Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Darovacia zmluva s podmienkou

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Darovacia zmluva s podmienkou

Dobrý deň, som mladá študentka a moji rodičia mi nedávno darovali dom. V zmluve je však klauzula, podľa ktorej som povinná sa o nich starať v prípade choroby a staroby. Problém je, že už teraz sú vážne chorí - moja mama má sklerózu multiplex a môj otec trpí ochorením krvi, kde mu chýbajú biele krvinky. Ja v súčasnosti študujem a plánujem odísť do zahraničia, s možnosťou, že sa k nim už možno nevrátim. Pri podpise zmluvy mi povedali, že táto konkrétna klauzula neznamená nič, ale nenašla som k tomu správne informácie. Súrne a s veľkým záujmom by som Vás poprosila o radu.

Odpoveď: Darovacia zmluva s podmienkou

Dobrý deň, pokiaľ ide o darovanie s budúcou podmienkou, tak na túto podmienku sa neprihliada. Darovacia zmluva je ale platná.

Príkladom takejto budúcej podmienky je situácia, ak darca daruje obdarovanému pozemok s tým, že mu tento sľubuje, že bude na ňom pracovať. Na túto podmienku sa neprihliada.

Existujú tiež aj judikáty, že v prípade ak darovacia zmluva obsahuje aj iné povinnosti (napríklad povinnosť niečo konať), tak nejde o darovaciu zmluvu a preto je darovacia zmluva neplatná. Podmienkou darovacej zmluvy je že darca prenecháva vec bezodplatne. Ak však obdarovaný má niečo vykonať, nejde o bezplatné prenechanie veci.