'

Potrebujem súhlas druhého rodiča na vycestovanie s dieťaťom na dovolenku?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešovský
Odpovedá: advokát Prešov
Odpovedané dňa: 28. 2. 2017

Otázka: Potrebujem súhlas druhého rodiča na vycestovanie s dieťaťom na dovolenku?

Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadom svojho maloletého syna (3 roky), ktorého mám zvereného v starostlivosti určenej súdom. S otcom dieťaťa sme v kontakte formou sms, otec za synom príde raz do roka a chcem sa opýtať, či potrebujem súhlas otca na vycestovanie za hranice, na dovolenku do Švajčiarska. Ďakujem.

Odpoveď: Potrebujem súhlas druhého rodiča na vycestovanie s dieťaťom na dovolenku?

Dobrý deň, obaja rodičia v rámci výkonu rodičovských práv a povinností k svojmu maloletému dieťaťu môžu rozhodovať samostatne v tzv. bežných veciach, ktoré súvisia s jeho výchovou a starostlivosťou. Zákon o rodine v ustanovení § 35 označuje niektoré veci ako podstatné záležitosti, na ktorých sa rodičia musia zhodnúť. V zmysle citovaného predpisu, ak sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, najmä o vysťahovaní maloletého dieťaťa do cudziny, o správe majetku maloletého dieťaťa, o štátnom občianstve maloletého dieťaťa, o udelení súhlasu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a o príprave na budúce povolanie, rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd. Podľa môjho názoru preto pre krátkodobé vycestovanie s dieťaťom do zahraničia na dovolenku nepotrebujete súhlas druhého rodiča. Otca dieťaťa by ste však mali o svojej ceste vopred informovať.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Potrebujem súhlas druhého rodiča na vycestovanie s dieťaťom na dovolenku? (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, že ak mám písomný súhlas na vycestovanie so Anglicka na dovolenku od biologického otca a on sa teraz rozhodol na základe, že mu nechcem dovoliť zobrať dcéru (9 ročnú) do divadla na predstavenie o 19:00hod, ktoré trvá 3hodiny. Že dcéra nemôže ísť so mnou lebo on stým nesúhlasí. Môže zobrať tento súhlas spať nakoľko ja ho mám overený od notára? Ďakujem za radu.
N.

Odpoveď: Potrebujem súhlas druhého rodiča na vycestovanie s dieťaťom na dovolenku?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 13.11.2019)

Dobrý deň,

podľa informácií zverejnených na stránke Ministerstva zahr. vecí a eur. záležitostí SR pre vstup do Spoj. kráľovstva potrebujete okrem iných aj písomný súhlas otca dieťaťa s jeho úradne overeným podpisom, teda úradne overeným podpisom otca dieťaťa.

Ak takýto podpis otca dieťaťa nie je úradne overený notárom, súhlas otca fakticky nemáte.

Odporúčame vec s otcom dieťaťa riešiť zmierčou cestou vzhľadom na Vami plánovanú dovolenku.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Potrebujem súhlas druhého rodiča na vycestovanie s dieťaťom na dovolenku? (Rodinné právo)

Dobrý deň, priateľ je rozvedený a ma súdom stanovený neobmedzený styk s deťmi. Chcem sa však spýtať, keď chceme deti zobrať na dovolenku, či musí svoju ex informovať kam s nimi ideme na výlety prípadne na dovolenku? Alebo stačí nahlásiť iba kedy si ich vezmeme a kedy ich donesieme matke. Prípadne ak sa matka deti vyhráža, že pokiaľ nepovieme kam deti berieme, tak nám ich nedá. Ma na to právo sa vyhrážať? Ďakujem.

Odpoveď: Potrebujem súhlas druhého rodiča na vycestovanie s dieťaťom na dovolenku?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 04.03.2019)

Dobrý deň,

ak jeden rodič vezme deti len na dovolenku, tak nepotrebuje súhlas na druhého rodiča. Rodič, ktorý však takto berie dieťa na dovolenku by mal druhého rodiča informovať, kam cestuje. Vyhrážať sa nemá právo. Otec má právo na styk, no ak je styk určený neobmedzene, potom môžu vznikať situácie, že matka odmieta dieťa vydať a kladie si rôzne podmienky. Odporúčam preto zvážiť aj stanovenie pevného styku (presných období).


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Potrebujem súhlas druhého rodiča na vycestovanie s dieťaťom na dovolenku? (Rodinné právo)

Dobrý deň, stal som sa asi obeťou podvodu mal som záujem o pôžičku od súkromnej osoby pani mi všetko vysvetlila telefonicky fotokópie dokladov som jej poslal mal som jej uhradiť vopred čiastku 350 eur poštovou poukážkou na adresu ta poukážka mi mala slúžiť ako doklad, že to nie je podvod, ale po úhrade som sa nedočkal ani sľúbenej pôžičky ani vrátenia € naspäť mám aj telefóne číslo na pani aj jej adresu, na ktorú som posielal peniaze ako môžem ďalej postupovať ďakujem.

Odpoveď: Potrebujem súhlas druhého rodiča na vycestovanie s dieťaťom na dovolenku?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 07.11.2018)

Dobrý deň,

žiadna pôžička sa nevybavaje cez telefónne hovory a bez písomného potvrdenia samotnej zmluvy o pôžičke s tým, že najprv žiadateľ o pôžičku pošle peniaze budúcemu veriteľovi.

Či adresa, na ktorú ste peniaze posielali aj reálne existuje vrátane osoby na nej uviesť nevieme, ale skúste cez prehľadávač google - mapy nájsť čo na dotknutej adrese  vôbec nachádza (napr. adresa našej kancelárie).

Práve preto sa jedná zo strany uvedenej osoby o podvod, že od Vás pýtala peniaze za to, že Vám poskytne pôžičku, čo nemá žiadnu logiku, teda aby Vy ste jej posielali peniaze vopred a aby táto osoba Vám následne požičala peniaze.

Predpokladáme, že nie ste jedinou osobou, ktorej dôverčivosť bola zneužiťá.

Odporúčame podať oznámenie o podozrení zo spáchania trestného činu podvodu na polícii, súčasne informovať Slovenskú obchodnú inšpekciu (www.soi.sk), daňový úrad cez ich portál www.drsr.sk.

Môžete poslať predmetnej panej výzvu k vráteniu peňazí obratom na Vašu adresu vo Vami stanovenej lehote s tým, že pokiaľ peniaze nebudú vrátené podávate trestné oznámenie.

Vymáhanie šumy 350 € však budete zrejme musieť vymáhať cestou súdu.

Upozornenia pre SOI a daňové riaditeľstvo môžete podať v podstate aj anonymne, aby sa takýmto prípadom zamedzilo, prípadne požiadajte vyslovene o zachovanie svojej anonymity.

 

 

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk