať, alebo odmietne, potom sa zrejme budete musieť obrátiť na súd a žiadať vyplatenie mzdy. 

Trápi vás "Skúšobná doba a nevyplatenie mzdy" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Skúšobná doba a nevyplatenie mzdy (Pracovné právo)

Dobrý deň,
kamoška chce nastúpiť do novej práce (predajňa šporotvých potrieb), kde jej oznámili, že zaškoľovanie bude trvať jeden mesiac a počas tejto doby nebude mať nárok na mzdu ani žiadnu odmenu. Prosím o vyjadrenie, či je takýto prístup v súlade so zákonom. Ďakujem.

Odpoveď: Skúšobná doba a nevyplatenie mzdy

(odpoveď odoslaná: 11.01.2023)

Dobrý deň,
v žiadnom prípade to nie je v poriadku. Na preskúšanie zamestnanca, ako aj zamestnávateľa je skúšobná doba, kedy je zamestnávateľ za vykonanú prácu povinný platiť mzdu. Odporúčam buď nepodpísať pracovnú zmluvu alebo kontaktovať prísl. inšpektorát práce v prípade nevyplatenia mzdy.


Podotázka: Skúšobná doba a nevyplatenie mzdy (Pracovné právo)

Dobrý deň,
pred pár dňami som dal výpoveď v práci počas skúšobnej doby a zamestnávateľ mi povedal pri podpisovaní zmluvy budem ho citovať ˇ teraz sa ja zachovam nepekne.
Zamestnanie som opustil kôli nedostatkom, ktoré mi bránili vykonávať moju funkciu naplno, a keď som na tieto problémy poukázal zamestnávateľ ma klamal a len povedal, že to napraví.

Odpoveď: Skúšobná doba a nevyplatenie mzdy

(odpoveď odoslaná: 16.11.2022)

Dobrý deň,
na Vami položenú otázku uvádzame, že ak ste skončili pracovný pomer v skúšobnej dobe v zmysle ust. § 72 Zákonníka práce písomným oznámením zamestnávateľovi, že ukončujete pracovný pomer, je to Vaše oprávnenie a súhlas zamestnávateľa na skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe nepotrebujete. Rovnako to platí aj pre skončenie pracovného pomeru výpoveďou zo strany zamestnanca.

Jedine ako Vám zamestnávateľ môže uškodiť je to, že Vám nevyplatí mzdu v zmysle pracovnej zmluvy a v lehote podľa pracovnej zmluvy /§ 130 Zákonníka práce : mzda sa vypláca vo výplatných termínoch určených zamestnávateľom/.

V prípade problémov následne kontaktujte našu advokátsku kanceláriu.


Podotázka: Skúšobná doba a nevyplatenie mzdy (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či je možné požiadať o zálohu v práci po skúšobnej dobe, aj keď to nemám uvedené v pracovnej zmluve. Doteraz s tým nebol problém až tento mesiac. Ďakujem za radu.

Odpoveď: Skúšobná doba a nevyplatenie mzdy

(odpoveď odoslaná: 28.08.2019)

Dobrý deň, 
podľa ust. § 43 Zákonníka práce platí, že v pracovnej zmluve zamestnávateľ je povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú okrem iných aj mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve. Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby.

Podľa  § 130  Zákonníka práce platí, že mzda sa vypláca vo výplatných termínoch dohodnutých v pracovnej zmluve alebo v kolektívnej zmluve. Medzi výplatnými termínmi môže zamestnávateľ poskytovať preddavok na mzdu v dohodnutých termínoch. Na žiadosť zamestnanca môže zamestnávateľ poskytnúť preddavok na mzdu aj v inom termíne, na ktorom sa so zamestnancom dohodnú.
 

To, že ste v skúšobnej dobe nie je podstatné z hľadiska toho, aby Vám nemohla byť vyplatená záloha mzdy. Preto ak je ostatným zamestnancom vyplácaná záloha na mzdu podľa mzdového alebo pracovného poriadku zamestnávateľa, je toto oprávnenie na výplatu zálohy aj Vašim oprávnením bez ohľadu na to, že ste v skúšobnej dobe. 

Ak u zamestnávateľa takýto vnútorný predpis neexistuje, odporúčame Vám podať požiadať písomne zamestnávateľa o výplatenie zálohy na mzdu.
 


Trápi vás "Skúšobná doba a nevyplatenie mzdy" a chcete pomôcť?

Podotázka: Skúšobná doba a nevyplatenie mzdy (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať som v skúšobnej dobe bola som na pnke týždeň doktorka mi dala pnku koli obličke a tlaku zamestnávateľovi sa to nepáčilo spovedal mi, že som si naschvál dala pnku. Po pnke som nastúpila do práce včera sa mi stalo, že mi bolo veľmi zle nevedela som vstať z postele tak som napísala správu, že sa nedostavím do práce zamestnávateľ mi napísal k neprídem v určitú hodinu tak končím ale problém je v Tom, že ma nechce vyplatiť za prácu čo môžem robiť mám nárok na mzdu? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Skúšobná doba a nevyplatenie mzdy

(odpoveď odoslaná: 05.08.2019)

Dobrý deň,

v čase, keď ste boli na PN, sa vám skúšobná doba predĺžila o dobu čerpania PN. V prípade, že ste už PN nečerpali a normálne ste nastúpili do práce, neprivolali ste si v daný deň sanitku, prípadne sa nezúčastnili akútneho vyšetrenia, ktoré by odôvodňovalo neprítomnosť v práci, musím vám oznámiť, že zamestnávateľ má nárok na to dať Vám skončenie prac. pomeru v skúšobnej dobe. 

V prípade mzdy si však zamestnávateľ nemôže dovoliť krátiť vám mzdu za odpracované dni v skúšobnej dobe. Mzdu vám vyplatiť musí. V prípade, ak by vám mzdu nechcel zamestnávateľ vyplatiť a ani sa dohodnúť, môžete podať žalobu na súd. Prostredníctvom súdnej cesty si môžete vymôcť vašu mzdu, ktorá vám prináleží, avšak s tým, že so súdnym konaním sú spojené rôzne náklady a poplatky. 


Podotázka: Skúšobná doba a nevyplatenie mzdy (Pracovné právo)

Dobrý deň, som v skúšobnej nej dobe a chcem zmeniť zamestnanie. Do nového zamestnania mám nastúpiť 1. 4. K akému dňu mám ukončiť prác. pomer? K 31. 3. Vrátane? Ďakujem za skorú odpoveď.

Odpoveď: Skúšobná doba a nevyplatenie mzdy

(odpoveď odoslaná: 26.03.2019)

Dobrý deň, z dôvodu, aby sa Vám nekryli pracovné pomery, by ste mali aktuálny pracovný pomer ukončiť najneskôr k 31.03. Podľa Zákonníka práce by ste mali dať zamestnávateľovi vedieť aspoň 3 dni vopred vedieť. Často sa však stretávame s tým, že sa pracovný pomer v skúšobnej dobe končí zo dňa na deň, kedy zamestnanec iba oznámi zamestnávateľovi "zajtra už neprídem". Ani takéto ukončenie pracovného pomeru však nie je možné vnímať ako neplatné, nakoľko sám Zákonník práce pri stanovení lehoty na oznámenie skončenia pracovného pomeru v skúšobnej dobe uvádza "spravidla aspoň". Z takejto formulácie je nutné vyvodiť, že dodržanie trojdňovej lehoty nie je podmienky pre platnosť skončenia pracovného pomeru v skúšobnej dobe.


Podotázka: Skúšobná doba a nevyplatenie mzdy (Pracovné právo)

Dobrý deň, žiadam Vás o poradenstvo, som v skúšobnej dobe a z mojej strany som ústne oznámila ukončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe. Zamestnávateľ mi pripravil papiere a teraz ma urguje o podpísanie. Chcem sa spýtať, či mám to podpísať alebo ja mám podať písomne výpoveď v skúšobnej dobe, aby nedošlo k tomu, že mi zamestnávateľ nevyplatí mzdu za odpracované dni, lebo tu je všetko možné. S pozdravom Iveta.

Odpoveď: Skúšobná doba a nevyplatenie mzdy

(odpoveď odoslaná: 27.06.2018)

Dobrý deň, 

na Vašu otázku predkladáme nasledovnú odpoveď :

1./ Podľa ust. § 72 Zákonníka práce platí :

"Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe

(1) V skúšobnej dobe môže zamestnávateľ a zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu, ak ďalej nie je ustanovené inak. Zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe s tehotnou ženou, matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacou ženou len písomne, vo výnimočných prípadoch, ktoré nesúvisia s jej tehotenstvom alebo materstvom, a musí ho náležite písomne odôvodniť, inak je neplatné.

(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť."

 

2./ Z uvedeného vyplýva, že je potrebné spísať len doklad o skončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe k určenému dňu medzi Vami ako zamestnankyňou a zamestnávateľom, kde bude uvedené, že pracovný pomer bol ukončený v skúšobnej dobe k určitému dňu, ktorý deň musí spadať ešte do Vašej skúšobnej doby. 

3./ Upriamujeme Vašu pozornosť aj an ust. § 75 Zákonníka práce, podľa ktorého pri skončení pracovného pomeru je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi potvrdenie o zamestnaní a uviesť v ňom najmä

a) dobu trvania pracovného pomeru,

b) druh vykonávaných prác,

c) či sa zo mzdy zamestnanca vykonávajú zrážky, v čí prospech, v akej výške a v akom poradí je pohľadávka, pre ktorú sa majú zrážky ďalej vykonávať,

d) údaj o záväzku zamestnanca zotrvať v pracovnom pomere u zamestnávateľa po určitú dobu po vykonaní záverečnej skúšky, maturitnej skúšky alebo absolventskej skúšky podľa § 53 ods. 2 vrátane údaja o tom, kedy sa táto doba skončí,

e) údaj o poskytnutí odchodného podľa § 76a; ak sa odchodné vyplatilo dodatočne, zamestnávateľ vydá zamestnancovi nové potvrdenie o zamestnaní.

Môžete súčasne požiadať o pracovný posudok, ktorý je zamestnávateľ povinný vydať do 15 dní od jeho požiadania. Pracovným posudkom sú všetky písomnosti týkajúce sa hodnotenia práce zamestnanca, jeho kvalifikácie, schopností a ďalších skutočností, ktoré majú vzťah k výkonu práce. Zamestnanec má právo nahliadnuť do osobného spisu a robiť si z neho výpisy, odpisy a fotokópie.

Ak by ste s obsahom pracovného posudku alebo potvrdenia o zamestnaní nesúhlasili a zamestnávateľ by na Vaše požiadanie pracovný posudok alebo potvrdenie o zamestnaní neupravil alebo nedoplnil, môžete sa domáhať v lehote troch mesiacov odo dňa, keď sa o ich obsahu dozviete, na súde, aby bol zamestnávateľ zaviazaný primerane ich upraviť.


Trápi vás "Skúšobná doba a nevyplatenie mzdy" a chcete pomôcť?

Podotázka: Skúšobná doba a nevyplatenie mzdy (Pracovné právo)

Ukončila som pracovný pomer ku dňu 22. 6. 2018, kde z mojej strany som nemusela podávať ja výpoveď, ale zamestnávateľ, že mi prípraví papiere. Som ešte v skúšobnej dobe a ešte som nebola podpísať papiere a dnes sa mi vyhrážajú, že mi budú písať absencie a dajú mi neviem čo k náhrade. Z toho dôvodu som sa na Vás obrátila, na čo si mám dávať pozor pri podpisovaní ich papierov, aby ma nepripravili o vyplatenie mzdy, nakoľko som odpracovala skoro celý mesiac. S pozdravom I.

Odpoveď: Skúšobná doba a nevyplatenie mzdy

(odpoveď odoslaná: 27.06.2018)

Dobrý deň,

pokúsime sa zopakovať problém, na ktorý sa pýtate.

Z otázok usudzujeme, že ste v skúšobnej dobe. Zamestnávateľ ukončil prac. pomer ku dňu 22.6.2018 v skúšobnej dobe. Pokiaľ je tomu tak, že prac. pomer bol ukončený zo strany zamestnávateľa a toto máte aj uvedené písomne, potom sa jedná len o potvrdenie o zamestnaní a zamestnávateľ Vám nemôže písať absencie, keďže prac. pomer skončil, ani žiadne náhrady alebo pokuty. 

Takže nepodpisujte žiadne uznanie náhrady nejakej škody, resp. ak by toto bolo uvedené v dokladoch od zamestnávateľa, treba len uviesť, že s tým nesúhlasíte. Nedajte sa zavádzať zamestnávateľom rôznymi pokutami, náhradami škody a podobne. Mzdu Vám zamestnávateľ musí vyplatiť podľa Zákonníka práce a a pracovnej zmluvy.

Ako sme už uviedli, je potrebné len so zamestnávateľom papierovo vyporiadať ukončenie prac. pomeru, aby Vás mohol odhlásiť z poisťovní soc. a zdravotnej,  potvrdenie o zamestnaní a prípadný pracovný posudok, ak ste oň požiadali.


Podotázka: Skúšobná doba a nevyplatenie mzdy (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať jednu otázku chcel by som si uzavrieť zmluvu na skúšobné obdobie konkrétne by to bol jeden mesiac. Je možné ukončiť prácu napríklad aj po dvoch týždňoch? Dočítal som sa, že áno ale chcel by som sa opýtať, či mi zamestnávateľ musí vyplatiť aj tie dva týždne resp.či sa môže stať, že ma nevyplatia za odpoveď ďakujem.

Odpoveď: Skúšobná doba a nevyplatenie mzdy

(odpoveď odoslaná: 12.06.2018)

Dobrý deň,

zamestnávateľ je povinný zamestnancovi za vykonanú prácu vyplatiť mzdu. Ide o základné ústavné právo zamestnanca (právo na odmenu za vykonanú prácu). Ak uzavriete pracovnú zmluvu a dohodnete si skúšobnú dobu, potom počas nej môžete skončiť pracovný pomer bez prílišných formalít v podstate aj na druhy deň od vzniku pracovného pomeru. Nie je vylúčené ani uzavretie pracovnej zmluvy na určitý čas napr. na 1 mesiac. Ak by Vám zamestnávateľ mzdu hoci len za 1 deň nevyplatil, môžete ho žalovať.


Podotázka: Skúšobná doba a nevyplatenie mzdy (Pracovné právo)

Dobrý deň. Chcela by som sa informovať v pracovnej zmluve mám, výplatný termín k 15. dňu v mesiaci. Bola som v skúšobnej dobe, keď som dostala výpoveď k 3. 10. Chcem sa spýtať musí bývali zamestnávateľ dodržať lehotu, poslať výplatu k 15. dňu alebo, keď už nepracujem môžem si nárokovať poslanie aj skôr? Ďakujem.

Odpoveď: Skúšobná doba a nevyplatenie mzdy

(odpoveď odoslaná: 31.10.2017)

Dobrý deň,

splatnosť mzdy je upravená v § 129 Zákonníka práce:

§ 129 Splatnosť mzdy

(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.

(2) Na žiadosť zamestnanca musí mu byť mzda splatná počas dovolenky vyplatená pred nastúpením dovolenky.

(3) Pri skončení pracovného pomeru vyplatí zamestnávateľ zamestnancovi mzdu splatnú za mesačné obdobie v deň skončenia pracovného pomeru, ak sa nedohodli inak, najneskôr však v najbližšom výplatnom termíne nasledujúcom po dni skončenia pracovného pomeru.

Mzdu by Vám mal vyplatiť pri skončení pracovného pomeru. Ak ste sa dohodli inak, tak Vám ju vyplatí podľa tejto dohody. Najneskôr Vám ju však musí vyplatiť v najbližšom výplatnom termíne po dni skončenia pracovného pomeru.


Trápi vás "Skúšobná doba a nevyplatenie mzdy" a chcete pomôcť?

Podotázka: Skúšobná doba a nevyplatenie mzdy (Pracovné právo)

Dobrý deň, prosím Vás chcem sa spýtať, pred pár dňami som bol prepustený v skúšobnej dobe zo strany zamestnávateľa bez udania jediného dôvodu! Bol som prepustený po veľmi krátkej dobe t.j. 9 dni po začiatku prac. pomeru! Chcem sa spýtať, mám za tých pár dni nárok na istú časť mzdy? Ďakujem za Vašu odpoveď.

Odpoveď: Skúšobná doba a nevyplatenie mzdy

(odpoveď odoslaná: 02.10.2017)

Dobrý deň. V prvom rade si dovoľujem uviesť, že počas skúšobnej doby môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer z akéhokoľvek dôvodu alebo aj bez udania dôvodu. Dôvodom dohodnutia skúšobnej doby je predovšetkým to, aby si mohli zamestnávateľ aj zamestnanec preveriť to, či si budú navzájom vyhovovať a či bude práca vykonávaná bez problémov.

Pokiaľ však došlo ku skončeniu pracovného pomeru v skúšobnej dobe, zamestnanec má nárok na pomernú časť mzdy za dni, ktoré riadne odpracoval.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Skúšobná doba a nevyplatenie mzdy" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku