Dobrý deň,
po návrate z materskej dovolenky, by ste sa mali vrátiť na pozíciu za rovnakých pracovných podmienok ako ste mali pred materskou. A to aj napriek tomu, že počas materskej dovolenky môžu u zamestnávateľa nastať organizačné zmeny. Zamestnávateľ sa musí pokúsiť Vám poskytnúť minimálne rovnaké pracovné podmienky, aké ste mali pred nástupom na materskú dovolenku.
Podľa § 157 ods. 2 Zákoníka práce, "Ak sa zamestnankyňa alebo zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnankyňa a zamestnanec majú právo po skončení rodičovskej dovolenky na zachovanie všetkých práv, ktoré mali alebo ktoré im vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku v pôvodnom rozsahu; tieto práva sa uplatnia vrátane zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej zmluvy alebo z obvyklých postupov u zamestnávateľa."
Každá zmena pracovných podmienok zamestnanca, musí byť so súhlasom zamestnávateľa ako aj so súhlasom zamestnanca. Ak nesúhlasíte s navrhovanou zmenou, zmena sa nemôže uskutočniť.
Podľa § 54 Zákonníka práce, "Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne a jedno vyhotovenie zmeny pracovnej zmluvy vydať zamestnancovi."
Ak Vám zamestnávateľ nemôže dať pozíciu, na ktorej ste boli pred materskou a Vy nesúhlasíte s ponukou, tak zamestnávateľ by Vám mal dať výpoveď z organizačných dôvodov podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce. Pri tomto výpovednom dôvode, má zamestnanec nárok na odstupné, v rozsahu podľa odpracovných rokov u toho zamestnávateľa, u ktorého sa pomer končí.
Pri výpovedi po odpracovaných siedmych rokoch, máte nárok na odstupné do výške najmenej dvojnásobku Vášho priemerného mesačného platu podľa § 76 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce.
Podľa § 76 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov."