Máte
otázku?

Dodatok k pracovnej zmluve


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Dodatok k pracovnej zmluve

Dobrý deň, môže mi zamestnávateľ zmeniť trvalý pracovný pomer z doby neurčitej dodatkom z doterajšej pozície na vyššiu seniorskú pozíciu a zmeniť finančné ohodnotenie na dobu určitú na 3 mesiace? V dodatku bude uvedené, že v prípade nepredĺženia na dobu neurčitú na tejto novej pozícii sa vraciam späť na pôvodnú pracovnú pozíciu na dobu neurčitú a pôvodná zmluva platí. Chcem mať istotu, že sa môžem po 3 mesiacoch vrátiť na pôvodné miesto s dobou neurčitou, ak mi zamestnávateľ nevystaví nový dodatok na dobu neurčitú v novej seniorskej pozícii. Ďakujem.

Odpoveď: Dodatok k pracovnej zmluve

Dobrý deň, áno, môže.

Zamestnávateľ Vás chce povýšiť ale chce sa vyhnúť tomu, aby Vám musel dať opäť skúšobnú dobu, ak by Vám dal úplne novú pracovnú zmluvu s inou pozíciou. Zároveň, si nie je istý, či budete seniorskú pozíciu zvládať. Preto zvolil tento postup.

Ak bude priamo v dodatku uvedené, že v prípade, že po troch mesiacoch na novej pozícii Vám nebude predĺžená pracovná zmluva na dobu neručitú na tejto vyššej pozícii, bude opäť platiť Vaša pôvodná pracovná pozícia, tak je v poriadku. V tom prípade, nebude potrebné robiť dodatok k pracovnej zmluve. Dobu neurčitú máte aj na pôvodnej aj na novej pozícii, to sa nemení. Zmena je len v pracovnej pozícii.  

Podľa § 54 Zákonníka práce, "Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne a jedno vyhotovenie zmeny pracovnej zmluvy vydať zamestnancovi."

Podľa § 45 ods. 1 Zákonníka práce, "V pracovnej zmluve možno dohodnúť skúšobnú dobu, ktorá je najviac tri mesiace, a u vedúceho zamestnanca v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu a vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca, je najviac šesť mesiacov. Skúšobnú dobu nemožno predlžovať."

Trápi vás "Dodatok k pracovnej zmluve" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Dodatok k pracovnej zmluve (Pracovné právo)

Dobrý deň, dnes v práci som dostal do rúk dodatok k mojej pracovnej zmluve, kde je dátum podpisu už uvedený k 1. aprílu. Dokumenty som však dostal až 9. apríla. Pri predložení na mňa tlačili, aby som to podpísal čo najskôr, a ak to nepodpíšem, vraj dostanem výpoveď. Moja otázka znie, či existuje nejaká lehota, počas ktorej je zamestnávateľ povinný doručiť mi tento dodatok pred podpísaním. Prípadne koľko dní vopred by mi ho mal predložiť? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dodatok k pracovnej zmluve

(odpoveď odoslaná: 09.04.2025)

Dobrý deň,
s každou zmenou pracovnej zmluvy a z nej vyplývajúcu zmenu pracovných podmienok zamestnanca, musí zamestnanec súhlasiť. To predpokladá aj skutočnosť, že by mal o danej zmene vedieť vopred, odsúhlasiť ju a až potom by mal zamestnávateľ pripraviť dodatok k pracovnej zmluve. 

Podľa § 54 Zákonníka práce, "Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne a jedno vyhotovenie zmeny pracovnej zmluvy vydať zamestnancovi."

Zakonník práce neustanoveuje žiadnu konkrétnu lehotu na oboznámenie zamestnanca so zmenou ani na odsúhlasenie tejto zmeny. Ide o proces, ktorý prebieha v rámci komunikácie medzi zamestnancom a zamestnávateľom. A nakoľko zamestnanec musí danú zmenu odsúhlasiť, ta sa predpokladá, že tento proces musí prebehnúť pred podpisovaním dodatku k pracovnej zmluve. Postup zamestnávateľ nebol správny, ak bez predchádzajúceho oznámenia o dsúhlasenia a navyše až po účinnosti Vám dal dodatok k pracovnej zmluve na podpis. Zároveň, ani nátlak a tieseň vyvolaná pri podpisovaní pod hrozbou výpovede, nebol zo strany zamestnávateľa korektný. 

Aj napriek skutočnosti, že Zákonník práce neustanovuje žiadnu lehotu, zamestnávateľ mal v tejto veci konať vopred. A nie až po požadovanej účinnosti dodatku. Zamestnávateľ má sám prehľad o prítomnosti svojich zamestnancov na pracovisku a preto nemôže argumentovať určitou nemožnosťou konať v dostatočnom predstihu.

Takýto postup zamestnávateľa sa dá napadnúť až keby to skončilo výpoveďou a to žalobou o neplatnosť výpovede na súde v lehote dvoch mesiacoch. Ide o postup podľa § 77 a nasl. Zákonníka práce. 

Podľa § 77 prvá veta Zákonníka práce, "Neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou, okamžitým skončením, skončením v skúšobnej dobe alebo dohodou môže zamestnanec, ako aj zamestnávateľ uplatniť na súde najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť."

Ak však s danou zmenou Vašej pracovnej zmluvy súhlasíte, tak dodatok podpíšete aj s pár-dňovou spätnou účinnosťou. 

Ak so zmenou nesúhlasíte, zamestnávateľ Vám dá výpoveď. Záleží teda, ako by výpoveď zamestnávateľ odôvodnil. Keďže výpoveď môže zamestnávateľ zamestnancovi dať len z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 Zákonníka práce. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Dodatok k pracovnej zmluve" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:
  • Ako postupovať pri zmene pracovnej zmluvy?

    A zároveň by mala byť premietnutá do dodatku k pracovnej zmluve tohto zamestnanca (nie do novej pracovnej zmluvy). Podľa § 54 Zákonníka práce, "Dohodnutý obsah ...

  • Zmena pracovnej zmluvy

    Ak by si to Váš manžel rozmyslel a nepodpísal by dodatok k pracovnej zmluve, zamestnávateľ by mu mal potom dať výpoveď z dôvodu nadbytočnosti podľa § 63 ods. 1 ...

  • Pracovná zmluva na dobu určitú - predĺženie

    V prípade, že Vám zostane pôvodná pracovná zmluva, a predĺženie spolu s úpravou pracovnej pozície sa bude robiť len formou dodatku k pracovnej zmluve, tak tam ...

  • Platnosť pracovnej zmluvy pri zmene sídla firmy

    Nedal mi ani žiadny dodatok. Ak je zmluva neplatná, platí to v plnom rozsahu? Odpoveď: Platnosť pracovnej zmluvy pri zmene sídla firmy. Dobrý deň ...

  • Zmena miesta výkonu práce

    ... dodatok nepodpísala? ... v prípade nesúhlasu s iným miestom výkonu práce a nepodpísania dodatku k pracovnej zmluve, by Vám zamestnávateľ mal dať výpoveď podľa § ...

  • Zadanie pracovnej úlohy nad rámec pracovnej náplne

    Zamestnanec svoj súhlas prejaví podpisom dodatku k pracovnej zmluvy. Bez súhlasu zamestnanca, zamestnávateľ nemôže jednostranne meniť pracovnú náplň zamestnanca ...

  • Odstúpenie od pracovnej zmluvy

    Dobrý deň, predvčerom som v práci podpísal dodatok k mojej pracovnej zmluve o predĺžení pracovného pomeru. Dodatok bol podpísaný oboma zmluvnými stranami.




najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.