POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Výpoveď v práci

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Košice

Otázka: Výpoveď v práci

Dobrý deň, prostredníctvom tohto textu by som vás chcela poprosiť o pomoc. Mám na mysli prípad, keď by som dostala výpoveď dohodou z dôvodu zrušenia pracovného miesta. Ak by som dostala výpoveď dohodou ku konkrétnemu dňu a neboli by v nej udané žiadne dôvody ani nárok na odstupné, môžem odmietnuť jej podpísanie a požiadať, aby tam boli tieto informácie jasne uvedené? Môžu mi vyplynúť nejaké dôsledky, ak by som odmietla podpísať výpoveď bez udania dôvodu?

Odpoveď: Výpoveď v práci

Dobrý deň, ďakujeme za Vašu otázku, ku ktorej si dovoľujem zaujať nasledovný právny názor.

pre skončenie pracovného pomeru dohodou platí nasledovné:

§ 60 Dohoda o skončení pracovného pomeru

(1) Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom.

(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c).

(3) Jedno vyhotovenie dohody o skončení pracovného pomeru vydá zamestnávateľ zamestnancovi.

V zmysle vyššie uvedeného vyplýva, že môžete požadovať, aby v dohode o skončení pracovného pomeru bol uvedený dôvod. Ak by tam uvedený nebol, nebolo by možné túto dohodu považovať za platnú, a teda ani skončenie pracovného pomeru by nebolo platné. Ak by zamestnávateľ odmietol vyhovieť Vašim požiadavkám a skončil by s Vami pracovný pomer, mohli by ste sa domáhať určenia neplatnosti skončenia pracovného pomeru.

Nároky z neplatného skončenia pracovného pomeru

§ 79 (1) Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi neplatnú výpoveď alebo ak s ním neplatne skončil pracovný pomer okamžite alebo v skúšobnej dobe a ak zamestnanec oznámil zamestnávateľovi, že trvá na tom, aby ho naďalej zamestnával, jeho pracovný pomer sa nekončí, s výnimkou, ak súd rozhodne, že nemožno od zamestnávateľa spravodlivo požadovať, aby zamestnanca naďalej zamestnával. Zamestnávateľ je povinný zamestnancovi poskytnúť náhradu mzdy. Táto náhrada patrí zamestnancovi v sume jeho priemerného zárobku odo dňa, keď oznámil zamestnávateľovi, že trvá na ďalšom zamestnávaní, až do času, keď mu zamestnávateľ umožní pokračovať v práci alebo ak súd rozhodne o skončení pracovného pomeru.

(2) Ak celkový čas, za ktorý by sa mala zamestnancovi poskytnúť náhrada mzdy, presahuje 12 mesiacov, môže súd na žiadosť zamestnávateľa jeho povinnosť nahradiť mzdu za čas presahujúci 12 mesiacov primerane znížiť, prípadne náhradu mzdy za čas presahujúci 12 mesiacov zamestnancovi vôbec nepriznať. Náhrada mzdy môže byť priznaná najviac za čas 36 mesiacov.

(3) Ustanovenie odseku 2 sa nevzťahuje na oznamovateľa kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti, ak došlo k skončeniu pracovného pomeru počas poskytovania ochrany podľa osobitného predpisu.

(4) Ak zamestnávateľ skončil pracovný pomer neplatne a zamestnanec netrvá na tom, aby ho zamestnávateľ ďalej zamestnával, platí, ak sa so zamestnávateľom nedohodne písomne inak, že sa jeho pracovný pomer skončil dohodou, ak

a) bola daná neplatná výpoveď, uplynutím výpovednej doby,

b) bol pracovný pomer neplatne skončený okamžite alebo v skúšobnej dobe, dňom, keď sa mal pracovný pomer skončiť.

(5) V prípadoch ustanovených v odseku 4 písm. b) zamestnanec má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného zárobku podľa § 134 za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

§ 80 Pri neplatnej dohode o skončení pracovného pomeru sa postupuje pri posudzovaní nároku zamestnanca na náhradu ušlej mzdy obdobne ako pri neplatnej výpovedi danej zamestnancovi zamestnávateľom. Zamestnávateľ nemôže uplatňovať nárok na náhradu škody pre neplatnosť dohody.

Pokiaľ ide o odstupné, to je upravené v ustanovení § 76:

Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume

a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,

b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,

c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,

d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,

e) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

Podľa odseku 6  Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.

Nárok na odstupné vyplýva zo zákona, pričom podmienkou na jeho vyplatenie nie je skutočnosť, aby bolo uvedené v dohode o skončení pracovného pomeru. Inak povedané, ak v dohode o skončení pracovného pomeru nebude uvedené, že Vám vzniká nárok na odstupné, neznamená to, že Vám nárok na odstupné nevzniká. Vznikne Vám totiž priamo zo zákona po splnení zákonných podmienok.

Záverom si dovoľujem uviesť, že ak dohodu o skončení pracovného pomeru, ako Vám bola predložená, nepodpíšete, nemôžete byť za to nijako sankcionovaná. Dohoda je dvojstranný právny úkon, na ktorého platnosť sa vyžaduje súhlas oboch zmluvných strán s jej obsahom. Ak s niektorými časťami dohody nesúhlasíte, môžete to namietnuť a prejsť si zo zamestnávateľom jej prípadnú zmenu, či doplnenie.