Zrusenie podieloveho spoluvlastnictva


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Mimo územia SR
Odpovedá: Advokát Bratislava
Odpovedané dňa: 31. 10. 2016

Otázka: Zrusenie podieloveho spoluvlastnictva

Dobry vecer, moj problem je, ze vlastnime nehnutelnost (dom) v pomere ja 1/4 moja mama 1/4 a sestra 1/2. Uz vyse roka kontaktujem sestru´, kt. V dome byva so svojou rodinou a brani mi v uzivani domu. S tym, ze povodne som chcel pozemok v hodnote 1/4 z majetku predat. Nakolko sa chcem vratit zo zahranicia a nemam kde.. Ona odmieta predat pozemok alebo ma vyplatit, ak to dam na sud kolko ma to bude stat a ako dlho to moze trvat? Dost surne potrebujem tie peniaze lebo cakame babatko a chceme sa vratit na  SK. Moze sa stat, ze ked ona nebude suhlasit bude sa to tahat roky? Alebo som v prave ja? A sud moze zabavit dom, predat a vyplati nas?

Odpoveď: Zrusenie podieloveho spoluvlastnictva

Dobrý deň,

sestra, aj keď má väčší podiel, Vám nemôže brániť v užívaní nehnuteľnosti. Okrem toho, ak užíva celú nehnuteľnosť, užíva ju nad rámec svojho podielu, čím sa na Váš úkor a úkor Vašej matky bezdôvodne obohacuje (ak ste sa samozrejme nedohodli, že môže dom bezodplatne užívať). Môžete od nej žiadať náhradu vo výške 1/4 bežného nájomného, za aké sa prenajímajú takéto nehnuteľnosti v danom mieste.

Dovoľujem si uviesť, že podiely v spoluvlastníctve sú len ideálne, teda nejde o presne vymedzené časti veci. Tým pádom nemôžete predať pozemok, ktorý je v podielovom spoluvlastníctve, ani keby predstavoval práve 1/4 bez toho, aby ste predtým zrušili a vyporiadali spoluvlastníctvo.

Ak to zhrniem, môžete užívať nehnuteľnosť, pretože ste jej podielovým spoluvlastníkom, bude ale obtiažne určiť, čo je 1/4 domu (či 1 izba, 2 izby a pod.).

Ak podáte na súd návrh na vyporiadanie podielového spoluvlastníctva, súd bude skúmať, akým spôsobom je možné dom vyporiadať. Dlžka konania je individuálna a závisí aj od ochoty sporových strán. Pripúšťam, že vyporiadanie sa môže natiahnuť aj na niekoľko mesiacov, až rokov. Pokiaľ ide o cenu konania, podľa súdnej praxe v konaní o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva je základom poplatku cena podielu, ktorú žiada žalobca, t.j. cena predmetu poplatkového úkonu podľa návrhu na začatie konania.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Zrusenie podieloveho spoluvlastnictva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, som majiteľom 1/8 pozemku (na základe darovacej zmluvy už asi 10 rokov), ku ktorému mi bratranec neumožní prístup. On je majiteľom zvyšných 7/8 pozemku. Nie je určené, ktorá časť pozemku je moja, len, že sa moja časť nachádza na prednej stavebnej parcele. Ide o cca 1ar. Bratranec mi odmieta vyčleniť akúkoľvek časť, k dohode neprišlo napriek mojej opakovanej snahe. Ako ďalej postupovať? Som majiteľom vedľajšieho pozemku a chcem si tento 1 ar k svojmu pričleniť.

Odpoveď: Zrusenie podieloveho spoluvlastnictva

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22.03.2019)

Dobrý deň, na Vašu otázku predkladáme nasledovnú odpoveď :

Pokiaľ zo strany podiel. spoluvlastníka sú odmietané dohody na sprístupnenie pozemku v rozsahu Vášho podielu, odporúčame mu napísať, že chcete odčleniť svoj podiel v rozsahu 1/8 z celku a pričleniť k Vášmu, susednému pozemku. Vo veci bude potrebné dať vyhotoviť geometrický plán na odčlenenie  1/8 pozemku v dohodnutej časti z celku, teda tak, aby bol reálne pričleniteľný k Vášmu existujúcemu susednému pozemku a spísať dohodu o zrušení spoluvlastníctva.

Ak s týmto návrhom nebude súhlasiť, budete musieť podať návrh na súd na zrušenie podiel. spoluvlastníctva. Vhodné by bolo spoluvlastníka 7/8 pozemku upozorniť na to, že so súdnym konaním sú spojené náklady, ktoré bude musieť znášať. 

Môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zrusenie podieloveho spoluvlastnictva (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň. Bývam s bývalou partnerkou v byte, v ktorom figurujeme obaja ako vlastníci. Začala si tam vodiť svoju novú známosť. Chcem sa opýtať, či mám právo ho odtiaľ vyhodiť, alebo ho tam musím trpieť. A ešte by som chcel vedieť akým spôsobom mám podať žiadosť na súd o majetkoprávne vysporiadanie.

Odpoveď: Zrusenie podieloveho spoluvlastnictva

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 06.08.2018)

Dobrý deň,

vzhľadom na to, že spoluvlastníkmi ste obaja, máte rovnaké právo rozhodovať o tom, kto v byte bude a kto nie. Zastávam preto názor, že ho vyhodiť odtiaľ nemôžete, pretože právo vstúpiť do bytu a zdržiavať sa tam odvodzuje od bývalej partnerky ako rovnocennej spoluvlastníčky. Existuje však možnosť domáhať sa na súde práva na rozhodnutie súdu pri nezhode spoluvlastníkov o hospodárení so spoločnou vecou podľa § 139 ods. 2 Občianskeho zákonníka.

Pokiaľ ide o vyporiadanie, môžete uzatvoriť písomnú dohodu o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva. Ak by ste sa nevedeli dohodnúť, bude potrebné podať žalobu na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva

Môžete žiadať, aby byt pripadol jednému z Vás, ktorý by bol povinný toho druhého z bytu vyplatiť, prípadne žiadať, aby sa byt predal a výťažok z predaja rozdelil medzi Vás.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zrusenie podieloveho spoluvlastnictva (Spoluvlastníctvo)

Dobry den , v prvom rade velmi pekne dakujem za odpoved kt. mi pomohola. A chcem sa este spytat ; kym sa ukonci podielove spoluvlastnictvo. Ako sa mozem domahat tej nahrady najmu v 1/4 .. v podstate ona mi brani od marca 2015 co je takmer 2 roky doteraz .. smiem ziadat aj spatne ? Kedze s urcitostou viem ze tie peniaze mi tiez nebude chciet vyplatit . A este raz velmi pekne dakujem za odpoved .

Odpoveď: Zrusenie podieloveho spoluvlastnictva

Odpovedá: Advokát Bratislava (odpoveď odoslaná: 03.11.2016)

Dobrý deň,

v podstate áno, ale ako uvádzate bude náročné sa týchto peňazí domôcť. Odporúčám Vám obrátiť sa na advokáta, ktorý by sa pozrel na podrobnosti a s prípadom, resp. vypracovaním žaloby Vám pomohol.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk