Máte
otázku?

Zrušenie podielového spoluvlastníctva


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Zahraničie

Otázka: Zrušenie podielového spoluvlastníctva

Dobry vecer, moj problem je, ze vlastnime nehnutelnost (dom) v pomere ja 1/4 moja mama 1/4 a sestra 1/2. Uz vyse roka kontaktujem sestru´, kt. V dome byva so svojou rodinou a brani mi v uzivani domu. S tym, ze povodne som chcel pozemok v hodnote 1/4 z majetku predat. Nakolko sa chcem vratit zo zahranicia a nemam kde.. Ona odmieta predat pozemok alebo ma vyplatit, ak to dam na sud kolko ma to bude stat a ako dlho to moze trvat? Dost surne potrebujem tie peniaze lebo cakame babatko a chceme sa vratit na  SK. Moze sa stat, ze ked ona nebude suhlasit bude sa to tahat roky? Alebo som v prave ja? A sud moze zabavit dom, predat a vyplati nas?

Odpoveď: Zrušenie podielového spoluvlastníctva

Dobrý deň,

sestra, aj keď má väčší podiel, Vám nemôže brániť v užívaní nehnuteľnosti. Okrem toho, ak užíva celú nehnuteľnosť, užíva ju nad rámec svojho podielu, čím sa na Váš úkor a úkor Vašej matky bezdôvodne obohacuje (ak ste sa samozrejme nedohodli, že môže dom bezodplatne užívať). Môžete od nej žiadať náhradu vo výške 1/4 bežného nájomného, za aké sa prenajímajú takéto nehnuteľnosti v danom mieste.

Dovoľujem si uviesť, že podiely v spoluvlastníctve sú len ideálne, teda nejde o presne vymedzené časti veci. Tým pádom nemôžete predať pozemok, ktorý je v podielovom spoluvlastníctve, ani keby predstavoval práve 1/4 bez toho, aby ste predtým zrušili a vyporiadali spoluvlastníctvo.

Ak to zhrniem, môžete užívať nehnuteľnosť, pretože ste jej podielovým spoluvlastníkom, bude ale obtiažne určiť, čo je 1/4 domu (či 1 izba, 2 izby a pod.).

Ak podáte na súd návrh na vyporiadanie podielového spoluvlastníctva, súd bude skúmať, akým spôsobom je možné dom vyporiadať. Dlžka konania je individuálna a závisí aj od ochoty sporových strán. Pripúšťam, že vyporiadanie sa môže natiahnuť aj na niekoľko mesiacov, až rokov. Pokiaľ ide o cenu konania, podľa súdnej praxe v konaní o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva je základom poplatku cena podielu, ktorú žiada žalobca, t.j. cena predmetu poplatkového úkonu podľa návrhu na začatie konania.

Trápi vás "Zrušenie podielového spoluvlastníctva" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Zrušenie podielového spoluvlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň,
keď nesúhlasím s vysporiadaním a zrušením spoluvlastníctva, akú mám dať odpoveď, respektíve vyjadrenie a aký návrh?

Odpoveď: Zrušenie podielového spoluvlastníctva

(odpoveď odoslaná: 03.11.2022)

Dobrý deň,
to závisí od toho s čím konkrétne nesúhlasíte. Ak nesúhlasíte iba so spôsobom vyporiadania podielového spoluvlastníctva, ktorý uviedol žalobca v žalobe, môžete uviesť svoj návrh spôsobu vyporiadania podielového spoluvlastníctva. Napríklad ak Vás on chce vyplatiť, ale Vy nechcete prísť o svoj podiel a chcete napríklad reálne rozdeliť pozemok. 

Iná je však situácia, ak nesúhlasíte vôbec zrušením podielového spoluvlastníctva. V takom prípade je možné sa odvolať na ustanovenie § 142 ods. 2 Občianskeho zákonníka, kedy súd nezruší podielové spoluvlastníctvo, ak sú dané dôvody hodné osobitného zreteľa.

Odporúčam Vám vyhľadať advokáta, ktorý Vám vie s Vašou vecou pomôcť. Môžete sa obrátiť aj na niektorého z našich advokátov. 


Podotázka: Zrušenie podielového spoluvlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň,
Chcela by som sa opýtať, ako by sa dalo vyňať priateľa zo spoluvlastníctva bytu, nemáme spolu hyp. Len, keď sa kupoval tak som napísala polku bytu na neho. Nepodieľal sa na kúpe bytu platím ja hyp. Ale bohužiaľ po rokoch sme sa rozišli tak, pre prípad by som to chcela dať do poriadku a napísať celý byt na seba. Ďakujem.

Odpoveď: Zrušenie podielového spoluvlastníctva

(odpoveď odoslaná: 21.08.2022)

Dobrý deň,
budete potrebovať jeho súčinnosť. Ak to chcete vyriešiť rýchlo a mimosúdne, bude Vám musieť svoj podiel darovať alebo Vám ho predať za symbolickú sumu. Ak by sa s ním dohodnúť nedalo alebo by žiadal vysokú sumu za svoj podiel, jedinou cestou je súdne zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. V takom prípade však musíte rátať s tým, že ho budete musieť vyplatiť 1/2 trhovej hodnoty nehnuteľnosti.


Podotázka: Zrušenie podielového spoluvlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň,
Som podielovou spoluvlastníčkou nehnuteľnosti. Druhý spoluvlastník sa v r. 2017 zo spoločnej nehnuteľnosti odsťahoval a neprišlo medzi nami k žiadnej ústnej ani písomnej dohode o nakladaní so spoločným majetkom. Skúšala som sa ho viackrát kontaktovať, nereaguje na žiadne výzvy a evidentne nemá záujem ani o nehnuteľnosť, napriek tomu nepodal ani návrh na zrušenie podielového spoluvlastníctva súdnou cestou. Nehnuteľnosť je zaťažená ešte aj vecným bremenom. Chcela by som poprosiť o radu, aký krok by som mohla v tejto veci podniknúť. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Zrušenie podielového spoluvlastníctva

(odpoveď odoslaná: 28.03.2021)

Dobrý deň,
dôležité je, čo chcete dosiahnuť. Tým, že sa odsťahoval, nezbavuje sa svojho podielu. 

Ak chcete podielové spoluvlastníctvo vysporiadať, najskôr si nechajte vypracovať znalecký posudok, aby ste vedeli cenu, ktorá je adekvátna za podiel. Potom spoluvlastníkovi pošlite doporučený list so žiadosťou o vysporiadanie, tam navrhnite spôsob vysporiadania. Predpokladám, ze chcete v nehnuteľnosti bývať, takže ho budete vyplácať.

Celé sa to dá vyriešiť dohodou. Jemu sa však môže zdať suma, ktorú mu ponúknete nízka. Na to budete mat práve ten znalecký posudok. 


Trápi vás "Zrušenie podielového spoluvlastníctva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Zrušenie podielového spoluvlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň,
rad bý sa Vás opýtal, či k rozdeleniu pozemku, respektíve k vysporiadaniu podielového spoluvlastníctva je potrebný súhlas všetkých spolupodielnikov, alebo na zápis pre kataster stačí súhlas väčšiny. Oddeľovať sa má len jedna časť pozemku, ktorá prejde do výlučného vlastníctva, zbytok pozemku ostáva v podielovom spoluvlastníctve. Ďakujem.

Odpoveď: Zrušenie podielového spoluvlastníctva

(odpoveď odoslaná: 26.01.2021)

Dobrý deň,
jedna vec je vyhotovenie geom.plánu a druhá, následná je dohoda o zrušení a vyporiadaní podiel. spoluvlastníctva.

Ak máte už vypracovaný geom. plán na odčlenenie časti pozemku, potom treba spísať dohodu o zrušení a vyporiadaní podiel. spoluvlastníctva, ktorú musia podpísať všetci spoluvlastníci v zmysle ust. § 142 Obč. zákonníka.

V prípade záujmu o vypracovanie zmluvy kontaktujte našu advokátsku kanceláriu.


Podotázka: Zrušenie podielového spoluvlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň,
ako dlho trvá (podľa Vašich skúsenosti) vysporiadanie podielového vlastníctva na súde (dvoch vlastníkov t.j. pozemku)?

Dni? Mesiace? Roky?

Za akúkoľvek odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Zrušenie podielového spoluvlastníctva

(odpoveď odoslaná: 11.12.2020)

Dobrý deň,
je to individuálne a závisí to od troch hlavných faktorov. 1/ či budú v konaní opakovane vykonávané znalecké posudky za účelom ohodnotenia nehnuteľnosti (prípadne znalecké posudky za účelom rozdelenia nehnuteľnosti), 2/ akým spôsobom sa budú strany sporu v konaní správať a 3/ aká je pracovná vyťaženosť súdu.

V súčasnosti Vám môžeme uviesť, že v našej praxi nie je takéto súdne konanie právoplatne ukončené skôr ako za 3-4 roky (aj s odvolacím konaním). Máme mnohé konania, ktoré trvajú 6-7 rokov.


Podotázka: Zrušenie podielového spoluvlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň,
rad by som Vás poprosil o radu týkajúcu sa podielového spoluvlastníctva. Na začiatok popisem aktuálny stav: pozemok ma výmeru cca 20 000 m2 a nachádza sa mimo intravilán obce. 2/3 pozemku vlastní iný majiteľ, 1/3 ma dvoch majiteľov – sestry.
Väčšinový podielnik v súčasnej dobe nemá príliš záujem o akékoľvek vyrovnávanie pozemku kvôli finančnej situácii. My však chceme pozemok vysporiadať, pretože sa s ním nedá momentálne nijak disponovať.
Potrebovali by sme radu v nasledovnom: zrušenie podielového spoluvlastníctva pre prípad, že by sme sa dohodli alebo nedohodli s väčšinovým podielnikom. Ako by sme museli postupovať a ako finančne náročné by to mohlo byt (hrubým odhadom)? Ako prebieha rozdeľovanie, ak spoluvlastník ma väčší podiel? Je to tak, že každý zo spoluvlastníkov ma právo na akúkoľvek časť nehľadiac na veľkosť jeho podielu?
Pozemok je vedený ako trvalý trávnatý porast, ale do budúcnosti by sa nám páčil ako stavebný pozemok (vyňatie časti pozemku pod dom). Problém je, že je mimo intravilán obce, nie sú tam IS a cesta je nespevnená a vlastní ju pozemkový fond. Bolo by možné obrátiť sa na poradcu, ktorý by nám v tejto veci pomohol (zastupoval nás) resp. dopredu približne povedal, či je takýto plán vôbec reálny? Pracujem v zahraničí a väčšinu úkonov by som prenechával na poradcu.
Ďakujem.
S pozdravom.

Odpoveď: Zrušenie podielového spoluvlastníctva

(odpoveď odoslaná: 21.08.2020)

Dobrý deň,
z Vašej otázky nie je úplne zrejmé, či chcete tento pozemok odkúpiť od spoluvlastníka, aby ste Vy vlastnili celý pozemok ako celok alebo by ste prijali alternatívu rozdelenia nehnuteľností na samostatné parcely (čo však na intravilán a zrejmý druh pozemku orná/lesná pôda môže byť zložité).

Ak totiž jeden zo spoluvlastníkov nechce zrušiť a vyporiadať podielové spoluvlastníctvo, môžete voči nemu podať žalobu o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva a žiadať, aby súd vyporiadal podielové spoluvlastníctvo tak, že Vám za primeranú náhradu prikáže nehnuteľnosť do výlučného vlastníctva. V takýchto prípadoch sa môžete dať zastúpiť právnym alebo občianskym zástupcom, ktorý Vás bude v tejto veci právne zastupovať, komunikovať s ostatnými spoluvlastníkmi v rámci mimosúdnej snahy o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva a následne aj v rámci prípadného súdneho konania. Náklady s tým spojené závisí od Vašej dohody so zástupcom a forme odmeny, ktorú si dohodnete.

Rovnako nevieme v akom zmysle ste mysleli vetu, že každý spoluvlastník má právo na akúkoľvek časť nehľadiac na veľkosť podielov. Ak má niekto 1/3 podiel z 18 m2 a došlo by k rozdeleniu pozemku na dve parcely, mal by nárok na 6 m2. Je na dohode spoluvlastníkov, či to bude severná alebo iná strana pozemku. Matematicky by však podiel mal sedieť, jedine, že by sa dohodli zároveň na zvýšení jeho podielu na pozemku a doplatení tohto podielu. Kým sa vedia spoluvlastníci mimosúdne dohodnúť na spôsobe zrušenia a vyporiadania podielového spoluvlastníctva, prichádza do úvahy niekoľko alternatív a možností.


Trápi vás "Zrušenie podielového spoluvlastníctva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Zrušenie podielového spoluvlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, parcela pri dome bola rozdelená medzi viacerých podielových spoluvlastníkov /9/ a bola im daná do užívania podľa podielov.
Naša otázka: Ak niektorý z podielových spoluvlastníkov ma v užívaní podiel určený súdom, môže po 10 rokoch prísť k vydržaniu?
tozn. Že môže byt tento podiel 10 r. v užívaní potom daný do výlučného vlastníctva ? Ak áno, treba na to nejaký právny postup?
Ďakujeme.

Odpoveď: Zrušenie podielového spoluvlastníctva

(odpoveď odoslaná: 03.10.2019)

Dobrý deň, 
právna úprava vydržania je upravená v ust. § 134 Obč. zákonníka, podľa ktorého oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť.
Vo vami uvedenom prípade však nejde o vydržanie a to z dôvodu, že podielový spoluvlastník užíva nehnuteľnosť, ktorá je v jeho podiel. spoluvlastníctve a má o tom vedomosť, že je jej podiel. spoluvlastníkom, teda nemôže vydržať vlast. právo k nehnuteľnosti, ktorá je v jeho vlastníctve alebo podiel. spoluvlastníctve. Nemôže teda platiť, že uplynutím 10 rokov od začiatku užívania sa stane jej vlastníkom, kedže on už podiel. spoluvlastníkom právne je.

Ak chcete  odčleniť podiel podiel. spoluvlastníka, aby táto časť nehnuteľnosti bola zapísaná v KN ako samostatná parcela, potom je potrebné nechať vyhotoviť geom. plán na odčlenenie konkrétnej parcely a spísať zmluvu o zrušení a vyporiadaní podiel. spoluvlastníctva.

Môžete tak samozrejme urobiť aj teraz a nie po uplynutí 10 rokov.
 


Podotázka: Zrušenie podielového spoluvlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, som majiteľom 1/8 pozemku (na základe darovacej zmluvy už asi 10 rokov), ku ktorému mi bratranec neumožní prístup. On je majiteľom zvyšných 7/8 pozemku. Nie je určené, ktorá časť pozemku je moja, len, že sa moja časť nachádza na prednej stavebnej parcele. Ide o cca 1ar. Bratranec mi odmieta vyčleniť akúkoľvek časť, k dohode neprišlo napriek mojej opakovanej snahe. Ako ďalej postupovať? Som majiteľom vedľajšieho pozemku a chcem si tento 1 ar k svojmu pričleniť.

Odpoveď: Zrušenie podielového spoluvlastníctva

(odpoveď odoslaná: 22.03.2019)

Dobrý deň, na Vašu otázku predkladáme nasledovnú odpoveď :

Pokiaľ zo strany podiel. spoluvlastníka sú odmietané dohody na sprístupnenie pozemku v rozsahu Vášho podielu, odporúčame mu napísať, že chcete odčleniť svoj podiel v rozsahu 1/8 z celku a pričleniť k Vášmu, susednému pozemku. Vo veci bude potrebné dať vyhotoviť geometrický plán na odčlenenie  1/8 pozemku v dohodnutej časti z celku, teda tak, aby bol reálne pričleniteľný k Vášmu existujúcemu susednému pozemku a spísať dohodu o zrušení spoluvlastníctva.

Ak s týmto návrhom nebude súhlasiť, budete musieť podať návrh na súd na zrušenie podiel. spoluvlastníctva. Vhodné by bolo spoluvlastníka 7/8 pozemku upozorniť na to, že so súdnym konaním sú spojené náklady, ktoré bude musieť znášať. 

Môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.


Podotázka: Zrušenie podielového spoluvlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň. Bývam s bývalou partnerkou v byte, v ktorom figurujeme obaja ako vlastníci. Začala si tam vodiť svoju novú známosť. Chcem sa opýtať, či mám právo ho odtiaľ vyhodiť, alebo ho tam musím trpieť. A ešte by som chcel vedieť akým spôsobom mám podať žiadosť na súd o majetkoprávne vysporiadanie.

Odpoveď: Zrušenie podielového spoluvlastníctva

(odpoveď odoslaná: 06.08.2018)

Dobrý deň,

vzhľadom na to, že spoluvlastníkmi ste obaja, máte rovnaké právo rozhodovať o tom, kto v byte bude a kto nie. Zastávam preto názor, že ho vyhodiť odtiaľ nemôžete, pretože právo vstúpiť do bytu a zdržiavať sa tam odvodzuje od bývalej partnerky ako rovnocennej spoluvlastníčky. Existuje však možnosť domáhať sa na súde práva na rozhodnutie súdu pri nezhode spoluvlastníkov o hospodárení so spoločnou vecou podľa § 139 ods. 2 Občianskeho zákonníka.

Pokiaľ ide o vyporiadanie, môžete uzatvoriť písomnú dohodu o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva. Ak by ste sa nevedeli dohodnúť, bude potrebné podať žalobu na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva

Môžete žiadať, aby byt pripadol jednému z Vás, ktorý by bol povinný toho druhého z bytu vyplatiť, prípadne žiadať, aby sa byt predal a výťažok z predaja rozdelil medzi Vás.


Trápi vás "Zrušenie podielového spoluvlastníctva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Zrušenie podielového spoluvlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, mám otázku je možné zrušiť a vysporiadať podiel. Spoluvlastníctvo súdom vždy, keď spoluvlastník mi nechce predať kz svoj podiel? Keď ja vlastním väčšinu pozemku napr. 3/4 a druhý spoluvlastník 1/4 alebo opačne, keď mám menšinu? Súd rozhodne v môj prospech a príkaze druhému spoluvlastníkovi mi to predať za cenu určenú súd. Znalcom? Ak mi súd prizná vlastníctvo kto bude platiť trovy súdu a právnikom oboch zúčastnených strán? Ďakujem.

Odpoveď: Zrušenie podielového spoluvlastníctva

(odpoveď odoslaná: 12.04.2017)

Dobrý deň. 

Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní.

Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.

Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.

V súdnom konaní bude závisieť od konkrétneho prípadu, či súd zruší a vyporiada spoluvlastníctvo, pričom súd bude skúmať najmä účelne využitie nehnuteľnosti. Po vykonanom dokazovaní súd môže rozhodnúť aj tak, že nariadi predaj nehnuteľnosti za cenu stanovenú znaleckým posudkom. Súdy však sa v týchto konaniach snažia o zmier účastníkov konania, pretože tieto konania sú veľmi zdĺhavé.  

Každý platí výdavky, ktoré mu v konaní vzniknú, t.j. každý z účastníkov si platí svojho advokáta. Pokiaľ ide o trovy konania, tak súd prizná strane náhradu trov konania podľa pomeru jej úspechu vo vec. Ak mala strana vo veci úspech len čiastočný, súd náhradu trov konania pomerne rozdelí, prípadne vysloví, že žiadna zo strán nemá na náhradu trov konania právo. Ak strana procesne zavinila trovy konania, ktoré by inak neboli vznikli, súd prizná náhradu týchto trov protistrane. Výnimočne súd neprizná náhradu trov konania, ak existujú dôvody hodné osobitného zreteľa.


Podotázka: Zrušenie podielového spoluvlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, prajem. Ja som Vás už kontaktovala s otázkou spoluvlastníctva, ktorá sa vyriešila a platí teda zápis v katastri nehnuteľnosti a to teda tak, že som 1/2 spoluvlastníčka nehnuteľnosti. Bývalý priateľ je druhý 1/2 spoluvlastník tejto istej nehnuteľnosti. Spoločne sme zobrali aj hypotekárny úver, kde figurujem a platím ho od začiatku ja, priateľ je spoludlžník. Spoludlžníkom je však aj môj otec. Teraz však nastáva otázka. Keďže s priateľom už nežijeme, chceme sa vysporiadať s nehnuteľnosťou. Aké je možné riešenie ak sa mimosúdne dohodnúť nevieme? Je tu možnosť byt predať a, keďže je na ňom uvalená ťarcha - hypotéka- splatí sa a financie, ktoré vystanú, sa prerozdelia? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Zrušenie podielového spoluvlastníctva

(odpoveď odoslaná: 01.03.2017)

Dobrý deň, ak sa s Vaším bývalým priateľom nedokážete žiadnym spôsobom dohodnúť na vyporiadaní podielového spoluvlastníctva, nezostane Vám nič iné ako podať na súd žalobu o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. V prípade, že by ste sa s ním dohodli na predaji nehnuteľnosti a následnom splatení hypotéky, je takýto postup možný. Problematické v tomto smere môže byť nájsť kupujúceho, ktorý by bol ochotný kúpiť zaťaženú nehnuteľnosť s tým, že by záložné právo bolo vyplatené a z katastra nehnuteľností vymazané až po kúpe nehnuteľnosti. Na kúpnej zmluve by ste museli byť uvedení obaja ako predávajúci a predpokladám, že by kupujúci trval na tom, aby bola v kúpnej zmluve ustanovená aj Vaša povinnosť v určitej lehote zabezpečiť po predaji nehnuteľnosti výmaz záložného práva z katastra nehnuteľností.


Podotázka: Zrušenie podielového spoluvlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobry den. Uz tri roky cakam na zrusenie spoluvlastnictva. Sud v tom vobec nekona. Bolo len jedno pojednavanie, kde sme dolozili vsetky doklady ohladom rodinneho domu a kolko sme don investovali. Som vlastnikom 3/4. Protistranu sme chceli vyplatit. Mam podat staznost na necinnost sudu?

Odpoveď: Zrušenie podielového spoluvlastníctva

(odpoveď odoslaná: 22.11.2016)

Dobrý deň, 

pokiaľ je súd dlho nečinný máte právo podať na súd sťažnosť na prieťahy v konaní predsedovi súdu. Predtým však môžete skúsiť písomnú urgenciu- žiadosť o nariadenie pojednávania. Súdu by mal následne vo veci konať. Ak nebude, potom ostáva, ako jediná možnosť, sťažnosť.


Trápi vás "Zrušenie podielového spoluvlastníctva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Zrušenie podielového spoluvlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobry den , v prvom rade velmi pekne dakujem za odpoved kt. mi pomohola. A chcem sa este spytat ; kym sa ukonci podielove spoluvlastnictvo. Ako sa mozem domahat tej nahrady najmu v 1/4 .. v podstate ona mi brani od marca 2015 co je takmer 2 roky doteraz .. smiem ziadat aj spatne ? Kedze s urcitostou viem ze tie peniaze mi tiez nebude chciet vyplatit . A este raz velmi pekne dakujem za odpoved .

Odpoveď: Zrušenie podielového spoluvlastníctva

(odpoveď odoslaná: 03.11.2016)

Dobrý deň,

v podstate áno, ale ako uvádzate bude náročné sa týchto peňazí domôcť. Odporúčám Vám obrátiť sa na advokáta, ktorý by sa pozrel na podrobnosti a s prípadom, resp. vypracovaním žaloby Vám pomohol.


Podotázka: Zrušenie podielového spoluvlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobry den. Chcem sa spytat: mame problem s jednou pani, ktora nema zaujem o vysporiadanie pozemku a predaj pozemku, o ktory by sme mali zaujem. Dalsi 4 majitelia suhlasia s predajom a aj s dedickym konanim, ktore momentalne prebieha. Ked to prebehne a bude to prepisane na mojho manzela, tak neda sa to nejako sudnou cestou napadnut, aby sa to z jej strany vysporiadalo a nasledne predalo? Jedna sa o 420 m. Dakujem vopred za radu.

Odpoveď: Zrušenie podielového spoluvlastníctva

(odpoveď odoslaná: 18.07.2016)

Dobrý deň. Pri podielovom spoluvlastníctve platí zásada, že pokiaľ spoluvlastník nemá záujem zotrvať v spoluvlastníckom vzťahu, nemožno ho k tomu nútiť. Ak teda Váš manžel ako podielový spoluvlastník podá žalobu o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva, súd by ho mal zrušiť a vyporiadať. V súdnom konaní sa však v prvom rade skúma, či je predmet spoluvlastníctva reálne deliteľný a ak áno, tak by sa malo spoluvlastníctvo zrušiť a vyporiadať práve reálnou deľbou. Až keby reálna deľba nebola dobre možná, môže dôjsť k prikázaniu veci za náhradu.


Podotázka: Zrušenie podielového spoluvlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať aký je postup keď po vzájomnej dohode s manželom chceme zrušiť bezpodielové spoluvlastníctvo počas trvania manželstva. Byt v ktorom žijeme patrí našej spoločnej 6 ročnej dcére. My s manželom máme ale doživotné právo tam bývať. Nič nechceme deliť, chceme aby všetko ostalo našej malej dcére. Mali sme nejaké nezhody čo sa týka spoločných financii, preto som sa takto rozhodla pre prípadne nejasnosti medzi nami v buducnosti. Či je to vôbec možné alebo musia byť veľké príčiny na zrušenie? Ktoré by som ale kvôli manželovi nerada uviedla. Za Vašu odpoveď ďakujem.

Odpoveď: Zrušenie podielového spoluvlastníctva

(odpoveď odoslaná: 19.04.2016)

Dobrý deň 

podľa § 148 ods. 2 zák. č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník: “2) Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva.” Súd zruší BSM len vtedy pokiaľ sä splnené závažné dôvody napr. nehospodárne nakladanie so spoločným majetkom alebo z príčin v  osobe jedného z manželov sa nestará o potreby rodiny aspoločnej domácnosti a pod. Jedným z dôvodov môže byť aj to, že manžel sa neustále zadlžuje. Súd musí skúmať a posúdiť všetky okolnosti prípadu. Ide o konanie na nárvh a súd nie je viazaný prípadnou zhodnou vôlou účastníkov na zrušenie BSM. Manželia sa nemôžu ani dohodnúť ani uzavrieť súdny zmier. Súd rozhoduje autoritatívne rozsudkom.

 


Trápi vás "Zrušenie podielového spoluvlastníctva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Zrušenie podielového spoluvlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, žijem v manželstve 7,5 roka, s manželom si však nerozumieme a naše manželstvo plní len formálny charakter, t.j. sme spolu kvôli 2 maloletým deťom a bývame na spoločnom dvore so svokrovcami, kde vládne napätie. Bývame v dome svokrovcov, ktorý sme si zrekonštruovali, ja som za slobodna mala byt, ktorý som predala, peniaze z neho som investovala do tohto domu, ktorý teda nie je v našom vlastníctve. Ja nevlastním žiaden majetok. Postupne som sa bez vedomia manžela zadlžovala, nakoľko som ho nechcela zaťažovať a ponižovať sa, keďže on mal iný, trochu prehnaný vzťah k peniazom, šetreniu. Ja, keďže som chcela riešiť kúpu nejakých vecí do domácnosti, či už spotrebičov alebo nábytku, alebo oblečenia, obuvi pre seba a deti, riešila som to rôznymi drobnými pôžičkami, ktoré som neskôr refinancovala, takže teraz som v mínuse cca 11.000,- €, o ktorých manžel nevie. Som kresťansky založená, rozvodom by som nechcela riešiť túto situáciu, len v krajnom prípade. Ide o to, že s manželom sú tie vzťahy také chladné a rozvrátené, že jedinú možnosť vidím v mojom odchode, samozrejme aj s deťmi. Nejde o momentálne pocity, je to dlhodobý stav, ktorý sa len zhoršuje a priepasť medzi nami a svokrovcami zväčšuje, čo sa podpísalo aj na mojom psychickom zdraví a tiež na správaní sa detí. Chcem vás poprosiť o radu, či mám vôbec šancu ako vydatá, osamostatniť sa a žiadať o hypotekárny úver a kúpiť si malý byt, nakoľko mám mzdu len okolo 450,- € netto, s tým, že by sa vyrovnali aj moje dlhy. Je možné žiadať súd o zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov počas trvania manželstva v prípade, keby som si kúpila nehnuteľnosť a ak áno, kedy pred alebo po kúpe. Manžel má "oficiálne" mzdu minimálnu, nie je ochotný ma vyplatiť z peňazí, ktoré som investovala do domu, tiež sa vyjadril, že je ochotný platiť len výživné v minimálnej zákonnej výške. Chcem, aby deti naďalej voľný čas a víkendy trávili v prostredí, v ktorom vyrastali, nechcem ich z neho nasilu vytrhnúť, preto by som tam všetky veci, okrem osobných, vrátane nábytku chcela nechať, aby mali pocit, že je všetko "po starom". Prosím, poraďte mi v tejto pre mňa zúfalej, nevyriešiteľnej situácii. Vopred ďakujem za všetky rady. 

Odpoveď: Zrušenie podielového spoluvlastníctva

(odpoveď odoslaná: 30.03.2016)

Dobrý deň 

vo Vašom prípade by bol najrozumnejší rozvod, kedže ste uzrozumená s tým, že nechcete svoje spolužitie ako manželia obnoviť, teda že vzťahy sú natoľko trvalo rozvrátené, že manželstvo nemôže plniť svoj účel. Nie je rozumné vybavovať úver, prípadne kúpu nového bytu pokiaľ ste manželia, pretože všetko nadobúdate do BSM (bezpodielového spoluvlastnícva manželov). Zákon pripúšťa modifikácie ohľadom BSM a to také, že podľa § 143a zák. č. 40/1964 Zb. Občiansk yzákonník: “1) Manželia môžu dohodou rozšíriť alebo zúžiť zákonom určený rozsah bezpodielového spoluvlastníctva. Obdobne sa môžu dohodnúť aj o správe spoločného majetku. 2) Manželia sa môžu dohodnúť, že vyhradia vznik bezpodielového spoluvlastníctva ku dňu zániku manželstva. 3) Dohoda podľa odsekov 1 a 2 vyžaduje formu notárskej zápisnice. Manželia sa môžu voči inej osobe na túto dohodu odvolať len vtedy, ak jej je táto dohoda známa.” Pokiaľ by ste sa rozhodnli pre rozvod, následne si vyporiadajte BSM, či už dohodou príp. prostredníctvom súdu. Na finančné prostriedky, ktoré ste investovala zo svojho výlučného vlastníctva (predajom bytu vo výlučnom vlastníctve) do nehnuteľnosti v ktorej bývate (nepíšete či daná nehnuteľnosť je vo vlastníctve svokrovcov alebo manžela, čo je podstatné) máte právo, čo však treba preukázať. 

 


Podotázka: Zrušenie podielového spoluvlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý den, rada by som sa obrátila na vašu advokátsku kanceláriu s vysporiadaním spoluvlastníckeho podielu súrodencov. Zaujímalo by ma ako rýchlo je vytýčené pojednávanie na súde BA 1., prípadne ako viete z vašej strany urýchliť pojednávanie? Ďakujem za odpoveď. 

Odpoveď: Zrušenie podielového spoluvlastníctva

(odpoveď odoslaná: 19.10.2015)

Dobrý deň, Okresný súd Bratislava I. je známy tým, že konania tam trvajú dlhšie, ako na iných súdoch. To však tiež závisí od sudcu, ktorý Vám bude pridelený. Poznám tam sudcov, ktorí rozhodujú rýchlo ale tiež sudcov, ktorým to trvá dlhšie ako je bežné. Dĺžka trvania súdneho konania závisí aj od toho, koľko je účastníkov.

V našej kancelárii máme metódy, ako urýchliť súdne konanie.

Súdne konanie však je posledné štádium. Najskôr je vhodné sa pokúsiť o dohodu, ktorá bude taká, že ju súdodenci neodmietnu, či už z dôvodu, že bude pre nich výhodná alebo nestratia to, čo by stratili, ak by sa viedlo súdne konanie. Nie je dobré za každú cenu vec riešiť súdnou cestou. Tiež odporúčam klientom, aby sa stretli všetci súrodenci, najlepšie za prítomnosti advokátov. Vysporiadanie spoluvlastníctva je často len o správnom počítaní. 


Podotázka: Zrušenie podielového spoluvlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, donedávna som bol spoluvlastníkom rodinného domu. Rodinný dom patril mne a môjmu mladšiemu bratovi. O vyporiadaní sa s ním nedalo nijak dohodnúť, lebo neustále ponúkal absurdne nízku cenu za môj podiel, ktorá vzhľadom na stav domu nebola akceptovateľná. Z toho dôvodu podal návrh na súd na vyporiadanie podielového spoluvlastníctva, kde taktiež navrhoval nízku cenu za môj podiel. Okresný súd spoluvlastníctvo zrušil a vyporiadal tak, že dom zostal vo vlastníctve brata a zaviazal ho na vyplatenie môjho podielu vo výške 50 000 €. On sa kvôli cene môjho podielu odvolal a odvolací súd znízil cenu môjho podielu na 40 000 €. V rozhodnutí Krajského súdu je uvedené, že žiadny opravný prostriedok nie je prípustný. Chcem sa spýtať, či sa v takomto prípade nedá predsa len nejakým spôsobom postupovať, aby som dostal 50 000 € a nie len 40 000 €. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Zrušenie podielového spoluvlastníctva

(odpoveď odoslaná: 11.06.2015)

Dobrý deň, proti rozhodnutiam Krajských súdov, v prípade, že rozhodovali ako odvolacie súdy nie je možné podať žiadny riadny opravný prostriedok. Rozhodnutie odvolacieho súdu je možné preskúmať len v rámci mimoriadnych opravných prostriedkov, ktoré majú presne stanovenú prípustnosť. Vo Vašom prípade síce odvolací súd rozhodol inak, než okresný súd, avšak v tomto prípade nejde o zmenený rozsudok, čiže neprichádza do úvahy ani možnosť aplikácie § 238 ods. 1 zák. č. 99/1963 Z.z., ktorý pripúšťa preskúmanie rozhodnutia odvolacieho súdu, ktorým mení rozsudok súdu prvého stupňa vo veci samej.

Podobný prípad riešil Najvyšší súd ČR, ktorý vydal nasledujúce rozhodnutie:

Uznesenie NS ČR sp. zn. 22 Cdo 1209/2003: Ak odvolací súd spoluvlastníkovi, ktorému bola vec po zrušení podielového spoluvlastníctva prikázaná do vlastníctva, uložil, aby druhému spoluvlastníkovi zaplatil primeranú náhradu za jemu odňatý spoluvlastnícky podiel v nižšej sume, než určil súd prvého stupňa, v tomto rozsahu ide o potvrdzujúci rozsudok.

Vo Vašom prípade prichádza do úvahy len možnosť podania mimoriadneho opravného prostriedku, kde by však museli byť splnené podmienky § 243e až § 243g alebo obnova konania podľa § 228 a nasl. zákona č. 99/1963.


Trápi vás "Zrušenie podielového spoluvlastníctva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Zrušenie podielového spoluvlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, ak podám návrh na zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva na súd, je súd mojím návrhom viazaný? Podľa čoho sa rozhoduje? Ďakujem.

Odpoveď: Zrušenie podielového spoluvlastníctva

(odpoveď odoslaná: 29.04.2015)

Dobrý deň, 

je pravdou, že súd je viazaný petitom, čiže podstatou návrhu (tým čo navrhovateľ žiada), napr. ak žiadate priznanie náhrady škody vo výške 1.000,- € súd Vám nemôže prisúdiť viac. To je viazanosť návrhom. Dôležité je povedať, že súd rozhoduje voľnou úvahou, čiže dôkladne zhodnotí okolnosti a potom, ak má subjekt právo na to čo žiada rozhodne v zmysle petitu návrhu. 

To ako súd postupuje pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva uvádza nasledujúce rozhodnutie súdu:

Rozsudok NS ČR sp. zn. 22 Cdo 1727/2006

 

Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní (§ 141 ods. 1 OZ); ak nedôjde k dohode, spoluvlastníctvo zruší a vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka vykoná súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci (§ 142 ods. 1 OZ). Judikatúra vychádza z toho, že hľadiská uvedené v § 142 ods. 1 OZ je potrebné vždy vziať do úvahy, nejde však o hľadiska rozhodujúce (pozri napr. R 16/1967) a že otázka, komu bude vec prikázaná, závisí vždy na úvahe súdu. To však vyplýva aj z textu zákona, podľa ktorého súd k uvedeným kritériám len „prihliadne“. Súd sa v rozhodnutí o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva vždy musí zaoberať výškou podielov spoluvlastníkov a účelným využitím veci, jeho rozhodnutie však môže vychádzať aj z iných skutočností.


Podotázka: Zrušenie podielového spoluvlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, práve prebieha konanie, v ktorom sa má zrušiť moje a bratove spoluvlastníctvo k jednej malej nevyužívanej chate. Chcem sa opýtať či je možné, aby súd rozhodo, že vlastníkom bude jeden z nás, aj keď ani jeden z nás tú chatu nechce. Môže nás súd prinútiť? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Zrušenie podielového spoluvlastníctva

(odpoveď odoslaná: 04.02.2015)

Dobrý deň, 

Vami popisovaná situácia je upravená v Občianskom zákonníku, konkrétne v § 142 ods.1, ktorý okrem iného hovorí o tom, že ak ani jeden zo spoluvlastníkov vec nechce, súd nariadi predaj veci a výťažok z nej sa rozdelí medzi spoluvlastníkov podľa veľkosti podielov. 

Teda ak jednoducho ani jeden z Vás chatu nechce, súd Vás v tomto prípade prinútiť nemôže. Okrem vyššie uvedeného ustanovenia OZ to potvrdzuje aj výrok súdu, ktorý uvádzam na záver odpovede:

Z IV, str. 484

"Predpokladom vyporiadania spoluvlastníkov prikázaním veci za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom je to, že spoluvlastník, ktorému sa má vec prikázať s tým súhlasí. Ak spoluvlastník vec nechce, súd mu ju nemôže prikázať, aj keby u neho boli predpoklady na účelné využitie veci."


Podotázka: Zrušenie podielového spoluvlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, potreboval by som právnu radu ohľadom zrušenia spoluvlastníctva a vytvoreniu nového na tom istom pozemku. Pozemok sa využíva na poľnohospodárske účely. Existuje možnosť, aby vzniklo nové spoluvlastníctvo? Ďakujem.

Odpoveď: Zrušenie podielového spoluvlastníctva

(odpoveď odoslaná: 29.01.2015)

Dobrý deň, 

touto špecifickou otázkou sa zaoberal Najvyšší súd SR, ktorý v  rozsudku NS SR sp. zn. 1 Cdo/187/2006 uviedol:

"Podielové spoluvlastníctvo, ktorého predmetom je poľnohospodársky pozemok nachádzajúci sa mimo zastavaného územia obce, nemožno zrušiť a vyporiadať prikázaním celej nehnuteľnosti do (nového) spoluvlastníctva, pokiaľ na novovzniknuté spoluvlastnícke podiely pripadne výmera nižšia než 2000 m2 (pri poľnohospodárskom pozemku), resp. výmera nižšia ako  5000 m2 (pri lesných pozemkoch)."

To znamená, že zrušenie a vyporiadanie takéhoto pozemku je možné len za splnenia podmienky rozlohy. V opačnom prípade, teda ak by bola rozloha pozemku menšia ako 2000 m2, súd by určite takéto spoluvlastníctvo nezriadil.

Zákon pozná však aj výnimky z drobenia pozemkov. Ak nám bližšie špecifikujete o čo šlo, poradíme Vám.


Trápi vás "Zrušenie podielového spoluvlastníctva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Zrušenie podielového spoluvlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, súd pred niekoľkými mesiacmi vyporiadal podielové spoluvlastníctvo mňa a môjho brata. Určil ma za výlučného vlastníka celého pozemku. Avšak môj brat, napriek tomu, že som ho vyplatil stále robí problémy a naďalej chce náš kedysi spoločný pozemok užívať. Môže to odomňa môj brat žiadať aj keď som ho vyplatil? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Zrušenie podielového spoluvlastníctva

(odpoveď odoslaná: 19.01.2015)

Dobrý deň, podľa § 136 ods.1 OZ môže byť vec v spoluvlastníctve viacerých vlastníkov, kde spoluvlastníctvo je charakterizované podielmi na spoločnej veci.Podľa § 137 ods.1 OZ "Podiel vyjadruje mieru, akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci. Keďže súd podielové spoluvlastníctvo zrušil, pričom vec prikázal do Vášho výlučného vlastníctva stali ste sa jeho výlučným vlastníkom so všetkými právami a povinnosťami, ktoré z tohto stavu vyplývajú. Máte teda výlučné právo vec držať, užívať, poberať z nej plody alebo ju scudiť (predať). Váš brat teda nemá nárok žiadať Vás o možnosť užívať predmetný pozemok. Pre doplnenie pripájam k mojej odpovedi aj rozsudok NS ČR sp. zn. 22 Cdo 650/2002, ktorý túto situáciu bližšie popisuje.

rozsudok NS ČR sp. zn. 22 Cdo 650/2002:

"Účastník vylúčený zo spoluvlastníctva stráca právny dôvod užívania domu a žiadne ustanovenie zákona výlučnému vlastníkovi domu neukladá, aby mu trpel jeho užívanie, alebo mu zabezpečil bytovú náhradu, či znášal iné obmedzenie vlastníckeho práva."


Podotázka: Zrušenie podielového spoluvlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, s mojimi 3 sestrami vlastníme dom po rodičoch a ja chcem zrušiť podielové spoluvlastníctvo, nakoľko dom neužívam a nemám z neho osoh. Chcem sa informovať, kto musí byť uvedený v žalobe pri zrušení spoluvlastníctva, či  je potrebné, aby som do žaloby uviedla aj jednu sestru, ktorá súhlasí alebo len tú sestru, ktorá nesúhlasí so zrušením spoluvlastníctva. A či je potrebné, aby sme boli prítomné všetky sestry na pojednávaní. Lej jedna sestra povedala, že ona nepríde a že so zrušením spoluvlastíctva nesúhlasí. Ďakujem.

Odpoveď: Zrušenie podielového spoluvlastníctva

(odpoveď odoslaná: 27.11.2014)

Dobrý deň, 

pokiaľ ide o otázku kto musí byť účastníkom konania pri zrušení spoluvlastníctva tak platí, že pokiaľ ide o konanie o zrušenie spoluvlastníctva v žalobe musia byť označení ako účastníci konania všetci spoluvlastníci. Dôvodom je skutočnosť, že zrušenie spoluvlastníctva sa týka všetkých spoluvlastníkov, nielen niektorých z nich. Tento názor potvrdzuje aj nižsšie uvedené rozhodnutie súdu:

 

R 16/1967

"Pokiaľ ide o vec patriacu viacerým spoluvlastníkom, nebolo by možné prejednávať návrh na zrušenie podielového spoluvlastníctva len s niektorými zo spoluvlastníkov, pretože rozhodnutie vydané v takomto konaní by nemohlo byť účinné voči spoluvlastníkom, proti ktorým návrh smeroval."

 

Žalobu teda smerujte voči dvom zvyšným sestrám, aj napriek tomu, že jedna z nich súhlasí so zrušením spoluvlastníctva (ušetríte tak na súdnom poplatku).


Podotázka: Zrušenie podielového spoluvlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcem sa opytat na vyplatenie podielu pri zrušení spoluvlastníctva, mám 2 sestry, s ktorými som vlastnil pozemok po rodičoch. Rozhodli sme sa zrušiť podielové spoluvlastníctvo s vyplatením, a to tak, že celý pozemok by pripadol jednej z mojich sestier, za podmienky, že by nás vyplatila z podielu pri zrušení spoluvlastníctva. Sestra však s vyplatením nesúhlasí. Ako mám postupovať? Ďakujem.

Odpoveď: Zrušenie podielového spoluvlastníctva

(odpoveď odoslaná: 13.11.2014)

Dobrý deň, 

vyplatenie podielu pri zrušení spoluvlastníctva je bežné, ak sa vzdávate svojho vlastníctva. Touto otázkou sa zaoberal aj Najvyšší súd ČR, ktorý v rozhodnutí sp. zn. 22 Cdo 1640/2006, vyvodil záver, že v pípade, ak v konaní o zrušenie podielového spoluvlastníctva spoluvlastník, ktorému má pripadnúť celý pozemok nevyplatí zvyšných spoluvlastníákov ide o tzv. vyvlastnenie bez náhrady, čo sa prieči jednému z osobných práv zakotvených nielen v našej ústave ale aj v listine základných práv a slobôd. 

V prípade ak podáte návrh na zrušenie podielového spoluvlastníctva súd zaviaže 1 zo spoluvlastníkov (tomu, ktorému pripadne pozemok) vyplatiť zvyšných. Ak tak neurobí, môžete podať návrh exekútorovi.

 

Pripíjam rozhodnutie, ktoré bližšie špecifikuje tento problém:

 

 Rozsudok NS ČR sp. zn. 22 Cdo 1640/2006

 

Vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnaký obsah a ochranu. Listina základných práv a slobôd v čl. 11 ods. 4 (tiež čl. 20 ods. 4 Ústavy SR) za určitých podmienok umožňuje vyvlastnenie alebo obmedzenie vlastníckeho práva. Medzi tieto podmienky patrí aj poskytnutie náhrady. Právna úprava zrušenia a vyporiadania podielového spoluvlastníctva vykonaná v súlade s § 142 ods. 1 OZ je úplne v súlade s čl. 11 ods. 4 Listiny základných práv a slobôd, keďže ustanovuje, že súd vec prikáže jednému alebo viacerým spoluvlastníkom za primeranú náhradu. Prikázanie veci jednému alebo viacerým spoluvlastníkom bez toho, aby im bola uložená povinnosť zaplatiť primeranú náhradu tomu zo spoluvlastníkov, ktorý bol spoluvlastníckeho podielu zbavený, by vo svojej podstate predstavovalo vyvlastnenie bez náhrady, čo je v príkrom rozpore s čl. 11 ods. 4 Listiny základných práv a slobôd. Porovnaj k tomu aj nález ÚS ČR uverejnený v Sbírce nálezú a uznesení Úsavního soudu ČR, sv. 2, pod č. 61, podľa ktorého „zákonom ustanovená možnosť rozdelenia podielového spoluvlastníctva vo svojich dôsledkoch pre spoluvlastníka, ktorého spoluvlastnícky podiel je prikázaný ostatným spoluvlastníkom, znamená nútené odňatie vlastníckeho práva, ktoré musí spĺňať ústavné podmienky ustanovené čl. 11 ods. 4 Listiny základných práv a slobôd. Medzi tieto podmienky patrí aj poskytnutie náhrady. Primeranú náhradu treba chápať ako hodnotový ekvivalent vyjadrený v peniazoch, ekvivalent umožňujúci podľa miestnych podmienok obstaranie obdobnej veci, akú predstavoval podiel spoluvlastníka, ktorý bol prisúdený ostatným spoluvlastníkom.“ Z uvedeného vyplýva, že súd v tomto konaní nemôže pripustiť, aby žalobca žalovanej neposkytol primeranú náhradu za jej spoluvlastnícky podiel.


Trápi vás "Zrušenie podielového spoluvlastníctva" a chcete pomôcť?

Podotázka: Zrušenie podielového spoluvlastníctva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, s manželkou sme sa rozviedli a nevysporiadali sme si naše BSM. Už je to vyše troch rokov a podľa notára je väčšina našich vecí teraz v podielovom spoluvlastníctve. Existujú možnosti, ako toto spoluvlastníctvo zrušiť? Ďakujem

Odpoveď: Zrušenie podielového spoluvlastníctva

(odpoveď odoslaná: 19.12.2013)

Podľa stanoviska NS ČR možno takto vzniknuté spoluvlastníctvo zrušiť a vyporiadať rovnako ako každé iné, a to dohodou alebo na základe návrhu podaného na súd.

Stanovisko NS ČR sp. zn. Cpjn 38/98

 

Aj vtedy, keď podielové spoluvlastníctvo vzniklo uplynutím lehoty podľa ustanovenia § 150 ods.4 OZ (v SR § 149 ods. 4 OZ), môže byť zrušené a vyporiadané len spôsobmi uvedenými v ustanovení § 141 a 142 OZ.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Zrušenie podielového spoluvlastníctva" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku