Potrebujem súhlas druhého rodiča na vycestovanie s dieťaťom na dovolenku?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešov

Otázka: Potrebujem súhlas druhého rodiča na vycestovanie s dieťaťom na dovolenku?

Dobrý deň, rada by som sa informovala ohľadom situácie týkajúcej sa môjho maloletého syna (3 roky), ktorého starostlivosť mi určil súd. S otcom dieťaťa komunikujem formou SMS správ. Otec k nám prichádza raz do roka a rada by som sa opýtala, či potrebujem jeho súhlas na vycestovanie za hranice. Plánujem totiž dovolenku vo Švajčiarsku. Ďakujem.

Odpoveď: Potrebujem súhlas druhého rodiča na vycestovanie s dieťaťom na dovolenku?

Dobrý deň, obaja rodičia v rámci výkonu rodičovských práv a povinností k svojmu maloletému dieťaťu môžu rozhodovať samostatne v tzv. bežných veciach, ktoré súvisia s jeho výchovou a starostlivosťou. Zákon o rodine v ustanovení § 35 označuje niektoré veci ako podstatné záležitosti, na ktorých sa rodičia musia zhodnúť. V zmysle citovaného predpisu, ak sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, najmä o vysťahovaní maloletého dieťaťa do cudziny, o správe majetku maloletého dieťaťa, o štátnom občianstve maloletého dieťaťa, o udelení súhlasu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a o príprave na budúce povolanie, rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd. Podľa môjho názoru preto pre krátkodobé vycestovanie s dieťaťom do zahraničia na dovolenku nepotrebujete súhlas druhého rodiča. Otca dieťaťa by ste však mali o svojej ceste vopred informovať.