Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Zrušenie pracovného miesta počas materskej

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Trenčín

Otázka: Zrušenie pracovného miesta počas materskej

Dobrý deň, bol som zamestnaný u svojho zamestnávateľa dva roky a tri mesiace. Potom som si vybral materskú dovolenku, ktorá trvala tri roky. Teraz by som sa mal vrátiť do práce, avšak počas materskej dovolenky som sa dozvedel, že moje pracovné miesto už neexistuje. Stále som ale zamestnaný, pretože mi počas materskej dovolenky nemohli dať výpoveď. Rád by som sa od Vás dozvedel, ako mám postupovať ďalej. O iné pracovné miesto v tomto podniku nemám záujem. Mojim cieľom je dosiahnuť, aby mi zamestnávateľ vyplatil odstupné. Musím preto absolvovať výpovednú dobu? Bez toho nemám nárok na odstupné? A musia mi zaplatiť dovolenku, ak by som dal ja výpoveď? Ďakujem za radu, Gabika.

Odpoveď: Zrušenie pracovného miesta počas materskej

Dobrý deň,

zamestnávateľ je Vám v takomto prípade povinný ponúknuť iné vhodné pracovné miesto. Ak však nemáte záujem o iné pracovné miesto, môže s Vami pracovný pomer ukončiť. Urobiť tak môže výpoveďou, dohodou, či okamžitým skončením. V prípade výpovede sa Váš pracovný pomer skončí až uplynutím výpovednej doby. Ak sa dohodnete na skončení pracovného pomeru, tak pracovný pomer skončí k dohodnutému dňu.

Pokiaľ ide o odstupné, na to Vám nárok vznikne, nakoľko podľa § 76 ods. 1 ZP  Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov.

Čo sa týka preplatenia dovolenky, podľa § 116 ods. 3 ZP  Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru. Zamestnávateľ by Vám preto mal preplatiť nevyčerpanú dovolenku.