Máte
otázku?

Návrat do práce po rodičovskej dovolenke


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Trenčín

Otázka: Návrat do práce po rodičovskej dovolenke

Dobrý deň. Tento mesiac mi končí materská dovolenka a nastupujem na rodičovskú dovolenku. Chcem sa spýtať, či sa môžem po roku materskej dovolenky vrátiť na svoje pôvodné miesto a vykonávať pôvodnú funkciu - podľa zmluvy som zástupcom vedúceho. Alebo môže zamestnávateľ bez môjho súhlasu preradiť na nižšiu funkciu? Ďakujem. Pekný deň.

Odpoveď: Návrat do práce po rodičovskej dovolenke

Dobrý deň. Odpoveď na Vašu otázku dáva priamo ustanovenie § 157 ods. 2 Zákonníka práce. V zmysle tohto ustanovenia platí, že pokiaľ sa zamestnankyňa (alebo zamestnanec) vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky, zamestnávateľ je povinný zaradiť ju na pôvodnú prácu a pracovisko. Zákon tiež rieši situáciu, kedy zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné. V takom prípade je zamestnávateľ povinný zaradiť zamestnankyňu (alebo zamestnanca) na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnankyňa (alebo zamestnanec) má právo po skončení rodičovskej dovolenky na zachovanie všetkých práv, ktoré mala alebo ktoré jej vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku v pôvodnom rozsahu. Tieto práva sa pritom uplatnia vrátane zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej zmluvy alebo z obvyklých postupov u zamestnávateľa. Inak povedané, zamestnávateľ by Vás po skončení rodičovskej dovolenky nemal preradiť na nižšiu funkciu, než na akej ste boli pred nástupom na materskú, resp. rodičovskú dovolenku.

(Na účely tejto odpovede sa rodičovskou dovolenkou rozumie rodičovská dovolenka podľa ustanovenia § 166 ods. 2 Zákonníka práce.)

Trápi vás "Návrat do práce po rodičovskej dovolenke" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Návrat do práce po rodičovskej dovolenke (Pracovné právo)

Dobrý deň, bola som prijatá na zastupovanie počas materskej a rodičovskej dovolenky. Zamestnankyňa, ktorú zastupujem, skončila materskú dovolenku a nastúpila na rodičovskú dovolenku. Z personálneho oddelenia som dostala informáciu, že sa mi mení pozícia alebo stav, pretože "dve hlavy nemôžu byť na jednej a tej istej pozícii". Tomuto celkom nerozumiem. Mám zmluvu na dobu určitú do konca januára budúceho roka. Pochopila som, že som jej zástup, pokiaľ sa kolegyňa nevráti z rodičovskej dovolenky. Mám pravdu alebo nie? Ďakujem.

Odpoveď: Návrat do práce po rodičovskej dovolenke

(odpoveď odoslaná: 23.11.2024)

Dobrý deň,

ak máte pracovnú zmluvu ohraničenú dátumom a nie ohraničenú skončením rodičovskej dovolenky kolegyne, tak pravdepodobne nepôjde o zastupovanie počas materskej dovolenky. Navyše, ak Vaša kolegyňa len teraz nastúpila na rodičovskú dovolenku, ktorá spravidla trvá vyše dvoch rokov. 

Či už sa Vám zmení pracovná pozícia, alebo sa Vám zmení pracovná zmluva na dobu neurčitú, je to pre Vás pozítívna informácia, pokiaľ chcete a plánujete zostať u tohto zamestnávateľa. Každá zmena sa však musí premietnúť do dodatku k pracovnej zmluve, alebo do novej pracovnej zmluvy. Ak by sa Vám zmenila pracovná pozícia a dostali by ste novú pracovnú zmuvu, nešlo by už o zástup. 

Podľa § 54 Zákonníka práce, "Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne a jedno vyhotovenie zmeny pracovnej zmluvy vydať zamestnancovi."


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Návrat do práce po rodičovskej dovolenke (Pracovné právo)

Dobrý deň, oznámila som zamestnávateľovi písomne, že sa vraciam do práce po rodičovskej dovolenke - nástup 10.1.2025. Medzičasom som však dostala lepšiu pracovnú ponuku a nastúpim do tejto novej práce - od 1.12.2024. Dá sa nejako zrušiť to oznámenie, že nastúpim do pôvodnej práce? Alebo proste nenastúpim a dostanem od nich výpoveď kvôli porušeniu pracovnej disciplíny? Nevadí to, keď už vtedy budem v tej novej práci?

Odpoveď: Návrat do práce po rodičovskej dovolenke

(odpoveď odoslaná: 09.11.2024)

Dobrý deň, sme názoru, že vec nie je potrebné komplikovať.

Ak máte už uzatvorenú pracovnúp zmluvu u iného zamestnávateľa, potom kontaktujte terajšieho zamestnávateľa ešte v priebehu mesiaca november a skúste sa písomne dohodnpúť na skončení pracovného pomeru dohodou ku dňu 31.12.2024 ateda že od 1.10.2025 nenastúpite do práce po rodičovskej dovolenke. Dôvod skončenia pracvného pomeru uvádzať môžete, ale nemusíte. Dohodu o skončení pracovného pomeru k uvedenému dňu môžete podpísať aj teraz. Ak by k dohode o skončení pracovného pomeru nedošlo, budete musieť podať výpoveď z pracovného pomeru ešte v mesiaci november 2024 tak, aby výpovedná doba začala plynúť dňom 1.12.2024 a pracovný pomer skončí dňom 31.1.2025.

Ak by ste postupovali podľa znenia Vami položenej otázky, a teda nenastúpili by ste do práce, nie je povinnosťou zamestnávateľa Vám dať výpoveď z pracovného pomeru pre porušenie pracovnej disciplíny. Preto doporúčam Vám postupovať korektne a dohodnúť sa na skončení rpacovného pomeru dohodou k 31.12.2024 s tým, že ak k dohode nedôjde budete musieť podať výpoveď z pomeru a prípadne v priebehu plynutia výpovednej doby /v mesiaci január 2024/ vyčerpať nevyčerpanú dovolenku.

 

 


Podotázka: Návrat do práce po rodičovskej dovolenke (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa informovať z pozície zamestnávateľa. Zamestnankyňa nechce nastúpiť ďalej do zamestnania, ale požaduje zotrvať „jeden“ deň v pracovnom pomere, aby jej bola vyplatená nevyčerpaná dovolenka. Potom na druhý deň už chce byť zaevidovaná na úrade práce a poberať maximálnu podporu. Ja ako zamestnávateľ toto nechcem spraviť, aby som obratom nemala kontrolu zo sociálnej poisťovne. Môžem toto odmietnuť? Ako sa mám brániť, keď nenastúpi do zamestnania na druhý deň? Ďakujem.

Odpoveď: Návrat do práce po rodičovskej dovolenke

(odpoveď odoslaná: 09.09.2024)

Dobrý deň,

ako zamestnávateľ máte právo odmietnuť požiadavku zamestnankyne na zotrvanie v pracovnom pomere jeden deň s cieľom vyplatenia nevyčerpanej dovolenky a následnej evidencie na úrade práce. 

Na preplatenie nevyčerpanej dovolenky, nie je potrebné byť jeden deň v práci po rodičovskej dovolenke. A na evidenciu na úrade práce, musí najrpv skončiť pracovný pomer, niektorým zo spôsobov uvedených v Zákonníku práce (dohoda, výpoveď, okamžité skočnenie pracovného pomeru).  

V prípade, že je dohodnuté skončenie pracového pomeru, si buď zamestnankyňa pred skončením rodičovskej dovolenky ešte dočerpá zvyšnú dovolenku (teda rodičovská dovolenka skončí skôr o toľko dní, koľko dní predstavuje zvyšná dovolenka) alebo sa jej dovolenka preplatí. Iná možnosť neexistuje. 

Podľa § 112 ods. 2 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ nesmie určiť čerpanie dovolenky na obdobie, keď je zamestnanec uznaný za dočasne práceneschopného pre chorobu alebo úraz, a na obdobie, počas ktorého je zamestnankyňa alebo zamestnanec na materskej dovolenke, otcovskej dovolenke alebo rodičovskej dovolenke. Počas ostatných prekážok v práci na strane zamestnanca môže zamestnávateľ určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky len na jeho žiadosť."

Skončenie pracovného pomeru sa načasuje na deň tak, aby bolo jasné, či dovolenka je už vyčerpaná alebo bude preplatená. Skončenie pracovného pomeru bude pravdepodobne formou dohody, s obsahom ktorej musia súhlasiť aj zamestnanec aj zamestnávateľ. S iným obsahom (postupom) zamestnávateľ nemusí súhlasiť a teda dohodu nepodpíše. 

Podľa § 116 ods. 3 Zákonníka práce, "Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru."

Ak nebude dohodnuté skončenie pracovného pomeru a zamestnankyňa nenastúpi do práce, ide o absenciu, ktorá ak nebude ospravedlnená, ide o porušenie pracovnej disciplíny. S narastajúcim sa počtom dní absencií, môže ísť aj o závažné porušenie pracovnej disciplíny, čo zakladá dôvod na okamžité skončenie pracovného pomeru

Podľa § 68 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec porušil závažne pracovnú disciplínu."   Podľa § 68 ods. 2 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 4 a 5."
Trápi vás "Návrat do práce po rodičovskej dovolenke" a chcete pomôcť?

Podotázka: Návrat do práce po rodičovskej dovolenke (Pracovné právo)

Dobrý deň, pred nástupom na materskú a rodičovskú dovolenku som pracovala vo firme tri roky. Začínala som na najnižšej pozícii a postupne som sa dostala na lepšie miesto. Teraz sa však chcem vrátiť späť do práce, ale žiaľ, môžem sa vrátiť iba na najnižšiu pozíciu, pretože mi firma nedala žiadne dodatky k pracovnej zmluve o tom, akú pozíciu som zastávala vo firme. Pracovala som od pondelka do piatku iba osem hodín denne. Teraz, keď chcem pracovať pôvodný čas, môžem pracovať len na najnižšej pozícii. Ak sa chcem vrátiť na pôvodnú pozíciu, musím pracovať krátky/dlhý týždeň, 12-hodinové zmeny, čo kvôli dieťaťu nie je možné. Mám v tomto prípade nárok na odstupné, ak by som nesúhlasila s takýmito podmienkami? Ešte by som chcela dodať, že moje pôvodné miesto počas mojej neprítomnosti zrušili a všetkých pôvodných zamestnancov vo firme prepustili. Ďakujem za radu.

Odpoveď: Návrat do práce po rodičovskej dovolenke

(odpoveď odoslaná: 10.06.2024)

Dobrý deň, po Vašom návrate z rodičovskej dovolenky, by Vám zamestnávateľ mal poskytnúť Vaše pracovné miesto. Keďže Vaše pracovné miesto bolo zrušené, zamestnávateľ Vám teda nemôže poskytnúť úplne rovnaké pracovné podmienky. 

A teda nech Vám ponúkne miesto s akoukoľvek zmenou vo Vašich pracovných podmienkach (pracovná pozícia, pracovný čas...), s ktorými Vy nebudete súhlasiť, znamená to skončenie Vášho pracovného pomeru.

Ak by Vám dal zamestnávateľ výpoveď z dôvodu nadbytočnosti, tak by ste mali nárok na odstupné. Výška odstupného sa odvíja od počtu odpracovaných rokov u toho istého zamestnávateľa. Ak ste tri roky pracovali pred materskou a potom tri roky ste boli na materskej spolu s rodičovskou, tak to vychádza spolu 6 rokov. 

Podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách a zamestnávateľ, ktorý je agentúrou dočasného zamestnávania, aj ak sa zamestnanec stane nadbytočným vzhľadom na skončenie dočasného pridelenia podľa § 58 pred uplynutím doby, na ktorú bol dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu."

Podľa § 76 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a)b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov."

V prípade, ak by namiesto výpovede zvolil zamestnávateľ dohodu s uvedením výpovedného dôvodu, odstupné by sa určovalo podľa § 76 ods. 2 Zákonníka práce. 

Podľa § 76 ods. 2 písm. c) Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a)b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov."

Podotázka: Návrat do práce po rodičovskej dovolenke (Pracovné právo)

Dobrý deň, ak zamestnankyňa po návrate z materskej dovolenky nechce nastúpiť na svoje pôvodné pracovné miesto a namiesto toho požaduje pozíciu inej zamestnanky, ktorú zamestnávateľ nemôže poskytnúť, ako by mal zamestnávateľ postupovať, ak nie je možné pracovný pomer ukončiť dohodou? Ďakujem.

Odpoveď: Návrat do práce po rodičovskej dovolenke

(odpoveď odoslaná: 07.05.2024)

Dobrý deň,

zamestnankyňa si sama nemôže určovať, na aké miesto nastúpi. Zamestnávateľ je povinný postupovať podľa § 157 Zákonníka práce, kde je uvedený presný postup, na aké pracovné miesto je povinný zamestnankyňu po materskej alebo zamestnanca po rodičovskej, zaradiť.

Podľa § 157 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak sa zamestnankyňa alebo zamestnanec vráti do práce po skončení dôležitej osobnej prekážky v práci, ktorou je materská dovolenka, otcovská dovolenka, osobné a celodenné ošetrovanie chorého člena rodiny podľa osobitného predpisu alebo osobná a celodenná starostlivosť o fyzickú osobu podľa osobitného predpisu, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnávateľ je povinný zaradiť zamestnankyňu alebo zamestnanca za podmienok, ktoré pre nich nebudú menej priaznivé ako podmienky, ktoré mali v čase, keď vznikla dôležitá osobná prekážka v práci podľa prvej vety, a zamestnankyňa alebo zamestnanec majú právo na prospech z každého zlepšenia pracovných podmienok, na ktoré by mali právo, ak by táto dôležitá osobná prekážka v práci nenastala."

Podľa § 157 ods. 2 Zákonníka práce, "Ak sa zamestnankyňa alebo zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnankyňa a zamestnanec majú právo po skončení rodičovskej dovolenky na zachovanie všetkých práv, ktoré mali alebo ktoré im vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku v pôvodnom rozsahu; tieto práva sa uplatnia vrátane zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej zmluvy alebo z obvyklých postupov u zamestnávateľa."

Ak sama zamestnankyňa nechce nastúpiť po materskej dovolenke na svoje pôvodné miesto, tak ona sama môže ukončiť pracovný pomer výpoveďou bez uvedenia dôvodu.

Podľa § 67 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu."

Až vtedy, ak by nebolo možné zamestnankyni poskytnúť je pôvodné pracovné miesto, až potom by bolo možné uvažovať o inom pracovnom mieste. Zároveň je potrebné prihliadať aj na záujmy ostatných zamestnancov. 

Podľa § 55 ods. 1 Zákonníka práce, "Vykonávať práce iného druhu alebo na inom mieste, ako boli dohodnuté v pracovnej zmluve, je zamestnanec povinný len výnimočne, a to v prípadoch ustanovených v odsekoch 2 a 4."

Podľa § 55 ods. 2 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak

a) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,  b) tehotná žena, matka do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiaca žena vykonáva prácu, ktorou sa nesmú tieto ženy zamestnávať alebo ktorá podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenstvo alebo materské poslanie,  c) je to nevyhnutné podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu verejného zdravotníctva v záujme ochrany zdravia iných osôb pred prenosnými chorobami (ďalej len „karanténne opatrenie"),  d) je to nevyhnutné podľa právoplatného rozhodnutia súdu alebo iného príslušného orgánu, e) zamestnanec pracujúci v noci na základe lekárskeho posudku je uznaný za nespôsobilého na nočnú prácu,  f) tehotná žena, matka do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiaca žena pracujúca v noci požiada o preradenie na dennú prácu."

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Návrat do práce po rodičovskej dovolenke (Pracovné právo)

Dobrý deň, Chcela by som sa informovať, aké postupy platia pri návrate z rodičovskej dovolenky po troch rokoch. Môže mi zamestnávateľ ponúknuť iné miesto, aj keď moja pôvodná pracovná pozícia nebola zrušená? Ďalej by ma zaujímalo, aké práva má zamestnávateľ, ak by som nové miesto odmietla a aké mám možnosti ja ako zamestnanec. V prípade, že zamestnávateľ môže ponúknuť inú pozíciu, na základe čoho sa rozhoduje, či je to miesto vhodné? Musí byť toto miesto primerané mojej kvalifikácii a predchádzajúcej pozícii? Ak som pred materskou dovolenkou zastávala funkciu vedúcej, je možné, aby mi bolo ponúknuté miesto vedúcej aj po návrate, alebo môže ísť aj o nižšiu pozíciu, napríklad referenta? Ďakujem vám za odpoveď.

Odpoveď: Návrat do práce po rodičovskej dovolenke

(odpoveď odoslaná: 28.12.2023)

Dobrý deň,
Vaša situácia je riešená v § 157 ods. 2 Zákonníka práce, podľa ktorého by ste sa mali vrátiť na Vaše pôvodné miesto, ktoré zrušené nebolo. Na Vašom mieste pracuje určitý zamestnanec, ktorý bol prijatý len na zastupovanie, pri nástupe bol s tým uzrozumený a Vy keď sa vraciate, Vaše miesto Vám musí uvoľniť. Zamestnávateľ môže iné miesto ponúknuť tomuto zastupujúcemu zamestnancovi, lebo Vy sa musíte vrátiť na svoju pracovnú pozíciu.

Podľa § 157 ods. 2 Zákonníka práce, "Ak sa zamestnankyňa alebo zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnankyňa a zamestnanec majú právo po skončení rodičovskej dovolenky na zachovanie všetkých práv, ktoré mali alebo ktoré im vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku v pôvodnom rozsahu; tieto práva sa uplatnia vrátane zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej zmluvy alebo z obvyklých postupov u zamestnávateľa."

Z vyššie citovaného ustanovenia vyplýva, že Zákonník práce pri určovaní kritérií na inú vhodnú prácu, používa pojmy ako je "iná práca zodpovedajúca pracovnej zmluve" a povinnosť zachovania všetkých práv, ktoré mal zamestnanec pred rodičovskou dovolenkou. A tohto je potrebné sa držať, nakoľko žiadne iné kritériá nie sú určené. 

Zamestnávateľ nemá právo ale naopak povinnosť zariadiť všetko tak, aby ste sa Vy mohli vrátiť na Vaše pôvodné miesto, poprípade, aby Vám pri inom mieste boli zachované Vaše práva. 

Ak by Vám zamestnávateľ ponúkol inú prácu a Vy by ste ju neprijali, mal by Vám dať výpoveď pre nadbytočnosť podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, s nárokom na odstupné vo výške podľa odpracovaných rokov u daného zamestnávateľa (§ 76 ZP). Ak ale píšete, že Vaše miesto nebolo zrušené, tak potom toto nie je Váš prípad. Zároveň, pri tomto výpovednom dôvode je potrebná existencia písomného rozhodnutia o organizačnej zmene u zamestnávateľa. 

Podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách a zamestnávateľ, ktorý je agentúrou dočasného zamestnávania, aj ak sa zamestnanec stane nadbytočným vzhľadom na skončenie dočasného pridelenia podľa § 58 pred uplynutím doby, na ktorú bol dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu."

Trvajte na tom, aby ste dostali Vaše pôvodné miesto a poprípade pri inom mieste, aby Vám boli zachované Vaše pôvodné práva, ako napríklad tá vedúca pozícia. Potom je už len na Vás, či budete súhlasiť alebo nie. Poprípade, si skúste ešte pred skončením Vašej rodičovskej dovolenky nájsť iné, pre Vás vhodné zamestnanie. 


Trápi vás "Návrat do práce po rodičovskej dovolenke" a chcete pomôcť?

Podotázka: Návrat do práce po rodičovskej dovolenke (Pracovné právo)

Dobrý deň, obraciam sa na vás s tým, že po roku dohodnej pracovnej neschopnosti sa chystám vrátiť do práce. Môj ošetrujúci lekár mi odporučil, aby som po takej dlhej pauze nastúpila na menej hodín, teda na polovičný úväzok. Požiadala som svojho zamestnávateľa o prispôsobenie pracovného úväzku, no z personálneho oddelenia mi prišla odpoveď, že v našom tíme a na našom oddelení neexistuje možnosť pracovať na polovičný úväzok a potrebujú zamestnancov iba na plný pracovný úväzok. Očakávajú, že im dám vedieť o svojom rozhodnutí. Túto prácu vykonávam od apríla 2016 a moja pracovná neschopnosť končí koncom novembra tohto roka. Rada by som vedela, či mám právo požadovať od zamestnávateľa ponuku inej pozície v rámci firmy, a to na polovičný úväzok. A v prípade, že sa nedohodneme, mám nárok na odstupné? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Návrat do práce po rodičovskej dovolenke

(odpoveď odoslaná: 24.11.2023)

Dobrý deň,
zamestnávateľ je povinný Vás preradiť na inú prácu, len na základe Vášho zhoršeného zdravotného stavu, potvrdeného lekárskym posudkom. 

Ak nemáte odporúčanie od lekára písomne, tak preradiť na inú prácu, alebo umožniť prácu polovičný úväzok, je len na vlastnej vôli Vášho zamestnávateľa, s prihliadnutím na jeho prevádzkové možnosti. 

Podľa § 55 ods. 2 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva."   Podľa § 49 ods. 2 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže so zamestnancom dohodnúť zmenu ustanoveného týždenného pracovného času na kratší týždenný pracovný čas a zmenu kratšieho týždenného pracovného času na ustanovený týždenný pracovný čas."  

Váš zamestnávateľ Vám dal stanovisko, že na Vašom oddelení nemá možnosť Vás zamestnať na polovičný úväzok. Ak by ste sa nedohodli, a dali by ste výpoveď, tak by ste nárok na odstupné nemali. Vám by zamestnávateľ nemohol dať výpoveď, lebo by nemal na to zákonný dôvod. A nárok na odstupné zamestnancovi vzniká, len ak výpoveď dáva zamestnávateľ zamestnancovi, a to len v niektorých prípadoch výpovedných dôvodov (viď § 76 ZP).  Podľa § 76 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a)b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume  a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,  b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,  c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,  d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov."


Podotázka: Návrat do práce po rodičovskej dovolenke (Pracovné právo)

Dobrý deň, moja známa je už osem rokov na materskej dovolenke a bude ešte jeden rok. Chcela by som sa spýtať, či sa nemusí obávať, že by ju zamestnávateľ prepustil, keďže je tak dlho na materskej dovolenke.

Odpoveď: Návrat do práce po rodičovskej dovolenke

(odpoveď odoslaná: 16.09.2021)

Dobrý deň,
iba na základe MD (bez ohľadu na dĺžku) nie je možné zamestnancovi ukončiť pracovný pomer. Pracovný pomer môžu ukončiť iba na základe zákonných dôvodov. Môže sa však stať napríklad to, že po návrate zistí, že jej pracovné miesto už neexistuje. V takom prípade ju bude musieť zamestnávateľ premiestniť na iné miesto. Ak by toto iné miesto neakceptovala, môžu ukončiť pracovný pomer. Avšak iba na základe dĺžky MD nie je možné pracovný pomer ukončiť.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Návrat do práce po rodičovskej dovolenke" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.