Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Zrušenie darovacej zmluvy


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica

Otázka: Zrušenie darovacej zmluvy

Prosím o radu. Darovali sme dom našej dcére, ktorý je už zapísaný na list vlastníctva. Teraz nám ho chce vrátiť a následne si ho kúpiť. Ako by sme mali postupovať? Je možné zrušiť darovaciu zmluvu?

Odpoveď: Zrušenie darovacej zmluvy

Dobrý deň.

Ako v každom záväzkovom vzťahu, rozhodujúce je znenie zmluvy. V danom prípade darovacej zmluvy. Zrušiť darovaciu zmluvu je možné. Máte rôzne možnosti zrušenia darovacej zmluvy. Pokiaľ  to je v zmluve dohodnuté, môžete od zmluvy odstúpiť. Ďalšou alternatívou je písomná dohoda o zrušení záväzku (tzv. dissolúcia). Do úvahy by teoreticky pripadalo aj spätné darovanie nehnuteľnosti (dcéra by Vám dom darovala naspäť) a následná kúpa. Teoreticky by ste mohli požiadať o vrátenie daru z dôvodu, že sa vaša dcéra správa k Vám alebo k členom vašej rodiny v hrubom rozpore s dobrými mravmi, ale to zrejme nie je Váš prípad.

Podľa Občianskeho Zákonníka:

§ 48

(1) Od zmluvy môže účastník odstúpiť, len ak je to v tomto alebo v inom zákone ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté.
(2) Odstúpením od zmluvy sa zmluva od začiatku zrušuje, ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak.

§ 572 ods. 3
(3) Dohoda o zrušení záväzku sa musí uzavrieť písomne, ak sa zrušuje záväzok dojednaný písomne.

§ 628
(1) Darovacou zmluvou darca niečo bezplatne prenecháva alebo sľubuje obdarovanému a ten dar alebo sľub prijíma.
(2) Darovacia zmluva musí byť písomná, ak je predmetom daru nehnuteľnosť, a pri hnuteľnej veci, ak nedôjde k odovzdaniu a prevzatiu veci pri darovaní.
(3) Neplatná je darovacia zmluva, podľa ktorej sa má plniť až po darcovej smrti.

§ 629
Darca je povinný pri ponuke daru upozorniť na vady, o ktorých vie. Ak má vec vady, na ktoré darca neupozornil, je obdarovaný oprávnený vec vrátiť.
§ 630

Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.

Trápi vás "Zrušenie darovacej zmluvy" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Zrušenie darovacej zmluvy (Občianske právo)

Dobrý deň, chcel by som sa informovať ohľadom zrušenia darovacej zmluvy. Stará mama darovala rodinný dom mojej mame a môjmu otcovi, obaja sú v zmluve zapísaní. Rodičia jej pomáhajú s lekármi či inou zdravotnou starostlivosťou, fyzicky jej nikto nikdy neublížil ani neodoprel stravu, chodia jej taktiež na nákupy. Jediné, čo sa deje, sú občasné hádky medzi rodičmi a starou mamou. Stará mama má doživotné právo. Je možné takúto darovaciu zmluvu zrušiť alebo inak napadnúť?

Odpoveď: Zrušenie darovacej zmluvy

(odpoveď odoslaná: 09.09.2024)

Dobrý deň,

zrušenie alebo iné napadnutie darovacej zmluvy je možné podľa ustanovení Občianskeho zákonníka. Podľa § 630 Občianskeho zákonníka darca môže požadovať vrátenie daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy. Z toho, čo opisujete, len samotné hádky medzi rodičmi a starou mamou, pokiaľ nepresahujú určitú intenzitu, pravdepodobne nebudú napĺňať kritérium hrubého porušenia dobrých mravov.

Je dôležité zvážiť, či stará mama môže preukázať, že správanie vašich rodičov voči nej skutočne napĺňa podmienky ustanovenia § 630. Bežné hádky v rodinnom prostredí nemusia byť dostatočným dôvodom pre zrušenie darovacej zmluvy, ak nenapĺňajú kvalitatívne a kvantitatívne parametre hrubého porušenia dobrých mravov.

Ak stará mama má doživotné právo užívať nehnuteľnosť, toto právo je súčasťou vecného bremena, ktoré by mali vaši rodičia plne rešpektovať. Ak by ste sa rozhodli riešiť situáciu súdnou cestou, je vždy vhodné konzultovať záležitosť s advokátom, ktorý vám môže pomôcť zhodnotiť konkrétne okolnosti prípadu a poskytnúť právne poradenstvo na mieru.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Zrušenie darovacej zmluvy (Občianske právo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako to je s darovacou zmluvou, kde je uvedené, že obdarovanému darujem polovicu z majetku, a v katastri zapísali celý majetok. Neviem, ako k tomu mohlo dôjsť, no chcem, aby to bolo napísané správne, alebo zrušiť darovaciu zmluvu, lebo obdarovaný ma vyhadzuje z môjho domu. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Zrušenie darovacej zmluvy

(odpoveď odoslaná: 01.09.2024)

Dobrý deň,

problém, ktorý popisujete, súvisí s dvoma kľúčovými otázkami: nesprávnym zápisom v katastri nehnuteľností a možnosťou zrušenia darovacej zmluvy.

Najprv je potrebné zistiť, prečo kataster zapísal celú nehnuteľnosť namiesto polovice. Odporúčam kontaktovať príslušný okresný úrad s požiadavkou na preverenie správnosti zápisu a predložiť im kópiu darovacej zmluvy. Ak sa preukáže chyba zo strany katastrálneho úradu, môžu vykonať opravu zápisu.

Pokiaľ ide o možnosť zrušenia darovacej zmluvy, slovenské právo umožňuje darcovi žiadať vrátenie daru, ak sa obdarovaný správa hrubo v rozpore s dobrými mravmi voči darcovi alebo členom jeho rodiny. Hrubé porušenie dobrých mravov sa môže prejaviť napríklad fyzickým alebo psychickým útokom. Ak sa cítite, že situácia dosiahla tento bod, darca by mal zaslať písomnú výzvu obdarovanému na vrátenie daru. 

Zvážte aj možnosť konzultácie s advokátom, ktorý vám pomôže s vypracovaním dokumentov a právnych krokov potrebných na riešenie problému s katastrálnym zápisom i na prípadné zrušenie darovacej zmluvy. Môže to byť totiž komplikovanejšie ako sa zdá. 


Podotázka: Zrušenie darovacej zmluvy (Občianske právo)

Dobrý deň, babka a dedo darovali pred rokmi mojim rodičom dom darovacou zmluvou s tým, že ich musia dochovať. Dedo už nežije a babka sa vyhráža rodičom, že im ten dom zoberie naspäť a že chce napadnúť darovaciu zmluvu, pretože podľa nej sa k nej nesprávajú pekne, pritom ona robí mojim rodičom zo života peklo, stále ich ohovára pred cudzími ľuďmi a vymýšľa si na nich nepravdivé veci. Pritom sa o ňu starajú, každú nedeľu ju volajú na obed, chodia s ňou na vyšetrenia. Na kataster portáli v úplnom liste vlastníctva nie je napísaná žiadna ťarcha. Chcem sa opýtať, môže im vziať dom? Rodičia tomu domu urobili úplnú rekonštrukciu. Chcem sa opýtať, ako by to mohlo dopadnúť. Má šancu vziať ho, keď klame, že jej robia zle, pritom sa má ako vo vatičke a ona si vymýšľa všelijaké kauzy?

Odpoveď: Zrušenie darovacej zmluvy

(odpoveď odoslaná: 22.08.2024)

Dobrý deň,

Vaša babka môže podľa ustanovenia § 630 Občianskeho zákonníka žiadať vrátenie daru, ak sa obdarovaní k darcovi alebo členom jeho rodiny správajú tak, že tým hrubo porušujú dobré mravy. Pre posúdenie toho, či došlo k hrubému porušeniu dobrých mravov, muselo by sa preukázať správanie, ktoré je objektívne neakceptovateľné. To zahŕňa napríklad fyzické násilie, hrubé urážky alebo neposkytnutie potrebnej pomoci v starobe alebo chorobe .

Váš opis naznačuje, že sa Vaši rodičia o babku starajú a plnia svoje záväzky. Ak teda babka nepreukáže, že zo strany Vašich rodičov došlo k takémuto závažnemu porušeniu, je málo pravdepodobné, že by súd jej žalobe o vrátenie daru vyhovel.

Ak by sa babka napriek tomu rozhodla podať žalobu, musela by začať súdne konanie, kde by musela predložiť dôkazy na podporu svojich tvrdení. Jendoducho povedané svoj nárok preukzať. Žalobcu zaťažuje dôkazné bremeno tvrdenia. Ideálne by bolo, ak by si rodičia dokumentovali, čo dobré pre ňu robia, aby vedeli ľahko jej tvrdenia vyvrátiť. Navyše majú asi veľa svedkov,  ktorí by vedeli potvrdiť, že babka klame. Odporúčam preto, aby rodičia evidovali aj všetky výdavky a starostlivosť, ktoré babke poskytujú, čo by mohlo slúžiť ako dôkaz v prípade sporu. 


Trápi vás "Zrušenie darovacej zmluvy" a chcete pomôcť?

Podotázka: Zrušenie darovacej zmluvy (Občianske právo)

Dobrý deň, s manželom žijeme v usporiadanom manželstve 25 rokov. Bol majiteľom menšieho rodinného domu, ktorý sme si kompletne zrekonštruovali. Má dve dcéry, ktoré pred pár mesiacmi spísali s otcom darovaciu zmluvu; každá vlastní jednu polovicu. Robili to za mojím chrbtom. Právo na doživotie má napísané len manžel. Ten začal dcéram vypisovať listy, že on nikdy nežiadal o darovaciu zmluvu a že ho nenútili. Mám všetky jeho listy. Dcéram to prefocoval a vyvolával im. Znamená to, že ja za tie roky ostanem na ulici?

Odpoveď: Zrušenie darovacej zmluvy

(odpoveď odoslaná: 07.08.2024)

Dobrý deň,
v prvom rade je dôležité poznamenať, že pri darovaní nehnuteľností, ktoré boli vo vlastníctve vášho manžela, dochádza k prevodu vlastníckeho práva na obdarovaných - dcery. Vo väčšine prípadov platí, že pri darovaní nehnuteľnosti potrebujú manželia súhlas druhého manžela, ak nehnuteľnosť patrí do bezpodielového spoluvlastníctva. Pokiaľ bol rodinný dom výlučným vlastníctvom vášho manžela pred uzavretím manželstva, nie je potrebný váš súhlas na darovanie.

Právo doživotného bývania môže byť dohodnuté v darovacej zmluve, ale tiež musí byť zapísané v katastri nehnuteľností. Ak ste neboli o tejto dohode informovaná a právo na doživotné bývanie sa týka len vášho manžela, potom zákonné právo na bývanie nemáte zabezpečené.

Ak váš manžel tvrdí, že nepožiadal o darovaciu zmluvu a že bol do nej dotlačený, mohlo by to viesť k sporom ohľadne platnosti darovacej zmluvy. Platnosť zmluvy môže byť napadnutá, ak sa preukáže, že nebola uzavretá slobodne a vážne. Toto by sa mohlo riešiť právnou cestou.

Investície do manželovho domu môžu byť riešené v BSM konaní ale len keď BSM zanikne. Čo môže byť súdom alebo rozvodom. Ak BSM nezanikne, nemáte právo žiadať žiadnu náhradu za investície do jeho domu. 


Podotázka: Zrušenie darovacej zmluvy (Občianske právo)

Dobrý deň, manžel dostal od rodičov dom darovacou zmluvou. Dom sme úplne opravili aj pozemok. Majú tam doživotné právo a on chce po rokoch vrátiť majetok späť. Bojím sa, že o dom prídeme. Takže akosi v skratke, no je to na dlhšie. Len chcem vedieť, ako postupovať. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Zrušenie darovacej zmluvy

(odpoveď odoslaná: 05.08.2024)

Dobrý deň,
Vrátenie daru a hrubé porušenie dobrých mravov:
Darca má právo žiadať vrátenie daru podľa § 630 Občianskeho zákonníka, ak sa obdarovaný správa k darcovi alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušil dobré mravy.

Samotnú výzvu na vrátenie daru musí darca adresovať obdarovanému. Táto výzva musí byť konkrétna a obsahovať uvedenie dôvodu, prečo sa domáha vrátenia daru. Na platnosť je nevyhnutné, aby boli v nej uvedené konkrétne skutočnosti týkajúce sa hrubého porušenia dobrých mravov.

Ak sa obdarovaný rozhodne dobrovoľne vrátiť dar, je to jeho právo ak s tým darcovia súhlasia. Toto sa robí zmluvou a ako manželka obdarovaného to nemôžete napadnúť žalobou. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Zrušenie darovacej zmluvy (Občianske právo)

Dobrý deň, chcem sa spýtať, môže mi druh zrušiť darovanie polovice domu, ak sme spolu 30 rokov a všetky moje peniaze išli do domu?

Odpoveď: Zrušenie darovacej zmluvy

(odpoveď odoslaná: 05.08.2024)

Dobrý deň, z ptázky vyplýva, že ste podielovým spoluvlastníko rodinného domu na základe darovacej zmluvy. Uvádzame, že darca sa mpže domáhať vrítenia daru jedine v zmysle ust § 630 Občianskeho zákonníka :

"Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy."

Hrubé porušenie dobrých marvova znamená napr. fyzické napadnutie partnera, obzvlásť hrubé chovanie, neposkytovanie pomoci v prípade potreby a pod. Nepíšete v otázke v čom je samotný problém, preto odporúčam v príapde potreby resp. záujmu z vašej strany kontaktovať advokáta. Vy sama od seba mu nevracajte žiadny podiel na dome.


Trápi vás "Zrušenie darovacej zmluvy" a chcete pomôcť?

Podotázka: Zrušenie darovacej zmluvy (Občianske právo)

Dobrý deň, mám istý problém. Pred dvoma rokmi sme s manželom formálne predali rodinný dom, avšak ja som nechcela odovzdať svoj podiel synovi. Napriek tomu som bola nútená podpísať príslušné dokumenty proti mojej vôli. Odvtedy máme v rodine neustále spory týkajúce sa domu. Hoci tu stále bývame, syn si medzitým zakúpil vlastný dom, a napriek formalite predaja, je stále majiteľom pôvodného domu. Ja by som však rada získala späť svoj podiel na dome. Prosím Vás, mohli by ste mi poradiť, ako mám postupovať, aby som mohla svoj majetok získať späť? Ďakujem.

Odpoveď: Zrušenie darovacej zmluvy

(odpoveď odoslaná: 23.04.2024)

Dobrý deň, v otázke uvádzate, že ste nehnuteľnosť "akože predali synovi" za okolností, že ste boli k tomu donútená. Ďalej uvádzate, že ste mu dom "akože predali", čo vzbudzuje určité pochybností aká zmluva vôbec bola podpísaná.

Ak by išlo k kúpnu zmluvu a kúpna cena zo strany syna uhradená nebola, potom v zmysle o ust. §  517 Občianskeho zákonníka platí :

"Dlžník, ktorý svoj dlh riadne a včas nesplní, je v omeškaní. Ak ho nesplní ani v dodatočnej primeranej lehote poskytnutej mu veriteľom, má veriteľ právo od zmluvy odstúpiť; ak ide o deliteľné plnenie, môže sa odstúpenie veriteľa za týchto podmienok týkať aj len jednotlivých plnení."

 

V zmysle uvedeného zákoného ustanovenia ak syn kúpnu cenu neuhradil, môžete mu určiť dodatočnú lehotu na plnenie a ak k úhrade kppnej ceny nedôjde, potom môžete odstúpiť od kúpnej zmluvy.

 

Ak ste boli donútená k podpísaniu darovacej zmluvy za podivných okolností, potom treba využiť ust. § 37 Občianskeho zákonníka, ako aj ust. § 630 Obč. zákonníka :

"Právny úkon sa musí urobiť slobodne a vážne, určite a zrozumiteľne; inak je neplatný."

§ 630 Obč. zákonníka znie :

"Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy."

Vo veci odporúčam kontaktovať advokáta.

Môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.

 


Podotázka: Zrušenie darovacej zmluvy (Občianske právo)

Dobrý deň, pred rokom darovala naša mama sestre byt, ktorý má odvtedy zaregistrovaný na svoje meno v katastri nehnutelností. Zhruba rok po darovaní naša mama zomrela a sestra by nás chcela vyplatiť. Avšak v prípade predaja bytu by sestra musela zaplatiť vysokú daňovú povinnosť, čo sa jej zdá byť veľkou finančnou záťažou. Chceli by sme vedieť, či existuje možnosť, ako by mohla dar bytu odmietnuť alebo ho vrátiť, aj keď už naša mama nie je nažive a byt by inak prešiel do dedičského konania.

Odpoveď: Zrušenie darovacej zmluvy

(odpoveď odoslaná: 05.01.2024)

Dobrý deň,

v zmysle ust. § 629 Občianskeho zákonníka je darca povinný pri ponuke daru upozorniť na vady, o ktorých vie. Ak má vec vady, na ktoré darca neupozornil, je obdarovaný oprávnený vec vrátiť. Toto je jediný prípad, kedy zákon umožňuje vrátenie daru. Vzhľadom na to, že pokiaľ uvedená situácia nenastala, obdarovaný vrátiť dar nemôže, a teda žiaľ neexistuje legálny spôsob ako dostať dar späť do predmetu dedičstva po vašej mame.

Ak ho mama darovala dcére, môže si dcéra započítať do držby aj držbu mamy a je možné, že daň sa platiť nebude, ale sú tam ešte ďalšie faktory, ktoré to môžu ovplyvniť. Ak chcete, môžete si objednať u nás konzultáciu a pozrieme sa na to bližšie. Lepšie sa poradiť ako platiť daň, od ktorej je možno oslobodená. Pretože okrem dane sú to aj zdravotné odvody. Tu je formulár na dohodnutie si konzultácie:

Konzultácia s advokátom 


Podotázka: Zrušenie darovacej zmluvy (Občianske právo)

Dobrý deň, chcela by som sa informovať o možnosti vylúčenia zo strany rodičov. Je možné zistiť, či napísali závet a kde by som mohla získať túto informáciu? Pred 20 rokmi som prostredníctvom darovacej zmluvy preniesla byt na rodičov a obávam sa, že po manipulácii zo strany súrodencov mohli napísať závet, ktorý je pre mňa nevýhodný. Ako by som mala postupovať v takom prípade? Ďakujem.

Odpoveď: Zrušenie darovacej zmluvy

(odpoveď odoslaná: 11.12.2023)

Dobrý deň, 
v prípade, ak vaši rodičia spísali závet, v ktorom na vás nepamätali, ešte to neznamená, že sa nemôžete domôcť časti dedičstva. V takomto prípade by ste mali právo na polovicu podielu, ktorý by vám patril, ak by sa dedilo podľa zákona. V takomto prípade by ste závet mohli napadnúť na súde.

O uvedenom pojednáva ust. §  479 Občianskeho zákonníka: "Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov"

Čo sa týka informácie zanechania závetu, ak by vaši rodičia alebo jeden z nich zanechal závet vo forme notárskej zápisnice, t.j.takýto závet sa registruje v Notárskom centrálnom registri závetov. K tomuto však nemá nikto iný prístup okrem poručiteľa, čiže notár by vám túto informáciu neposkytol, takéto informácie sú tajné. Rovnako tak, ak by došlo k vydedeniu vás ako potomka zo strany rodičov. Na to však, aby vydedenie bolo platné by sa vyžadovalo, aby existoval jeden zo zákonných dôvodov vydedenia. Ak by neexistoval, t.j. skutočnosti by jeho existencii nenasvedčovali, vydedenie by ste mohli napadnúť na súde pre jeho neplatnosť. Zákonné dôvody vydedenia sú nasledujúce: 

Ak potomok, 

a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,

b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,

c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka,

d) trvalo vedie neusporiadaný život

 


Trápi vás "Zrušenie darovacej zmluvy" a chcete pomôcť?

Podotázka: Zrušenie darovacej zmluvy (Občianske právo)

Dobrý deň, obraciam sa na vás s prosbou o radu. Môj otec daroval dom, ktorý zdedil po svojich rodičoch, môjmu bratovi. Tento brat však podniká a vytvoril značné dlhy. Okrem toho odišiel z domu, a tak rodičia nútene platia inkaso, dane a poplatky zaňho. Otec teraz chce zrušiť darovaciu zmluvu. Mohli by ste mi prosím poradiť, akým spôsobom by to mal urobiť? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Zrušenie darovacej zmluvy

(odpoveď odoslaná: 06.11.2023)

Dobrý deň, v tomto prípade by Váš otec mohol žiadať svojho syna o vrátenie daru, nakoľko takéto jeho konanie by sme mohli považovať za konanie hrubo porušujúce dobré mravy (to to však na hlbsom posúdení), z dôvodu naplnenia čoho, je podľa zákona darca oprávnený požiadať obdarovaného o vrátenie daru. 

Vzhľadom na to uvedené, postup by bol taký, že otec by mal zaslať svojmu synovi písomnú výzvu na vrátenie daru (nakoľko sa jedná o nehnuteľnosť, ku ktorým vlastníctvo prechádza až vkladom do katastra nehnuteľností) s tým, že pokiaľ bude táto vášmu synovi doručená, môže váš otec predmetnú výzvu aj s doručenkou zaslať na kataster s návrhom, aby tento zapísal vlastníctvo k predmetu daru späť na vás. Kataster bude následne skúmať, či obdarovaný s vrátením daru súhlasí. Ak by súhlasil, kataster zmenu vlastníckeho práva zapíše záznamom. Naopak, ak by nesúhlasil, ale by to rozporoval, kataster zmenu nepovolí, ale vyzve vášho otca na podanie žaloby na súd o určenie vlastníckeho práva k nehnuteľnosti. V takomto konaní by však bol otec povinný súdu preukázať, že sa syn voči nemu dopustil konania, ktoré odôvodňuje vrátenie daru. AK by svoj nárok pred súdom nepreukázal, súd by žalobu zamietol. 

Samozrejme, do úvahy by prichádzalo aj zrušenie zmluvy, avšak tu sa jedná o dohodu, s ktorou by musel súhlasiť aj váš brat. Ak by s tým nesúhlasil, k uzavretiu dohody by nedošlo. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Zrušenie darovacej zmluvy" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.