Dobrý deň,
v prípade choroby, odporúčame podstúpiť príslušný liečebný režim. Po uzdravení je potrebné sa zamyslieť, či budete ďalej chcieť pracovať v takomto pracovnom prostredí a za takýchto pracovných podmienok.
Konanie Vášho zamestnávateľa by ovplyvnil buď podnet na Inšpektorát práce pre neuspokojivé pracovné podmienky, alebo ak by ste sa všetky zamestnankyne dohodli, spísali sťažnosť so znenim, že ak sa Vaše pracovné podmienky nezlepšia, všetky skončíte pracovný pomer.
Čo sa týka Vašich nárokov, mali by ste nárok na odstupné, ak by ste mali chorobu z povolania alebo by Váš zdravotný stav bol taký, že by ste už nemohli vykonávať Vašu doterajšiu prácu. Musí ísť však o konštatovanie Vášho ošetrujúceho lekára v lekárskej správe. V tom prípade, by s Vami musel zamestnávateľ skončiť Váš pracovný pomer výpoveďou (§ 63 ods. 1 písm. c) ZP) a mali by ste nárok na odstupné podľa § 76 ZP.
Podľa § 63 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva."
Podľa § 76 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov."
Upozorňujeme, že nárok odstupného sa spája iba so skončením pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa výpoveďou (poprípade dohodou s uvedením výpovedného dôvodu).
Ďalšou možnosťou, je ukončiť pracovný pomer z Vašej strany výpoveďou a všetky Vaše nároky (odmeny, dovolenka, stravné..) si môžete vymáhať od zamestnávateľa súdnou cestou aj po skončení pracovného pomeru.
Ak podáva výpoveď zamestnanec, podáva sa aj bez uvedenia dôvodu podľa § 67 Zákonníka práce a plynie mu výpovedná doba jeden mesiac alebo dva mesiace, ak jeho pracovný pomer ku dňu doručenia výpovede trval viac ako jeden rok.
Podľa § 67 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu."
Podľa § 62 ods. 6 Zákonníka práce, "Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace."