Nevyplatenia mzdy pri skončení pracovného pomeru

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Žilina

Otázka: Nevyplatenia mzdy pri skončení pracovného pomeru

Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať, zamestnávateľ mi nevyplatil poslednú mzdu za december 2016. Výpoveď som podal dohodou s dátumom ukončenia 31. 12. 2016 a zamestnávateľ ju podpísal. V pracovnej zmluve mám ustanovené, že v prípade skorého ukončenia pracovného pomeru počas výpovednej lehoty má zamestnávateľ právo na nevyplatenie mzdy za posledný mesiac. Keďže som však podal výpoveď dohodou a tá je podpísaná zamestnávateľom, chcem sa opýtať, či má ešte stále právo na nevyplatenie mzdy. Výplatnú pásku za december som obdržal poštou, avšak výplata mi neprišla. Má na to zamestnávateľ právo? Ďakujem veľmi pekne.

Odpoveď: Nevyplatenia mzdy pri skončení pracovného pomeru

Dobrý deň,

v prvom rade je potrebné rozlišovať, či ste skončili pracovný pomer dohodou alebo výpoveďou. Ide totiž o dva samostatné spôsoby skončenia pracovného pomeru s ktorými Zákonník práce spája odlišné právne následky. Pre posúdenie skutočnosti, akým spôsobom ste ukončili pracovný pomer bude preto rozhodujúce znenie danej listiny, na základe ktorej skončil Váš pracovný pomer.

Ak ste skončili pracovný pomer dohodou, v tom prípade Vám zamestnávateľ nemôže nevyplatiť mzdu za mesiac, v ktorom ste ešte riadne pracovali.

Ak ste však skončili pracovný pomer výpoveďou a v pracovnej zmluve ste sa dohodli, že ak nezotrváte počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu najviac v sume, ktorá je súčinom priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca a dĺžky výpovednej doby, v takom prípade má zamestnávateľ právo započítať si svoju pohľadávku na uvedenú peňažnú náhradu s Vašou pohľadávkou vyplatenia mzdy. Možnosť platne dohodnúť uvedené ustanovenie v pracovnej zmluve vyplýva totiž priamo z § 62 ods. 8 Zákonníka práce.