POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Úprava pracovného času

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Trenčín

Otázka: Úprava pracovného času

Dobrý deň, môže otec maloletého dieťaťa (ZŤP/S) žiadať o úpravu pracovného času alebo nesúhlasiť s preradením z trojzmennej prevádzky (ranná, poobedná, nočná zmena, 5 pracovných dní, víkend voľno) na nepretržitú prevádzku (2, 2, 3 - teda 7 dní v kuse v práci a 2 dni voľno)? Je možné odôvodniť žiadosť starostlivosťou o dieťa? Matka dieťaťa poberá opatrovateľský príspevok. Zamestnávateľ v práci vychádza v ústrety ženám - pracujú na dvojzmennej prevádzke a existujú tam aj pracovníci, ktorí ostávajú na trojzmennej prevádzke - teda nie sú na nepretržitej zmene. Ďakujem.

Odpoveď: Úprava pracovného času

Dobrý deň,

v tejto súvislosti je relevantné ustanovenie § 164 ods. 1 a 2 Zákonníka práce, podľa ktorého Zamestnávateľ je povinný prihliadať pri zaraďovaní zamestnancov do pracovných zmien aj na potreby tehotných žien a žien a mužov starajúcich sa o deti. Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.

Vážne prevádzkové dôvody by musel zamestnávateľ preukázať a zdôvodniť, že skutočne nie je možné takejto žiadosti vyhovieť. Prácu nadčas, či pracovnú pohotovosť je možné s vyššie uvedenými osobami len dohodnúť.

Okrem toho, ak ste mali v pracovnej zmluve určený pracovný čas určitým spôsobom (na 3 zmeny) a zamestnávateľ mení takto určený čas na nepretržitú prevádzku, ide podľa môjho právneho názoru o zmenu pracovnej zmluvy, na ktorý sa vyžaduje súhlas zamestnanca, pretože obsah pracovnej zmluvy je možné meniť len po dohode zamestnanca a zamestnávateľa.