Dobrý deň,
podľa ust. § 142 a nasl. Obč. zákonníka platí, že "spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná. Každý zo spoluvlastníkov je povinný vydať ostatným na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali, ak nemala už dohoda o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní písomnú formu."
Podľa ods. 2 cit. § 142 ďalej platí, že "ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. ; Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov."
Z uvedeného zák. ustanovenia vyplýva, že najjednoduchším riešením je, aby ste sa ako spoluvlastníci dohodli na zrušení a vyporiadaní podiel. spoluvlastníctva. Neter má pravdu v tom smere, že ste sa vopred nedohodli na rekonštrukcii a preto ona nie je ochotná sa podieľať na predmetných nákladoch; na druhej strane pri stanovení hodnoty nehnuteľnosti sa nebude brať zreteľ na toto zhodnotenie nehnuteľnosti, na ktorom sa neter finančne nepodieľala, keďže tým stúpla jej cena a preto vyporadúvaného jej podielu bude v podstate nižšia.
Podľa ust. § 139 ods.2 Obč. zákonníka platí, že "o hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd."
V otázke sa pýtate, či sa musíte dohodnúť. Odpoveď je, že nemusíte sa dohodnúť, ale neter môže podať žalobu na súd o zrušenie a vyporiadanie podiel. spoluvlastníctva a súčasne žiadať od ostatných spoluvlastníkov náhradu za užívanie jej podielu, ktorého je ona spoluvlastníkom v podstate vo výške nájomného za obdobný druh a miesto nehnuteľnosti, a to aj spätne 2 roky, max. 3 roky. So súdnym konaním sú spojení ako náklady (súdny poplatok, trovy právneho zastupovania), ako aj môže trvať pomerne dlhý čas.
Odporúčame spísať dohodu o zrušení vyporiadaní podiel. spoluvlastníctva s určením kúpnej ceny za podiel Vašej netere, na spísanie ktorej odporúčame kontaktovať advokáta. Môžete sa obrátiť aj na našu advokátsku kanceláriu.
Platí súčasne ust. § 140 Obč. zákonníka, podľa ktorého "ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov" ; ako spoluvlastníci máte nárok na podiel netere vo výške 1/3.