Máte
otázku?

Darovacia zmluva


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Košice

Otázka: Darovacia zmluva

Dobrý deň. S priateľkou žijeme v byte, ktorý dostala darovacou zmluvou od svojej nebohej tety. Čoskoro plánujeme svadbu a priateľka chce, aby som sa stal rovnocenným spoluvlastníkom bytu v prípade, že by sa náhodou niečo stalo. Je možné darovaný byt ešte raz darovať na polovicu, alebo aké by bolo vhodné riešenie? Bolo by lepšie uskutočniť takúto zmenu pred svadbou alebo až po nej? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Darovacia zmluva

Dobrý deň, ďakujeme za otázku, na ktorú  odpovedáme nasledovne. Súčasne odporučíme aj riešenie.


I.   PRÁVNA ÚPRAVA VLASTNÍCTVA

V zmysle ust. § 123 a nasl.  ustanovení  Občianského zákonníka (ďalej iba "OZ")  vlastník je v medziach zákona oprávnený predmet svojho vlastníctva držať, užívať, požívať jeho plody a úžitky a nakladať s ním. Všetci vlastníci majú rovnaké práva a povinnosti a poskytuje sa im rovnaká právna ochrana.
Je na rozhodnutí Vašej priateľky ako bude nakladať s predmetom svojho vlastníctva, ktoré, ako píšete, nadobudla darovaním.  Za súčasného stavu predmetná nehnuteľnosť je v jej výlučnom vlastníctve. 

Možnosti, pokiaľ sa jedná o darovanie časti nehnuteľnosti Vám, nie sú obmedzené, je len na slobodnej vôli Vašej priateľky, ako bude s nehnuteľnosťou nakladať a či Vám daruje podiel na nehnuteľnosti, ako aj  to, o aký podiel sa bude jednať (veľkosť podielu), nakoľko sa nemusí jednať o jednu polovicu. 
Vychádzame súčasne s predpokladu, že na nehnuteľnosti neviaznu žiadne ťarchy alebo obmedzenia, okrem zákonného záložného práva v zmysle ust. zákona o vlastníctve bytov.

Rozhodnúť resp. dohodnúť sa môžete nasledovne :
1./ Darovanie podielu na nehnuteľnosti  pred uzatvorením manželstva a to v rozsahu na akom sa dohodnote. Nehnuteľnosť bude spadať pod režim podielového spoluvlastníctva.
2./ Darovaciu zmluvu môžete uzatvoriť aj po uzatvorení manželstva. Nehnuteľnosť naďalej bude patriť do  Vášho podielového spoluvlastníctva.

V zmysle ust. § 143 OZ bezpodpodielové spoluvlastníctvo vzniká až uzatvorením manželstva :

"V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka."

Keďže predmetnú nehnuteľnosť  Vaša priateľka nadobudla pred  uzatvorením manželstva, táto nebude patriť do BSM aj v prípade, ak by k darovaniu došlo až po uzatvorení manželstva. 
V zmysle ust.  Obč. zákonníka sa však môžete dohodnúť, že predmetná nehnuteľnosť bude patriť do BSM, t.j. rozšíriť rovnako aj zúžiť zákonom určený rozsah BSM. Aby nehnuteľnosť patrila do BSM museli by ste spísať dohodu formou notárskej zápisnice o rozšírení BSM. Môžete sa súčasne dohodnú´t na správe spoločného majetku. 

 

DAROVACIA ZMLUVA
V zmysle ust. § 628 a nasl. Občianského zákonníka darovacou zmluvou darca niečo bezplatne prenecháva alebo sľubuje obdarovanému a ten dar alebo sľub prijíma. 
Darovacia zmluva musí byť písomná, ak je predmetom daru nehnuteľnosť. Darovanie  pre prípad smrti, t.j.  darovať vec pod podmienkou, že obdarovaný vec nadobudne až úmrtím darcu, nie je prípustná. Takáto zmluva by bola zo zákona neplatná. Rovnako aj darovanie s podmienkami nie je prípustné. 

Darca je povinný pri ponuke daru upozorniť na vady, o ktorých vie. Ak má vec vady, na ktoré darca neupozornil, je obdarovaný oprávnený vec vrátiť. 

V súlade s ust. zákona sa  darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy. 
Právna úprava darovacej zmluvy je  teda veľmi stručná.  
Či už sa dohodnete na spísaní darovacej zmluvy pred uzatvorením manželstva, alebo až po jeho uzatvroení, v každom prípade odporúčame zabezpečiť vyhotovenie znaleckého posudku na ohodnotenie nehnuteľnosti, ako z dôvodu právnej istoty, tak aj pre možnosť eliminácie sporov v prípade rozvodu.

 

 

ODPORÚČANIE 

Na základe uvedeného odporúčame nasledovné :

1./ Dovoľujeme si upriamiť pozornosť na to, aby ste nespisovali  darovaciu zmluvu podľa rôznych predlôh už niekým použitých, nakoľko nemusia byť správne ako po právnej stránke, tak aj  nemusia nevystihovať všetky konkrétne okolnosti Vášho prípadu.


2./ Odporúčame kontaktovať advokáta, ktorý v zmysle ust. zákona o advokácii by predmetnú zmluvu ako spísal, podal návrha na katastrálny odbor, tak aj zmluvu autorizoval.

Výhody autorizácie spočívajú v tom, že  zmluva, ktorá je autorizovaná advokátom okresný úrad, katastrálny odbor posudzuje iba z pohľadu, či je súladná s katastrálnym operátom a či sú splnené procesné podmienky na povolenie vkladu čo umožňuje okresnému úradu rozhodnúť o povolení vkladu v zrýchlenej lehote 20 dní. 
Podpisy na autorizovanej zmluve netreba osvedčovať na notárskom úrade alebo na matrike (ušetrené €)
Zmluvu autorizovanú advokátom podpisujú všetci účastníci zmluvy pred advokátom, pričom osvedčenie pravosti podpisov na notárskom úrade alebo na matrike nie je potrebné z čoho vyplýva úspora nákladov na osvedčovanie podpisov.  Rovnako návrh na vklad sa podáva  elektronickou formou, čím sa správne poplatky znižujú na polovicu. 
Výhodou autorizácie je aj to, že advokát je povinne poistený pre prípad zodpovednosti za škodu pri výkone povolania (naša advokátska kancelária je poistená na sumu 1,5 milióna €). Zmluva autorizovaná advokátom Vám zaručuje, že zmluva bude spísaná v súlade s ust. zákona.    

 

3./ Dovoľujeme si upriamiť pozornosť aj na splnenie ostatných povinností podľa ustanovení zákona  o vlastníctve bytov  a to ako voči správcovi bytového domu resp. spoločenstvu, tak aj podľa ust. zákona o miestnych poplatkoch, ktoré povinnosti by Vám pomohol splniť advokát.
 

Dúfame, že sme Vám pomohli.

Trápi vás "Darovacia zmluva" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Darovacia zmluva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, je darovacia zmluva platná, ak obdarovaný zomrel pred zápisom vlastníctva v katastri? Ďakujem za vašu odpoveď.

Odpoveď: Darovacia zmluva

(odpoveď odoslaná: 02.11.2024)

Dobrý deň,

je potrebné rozlišovať medzi platnosťou darovacej zmluvy a nadobudnutím vlastníckeho práva. Darovacia zmluva je platná už po podpísaní všetkými zúčastnenými stranami, pokiaľ neexistujú dôvody jej absolútnej neplatnosti. Avšak vlastnícke právo k nehnuteľnosti sa nadobúda až zápisom (vkladom) do katastra nehnuteľností. V prípade, že obdarovaný zomrel pred týmto zápisom, vlastníctvo k nehnuteľnosti neprešlo na obdarovaného. Majetok darcu zostáva časťou dedičstva a až dedičia môžu rozhodnúť o ďalšom postupe. Je dôležité, že dedičia sú viazaní vôľou poručiteľa, čo znamená, že musia rešpektovať povahu darovania uvedenú v zmluve. Avšak, ak nehnuteľnosť nebola do katastra zapísaná, stáva sa súčasťou dedičského konania. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Darovacia zmluva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, môj partner kúpil dom, ktorý následne prepísal na svoju starú mamu ako darovaciu zmluvu z dôvodu, že na tento dom bral úver, a v prípade nezvládnutia splácania mu nehnuteľnosť nemohli vziať. Teraz by chcel darovaciu zmluvu zrušiť. Dá sa to?

Odpoveď: Darovacia zmluva

(odpoveď odoslaná: 08.09.2024)

Dobrý deň,

darovaciu zmluvu je možné zrušiť za určitých okolností, ale tieto podmienky sú striktne stanovené zákonom. Podľa ustanovenia § 630 Občianskeho zákonníka môže darca žiadať o vrátenie daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo k členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy. Hrubé porušenie dobrých mravov môže zahŕňať napríklad fyzické napadnutie, urážky alebo neposkytnutie potrebnej pomoci.

Domáhanie sa vrátenia daru je jednostranným právnym úkonom darcu a musí byť realizované písomne, ak ide o nehnuteľnosť. Z výzvy na vrátenie daru musí byť zrejmá vôľa darcu, aby mu bol dar vrátený .

Vzhľadom na špecifický dôvod, pre ktorý bola darovacia zmluva uzatvorená (zabezpečenie v prípade problémov so splácaním úveru), odporúčam konzultovať túto vec s advokátom, aby sa presne posúdila situácia a možnosti na zrušenie darovacej zmluvy. Taktiež je dôležité preštudovať presné znenie darovacej zmluvy a zisťovať v nej akékoľvek vedľajšie dojednania, ktoré by mohli ovplyvniť možnosti na jej zrušenie. 


Podotázka: Darovacia zmluva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, obraciame sa na vás s prosbou o bezplatné poradenstvo v tejto záležitosti: Chceli by sme našej 11-ročnej krstnej dcérke darovať náš byt darovacou zmluvou tak, aby nám zostalo právo doživotného bývania a užívania. Iného dediča nemáme, nakoľko naša 23-ročná dcéra zomrela. Jej rodičia sa rozviedli a ona žije s matkou. V rozsudku o rozvode je uvedené, že jej majetok spravujú spoločne jej rodičia. Môžeme darovať náš byt tak, aby otec maloletého dieťaťa nemal právo spravovať tento majetok? Ako by sme ho mohli vynechať z darcovstva? Jedine matku dieťaťa by sme chceli poveriť spravovaním majetku. Prosím, dajte nám radu, ako by sme mali v predmetnej veci postupovať. Ďakujeme za vašu pomoc. S pozdravom.

Odpoveď: Darovacia zmluva

(odpoveď odoslaná: 03.09.2024)

Dobrý deň,

darovať byt maloletému, teda 11-ročnej krstnej dcére, je možné s určitými právnymi krokmi. Podľa slovenského práva musí byť každá darovacia zmluva, kde obdarovaným je maloletá osoba, schválená súdom. Taktiež je potrebné, aby maloletá osoba mala pri tomto právnom úkone zástupcu, ktorý bude konať v jej mene. Vo vašom prípade by však, vzhľadom na to, že otec dieťaťa už nie je časťou rodiny, bolo potrebné zabezpečiť, aby matka konala ako zákonný zástupca.

Pripravili by ste darovaciu zmluvu, v ktorej bude presne určená nehnuteľnosť a podmienky doživotného užívania. Následne by bolo potrebné podať na súd návrh na schválenie tejto darovacej zmluvy a tiez toho užívacieho práva. 


Je potrebné vedieť, že súd schváli úkon len vtedy, ak bude v záujme maloletej. Nemusíte sa obávať, že by otec maloletej ovládal jej majetok. Akákoľvek dispozícia s bytom by vyžadovala schválenie súdom a navyše vy tam budete mať doživotné užívacie právo. 

S celým procesom prevodu  a schválením Vám vieme pomôcť, hoci aj len vypracovaním dokumentov, ktoré budú správne a úplné. 


Trápi vás "Darovacia zmluva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Darovacia zmluva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Moji rodičia majú v pláne mi ponechať byt, v ktorom momentálne obaja žijú, avšak iba ústnou dohodou s mojou sestrou. Sestra s tým teraz súhlasí, ale ja si stále myslím, že je potrebné doriešiť darovanie nehnuteľnosti ešte pokiaľ rodičia žijú, a nie to riešiť až potom. Bohužiaľ, je to nepríjemné a stále prichádzame kvôli tomu do problémov, lebo nehnuteľnosť, ktorú mali predtým, bola prepísaná na moju sestru, keďže som v tej dobe ešte nebola plnoletá. Nedávno sa rodičia dohodli "ústne znova", že keď jeden z nich zomrie (vlastníci sú obaja), ten, kto zostane, sa vzdá svojho podielu, sestra sa vzdá tiež, pretože o tom vie, a prepis nehnuteľnosti sa uskutoční na mňa. Mne to vôbec nepríde ako dobrý nápad, keďže sa medzičasom môže čokoľvek stať, či už sestre alebo mne, a nechcem, aby toto museli riešiť naše deti. Viete mi prosím poradiť, ako šetrne toto vysvetliť mojim rodičom a aké riziká sa môžu pri takej ústnej dohode vyskytnúť? Ďakujem.

Odpoveď: Darovacia zmluva

(odpoveď odoslaná: 14.08.2024)

Dobrý deň, úvodom poznamenávame, že ústna dohoda ohľadom nehnuteľnosti = žiadna dohoda.

Je vecou rozhodnutia vašich rodičov komu nehnuteľnosť darujú. Vaša sestra a ani vy sa nemôžete vopred vzdať práva na svoj podiel na dedičstve, lebo dedičstvo právne neexistuje, lebo rodičia žijú. V prípade, že by došlo k úmrtiu rodiča/-čov, vy ako zákonný dedič ak nedôjde k zmene právneho stavu ohľadom nehnuteľnosti, ktorú vlastnia rodičia, budete musieť žiadať o započítanie daru na dedičský pdoiel vašej sestry, lebo sestra od rodičov na základe darovacej zmluvy nadobudla inú nehnuteľnosť /byt, dom ?/ a o toľko bude vaša sestra menej dediť. Sestra takto v podstate nemusí z dedičstva po úmrtí rodiča/-rodičov dostať z bytu, ktorý je nateraz vo vlastníctve rodičov, nič, lebo vyčerpala svoj dedičský podiel už darovanou nehnuteľnosťou.

Nenechádvajte vec tak, že sa v budúcnosti dohodnete.

Odporúčam vo veci, aby rodičia kontaktovali advokáta, ktorý spíše darovaciu zmluvu vo váš prospech ako obdarovanej s tým, že sa súčasne spíše dohoda o zriadení vecného bremena v prospech rodičov /právo doživotného bývania v byte/. Súhlas vašej sestry vaši rodičia nepotrebujú a sestra už obdarovaná si ho nemôže nijako vymieňovať.

Vo veci môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.

 


Podotázka: Darovacia zmluva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, žijeme v spoločnej domácnosti ako druh a družka a máme spolu dcéru. Druh mi darovacou zmluvou daroval polovicu bytu. Podpísali sme darovaciu zmluvu pred notárom, kde bolo uvedené, že mi daruje polovicu bytu. Avšak na rozhodnutí, ktoré nám neskôr prišlo, bolo uvedené, že som vlastníčkou celého bytu, napriek tomu, že darovacia zmluva bola napísaná inak. Ako mám postupovať, keď aj v katastri som vedená ako vlastníčka celého bytu? Myslím, že to právne nie je v poriadku. Ďakujem.

Odpoveď: Darovacia zmluva

(odpoveď odoslaná: 13.08.2024)

Dobrý deň,

v súvislosti s vaším problémom by som odporučil nasledujúci postup. Najlepšie bude začať návštevou katastrálneho úradu, kde podáte žiadosť o opravu zápisu podľa zákona o katastri nehnuteľností, konkrétne podľa § 59 zákona č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností (Katastrálny zákon). V žiadosti uveďte dôkazy o chybe, teda darovaciu zmluvu, kde je zrejmé, že bol darovaný iba spoluvlastnícky podiel o veľkosti 1/2.

Ak bude žiadosť zamietnutá, máte možnosť podať opravný prostriedok proti rozhodnutiu katastrálneho úradu. Oprava katastrálneho zápisu môže byť dôležitá kvôli právnym dôsledkom spojeným s vlastníctvom nehnuteľnosti, najmä ak by došlo k ďalším prevodom alebo dedeniu.

Tiež je možné vec riešiť podnetom na podanie protestu prokurátora. To je potrebné urobiť do 3 rokov. Ak by ste si s tým nevedeli rady, pomôžeme Vám s tým. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Darovacia zmluva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohľadne darovania domu. Opatrujem otca, ktorý už zle počuje a je imobilný. Mám od obvodného lekára dokument, že je toho času spôsobilý na právne úkony, ale neviem, ako to najlepšie vyriešiť, aby, keď to napadnú súrodenci, ktorí sa vôbec nestarajú o nič ani sa nezaujímajú. Otec bude mať doživotné bývanie v dome a chcela by som poradiť, či je lepšie, aby to bolo u nás doma a aby zmluva bola spísaná so zápisnicou, s tým, že mi bude notárka na súde svedčiť, keby to napadli, alebo stačí normálna darovacia zmluva s registráciou na katastri a spracovaná advokátom, kde nebude žiadna zápisnica? Čo je väčšia istota? Lebo určite to napadnú, že otec bol nespôsobilý a iné. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď: Darovacia zmluva

(odpoveď odoslaná: 08.08.2024)

Dobrý deň,

vo vašej situácii je najlepšie zvoliť taký postup, ktorý minimalizuje riziko úspešného napadnutia darovacej zmluvy zo strany vašich súrodencov a zároveň poskytne dôkladné dôkazy o spôsobilosti vášho otca na právne úkony. Hoci máte lekársky potvrdenie o spôsobilosti vášho otca, odporúčam zvážiť nasledovné kroky:

Darovacia zmluva s dozivotným užívaním: Môžete uzatvoriť darovaciu zmluvu, ktorá obsahuje klauzulu o doživotnom bývaní pre vášho otca. Pri tejto príležitosti je veľmi dôležité zabezpečiť, že zmluva je vyhotovená v dostatočne jasnom a podrobnom formáte a podpíše ju váš otec v prítomnosti notára, ktorý bude mať záznam o tom, že ho poučil o právnych následkoch jeho konania. 
Pokiaľ sa obávate možného napadnutia platnosti darovacej zmluvy, určite by som odporučil vyhotoviť notársku zápisnicu priamo u vás doma. Notár môže na mieste osvedčiť tento úkon a potvrdiť, že váš otec je skutočne spôsobilý na právne úkony, že rozumie následkom svojho konania a že zmluvu podpísal zo svojej slobodnej vôle bez nátlaku. Osobná prítomnosť notára a jeho svedectvo sú veľmi silným dôkazným materiálom v prípade, ak by sa vaši súrodenci pokúsili zmluvu napadnúť.

Lekársky posudok: Majte k dispozícii aktuálne lekárske potvrdenia o spôsobilosti vášho otca na právne úkony. Pravidelne obnovované lekárske správy môžu byť pripojené k zmluve alebo zápisnici.

V prípade, že sa rozhodnete vykonávať úkon doma, okrem notára môžete zvolať aj iné osoby, ktoré by mohli svedčiť o spôsobilosti a vôli vášho otca (napr. iní príbuzní, susedia, priatelia), ze by im povedal o tom, čo chce urobiť. 

Takéto opatrenia výrazne znížia pravdepodobnosť úspešného napadnutia zmluvy vašimi súrodencami.


Trápi vás "Darovacia zmluva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Darovacia zmluva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, dostala som sa do sporu s bratom, ktorému som darovacou zmluvou prepísala dom, na ktorý si on vzal hypotéku a spravil nejaké opravy. V dome býva ešte mama a starí rodičia. Ja, mama, babka a dedko máme doživotné bývanie, ale bez vecného bremena. Spor spočíva v tom, že máme psa, ktorý poškodzuje ich majetok a robí neporiadok (vychodený chodník, chlpy v dome). A máme ho dať preč, ale to odmietame. Brat sa vyhráža súdom, už aj hovorí o dátume, ale my nemáme žiadne predvolanie. Údajne to rieši aj s políciou. Chce sa daru (teda domu) vzdať a tvrdí, že všetko, čo do neho investoval, by som mala vyplatiť ja. Nemám absolútne právne vzdelanie a bola by som veľmi rada za nejakú odbornú konzultáciu a poradenstvo. Či sa môže daru vzdať, či je pravda, že nás môže vyhodiť, a podobne.

Odpoveď: Darovacia zmluva

(odpoveď odoslaná: 21.07.2024)

Dobrý deň,

situácia, ktorú opisujete, má niekoľko právnych aspektov. Darovacia zmluva je jednostranne záväzná a obdarovaný nemôže dar jednoducho vrátiť bez súhlasu darcu. V prípade, že brat investoval do nehnuteľnosti, môže si tieto náklady podľa Občianskeho zákonníka nárokovať ako tzv. bezdôvodné obohatenie.

Ak ohľadom doživotného bývania nedošlo k zápisu vecného bremena do katastra, vaše právo na bývanie nie je voči tretím osobám chránené. Brat vás nemôže svojvoľne vysťahovať, keďže bolo dohodnuté doživotné právo na bývanie pre vás, mamu a starých rodičov.

Čo sa týka psa, brat môže v súdnom konaní požiadať o vrátenie daru podľa § 630 Občianskeho zákonníka, ak sa dokáže, že hrubo porušujete dobré mravy, čo by váš prípad musel podrobnejšie preskúmať súd. To je ale malo pravdepodobné. 

Odporúčam konzultovať prípad s našim advokátom, aby ste mali všetky dokumenty a zmluvy nastavené správne a mohli prípadne brániť svoje práva. 


Podotázka: Darovacia zmluva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcem sa prosím opýtať. Ocko počas života spísal darovaciu zmluvu potvrdenú notárom, v ktorej daroval nehnuteľný majetok. Avšak nestihlo sa to zapísať do katastra, pretože medzitým zomrel. Aké sú možnosti, aby bola táto zmluva platná? Prípadne, ako postupovať ďalej? Je už jedinou možnosťou dedičské konanie?

Odpoveď: Darovacia zmluva

(odpoveď odoslaná: 19.07.2024)

Dobrý deň, podľa Občianskeho zákonníka sú pre darovaciu zmluvu týkajúcu sa nehnuteľnosti potrebné dve podmienky:

1. Písomná forma zmluvy – musí byť vyhotovená písomne. Absencia písomnej formy vedie k absolútnej neplatnosti zmluvy.

2. Vklad do katastra nehnuteľností – darovacia zmluva týkajúca sa nehnuteľnosti nadobúda účinnosť až vkladom do katastra nehnuteľností.

V prípade úmrtia darcu pred zápisom do katastra nehnuteľností nie je smrť účastníka darovacej zmluvy sama osebe dôvodom na prerušenie katastrálneho konania.

Viazanosť práv a povinností zo zmluvy prechádza na dedičov. Tí sa stávajú účastníkmi konania o povolenie vkladu do katastra nehnuteľností a sú viazaní prejavmi vôle darcu zakotvenými v zmluve.

Možnosti postupu:

1. Dedičia môžu dokončiť vklad do katastra nehnuteľností: Keďže dedičia vstupujú do práv a povinností darcu, môžu pokračovať v procese vkladu do katastra nehnuteľností, ktorý bol začatý darcom pred jeho smrťou. Na tento účel musia dedičia požiadať o pokračovanie konania pred príslušným okresným úradom (orgán správy katastra) na základe pôvodnej darovacej zmluvy.

2. Dedičské konanie: Ak dedičia nechcú alebo nemôžu dokončiť vklad, nehnuteľnosť, ktorá mala byť predmetom darovania, sa stane súčasťou dedičského konania, ak nič neurobíte. V takom prípade bude jej ďalší osud upravený v rámci dedičského konania a príslušný súd určí, kto bude dedičom nehnuteľnosti.

Avšak pre pokračovanie v konaní o vklad však vôľa dedičov nemá byť rozhodujúca, ak existuje platný prejav vôle v zmluve zo strany pôvodného vlastníka, t.j. darcu pred jeho smrťou. Pre aktívne pokračovanie v katastrálnom konaní je podstatné, že dedičia vstupujú do práv a povinností darcu. Avšak, ak dedičia v konaní nespolupracujú a nesúhlasia s pokračovaním, môže byť nutné riešiť spor súdnou cestou. Pokiaľ by dedičia jednostranne od zmluvy odstúpili, takéto odstúpenie by bolo v rozpore so zákonom. Celkovo teda nesúhlas dedičov nevylučuje automaticky zapísanie darovacej zmluvy do katastra, ale môže si vyžadovať súdne konanie na potvrdenie právnej skutočnosti vyplývajúcej z darovacej zmluvy a prekonanie námietok dedičov.

S týmto Vám vieme pomôcť, ak by ste potrebovali to riešiť. Konkrétny postup by sme si dohodli na konzultácii. 


Podotázka: Darovacia zmluva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, mal by som záujem o vypracovanie darovacej zmluvy o prevode vlastníctva nehnuteľnosti a návrhu na vklad do katastra, ako aj o zastupovanie v katastrálnom konaní. Chcel by som sa spýtať na približnú cenu služieb a aké dokumenty budú potrebné. Ďakujem.

Odpoveď: Darovacia zmluva

(odpoveď odoslaná: 06.07.2024)

Dobrý deň,

pre vypracovanie darovacej zmluvy o prevode vlastníctva nehnuteľnosti a návrhu na vklad do katastra budete potrebovať nasledovné dokumenty: výpis z listu vlastníctva, katastrálnu mapu, občianske preukazy zmluvných strán a prípadne súhlas spoluvlastníkov, ak sú nehnuteľnosti v spoluvlastníctve. V darovacej zmluve je potrebné uviesť identifikačné údaje zmluvných strán, presné vymedzenie darovaného majetku vrátane parcelného čísla, druhu pozemku, katastrálneho územia a pod. 

Cena za právne služby sa líši podľa toho čo chcete, či len vypracovanie darovacej zmluvy alebo aj návrh na vklad do katastra alebo aj zastupovanie v katastrálnom konaní.

Podľa toho Vám to oceníme


Trápi vás "Darovacia zmluva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Darovacia zmluva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, môže, prosím, človek (schizofrenik) umiestnený v liečebni pre zlý zdravotný stav, u ktorého prebieha súdne pojednávanie o zbavení spôsobilosti na právne úkony, podpísať darovaciu zmluvu na nehnuteľnosť? Vopred ďakujem za vašu odpoveď.

Odpoveď: Darovacia zmluva

(odpoveď odoslaná: 06.07.2024)

Dobrý deň,

Podľa § 38 Občianskeho zákonníka je neplatný právny úkon, pokiaľ ten, kto ho urobil, nemá spôsobilosť na právne úkony. Táto neplatnosť sa vzťahuje aj na právne úkony osoby konajúcej v duševnej poruche, ktorá ju robí na tento právny úkon neschopnou. Ak prebieha súdne konanie o zbavení spôsobilosti na právne úkony, treba to zohľadniť. V prípade schizofrénie a prebiehajúceho súdneho konania je veľmi pravdepodobné, že podpis takejto darovacej zmluvy by bol spochybnený právnou nespôsobilosťou darcu.

Súdne konanie o pozbavenie spôsobilosti na právne úkony musí zahŕňať znalecký posudok, ktorý hodnotí schopnosť osoby robiť takéto úkony. Ak súd vyhlási osobu za nespôsobilú na právne úkony, nemôže táto osoba platne podpísať darovaciu zmluvu. Ak už bol podaný návrh na súd, je lepšie počkať na výsledok tohto konania.

Preto jednoznačne odporúčam počkať na ukončenie súdneho konania o zbavení spôsobilosti na právne úkony. Prevod je možný potom so súhlasom súdu. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Darovacia zmluva" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.