Dobrý deň, v tomto prípade by Váš otec mohol žiadať svojho syna o vrátenie daru, nakoľko takéto jeho konanie by sme mohli považovať za konanie hrubo porušujúce dobré mravy (to to však na hlbsom posúdení), z dôvodu naplnenia čoho, je podľa zákona darca oprávnený požiadať obdarovaného o vrátenie daru.
Vzhľadom na to uvedené, postup by bol taký, že otec by mal zaslať svojmu synovi písomnú výzvu na vrátenie daru (nakoľko sa jedná o nehnuteľnosť, ku ktorým vlastníctvo prechádza až vkladom do katastra nehnuteľností) s tým, že pokiaľ bude táto vášmu synovi doručená, môže váš otec predmetnú výzvu aj s doručenkou zaslať na kataster s návrhom, aby tento zapísal vlastníctvo k predmetu daru späť na vás. Kataster bude následne skúmať, či obdarovaný s vrátením daru súhlasí. Ak by súhlasil, kataster zmenu vlastníckeho práva zapíše záznamom. Naopak, ak by nesúhlasil, ale by to rozporoval, kataster zmenu nepovolí, ale vyzve vášho otca na podanie žaloby na súd o určenie vlastníckeho práva k nehnuteľnosti. V takomto konaní by však bol otec povinný súdu preukázať, že sa syn voči nemu dopustil konania, ktoré odôvodňuje vrátenie daru. AK by svoj nárok pred súdom nepreukázal, súd by žalobu zamietol.
Samozrejme, do úvahy by prichádzalo aj zrušenie zmluvy, avšak tu sa jedná o dohodu, s ktorou by musel súhlasiť aj váš brat. Ak by s tým nesúhlasil, k uzavretiu dohody by nedošlo.