Máte
otázku?

Pracovné právo


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Košice

Otázka: Pracovné právo

Dobrý deň, prosím o radu. Dňa 1.9.2016 som nastúpila do zamestnania v drevospracujúcej firme. Podpísala som zmluvu na dobu neurčitú, v ktorej bol uvedený druh mojej práce ako pomocná pracovníčka vo výrobe. Avšak v zmluve sa nenachádza žiadny opis náplne práce. Dňa 26.10.2016 ma firma poslala na preventívnu prehliadku, pri ktorej na tlačive o posúdení zdravotnej spôsobilosti je moje pracovné zaradenie označené ako recepčná. Vykonávala som aj práce, ktoré nemali s funkciami recepčnej nič spoločné, napríklad technická pomoc technológovi spoločnosti pri vypracovaní výrobnej technológie. Často ma posielali aj do výrobných hál na asistenčné práce, pričom mi neboli poskytnuté pracovný odev ani pracovná obuv. Keď som žiadala riaditeľa spoločnosti o vysvetlenie, nebol schopný mi ho poskytnúť. Pracovný pomer som ukončila dohodou dňa 17.10.2017. Chcela by som sa vás opýtať, či mojím zamestnávateľom mohol byť porušený zákonník práce? Ako by som mala postupovať a čo by ste mi radili? Za odpoveď vám vopred ďakujem.

Odpoveď: Pracovné právo

Dobrý deň, ďakujeme za Vašu otázku, ku ktorej si dovoľujem zaujať nasledovný právny názor.

V § 43 Zákonníka práce sú uvedené podstatné náležitosti pracovnej zmluvy. Podľa tohto ustanovenia:

V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,

b) miesto výkonu práce (obec, časť obce alebo inak určené miesto),

c) deň nástupu do práce,

d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.

Stručná charakteristika práce je povinnou náležitosťou pracovnej zmluvy. Zastávam právny názor, že pokiaľ v zmluve absentuje stručná charakteristika práce, dochádza k porušeniu Zákonníka práce, nakoľko zamestnanec nevie, čo bude jeho práca obnášať. Stručná charakteristika práce slúži práve na to, aby bolo jasné, čo má zamestnanec od konkrétnej pracovnej pozície očakávať.  Národný inšpektorát sa vyjadril, že ide o časté pochybenie zamestnávateľov pri uzatváraní pracovných pomerov. 

Pokiaľ ide o druh práce, ten nemusí byť vymedzený len konkrétnou pracovnou pozíciou, ale môže byť vymedzený aj uvedeným pracovných činností. Zamestnávatelia často robia chybu v tom, že druh práce vymedzia veľmi neurčito a široko. Ich cieľom je, aby mohli zamestnancovi prideľovať čo najväčší možný okruh práce, avšak neuvedomujú si, že ak vymedzia druh práce veľmi široko, môže byť právny úkon neplatný z dôvodu neurčitosti.

Ak máte v pracovnej zmluve, ktorú ste podpísali uvedené, že pracujete na pracovnej pozícii POMOCNÁ PRACOVNÍČKA VO VÝROBE ste povinná vykonávať činnosti, ktoré spadajú pod tento druh práce. Podľa môjho názoru môžete odmietnuť vykonávať práce spadajúce pod pracovnú pozíciu recepčnej, pretože prvoradou je pracovná zmluva a nie to, čo je uvedené v zázname o lekárskej prehliadke.

Odporúčam Vám požiadať zamestnávateľa, aby Vám poskytol náplň Vašej práce na druh práce, na ktorom ste sa dohodli v pracovnej zmluve. Ak v tejto náplni budú aj činnosti, ktoré by nespadali pod druh práce dohodnutý v pracovnej zmluve, opäť zastávam názor, že ich nemusíte vykonať. 

Ak by Vás za takéto konanie zamestnávateľ chcel postihnúť, napr. za porušenie pracovnej disciplíny, či závažné porušenie pracovnej disciplíny a dal by Vám výpoveď, alebo okamžité skončenie pracovného pomeru, mohli by ste sa brániť. 

Nároky z neplatného skončenia pracovného pomeru ustanovuje § 79 Zákonníka práce:

§ 79

(1) Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi neplatnú výpoveď alebo ak s ním neplatne skončil pracovný pomer okamžite alebo v skúšobnej dobe a ak zamestnanec oznámil zamestnávateľovi, že trvá na tom, aby ho naďalej zamestnával, jeho pracovný pomer sa nekončí, s výnimkou, ak súd rozhodne, že nemožno od zamestnávateľa spravodlivo požadovať, aby zamestnanca naďalej zamestnával. Zamestnávateľ je povinný zamestnancovi poskytnúť náhradu mzdy. Táto náhrada patrí zamestnancovi v sume jeho priemerného zárobku odo dňa, keď oznámil zamestnávateľovi, že trvá na ďalšom zamestnávaní, až do času, keď mu zamestnávateľ umožní pokračovať v práci alebo ak súd rozhodne o skončení pracovného pomeru.

(2) Ak celkový čas, za ktorý by sa mala zamestnancovi poskytnúť náhrada mzdy, presahuje 12 mesiacov, môže súd na žiadosť zamestnávateľa jeho povinnosť nahradiť mzdu za čas presahujúci 12 mesiacov primerane znížiť, prípadne náhradu mzdy za čas presahujúci 12 mesiacov zamestnancovi vôbec nepriznať. Náhrada mzdy môže byť priznaná najviac za čas 36 mesiacov.

(3) Ustanovenie odseku 2 sa nevzťahuje na oznamovateľa kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti, ak došlo k skončeniu pracovného pomeru počas poskytovania ochrany podľa osobitného predpisu.

(4) Ak zamestnávateľ skončil pracovný pomer neplatne a zamestnanec netrvá na tom, aby ho zamestnávateľ ďalej zamestnával, platí, ak sa so zamestnávateľom nedohodne písomne inak, že sa jeho pracovný pomer skončil dohodou, ak

a) bola daná neplatná výpoveď, uplynutím výpovednej doby,

b) bol pracovný pomer neplatne skončený okamžite alebo v skúšobnej dobe, dňom, keď sa mal pracovný pomer skončiť.

(5) V prípadoch ustanovených v odseku 4 písm. b) zamestnanec má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného zárobku podľa § 134 za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

Okrem toho samozrejme môžete dať na zamestnávateľa podnet na inšpektorát práce, ktorý preverí jeho konanie a či jeho konanie je v súlade s pracovnoprávnymi predpismi. Ak by inšpektorát zistil, že konanie nie je v súlade s pracovnoprávnymi predpismi, mohol by mu uložiť za porušenie zákone, ktoré zistil, primeranú sankciu.

Trápi vás "Pracovné právo" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Pracovné právo (Pracovné právo)

Dobrý deň, pracujeme s kolegyňou v starobinci a ochoreli sme v práci. Zamestnávateľ nám odmietol vyplatiť odmeny za odpracované obdobie aj dovolenky. Choroby sme dostali v práci, išlo o vírusy zapríčinené nedostatočným dodržiavaním epidemiologicko-hygienického režimu. Inšpekciu tu už vykonala hygiena a pripravuje správu. Navyše nám zamestnávateľ odmieta poskytnúť stravné lístky (žiada od nás 80 centov za obedy). Ja, napríklad, zo zdravotných dôvodov nemôžem konzumovať varenú stravu a nemám ani stravné lístky. Na čo máme nárok a ako máme postupovať? Čo v prípade, ak z dôvodu zdravotného stavu už nemôžeme vykonávať túto prácu? Ďakujem.

Odpoveď: Pracovné právo

(odpoveď odoslaná: 30.12.2024)

Dobrý deň,

v prípade choroby, odporúčame podstúpiť príslušný liečebný režim. Po uzdravení je potrebné sa zamyslieť, či budete ďalej chcieť pracovať v takomto pracovnom prostredí a za takýchto pracovných podmienok. 

Konanie Vášho zamestnávateľa by ovplyvnil buď podnet na Inšpektorát práce pre neuspokojivé pracovné podmienky, alebo ak by ste sa všetky zamestnankyne dohodli, spísali sťažnosť so znenim, že ak sa Vaše pracovné podmienky nezlepšia, všetky skončíte pracovný pomer. 

Čo sa týka Vašich nárokov, mali by ste nárok na odstupné, ak by ste mali chorobu z povolania alebo by Váš zdravotný stav bol taký, že by ste už nemohli vykonávať Vašu doterajšiu prácu. Musí ísť však o konštatovanie Vášho ošetrujúceho lekára v lekárskej správe. V tom prípade, by s Vami musel zamestnávateľ skončiť Váš pracovný pomer výpoveďou (§ 63 ods. 1 písm. c) ZP) a mali by ste nárok na odstupné podľa § 76 ZP.

Podľa § 63 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva."

Podľa § 76 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume

a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,

b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,

c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,

d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov." 

Upozorňujeme, že nárok odstupného sa spája iba so skončením pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa výpoveďou (poprípade dohodou s uvedením výpovedného dôvodu). 

Ďalšou možnosťou, je ukončiť pracovný pomer z Vašej strany výpoveďou a všetky Vaše nároky (odmeny, dovolenka, stravné..) si môžete vymáhať od zamestnávateľa súdnou cestou aj po skončení pracovného pomeru. 

Ak podáva výpoveď zamestnanec, podáva sa aj bez uvedenia dôvodu podľa § 67 Zákonníka práce a plynie mu výpovedná doba jeden mesiac alebo dva mesiace, ak jeho pracovný pomer ku dňu doručenia výpovede trval viac ako jeden rok. 

Podľa § 67 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu."

Podľa § 62 ods. 6 Zákonníka práce, "Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace."


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Pracovné právo (Pracovné právo)

Dobrý deň, ku koncu januára som ukončil pracovný pomer dohodou zo zdravotných dôvodov, konkrétne pre dlhodobú stratu spôsobilosti na danú prácu. Choroba z povolania mi bola priznaná po skončení pracovného pomeru, počas PN v ochrannej dobe. Moja otázka znie: mám nárok na doplatenie odstupného? Pri podpise výpovede sa na mňa zákon o chorobe z povolania nevzťahoval, a preto som dostal odstupné len za odpracované roky, nie podľa pravidiel platných pri chorobe z povolania. Ďakujem.

Odpoveď: Pracovné právo

(odpoveď odoslaná: 30.12.2024)

Dobrý deň, nie, nemáte nárok na ďalšie odstupné.

Aj keď Vám bola priznaná choroba z povolania, nebolo to v čase Vašej výpovede. Odstupné sa nedá nárokovať spätne.

Zákonník práce upravuje nárok na odstupné, pričom dôvod na odstupné musí existovať v čase skončenia pracovného pomeru. Zároveň, aj dôvod skončenia pracovného pomeru by musela byť choroba z povolania, čo Vo Vašom prípade splnené nebolo.

Podľa § 76 ods. 3 Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej desaťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku; to neplatí, ak bol pracovný úraz spôsobený tým, že zamestnanec svojím zavinením porušil právne predpisy alebo ostatné predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, alebo pokyny na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, hoci s nimi bol riadne a preukázateľne oboznámený a ich znalosť a dodržiavanie sa sústavne vyžadovali a kontrolovali, alebo pracovný úraz si spôsobil zamestnanec pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok a zamestnávateľ nemohol pracovnému úrazu zabrániť."

Určité nároky z choroby z povolania si môžete nárokovať prostredníctvom sociálnej poisťovne podľa zákona o sociálnom poistení, a to aj po skončení pracovného pomeru. Tam sa môžete informovať načo všetko máte nárok. 


Podotázka: Pracovné právo (Pracovné právo)

Dobrý deň, pracujem v prevádzke, ktorá je otvorená 12 hodín denne, 7 dní v týždni, a preto pracujeme na princípe krátkeho a dlhého týždňa. Minulý mesiac nám naša zmena pripadla na dva štátne sviatky. Pretože sa naša prevádzka nachádza v nákupnom centre, ktoré býva cez sviatky zatvorené, aj naša prevádzka bola zatvorená, a teda sme nepracovali. Jeden sviatok pripadol na piatok a druhý na nedeľu. Môžete mi prosím povedať, ako je to v tomto prípade s príplatkami? Sme odmeňovaní mesačne. Mali by sme dostať základnú mzdu plus príplatok za sviatok? A ak je deň sviatku nedeľou, aj príplatok za nedeľu? Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď: Pracovné právo

(odpoveď odoslaná: 07.12.2024)

Dobrý deň,
akýkoľvek mzdový príplatok sa vypláca v prípade, ak zamestnanec pracuje v čase, kedy vzniká zamestnancovi na príplatok nárok. Napríklad, ak zamestnanec pracuje vo sviatok, tak mu patrí príplatok za sviatok. Ak pracuje v nedeľu, tak mzdový príplatok za prácu v nedeľu. 

Ak ste však v tieto posledné dva sviatky nepracovali, tak nemáte nárok na mzdový príplatok za sviatok, ani na príplatok za prácu v nedeľu. 

Podľa § 122 ods. 1 Zákonníka práce, "Za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodneie najmenej 100% jeho priemerného zárobku. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň neptretržitého odpočinku zamestnanca v týždni." 

Podľa § 122a ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí za prácu v nedeľu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu práce v nedeľu mzdového zvýhodneie najmenej v sume 100% minimálnej mzdy v eurách za hodinu podľa osobitného predpisu."


Trápi vás "Pracovné právo" a chcete pomôcť?

Podotázka: Pracovné právo (Pracovné právo)

Dobrý deň, je zákonom stanovená lehota na preplatenie vstupnej lekárskej prehliadky zo strany zamestnávateľa? Prehliadka bola vykonaná v mesiaci október a zamestnávateľ mi ju preplatí až v decembri. Je to v poriadku? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Pracovné právo

(odpoveď odoslaná: 30.11.2024)

Dobrý deň,

pokiaľ ide o preplatenie vstupnej lekárskej prehliadky, zákon explicitne neurčuje presnú lehotu, v ktorej musí zamestnávateľ túto prehliadku zamestnancovi preplatiť.

V praxi by však malo preplatenie prebiehať v primeranej lehote po predložení dokladov o úhrade prehliadky. Často býva preplatenie dohodnuté v interných predpisoch firmy alebo v pracovnej zmluve. Ak zamestnávateľ preplatí prehliadku až v decembri, môže to byť stále v poriadku, pokiaľ medzi Vami nie je dohodnuté inak, a neexistujú iné predpisy, ktoré by to regulovali.

Ak máte obavy, odporúčam konzultovať túto otázku s personálnym oddelením alebo sa obrátiť na inšpektorát práce pre ďalšie objasnenie vášho konkrétneho prípadu.


Podotázka: Pracovné právo (Pracovné právo)

Dobrý deň, pracujem v nemenovanej firme na 12-hodinové zmeny, ale počas vianočných sviatkov mi podľa zmenového kalendára vychádzajú nočné na prvý a druhý sviatok vianočný. No firma vyhlásila celozávodnú dovolenku od 23. do 31. decembra a tvrdí, že si musím na tie dni 24.12 a 25.12 vypísať riadnu dovolenku. Je to iba výmysel firmy, alebo to má oporu v Zákonníku práce? Ďakujem.

Odpoveď: Pracovné právo

(odpoveď odoslaná: 06.10.2024)

Dobrý deň,

zamestnávateľ je oprávnený nariadiť zamestnancom čerpanie dovolenky v čase, kedy sa u neho nepracuje. Čerpanie dovolenky vždy nariaďoval zamestnávateľ. Zametnávateľ je zodpovedný za to, aby si zamestnanci vyčerpali všetku dovolenku a preto je aj oprávnený nariadiť jej čerpanie. 

Konkrétne prípad, o ktorom píšete je hromadné čerpanie dovolenky z prevádzkových dôvodov. Teda ide oprávnenie zamestnávateľa podľa § 111 ods. 2 Zákonníka práce. 

Podľa § 111 ods. 1 Zákonníka práce, "Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca."

Podľa § 111 ods. 2 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov."


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Pracovné právo (Pracovné právo)

Dobrý deň, mám podozrenie na chorobu z povolania (zatiaľ to nemám potvrdené, ale čakám na vyjadrenie). Končí mi platená PN a vzhľadom na zdravotný stav som dlhodobo stratila spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. Lekársky posudok už mám. Chcela by som sa opýtať, či v prípade, že teraz podám výpoveď dohodou zo zdravotných dôvodov a po mesiaci dostanem vyjadrenie, že mi priznali chorobu z povolania, musí mi zamestnávateľ doplatiť odstupné? Alebo ak sa dohodnem, že už voči mne nemajú žiadne záväzky, mám radšej počkať na vyjadrenie lekárskeho posudku a až potom podať výpoveď dohodou? Obávam sa, že budem bez peňazí a môže to dlhšie trvať. Po výpovedi by som sa nahlásila na úrade práce, keďže mám odpracovaných 15 rokov v jednej firme. Ďakujem.

Odpoveď: Pracovné právo

(odpoveď odoslaná: 25.06.2024)

Dobrý deň,
aj keby ste mali vyjadrenie o chorobe z povolania, na priznanie odstupného, by ste museli dosiahnuť, aby výpoveď Vám dal zamestnávateľ. Pretože, ak podáte Výpoveď Vy, tak stratíte nárok na odstupné.

Počkajte na vyjadrenie o chorobe z povolania a predložte ho spolu s lekárskym posudkom zamestnávateľovi. Tento by mal následne skúsiť Vás preradiť na inú prácu podľa § 55 ZP. Ak by Vaše preradenie nebolo možné, tak by Vám mal zamestnávateľ dať výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce alebo navrhnúť skončenie pracovného pomeru dohodou z dôvodu choroby z povolania. Iba v týchto prípadoch, máte nárok na odstupné. Ak bude preukázaná Vaša choroba z povolania, tak budete mať nárok na odstupné vo výške Vašich desiatich platov (§ 76 ods. 3 ZP) a ak nebude, tak vo výške Vašich troch platov (§ 76 ods. 1 písm. c) ZP). 

Následné doplatenie odstupného zákon zamestnancovi nepriznáva. Takže Váš návrh na jeho doplatenie nie je správny. Odstupné sa vypláca s výplatou poslednej mzdy vo výplatnom termíne (§ 76 ods. 6 ZP).

Upozorňujeme, že pri určovaní výšky odstupného, Zákonník práce rozlišuje medzi stratením spôsobilosti vykonávať doterajšiu prácu podľa lekárskeho posudku a chorobou z povolania. V prvom prípade patrí pri výpovedi zamestnancovi odstupné podľa § 76 ods. 1 ZP a v prípade druhom podľa § 76 ods. 3 ZP. Choroba z povolania musí byť jednoznačne preukázaná.

Podľa § 63 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce,"Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva."

Podľa § 76 ods. 3 Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej desaťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku; to neplatí, ak bol pracovný úraz spôsobený tým, že zamestnanec svojím zavinením porušil právne predpisy alebo ostatné predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, alebo pokyny na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, hoci s nimi bol riadne a preukázateľne oboznámený a ich znalosť a dodržiavanie sa sústavne vyžadovali a kontrolovali, alebo pracovný úraz si spôsobil zamestnanec pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok a zamestnávateľ nemohol pracovnému úrazu zabrániť."

Podľa § 76 ods. 6 Zákonníka práce, "Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak."

Výpoveď môže byť vždy nahradená dohodou s uvedením výpovedného dôvodu. Každopádne, vždy počkajte na zamestnávateľa a sám (sama) výpoveď nepodávajte. 


Trápi vás "Pracovné právo" a chcete pomôcť?

Podotázka: Pracovné právo (Pracovné právo)

Dobrý deň, mám uzatvorenú pracovnú zmluvu so zahraničným zamestnávateľom z Poľska od začiatku roka do začiatku júla tohto roka. V piatok mi počas pracovnej doby bola od zamestnávateľa doručená e-mailom dohoda o skončení pracovného pomeru ku dňu 24. mája, teda v ten istý deň, ako bol doručený e-mail s dohodou. Mala som ju vytlačiť, podpísať a v dvoch vyhotoveniach poslať na adresu zamestnávateľa do Poľska. Ja som to neurobila, nakoľko nikto sa so mnou na ničom nedohodol a nové zamestnanie nemám. V dohode o skončení pracovného pomeru nie je uvedené nič o odstupnom, ani o preplatení dovolenky, ani dôvod skončenia. Neviem, čo mám robiť, ako reagovať. Na čo mám nárok? Môžu takto konať? Čo mám v pondelok urobiť, ako sa zachovať? Ďakujem.

Odpoveď: Pracovné právo

(odpoveď odoslaná: 25.05.2024)

Dobrý deň,
skúste sa u zamestnávateľa informovať osobne, telefonicky alebo mailom o dôvode zamestnávateľa na skončenie pracovného pomeru s Vami.

Nárok na odstupné by ste aj tak nemali pri takom krátkom trvaní pracovného pomeru a pri takom spôsobe skončenia pracovného pomeru. Nárok na odstupné zamestnancovi vzniká len ak zamestnávateľ dá zamestnancovi z určitých dôvodov uvedených v Zákonníku práce (§ 76 ZP). Zostávajúcu dovolenku Vám môže zamestnávateľ preplatiť a zahŕnúť to do Vašej poslednej mzdy. Uvedené, je však podľa slovenského práva.

Rovnako je otázne, podľa akého právneho poriadku sa riadi Váš pracovný pomer, či podľa slovenského alebo podľa poľského. To budete mať určite uvedené vo Vašej pracovnej zmluve. 

Podľa § 76 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a)b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume  a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,  b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,  c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,  d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov."

Podotázka: Pracovné právo (Pracovné právo)

Dobrý deň, zamestnanec odmietol podpísať popis práce (Job Description), hoci pracovnú zmluvu so stručnou charakteristikou pozície, ktorú už podpísal, máme. Niektoré činnosti opísané v Job Description odmieta vykonávať. Môže byť toto konanie hodnotené ako hrubé porušenie pracovnej disciplíny? Ďakujem.

Odpoveď: Pracovné právo

(odpoveď odoslaná: 25.02.2024)

Dobrý deň,
je potrebné posúdiť, či tento dokument (popis práce) je považovaný ako súčasť pracovnej zmluvy alebo nie. Ak v texte pracovnej zmluvy sa odkazuje na príslušný dokument, tak potom aj bez podpisu zamestnanca je možné hovoriť o porušení pracovnej disciplíny. Pri porušovaní pracovnej disciplíny sa rozlišuje, či ide o menej závažné alebo závažné porušenie. 

Zákonník práce pri povinnostiach zamestnanca výslovne uvádza, že zamestnanec má vykonávať prácu podľa pracovnej zmluvy. 

Pred tým, ako zamestnanca upozorníte na porušenie pracovnej disciplíny, skúste dodatkom doplniť jeho pracovnú zmluvu, kde zahrniete činnosti z popisu činností. Poprípade do budúcna to rovno zahrnúť všetko do pracovnej zmluvy.

Podľa § 47 ods. 1 Zákonníka práce, "Odo dňa, keď vznikol pracovný pomer, a) zamestnávateľ je povinný prideľovať zamestnancovi prácu podľa pracovnej zmluvy, platiť mu za vykonanú prácu mzdu, utvárať podmienky na plnenie pracovných úloh a dodržiavať ostatné pracovné podmienky ustanovené právnymi predpismi, kolektívnou zmluvou a pracovnou zmluvou,  b) zamestnanec je povinný podľa pokynov zamestnávateľa vykonávať práce osobne podľa pracovnej zmluvy v určenom pracovnom čase a dodržiavať pracovnú disciplínu."

Podotázka: Pracovné právo (Pracovné právo)

Dobrý deň, pracujem na Ministerstve obrany ako civilný zamestnanec už štyri roky. Každý rok mi vystavujú pracovnú zmluvu na dobu určitú, vždy na obdobie jedného roka. Tvrdia, že postupujú podľa kolektívnej zmluvy, ktorú som však doteraz nevidel. Majú právo poskytovať mi zmluvy na dobu určitú už štvrtý rok po sebe? Ďakujem.

Odpoveď: Pracovné právo

(odpoveď odoslaná: 16.02.2024)

Dobrý deň,
Zákonník práce takýto postup pripúšťa v prípade prác dohodnutých v kolektívnej zmluve podľa § 48 ods. 4 písm. d) Zákonníka práce.

Podľa § 48 ods. 2 Zákonníka práce, "Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát."

Podľa § 48 ods. 4 písm. d) Zákonníka práce, "Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné len z dôvodu vykonávania prác dohodnutých v kolektívnej zmluve."

Skúste dohľadať obsah kolektívnej zmluvy na Vašej internej stránke alebo sa opýtajte na personálnom oddelení, či Vám ju vedia poskytnúť. Ak vykonávate taký druh práce, ktorý je uvedený v kolektívnej zmluve, a pri ktorých je možné ďalšie opätovné predlžovanie pracovného pomeru, tak potom je tento postup v súlade so zákonom. 


Trápi vás "Pracovné právo" a chcete pomôcť?

Podotázka: Pracovné právo (Pracovné právo)

Dobrý deň, mám otázku - je možné, že odberateľ od nás s kolegami vyžaduje vyplatenie pokuty, ušlého zisku a tiež náklady na opravy, ak sme s ním ukončili pracovný pomer výpoveďou v termíne stanovenom zmluvou?

Odpoveď: Pracovné právo

(odpoveď odoslaná: 18.07.2023)

Dobrý deň, áno, môže to byť možné. Ide vlastne o náhradu škody. Vysvetlím nižšie.

Ukončenie pracovného pomeru, alebo akékoľvek iného zmluvného vzťahu je jedna vec a náhrada škody je druhá vec.

Škoda zahŕňa náklady na opravu, ušlý zisk, poprípade aj zmluvnú pokutu. Zrejme prácu, alebo služby, ktoré boli z Vašej strany odberateľovi dodané, majú určitú vadu, či nedostatky. 

Z každého vzťahu vyplývajú určité práva a povinnosti, ktorých nárokovanie môže nastať aj po ukončení tohto vzťahu. Za tým účelom sa tieto vzťahy upravujú v zmluve, aby účastník vzťahu mal na základe niečoho oprieť svoj nárok, teda o zmluvné ustanovenia. 

Ak ste mali uzatvorený pracovný pomer, tak podľa Zákonníka práce zodpovedá zamestnanec za škodu, pričom zamestnávateľ musí dokázať, že škodu spôsobil konkrétny zamestnanec (viď § 179 a § 186 ods. 1 a 3 Zákonníka práce)

Podľa § 179 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi za škodu, ktorú mu spôsobil zavineným porušením povinností pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. Zamestnávateľ je povinný preukázať zamestnancovo zavinenie okrem prípadov uvedených v § 182 a 185."

Podľa § 186 ods 1 Zákonníka práce, "Zamestnanec, ktorý zodpovedá za škodu, je povinný nahradiť zamestnávateľovi skutočnú škodu, a to v peniazoch, ak škodu neodstráni uvedením do predchádzajúceho stavu a ak túto škodu zamestnávateľ od zamestnanca požaduje."

Podľa § 186 ods 3 Zákonníka práce, "Ak bola škoda spôsobená úmyselne, môže zamestnávateľ okrem skutočnej škody požadovať aj náhradu ušlého zisku, ak by jej neuhradenie odporovalo dobrým mravom."

Ak ste mali s odberateľom uzatvorenú obchodnú zmluvu (keďže ste SZČO), tak zodpovednosť za vzniknutú škodu sa riadi podľa ustanovení Obchodného zákonníka.

Podľa § 373 Obchodného zákonníka, "Kto poruší svoju povinnosť zo záväzkového vzťahu, je povinný nahradiť škodu tým spôsobenú druhej strane, ibaže preukáže, že porušenie povinností bolo spôsobené okolnosťami vylučujúcimi zodpovednosť."

Všetko teda záleží, akú zmluvu ste mali s odberateľom uzatvorenú a či ste zodpovedný za škodu. V každom prípade, je dobré s odberateľom komunikovať a vyjasniť celú situáciu. Prípadne sa môžeme na to pozrieť bližšie a posúdiť, či sú jeho nároky oprávnené.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Pracovné právo" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:
  • Pracovné právo [Právna poradňa]

    Pracovné právo. Pracovné právo je špecializáciu JUDr. Ozimaniča. V oblasti pracovného práva poskytujeme právne poradenstvo a zastupovanie podľa zákona ...

  • Konkurenčná doložka v pracovnej zmluve

    Konkurenčná doložka v pracovnej zmluve. Online právna poradňa. Oblasť práva: Pracovné právo, Trenčiansky. Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát ...




najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.