Odstupné po návrate z rodičovskej dovolenky

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Odstupné po návrate z rodičovskej dovolenky

Koncom januára mi končí rodičovská dovolenka. Do starého zamestnania sa vraj môžem vrátiť, ale za neporovnateľných podmienok. Pracovala som ako marketingový špecialista, teraz vraj môžem byť obchodník s minimálnou mzdou a malým percentom z predaja. Je to práca v teréne (priradiť mi môžu ktorúkoľvek časť Slovenska) a to nie je pozícia pre slobodnú matku s malým dieťaťom. Predpokladám, že by som mala mať právo na odstupné, keďže moje staré miesto je zrejme zrušené. Je fakt, že mi túto informáciu poskytli dopredu, považovaný za poľahčujúcu okolnosť pre zamestnávateľa? Môžu mi odstupné nedať? K ponuke som sa ešte nevyjadrila. Za radu vopred ďakujem.

Odpoveď: Odstupné po návrate z rodičovskej dovolenky

Dobrý deň, najskôr je potrebné uviesť, že sa na Vás bude vzťahovať toto ustanovenie Zákonníka práce:

Ak sa zamestnankyňa alebo zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2 (t.j. do 3 rokov dieťaťa), zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnankyňa a zamestnanec majú právo po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2 na zachovanie všetkých práv, ktoré mali alebo ktoré im vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku v pôvodnom rozsahu; tieto práva sa uplatnia vrátane zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej zmluvy alebo z obvyklých postupov u zamestnávateľa.

Pokiaľ zamestnávateľ nemôže splniť podmienku uvedenú v tomto ustanovení a miesto bolo zrušené, potom Vám musí dať výpoveď.

Na odstupné by ste mali nárok iba ak spĺňate nižšie uvedené podmienky :

Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume

a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,

b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,

c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,

d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

Ak by ste skončili pracovný pomer Vy, nárok na odstupné  po návrate z rodičovskej dovolenky Vám nevznikne. Rozhodujúce bude vo Vašom prípade znenie pracovnej zmluvy, čo máte uvedené ako druh práce a pracovisko. Poľahčujúce okolnosti v pracovnom práve neplatia. Pokiaľ Vám budú núkať podpísať novú pracovnú zmluvu a vy ju podpíšete, znamená to, že ste akceptovali novodohodnuté podmienky. Pri návrate z rodičovskej dovolenky zamestnanec nemusí nič podpisovať, pretože zmluvu má už uzatvorenú. Zamestnávateľ sa chce v tomto prípade chrániť.