Ako vymazať údaje v úverovom registri?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Banská Bystrica

Otázka: Ako vymazať údaje v úverovom registri?

Dobrý deň. V roku 2013 som si v UniCredit vzal hypotéku 35 000 eur na byt a jeho rekonštrukciu. Lenže v roku 2016 som stratil prácu a už nebolo možné splácať úver, takže mi banka úver zosplatnila. Musel som predať svoj byt, ale teraz je všetko vyplatené. Nedávno som sa obrátil na SLSP s požiadavkou o úver, avšak bol mi zamietnutý, pretože sa nachádzam v úverovom registri. Prosím Vás, poraďte mi, či sa s tým dá niečo robiť a koľko by to približne trvalo. Ďakujem pekne.

Odpoveď: Ako vymazať údaje v úverovom registri?

Dobrý deň.

Podľa zákona sa informácie v úverovom registri odstránia po 5 rokoch od ukončenia úverového vzťahu, teda po splatení dlhu. Tento časový rámec nie je možné nijako skrátiť alebo zmeniť po uzatvorení úverovej zmluvy. Ak ste pri uzatváraní zmluvy takúto zmenu nespravili, budete musieť počkať 5 rokov. Ak sa vaše údaje z úverového registra neodstránia ani po uplynutí tejto lehoty, mali by ste sa obrátiť na banku a požiadať ju, aby vaše údaje vymazala.