Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Platnosť darovacej zmluvy

Online právna poradňa
Oblasť práva: Prešov

Otázka: Platnosť darovacej zmluvy

Dobrý deň, chcel by som sa prosím opýtať, ako dlho je platná darovacia zmluva. Bola mi darovaná nehnuteľnosť s tým, že zápis do katastra si mám urobiť sám. Môžem tak urobiť aj povedzme o 10 rokov? Ďakujem.

Odpoveď: Platnosť darovacej zmluvy

Dobrý deň,

platnosť darovacej zmluvy teda nehnuteľnosti je neobmedzená, ak je správne vyhotovená a neexistujú dôvody jej absolútnej neplatnosti. K nadobudnutiu vlastníckeho práva však dochádza až vkladom do katastra nehnuteľností. Tento vklad môžete uskutočniť neskôr, avšak vlastníkmi sa stanete práve až týmto vkladom.

V prípade, že by darca zomrel pred podaním návrhu na vklad do katastra, nehnuteľnosť by sa považovala za súčasť dedičstva. Dediči by však boli viazaní prejavom vôle darcu uvedeným v darovacej zmluve, pokiaľ neexistujú iné právne prekážky.

Odporúčam vám teda vykonať vklad do katastra čo najskôr, aby nedošlo k zbytočným komplikáciám v budúcnosti.

Existuje jedno ustanovenie v občianskom zákonníku, ktorého hovorí, že pokiaľ strany do 3 rokov nepodajú návrh na kataster, tak sa má za to, že od zmluvy odstúpili. Z katastrálnych bulletinov však vieme, že kataster zápisuje zmluvy aj staršie ako tri roky do katastra. Nám konkrétne zapísal zmluvu starú šesť rokov.