Vydanie bezdôvodného obohatenia


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Nitriansky
Odpovedá: Advokát v Nitre
Odpovedané dňa: 3. 7. 2017

Otázka: Vydanie bezdôvodného obohatenia

Dobrý deň, 12 rokov bývam u sestry v rodinnej vile (8 izieb, 3 bytové jednotky) ona postavila dom a žije v zahraničí. Ústnou formou mi dala 2+1 izbu na doživotné bývanie vie to celá rodina. Všade do plynární, elektrární uviedla moje tel. číslo. Platím celý 8 izbový dom (mám všetky šeky), pritom užívam iba 2 izby. Zabezpečujem jej všetko okolo domu, dokonca na 1 rok mi dala platiť nájom bez nájomnej zmluvy. Teraz je dom na predaj, ale nechala ma v ňom bývať, aby jej ho nevykradli a aby som ho udržiavala. Keď sa predá, nemám kde ísť. Preto sa chcem spýtať, či môžem súdnou cestou žiadať o vrátenie finančných prostriedkov za 12 ročné platby. Ďakujem.

Odpoveď: Vydanie bezdôvodného obohatenia

Dobrý deň. Vždy, keď sa uvažuje nad uplatnením práva na vydanie bezdôvodného obohatenia súdnou cestou, základom je v prvom rade preskúmať premlčaciu lehotu. Pri bezdôvodnom obohatení totiž platí kratšia, iba dvojročná premlčacia lehota. Preto vo všeobecnosti platí, že nároky vyplývajúce z bezdôvodného obohatenia môžete žiadať iba dva roky spätne. V opačnom prípade by ste sa vystavili riziku, že druhá strana by vzniesla námietku premlčania.

Nad rámec Vašej otázky je nutné zdôrazniť, že aj na Vašej strane sa dá uvažovať nad bezdôvodným obohatením. Aj Vaša sestra by si totiž voči Vám mohla nárokovať vydanie bezdôvodného obohatenia spočívajúce v bežnom nájomnom za Vami užívané priestory. Aj v tomto prípade platí, že takéto nároky si môže uplatniť iba dva roky spätne, pretože aj Vy by ste sa inak mohli brániť na súde námietkou premlčania.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Vydanie bezdôvodného obohatenia (Občianske právo)

Dobrý deň, dnes ma zavolali do banky, aby som vrátila peniaze, pretože nejaký človek mi od roku 2016 poslal na účet 700 e. Bolo to v malých sumách preto som si to ani nevšimla. Musím to všetko vrátiť alebo sa s tým dá niečo robiť? Za odpoveď ďakujem.

Odpoveď: Vydanie bezdôvodného obohatenia

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 23.02.2019)

Dobrý deň, 

pokiaľ Vás banka kontaktovala telefonicky, požiadajte banku, aby banka svoju žiadosť voči Vám vzniesla v písomnej forme vrátane uvedenia dôvodov predmetnej požiadavky. Telefonická žiadosť nie je dostatočná.

Vy sama musíte vedieť, či tieto platby na Váš účet boli oprávnene alebo bez právneho dôvodu, napr. osoba, ktorá platbu na Váš účet zrealizovala sa len pomýlila v čísle účtu a z tohto dôvodu boli peniaze pripísané na Váš účet. 

Pokiaľ platbu neviete identifikovať, teda peniaze boli pripísané na Váš účet omylom, musíte peniaze vrátiť. 

Ak by v súvislosti s vrátením peňazí Vám vznikli nejaké bankové poplatky, túto sumu poplatkov odrátajte z vrátených peňazí.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vydanie bezdôvodného obohatenia (Občianske právo)

Stále mi nie je jasné, že by neexistoval nejaký zákon, o ktorý by som sa mohla oprieť, ktorý by ma chránil. Nie je normálne, aby ma po 27 rokoch trvalého bývania (nahlásená na matrike) len tak vyhnali na ulicu s malým dieťaťom bez odškodného. Celý čas ma sestra klamala, len ma využila tiež som sa podieľala na platení celého domu (6 izieb neobývané) mám dôkazy, zabezpečovala som opravy atď. Môžem žiadať aspoň vrátenie výdavkov? Jej konanie mi spôsobuje vážnu ujmu na zdraví môžem žiadať priznanie náhrady nemajetkovej ujmy? Ďakujem.

Odpoveď: Vydanie bezdôvodného obohatenia

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 03.08.2017)

Dobrý deň, ak ste investovali svoje peniaze do cudzej nehnuteľnosti, máte právo žiadať tieto peniaze späť. Pôjde o bezdôvodné obohatenie vlastníka domu. Pozor však na premlčanie, nárok na vydanie bezdôvodného obohatenia sa premlčí v 2 ročnej premlčacej lehote. 

Pokiaľ ide o nemajetkovú ujmu, nie je jednoduché takto posúdiť, či na ňu máte nárok. Obyčajne povinnosť opustiť dom, ku ktorému nemáte žiadne vlastnícke alebo užívacie právo nie je dôvodom na priznanie nemajetkovej ujmy. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk