Ako postupovať pri zmene pracovnej zmluvy?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Ako postupovať pri zmene pracovnej zmluvy?

Dobrý deň, 1. 8. 2016 som nastúpila do nového zamestnania. Pracovný pomer je dohodnutý na dobu určitú, a to do 31. 7. 2017 s trojmesačnou skúšobnou lehotou. Pred pár dňami mi zamestnávateľ oznámil, že som skúšobnou dobou úspešne prešla, ale rozhodli sa mi dať pracovnú zmluvu do 31. 12. 2016 (čiže by mi dobu určitú skrátili o 7 mesiacov). Obávam sa, že po skončení tejto lehoty by so mnou ďalšiu zmluvu nepodpísali. Rada by som sa opýtala, v prípade, ak sa rozhodnem daný dodatok nepodpísať, platí pôvodná zmluva uzavretá do 31. 7. 2017? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako postupovať pri zmene pracovnej zmluvy?

Dobrý deň, pracovná zmluva je dvojstranný právny úkon uzavretý medzi jej zmluvnými stranami, kde na jednej strane vystupuje zamestnávateľ a na druhej zamestnanec. Pracovnou zmluvou preto založený pracovnoprávny vzťah možno meniť alebo jeho obsah nahradiť len dohodou zmluvných strán. Ak teda k zmene pracovnej zmluvy nepristúpi súčasne zamestnávateľ a zamestnanec, nedôjde k jej zmene a platí v pôvodnom obsahu.