Máte
otázku?

Vysporiadanie BSM


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Košice

Otázka: Vysporiadanie BSM

Dobrý deň, čaká ma rozvod manželstva a preto sa chcem informovať o vysporiadania BSM. Počas manželstva sme s manželom kúpili jednoizbový byt, na ktorý nám peniaze dali moji aj manželovi rodičia. Moji rodičia prispeli sumou cca 300 000 Sk, zatiaľ čo manželovi rodičia prispeli sumou cca 750 000 Sk. Po 2 rokoch sme tento byt predali a kúpili dvojizbový byt. Ako platbu sme použili peniaze z predaja predchádzajúceho bytu a zvyšok nám doplatili manželovi rodičia v sume cca 10-15 000 eur. Byt je prepísaný na nás oboch a neexistuje žiaden záznam, zmluva či dokument, ktorý by uvádzal, koho rodičia prispeli akou sumou. Chcem sa preto spýtať, ako to bude teraz po rozvode.

Môj zámer je vyplatiť manželovi polovicu z bytu, vziať úver a zaplatiť ho. Manžel však argumentuje, že nemám nárok na polovicu bytu, pretože jeho rodičia prispeli viac peňazí. Žiadne takéto tvrdenie však nie je nikde uvedené a vlastníkmi sme obaja v rovnakých dieloch. Môže sa stať, že keď sa obráti na súd, tento jeho argument súd schváli? Môže manžel požadovať, aby mi bola vyplatená len suma, ktorú vložili moji rodičia? Môže súd považovať za dôkaz pri svojom rozhodovaní výpis z účtu z banky? Len s tou informáciou totiž môže môj manžel prísť - že v jeden deň bola vybratá suma a vložená na náš účet, a následne použitá na kúpu bytu. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď: Vysporiadanie BSM

 

 

Dobrý deň, na Vašu otázku odpovedáme nasledovne :

1./ V zmysle ust. § 148 a nasl.  Obč. zákonníka platí, že  zánikom manželstva zanikne i bezpodielové spoluvlastníctvo manželov: K uvedenému dátumu sa vyporiadava aj BSM. Ak zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo, vykoná sa vyporiadanie podľa zásad uvedených v ust. § 150. Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.

2./ Pokiaľ  sa jedná o dary finančných prostriedkov tieto boli dané Vám obom. Bolo by otázkou dokazovania v konaní o vyporiadanie BSM rozsah a určenie, komu a na aký  účel boli dané finančné prostriedky. BSM sa vyporiadava medzi manželmi resp. bývalými manželmi.  V prípade pochybnosti, či obdarený bol len jeden z manželov alebo obidvaja, treba vždy posúdiť úmysel darcu, ako aj vzťah darcu k obdarovanému. Podľa judikatúry sa neberie ohľad na povahu predmetu, či slúži potrebám celej rodiny alebo len jednému z manželov (R 42/1972, s. 248) . Aj keby byt bol kúpený za darované peniaze len rodičov manžela a nadobudli ste ho spoločne ako manželia patril by do BSM.  V prípade rozvodu je treba trvať na znaleckom ohodnotení nehnuteľnosti, ktorú  ste nadobudli počas manželstva a patrí do BSM, nakoľko  jedna veličina sú vložené fin. prostriedky z daru resp. darov a druhá resp. ďalšia  veličina je  trhová hodnota nehnuteľnosti v čase zániku BSM. Prípadne BSM ako celok prepočítať a vychádzať z toho, čo bude pre Vás lepšie, nakoľko treba rátať aj s obranou druhej strany.

 

 

Trápi vás "Vysporiadanie BSM" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Vysporiadanie BSM (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať. Manželka podala žiadosť o rozvod. Počas manželstva som zdedil polovicu rodinného domu, ktorú som neskôr predal bratovi. Má manželka nárok na tieto peniaze? Ďakujem.

Odpoveď: Vysporiadanie BSM

(odpoveď odoslaná: 04.01.2025)

Dobrý deň, na Vami položenú otázkz uvádzame, že podiel na Vami zdedenej nehnuteľnosti nespadá do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, čo vyplýva z ust. § 143 Občianskeho zákonníka :

"V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka."

 

Rovnako príjem z predaja zdedenej nehnuteľnosti nepatrí do BSM. Ak ste však predemtnú nehnuteľnosť za trvania manželstva rekonštruovali z finančných prostriedkov patriacich do BSM /vyplatená mzda/, potom v prípade rozvodu manželstva manželka bude mať nárok na vrátenie jednej polovice investícií, čo vyplýva z ust. § 150 Obč. zákonníka.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Vysporiadanie BSM (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, odvolací súd vo veci vysporiadania BSM uložil povinnosť žalovanej zaplatiť žalobcovi sumu približne 50 000 € do 30 dní od právoplatnosti. Je možné túto sumu uhradiť aj z iného účtu, napríklad z účtu rodičov alebo súrodenca? Ďakujem.

Odpoveď: Vysporiadanie BSM

(odpoveď odoslaná: 07.12.2024)

Dobrý deň,

vo všeobecnosti, keď súd uložil povinnosť zaplatiť určitú sumu, povinnosť platiť je viazaná na osobu žalovanej. Právna úprava neobmedzuje spôsob úhrady len na použitie účtu žalovanej. Teda, ak sa žiadosť žalovanej splní a príslušná suma sa dostane na účet žalobcu, nie je dôležité, z ktorého konkrétneho účtu to bola vykonaná. 

Odporúčam, aby žalovaná na úhradu sumy predložila dôkazy o zaplatení, a to aj keď by prevod uskutočnila priamo jej rodina alebo iný príbuzný. Takto súd aj druhá strana bude môcť potvrdiť, že suma bola zaplatená. V prípade akýchkoľvek prípadných sporov bude dôležité preukázať, že platba bola vykonaná s vedomím a súhlasom žalovanej.


Podotázka: Vysporiadanie BSM (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, s manželom som sa rozviedla 5. 5. 2022. Do dnešného dňa nemáme vysporiadané BSM, pretože sa nevieme dohodnúť. Máme spoločný byt, kde som zostala žiť ja a naše tri deti. Máme ešte spoločne dve autá a vinicu. Ja som si dala urobiť posudok na byt ešte v septembri 2022, kde bola cena bytu 60 500 €. Manžel si ho dal urobiť tento rok. Neviem, ktorá cena bytu sa berie do úvahy. Je to cena v čase rozvodu alebo teraz?

Odpoveď: Vysporiadanie BSM

(odpoveď odoslaná: 23.09.2024)

Dobrý deň,

pri vysporiadaniu bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) je dôležité stanoviť hodnotu spoločného majetku v čase jeho vyporiadania, teda ku dňu rozhodovania súdu o vyporiadaní. Nie je teda podstatné, aká hodnota bola majetku v čase rozvodu, ale aká je jeho aktuálna hodnota v čase vyporiadania BSM. 

Keďže je medzi vami spor ohľadom hodnoty spoločného bytu, prirodzené je, že sa ceny môžu líšiť vzhľadom na to, kedy bol posudok zhotovený. Preto by som odporučil, aby ste sa pokúsili dosiahnuť dohodu na jednej aktuálnej hodnote alebo aby ste požiadali súd o znalecký posudok, ktorý objektívne určí hodnotu bytu v súčasnosti.

Bez vyrovnania všetkých nárokov na spoločný majetok je dôležité sledovať aj ďalšie aktíva, teda auta a vinicu, a ich aktuálnu hodnotu. Vysporiadanie BSM je dôležité nielen kvôli spravodlivému rozdeleniu majetku, ale aj kvôli právnej istote do budúcnosti.


Trápi vás "Vysporiadanie BSM" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vysporiadanie BSM (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, môj partner sa rozvádza, termín rozvodu je v novembri. Návrh podala jeho manželka. Tá sa zároveň svojvoľne odsťahovala v júli zo spoločnej domácnosti do podnájmu. Z domu si zobrala elektroniku (počítače, sušičku, pračku a iné vybavenie domácnosti) s odôvodnením, že na to má nárok. Tiež si vzala auto. Tieto veci nadobudli počas manželstva. Dom je vo výlučnom vlastníctve môjho partnera, nadobudol ho ešte pred manželstvom ako dedičstvo. Počas manželstva si naň vzali spoločnú hypotéku na rekonštrukciu domu, ktorá ešte stále trvá. Hypotéku spláca on po celý čas, aj všetky náklady spojené s domom. Ona pracovala sporadicky, teda prinášala do spoločnej domácnosti minimálne príjmy a aj to nie pravidelne. Na liste vlastníctva je jediným vlastníkom môj partner, jeho manželka má trvalý pobyt v dome. Otázky, na ktoré by sme potrebovali odpoveď, sú: - Môže po rozvode vymeniť zámky na dome, aby tam už nechodila, kedy sa jej zachce, a zároveň jej zrušiť trvalý pobyt? - Môže bývalá manželka žiadať v rámci vyrovnania BSM polovicu domu, napriek tomu, že bol nadobudnutý pred manželstvom ako dedičstvo, aj keď je na ňom hypotéka, v ktorej sú účastníkmi obaja? - Má nárok si vziať z domu veci s odôvodnením, že sú jej, aj keď ich kupovali z rodinného rozpočtu, pričom zárobkovo činný bol viac môj partner ako jeho bývalá žena? Sú tieto hnuteľné veci predmetom vysporiadania BSM? - Ak partner prevezme hypotéku po rozvode na seba, má jeho bývalá žena nárok na nejaké peniaze, aj keď hypotéku spláca partner a počas celej doby trvania ju splácal? Ďakujem veľmi pekne.

Odpoveď: Vysporiadanie BSM

(odpoveď odoslaná: 12.09.2024)

Dobrý deň,

Po rozvode môže váš partner vymeniť zámky na dome a zrušiť trvalý pobyt bývalej manželky. Rozvod však sám o sebe nezruší jej trvalý pobyt automaticky.

Bývalá manželka nemôže žiadať polovicu domu, ktorý váš partner zdedil pred manželstvom. Podľa § 143 Občianskeho zákonníka dary a dedičstvo nespadajú do BSM. Hypotéka, ktorá bola poskytnutá na vynovenie domu, však môže byť predmetom vyrovnania.

Hnuteľné veci, ktoré boli zakúpené za spoločné peniaze počas manželstva, patria do BSM a sú predmetom vyporiadania. To zahŕňa aj auto a elektroniku, ktoré si vzala jeho manželka. Tieto veci by mali byť spravodlivo rozdelené medzi oboma partnermi.

Ak váš partner prevezme celú hypotéku po rozvode a je to spoločná hypotéka, mohol by žiadať, aby mu urcitú náhradu zaplatila. Je to ale komplikovanejšie pretože ak to investoval do svojho domu, tak sa na to dá pozerať aj cez dobré mravy. 


Podotázka: Vysporiadanie BSM (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, v roku 2010 som z prostriedkov BSM zakúpil do svojho výlučného vlastníctva polovicu 2-izbového bytu, a v roku 2016 som v rámci predkupného práva zakúpil aj druhú polovicu bytu, ktorú som však hradil z finančného daru od rodičov. Chcem sa spýtať, či do masy BSM patrí celý byt, alebo iba polovica. Ďakujem.

Odpoveď: Vysporiadanie BSM

(odpoveď odoslaná: 10.08.2024)

Dobrý deň,
na základe Vašich informácií:
1. Prvú polovicu bytu ste nadobudli počas trvania manželstva z prostriedkov BSM v roku 2010.
2. Druhú polovicu bytu ste nadobudli v rámci predkupného práva v roku 2016, pričom ste na jej úhradu použili finančný dar od rodičov.

Podľa ustanovení Občianskeho zákonníka, do BSM automaticky patrí majetok nadobudnutý počas trvania manželstva okrem určitých výnimiek, ako sú veci nadobudnuté dedičstvom alebo darom. Preto pokiaľ bola druhá polovica bytu nadobudnutá výlučne z daru od Vašich rodičov, tejto polovici bytu by sa uplatnila výnimka a preto bude patriť iba do Vášho výlučného vlastníctva.

V prípade prvej polovice bytu, nadobudnutie prebehlo počas manželstva z finančných prostriedkov patriacich do BSM, a preto táto polovica nehnuteľnosti patrí do BSM aj keď je napísaná len na Vaše meno. 

Odporúčam Vám pri prípadnom vysporiadaní BSM zvážiť predloženie dôkazov, ktoré by potvrdili, že druhá polovica bytu bola naozaj hradná z darovaných peňazí od rodičov. Takýmto spôsobom by ste mohli dosiahnuť, že táto časť nehnuteľnosti nebude zahrnutá do spoločného majetku manželov.

Ak by došlo k sporu medzi manželmi ohľadom zaradenia nehnuteľností do BSM, dôkazné bremeno v zmysle judikatúry bude na vás. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Vysporiadanie BSM (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, moja dcéra vlastnila pred manželstvom jednoizbový byt, v ktorom spoločne bývala s exmanželom pred uzavretím manželstva, aj počas neho, pokiaľ nekúpili a nezreštaurovali dom, do ktorého sa potom nasťahovali. Byt naďalej ostal v jej vlastníctve a počas manželstva exmanžel investoval do bytu, konkrétne do výmeny vykurovania a drobných stavebných úprav, čo vyčíslil na cca 3300 €. V byte spoločne bývali 5 rokov a 8 mesiacov, pričom náklady spojené s užívaním bytu (cca 10600 €) hradila dcéra. Po rozvode dcéra byt predala, aby zabezpečila časť investícií na bývanie pre seba a dve deti, ktoré sú v striedavej starostlivosti. V rámci delenia hnuteľného majetku si exmanžel nárokuje na uhradenie uvedených investícií a pračky, ktorá zostala v byte. Má na to nárok?

Odpoveď: Vysporiadanie BSM

(odpoveď odoslaná: 07.08.2024)

Dobrý deň,
v prípade, ktorý popisujete, existuje niekoľko právnych aspektov, ktoré je potrebné zohľadniť pri posudzovaní nárokov vášho exzaťa.

Po prvé, čo sa týka investícií do výmeny vykurovania a stavebných úprav v byte, ktorý vlastnila vaša dcéra pred manželstvom, je potrebné posúdiť, či tieto investície zvyšovali hodnotu bytu a či tieto investície prebiehali za predpokladu, že z nich bude profitovať aj on počas manželstva. Podľa slovenského práva je možné, že exmanžel má nárok na náhradu týchto investícií v prípade, ak sa preukáže, že sa jednalo o investície na zveľadenie cudzej veci, v tomto prípade bytu vo vlastníctve vašej dcéry a tiež je potrebné určiť výšku náhrady, pretože tá nebude vo cene nakladov ak to využíval aj on. 

Po druhé, čo sa týka nákladov spojených s užívaním bytu počas manželstva: Náklady spojené s užívaním nehnuteľnosti (napríklad plyn, elektrina, voda) sú bežné výdavky, ktoré manželia spravidla spoločne znášajú počas trvania manželstva, ak neexistuje dohoda alebo iné okolnosti, ktoré by naznačovali iné delenie týchto nákladov, tak potom nebude možné požadovať tieto náklady zohľadňovať. 

Po tretie, čo sa týka pračky, ktorá zostala v byte, ak bola táto kúpená počas manželstva, je považovaná za spoločný majetok, a preto by mala byť predmetom vyporiadania bez ohľadu na to, kde sa nachádza. Hodnota pračky alebo jej odovzdanie môžu byť predmetom dohody medzi exmanžel mi. Ak do 3 rokov od rozvodu nedôjde k dohode, pripadne práčka manželke. 

Pre presnejšie určenie nárokov a ich výpočet by bolo potrebné dôkladne preskúmať všetky relevantné dôkazy Odporúčam konzultáciu s právnikom špecializujúcim na majetkove právo, ktorý vám poskytne konkrétne rady a pomôže s riešením tejto situácie na základe podrobných informácií.


Trápi vás "Vysporiadanie BSM" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vysporiadanie BSM (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, Som po rozvode s manželom a ešte nemáme vysporiadané bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM), keďže manžel sa odmieta vysporiadať. Manžel dostal pozemok darom pred manželstvom. Po uzavretí manželstva sme si na pozemku postavili spoločne rodinný dom, ktorý manžel po kolaudácii poza môj chrbát napísal iba na svoje meno. Teraz po rozvode neustále tvrdí, že nemám na nič právo, že všetko je jeho. Mám po rozvode pri vysporiadávaní majetku právo na 50 % z rodinného domu, hoci ho bývalý manžel napísal iba na seba, ale bol postavený počas manželstva? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vysporiadanie BSM

(odpoveď odoslaná: 24.06.2024)

Dobrý deň,

podľa § 143 Občianskeho zákonníka do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) patrí všetko, čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom. Tým pádom, pozemok, ktorý manžel získal pred manželstvom darom, nepatrí do BSM.

Rodinný dom, ktorý ste postavili počas manželstva na tomto pozemku, by však mohol patriť do BSM, aj keď je napísaný len na meno manžela. Pri vyporiadaní BSM sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké, takže máte nárok na 50% rodinného domu.

Ak manžel odmieta dohodu, pomôžemeváms tým. Máte lehotu troch rokov od právoplatnosti rozsudku o rozvode, aby ste vyporiadanie BSM vyriešili dohodou alebo žalobou. Neodporúčam však čakať ak to má napísané len na seba, pretože jeho nič netlačí. Skôr vy by ste sa mali obávať, že to prepíše na niekoho iného. Zároveň by sa to malo na katastri zaznačiť, že prebieha vysporiadanie. 

Ak budete chcieť s tým pomôcť, dajte nám vedieť. 


Podotázka: Vysporiadanie BSM (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, rád by som sa spýtal, či sa do vysporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) započítavajú náklady na vypracovanie výrobnej dokumentácie pre oceľové schodisko, zadanie dokumentácie do výroby, a realizáciu zvárania a montáže schodiska v rodinnom dome, ktoré boli vykonané rodinnými príslušníkmi ako dar. Ďakujem.

Odpoveď: Vysporiadanie BSM

(odpoveď odoslaná: 22.06.2024)

Dobrý deň,

pri vysporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) sa zvažuje každý náklad a investícia, ktorá bola vynaložená na spoločný majetok. Náklady na vypracovanie výrobnej dokumentácie oceľového schodiska, zadanie dokumentácie do výroby a realizácia zvárania a montáže schodiska v rodinnom dome môžu byť považované za investície do spoločného majetku. Ak tieto práce vykonali rodinní príslušníci ako formu daru, ich hodnota by nemala zahŕňať do vysporiadania BSM, pretože ide o dar, ktorý podľa Občianskeho zákonníka nepatrí do BSM. 

Pri vysporiadaní po zániku BSM sú dôležité zásady uvedené v § 150 Občianskeho zákonníka, ktoré hovoria, že každý z manželov je povinný nahradiť to, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok, a naopak, akými výdavkami z vlastných prostriedkov zhodnotil spoločný majetok. Ak práce rodinných príslušníkov boli darom, tieto nevstupujú do majetku BSM a nemajú vplyv na samotné vyporiadanie.

Mohol ale vzniknúť nárok na bezdôvodné obohatenie voči rodinnému príslušníkovi. 

Odporúčam podrobne prekonzultovať situáciu s advokátom, aby vzal do úvahy všetky podrobnosti a možné implikácie pre správne vyporiadanie BSM.


Podotázka: Vysporiadanie BSM (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, chcela by som sa informovať. Dňa 14. 9. 2023 nás súd rozviedol s bývalým manželom. V manželstve sme spoločne nadobudli auto z našich spoločných peňazí. Auto zostalo jemu, keďže je uvedený ako vlastník vozidla. Momentálne mu chcem poslať výzvu na vysporiadanie BSM, avšak dnes som sa dozvedela, že auto predáva. Môže tak urobiť bez môjho vedomia a súhlasu? Ďakujem.

Odpoveď: Vysporiadanie BSM

(odpoveď odoslaná: 14.06.2024)

Dobrý deň,

ak bolo auto nadobudnuté počas manželstva zo spoločných prostriedkov, tak patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). Skutočnosť, že je váš bývalý manžel uvedený ako vlastník v technickom preukaze, nemá vplyv na jeho zaradenie do BSM.

V prípade, ak sa auto predá bez vášho súhlasu, budete mať nárok na náhradu toho, čo do BSM patrilo, teda na finančnú kompenzáciu z predaja. Môžete podať návrh na zabezpečovacie opatrenie, ktorým by sa mu zakázalo s autom nakladať.

Odporúčam do výzvy na vysporiadanie BSM uviesť aj túto skutočnosť a požiadať súd o prostriedky získané z predaja auta. V konaní o vysporiadanie BSM môžete požiadať o uznanie nároku na kompenzáciu za predané vozidlo, prípadne o určenie náhradnej formy vysporiadania.


Trápi vás "Vysporiadanie BSM" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vysporiadanie BSM (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, potrebujem právnu radu ohľadom BSM. V januári sme sa rozviedli a je potrebné vyriešiť BSM. Bývalý manžel vyhlásil, že všetky dlhy a úvery preberá na seba, keďže sa starám o hendikepovaného syna a mám len príjem z opatrovateľského príspevku. Keď ho však vyzvem, aby splnil svoje sľuby, nikdy nemá čas. Kontaktujú ma veritelia, že neplatí splátky a podobne. Mohli by ste mi prosím poradiť, ako mám postupovať a čo všetko je potrebné urobiť, aby som mohla úspešne zvládnuť BSM a mala pokoj od exmanžela a dlhov, ktoré bez môjho vedomia nadobudol? Ďakujem vám za akúkoľvek radu.

Odpoveď: Vysporiadanie BSM

(odpoveď odoslaná: 30.04.2024)

Dobrý deň, vzhadom na to, čo uvádzate, ak sa manžel chcel dohodnúť na vyporiadaní, potom vám odporúčame obrátiť sa na advokáta alebo notára za účelom vypracovania dohody o vyporiadaní BSM. Ak by však manžel dohodu nechcel podpísať, resp. nechce by sa s vami na vyporiadaní BSM mimosdúne dohodnúť, nebudete mať inú možnosť iba podať žalobu o vyporiadanie BSM na súd. Súd vás však taktiež primárne bude viesť k zmieru. Ak k nemu nedôjde, vaše BSM vyporiada v zmysle zákonných ustanovení, a to najmä podľa ust. § 150 Občianskeho zákonníka, v zmysle ktorého platí, že: 

"Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti."

Pamätajte však na to, že žalobu o vyporiadanie BSM, resp. riešiť vyporiadanie súdnou cestou je možné len do troch rokov od právoplatnosti rozhodnutia o rozvode manželstva. Ak do troch rokov nepodáte žalobu, nastúpi zákonná domnienka, v zmysle ktorej platí, že pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné, t. j. aj o vašich spoločných dlhoch.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Vysporiadanie BSM" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.