Vydanie bezdôvodného obohatenia


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Nitriansky
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Vydanie bezdôvodného obohatenia

Dobrý deň, 12 rokov bývam u sestry v rodinnej vile (8 izieb, 3 bytové jednotky) ona postavila dom a žije v zahraničí. Ústnou formou mi dala 2+1 izbu na doživotné bývanie vie to celá rodina. Všade do plynární, elektrární uviedla moje tel. číslo. Platím celý 8 izbový dom (mám všetky šeky), pritom užívam iba 2 izby. Zabezpečujem jej všetko okolo domu, dokonca na 1 rok mi dala platiť nájom bez nájomnej zmluvy. Teraz je dom na predaj, ale nechala ma v ňom bývať, aby jej ho nevykradli a aby som ho udržiavala. Keď sa predá, nemám kde ísť. Preto sa chcem spýtať, či môžem súdnou cestou žiadať o vrátenie finančných prostriedkov za 12 ročné platby. Ďakujem.

Odpoveď: Vydanie bezdôvodného obohatenia

Dobrý deň. Vždy, keď sa uvažuje nad uplatnením práva na vydanie bezdôvodného obohatenia súdnou cestou, základom je v prvom rade preskúmať premlčaciu lehotu. Pri bezdôvodnom obohatení totiž platí kratšia, iba dvojročná premlčacia lehota. Preto vo všeobecnosti platí, že nároky vyplývajúce z bezdôvodného obohatenia môžete žiadať iba dva roky spätne. V opačnom prípade by ste sa vystavili riziku, že druhá strana by vzniesla námietku premlčania.

Nad rámec Vašej otázky je nutné zdôrazniť, že aj na Vašej strane sa dá uvažovať nad bezdôvodným obohatením. Aj Vaša sestra by si totiž voči Vám mohla nárokovať vydanie bezdôvodného obohatenia spočívajúce v bežnom nájomnom za Vami užívané priestory. Aj v tomto prípade platí, že takéto nároky si môže uplatniť iba dva roky spätne, pretože aj Vy by ste sa inak mohli brániť na súde námietkou premlčania.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Vydanie bezdôvodného obohatenia (Občianske právo)

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať ako postupovať pri odcudzení peňazí internetovým podvodíkom, čo predáva športové tipy, ktorému som avšak žiaľ dobrovoľne poslal peniaze v hodnote 140e, ktoré mi mal zdvojnásobiť a 15% z výhry si mal nechať a ak by to nevyšlo vklad mal byt vrátený v priebehu 24hodín a poslať spať. Následne na druhý deň po zaslaní peňazí ma začal klamať, že peniaze poslal hovoril, že mi prídu do hodiny maximálne do jedného dna. Keď už ani po dni neprichádzali povedal, že mi ich možno pošle o mesiac čomu samozrejme neverím, a tak som sa obrátil na banku kde som podal reklamáciu avšak tam mi povedali, že vrátenie peňazí z jeho účtu musí on sám potvrdiť. Keď som mu povedal o reklamácií z banky, vyjadril sa, že ju nepotvrdí. Ďalej ma už začal ignorovať. Na políciu som sa ešte zatiaľ neobrátil lebo to nie je brané ako trestný čin. Meno a priezvisko toho muža viem, fotil mi predtým občiansky preukaz.

Odpoveď: Vydanie bezdôvodného obohatenia

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 24.04.2020)

Dobrý deň,

záleží, ako presne znela dohoda medzi Vami. Pokiaľ suma neprekročila 266 eur, tak skutočne nejde ešte o trestný čin podvodu, avšak mohlo sa stať, že dotyčný takto mohol oklamať viacerých ľudí a tým by sa škoda pre účely trestného konania zvýšila a už by to mohla riešiť aj polícia, ako trestný čin. Muselo by sa tiež preukátať, že od začiatku vedel, že od Vás len chce vylákať peniaze a nevrátiť ich. Odporúčam skúsiť zistiť, či takto neoklamal aj niekoho iného a ak áno prípadne podať trestné oznámenie.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vydanie bezdôvodného obohatenia (Občianske právo)Dotyčný ešte nikoho neoklamal, suma bola 140€, dohoda bola že zašlem 140€ zarobí niečo na viac a 15% je jeho, deň nato povedal že zarobil 400€ a že mi ich poslal na účet ale neposlal, potom zrazu tvrdil že to nevyšlo tým pádom si na mne zarobil a moje peniaze nechce vrátiť, tak som mu napísal že kontaktujem banku o návrat peňazí, nato odpísal že nebude súhlasiť a že ako živnostník má právo 31dní na vrátenie mojej sumy, čo nikde neni uvedené, ani keď som povedal že kontaktujem políciu tak nepomohlo.

Odpoveď: Vydanie bezdôvodného obohatenia

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 24.04.2020)

Ak Vaša dohoda bola v znení, že Vám má vrátiť peniaze, ak ten tip nevyjde, tak Vám peniaze musí vrátiť. Tých 31 dní si vymyslel, iba ak by to bolo medzi Vami dohodnuté. Ak ich nezaplatí dobrovoľne, nezostane iné riešenie ako to riešiť súdnou cestou.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vydanie bezdôvodného obohatenia (Občianske právo)

Dobrý deň, dnes ma zavolali do banky, aby som vrátila peniaze, pretože nejaký človek mi od roku 2016 poslal na účet 700 e. Bolo to v malých sumách preto som si to ani nevšimla. Musím to všetko vrátiť alebo sa s tým dá niečo robiť? Za odpoveď ďakujem.

Odpoveď: Vydanie bezdôvodného obohatenia

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 23.02.2019)

Dobrý deň, 

pokiaľ Vás banka kontaktovala telefonicky, požiadajte banku, aby banka svoju žiadosť voči Vám vzniesla v písomnej forme vrátane uvedenia dôvodov predmetnej požiadavky. Telefonická žiadosť nie je dostatočná.

Vy sama musíte vedieť, či tieto platby na Váš účet boli oprávnene alebo bez právneho dôvodu, napr. osoba, ktorá platbu na Váš účet zrealizovala sa len pomýlila v čísle účtu a z tohto dôvodu boli peniaze pripísané na Váš účet. 

Pokiaľ platbu neviete identifikovať, teda peniaze boli pripísané na Váš účet omylom, musíte peniaze vrátiť. 

Ak by v súvislosti s vrátením peňazí Vám vznikli nejaké bankové poplatky, túto sumu poplatkov odrátajte z vrátených peňazí.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vydanie bezdôvodného obohatenia (Občianske právo)

Stále mi nie je jasné, že by neexistoval nejaký zákon, o ktorý by som sa mohla oprieť, ktorý by ma chránil. Nie je normálne, aby ma po 27 rokoch trvalého bývania (nahlásená na matrike) len tak vyhnali na ulicu s malým dieťaťom bez odškodného. Celý čas ma sestra klamala, len ma využila tiež som sa podieľala na platení celého domu (6 izieb neobývané) mám dôkazy, zabezpečovala som opravy atď. Môžem žiadať aspoň vrátenie výdavkov? Jej konanie mi spôsobuje vážnu ujmu na zdraví môžem žiadať priznanie náhrady nemajetkovej ujmy? Ďakujem.

Odpoveď: Vydanie bezdôvodného obohatenia

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 03.08.2017)

Dobrý deň, ak ste investovali svoje peniaze do cudzej nehnuteľnosti, máte právo žiadať tieto peniaze späť. Pôjde o bezdôvodné obohatenie vlastníka domu. Pozor však na premlčanie, nárok na vydanie bezdôvodného obohatenia sa premlčí v 2 ročnej premlčacej lehote. 

Pokiaľ ide o nemajetkovú ujmu, nie je jednoduché takto posúdiť, či na ňu máte nárok. Obyčajne povinnosť opustiť dom, ku ktorému nemáte žiadne vlastnícke alebo užívacie právo nie je dôvodom na priznanie nemajetkovej ujmy. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vydanie bezdôvodného obohatenia (Občianske právo)

Požičala som jednej rodine pred viac ako rokom okolo 1600 eur. Táto rodina mi odmieta vrátiť peniaze, ktoré potrebujem. Nebola spísaná zmluva nakoľko táto rodina využila moje citové rozpoloženie zo straty bábätka. Mám iba doklad prevodu z môjho účtu na ich, respektíve na ich dlžobu na dom. Ďalšie peniaze získali odo mňa v hotovosti. Odmietajú akýkoľvek kompromis. Dá sa s tým dačo robiť? Aspoň nejakú čiastku získať naspäť? Či sa to neoplatí riešiť súdne a doklad o prevode nestačí? Môj muž vtedy len priateľ bol svedkom ako tie peniaze dostali. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vydanie bezdôvodného obohatenia

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 26.06.2017)

Dobrý deň. Vymáhanie pohľadávok, ktoré nie je podložene relevantnou dokumentáciou, môže byť rizikové. Vo Vašom prípade však môžete požadovať titulom bezdôvodného obohatenia aspoň sumu, na ktorú máte doklad o prevode peňazí.

Túto sumu však musíte žalovať v lehote dvoch rokov od poskytnutia, aby ste nedali dlžníkovi priestor na podanie námietky premlčania.

Pokiaľ ide o zvyšok poskytnutej sumy v hotovosti, v tomto smere by bolo rozhodujúce svedectvo Vášho manžela. Vymáhanie pohľadávky, o ktorej existencii môže svedčiť iba jediný svedok (navyše blízka osoba potenciálneho žalobcu), nemusí skončiť úspešne. Svedecká výpoveď sa dá spochybniť jednoduchšie, než písomný doklad.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk