Pracovná zmluva na dobu určitú - predĺženie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Pracovná zmluva na dobu určitú - predĺženie

Dobrý deň, chcem sa opýtať nasledovné: K zamestnávateľovi som nastúpil 1. 3. 2015 a dal mi pracovnú zmluvu na dobu určitú na 1 rok. Po roku mi predĺžil pracovnú zmluvu o ďalší rok, do 28. 2. 2017. Následne, 1. 3. 2017 so mnou podpísal dodatok, opäť na dobu určitú na 1 rok, do 28. 2. 2018. Je to v poriadku v zmysle zákonníka práce alebo čo z toho pre mňa vyplýva? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Pracovná zmluva na dobu určitú - predĺženie

Dobrý deň, pokiaľ ide o predĺženie trvania pracovného pomeru uzatvorené ho na dobu určitú, tak Váš zamestnávateľ nemusí postupovať správne. Na opätovné predĺženie pracovného pomeru na dobu určitú musia byť splnené podmienky podľa § 48 ods. 4 Zákonníka práce.

Podľa paragrafu 48 odsek 2 Zákonníka práce platí, že "pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát."

 Podľa § 48 ods. 4 Zákonníka práce platí, že

 Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad dva roky je možné len z dôvodu

a) zastupovania zamestnanca počas materskej dovolenky, rodičovskej dovolenky, dovolenky bezprostredne nadväzujúcej na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku, dočasnej pracovnej neschopnosti alebo zamestnanca, ktorý bol dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie alebo odborovej funkcie,

b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,

c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),

d) vykonávania prác dohodnutých v kolektívnej zmluve.

Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 4 sa uvedie v pracovnej zmluve.

Ak teda nie sú dané dôvody uvedené vo vyššie citovanom odseku, nie je daný dôvod na predlženie pracovného pomeru opäť na dobu určitú.

Buď sa pracovný pomer skončí alebo sa dohodne na dobu neurčitú.