Predaj spoluvlastníckeho podielu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislava

Otázka: Predaj spoluvlastníckeho podielu

Dobrý deň, vlastníme rodinný dom, ktorý je v spoločnom dvore s ďalšími dvoma domami. Vo dvore sú viaceré parcely (zastavané plochy, zahrady, garáž, atď.) a každá z nich má osem spoluvlastníkov (rodinní príslušníci). Táto skutočnosť platí aj pre parcely pod domami. Vzhľadom na komplikovanú situáciu a na neochotu niektorých vlastníkov nebol možným riešením urobiť vysporiadanie. Sme rodina, ktorá tu býva už dlhé roky – niektorí z nás už desaťročia, my sme tu už 18 rokov. Nikto z nás nechce nič predávať, preto sme našu situáciu ponechali nezmenenú. Jedna z vlastníčok však nečakane zomrela a teraz sa ozval jej manžel. Hoci spolu nežili, neboli rozvedení, takže sa stal dedičom. Chce za svoj podiel vysokú sumu. Považujeme to za nehoráznosť, pretože ide o rodinnú nehnuteľnosť, ku ktorej máme všetci emocionálne väzby. A teraz nám niekto zvonka vyhrožuje, že ak podiel za túto vysokú sumu nekúpime, predá ho niekomu inému. Podľa môjho názoru je podiel prakticky nepredajný, ale môže ho predáv niejaký špekulant, ktorý by nám začal robiť problémy. Ako by ste nám odporučili riešiť túto situáciu? Veľmi pekne ďakujeme.

Odpoveď: Predaj spoluvlastníckeho podielu

Dobrý deň, vo Vašom prípade máte viacero možností. Prvá je, že sa s ním dohodnete na odkúpení jeho podielu, ale výlučne za cenu určenú ako 1/8 z hodnoty nehnuteľnosti určenej znalcom (na základe znaleckého posudku). Takto určená cena za jeho podiel by bola z Vášho pohľadu spravodlivo určená na základe reálnej hodnoty nehnuteľnosti. Ďalšou možnosťou je nepristúpiť na jeho návrh kúpnej ceny. V prípade, že by sa rozhodol predať svoj podiel inému (tretej osobe), musel by v prvom rade ponúknuť svoj podiel ostatným spoluvlastníkom (títo totiž majú zo zákona predkupné právo na podiel ostatných spoluvlastníkov, to neplatí pri prevode podielu na blízku osobu). Napriek tomu, ak by svoj podiel previedol na inú osobu bez predošlého poskytnutia podielu vám (ostatným spoluvlastníkom), porušenie tejto povinnosti nerobí kúpnu zmluvu neplatnou alebo neúčinnou. Tejto neplatnosti by ste sa museli dovolať v rámci súdneho konania (s čím by boli spojené nielen finančné výdavky, ale aj strata času). Preto Vám odporúčam pokúsiť sa s ním dohodnúť mimosúdne na odkúpení jeho podielu. Táto možnosť bude pre Vás možno finančne náročnejšia, ale z pohľadu Vašej právnej istoty najlepšia (zamedzíte vzniku akéhokoľvek problému týkajúceho sa jeho podielu v budúcnosti).