Dobrý deň, vzhadom na to, čo uvádzate, ak sa manžel chcel dohodnúť na vyporiadaní, potom vám odporúčame obrátiť sa na advokáta alebo notára za účelom vypracovania dohody o vyporiadaní BSM. Ak by však manžel dohodu nechcel podpísať, resp. nechce by sa s vami na vyporiadaní BSM mimosdúne dohodnúť, nebudete mať inú možnosť iba podať žalobu o vyporiadanie BSM na súd. Súd vás však taktiež primárne bude viesť k zmieru. Ak k nemu nedôjde, vaše BSM vyporiada v zmysle zákonných ustanovení, a to najmä podľa ust. § 150 Občianskeho zákonníka, v zmysle ktorého platí, že:
"Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti."
Pamätajte však na to, že žalobu o vyporiadanie BSM, resp. riešiť vyporiadanie súdnou cestou je možné len do troch rokov od právoplatnosti rozhodnutia o rozvode manželstva. Ak do troch rokov nepodáte žalobu, nastúpi zákonná domnienka, v zmysle ktorej platí, že pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné, t. j. aj o vašich spoločných dlhoch.