Má obec povinnosť vybudovať prístupovú cestu k rodinnému domu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Správne právo, Prešov

Otázka: Má obec povinnosť vybudovať prístupovú cestu k rodinnému domu?

Dobrý deň. V skratke opíšem náš problém. Začali sme stavať rodinný dom v dedine so platným stavebným povolením. Prístupová cesta k nášmu pozemku je vo vlastníctve obce, ale nie je ešte vôbec upravená ani spevnená. Jednoducho povedané, keď prší, je tam blato a cesta je veľmi ťažko zjazdná. Fakt, že finišujeme so stavbou, nás motivoval podať žiadosť na obecný úrad o vybudovanie, resp. minimálne zhutnenie cesty kameňom. Naša žiadosť však bola zamietnutá s odôvodnením, že obec na to nemá peniaze a kvôli jednému domu takú investíciu nechystá. Zaujíma ma, či existuje nejaký zákon resp. povinnosť obce na vybudovanie tejto cesty, keďže nám udelené stavebné povolenie implikuje jedinú prístupovú cestu, ktorá je obecná. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Má obec povinnosť vybudovať prístupovú cestu k rodinnému domu?

Dobrý deň, v zmysle § 4 ods. 3 zákona o obecnom zriadení síce obec v rámci úloh samosprávy zabezpečuje výstavbu a údržbu a vykonáva správu miestnych komunikácií, avšak nemá povinnosť tak konať v prípade rodinného domu, k stavbe ktorého vydala stavebné povolenie.  Ani zo žiadneho iného právneho predpisu obci nevyplýva povinnosť zriadiť novú komunikáciu. Ak aj teda pozemok, ktorý vedie k Vášmu domu je vo vlastníctve obce, nie je táto povinná k výstavbe novej prístupovej cesty, resp. k jej úprave.