Máte
otázku?

Výpoveď v práci po ukončení rodičovskej dovolenky


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Košice

Otázka: Výpoveď v práci po ukončení rodičovskej dovolenky

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať: v júni mi končí rodičovská dovolenka. Počas mojej rodičovskej dovolenky zamestnávateľ zrušil moje pracovné miesto. Keď som teda zamestnávateľovi oznámila ukončenie rodičovskej dovolenky, poslal mi poštou výpoveď. Mám otázku, či mi nemal ponúknuť náhradné miesto a či mi mohol dať výpoveď na základe zrušenej pozície. Musím podpísať výpoveď, ktorú mi zamestnávateľ poslal, aby bola platná, alebo nemusím nič podpisovať? Koľko mesačné odstupné mám nárok na to, ak som pred nástupom na materskú dovolenku vo firme pracovala 7 rokov a s rodičovskou dovolenkou to je spolu 10 rokov?

Odpoveď: Výpoveď v práci po ukončení rodičovskej dovolenky

Dobrý deň,

predpokladám, že ide o výpovedný dôvod podľa § 63 ods. 1 písm. b), podľa ktorého Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách a zamestnávateľ, ktorý je agentúrou dočasného zamestnávania, aj ak sa zamestnanec stane nadbytočným vzhľadom na skončenie dočasného pridelenia podľa § 58 pred uplynutím doby, na ktorú bol dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu.

Ako uvádza toto ustanovenie, samotnému rozhodnutiu o skončení pracovného pomeru s konkrétnym zamestnancom musí predchádzať písomné rozhodnutie zamestnávateľa o organizačných zmenách, ktoré sa musia týkať Vášho pracovného miesta. V opačnom prípade by sa mohlo jednať o neplatnú výpoveď.

Keďže ste ešte stále v ochrannej dobe, vzťahuje sa na Vás zákaz výpovede, a preto je výpoveď, ktorú Vám zamestnávateľ doručil neplatná. 

Pokiaľ ide o to, či je potrebné výpoveď podpísať alebo nie, pokiaľ hovoríme o skončení pracovného pomeru výpoveďou, podľa § 61 a nasl., ide o jednostranný právny úkon, a preto nie je potrebný súhlas druhej strany. Ak išlo o návrh na uzavretie dohody o skončení pracovného pomeru, potom sa na platnosť takéhoto úkonu vyžaduje Váš súhlas.

Povinnosť ponúknuť Vám inú vhodnú prácu zamestnávateľovi vo Vašom prípade vznikne, pretože podľa  § 63 ods. 2 Zákonníka práce Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak nejde o výpoveď z dôvodu nadbytočnosti zamestnanca vzhľadom na skončenie dočasného pridelenia podľa § 58 pred uplynutím doby, na ktorú bol dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu, o výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh, pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, iba vtedy, ak

a) zamestnávateľ nemá možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce,

b)zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce alebo sa podrobiť predchádzajúcej príprave na túto inú prácu.

Keďže sa na Vás nevzťahujú výnimky uvedené § 63 ods. 2 ZP, je povinný Vám poskytnúť inú vhodnú prácu.

Pokiaľ ide o odstupné, domnievam sa, že Vám vzhľadom na to, že ste zamestnancom 10 rokov, nárok na trojnásobok priemerného mesačného zárobku.

Trápi vás "Výpoveď v práci po ukončení rodičovskej dovolenky" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Výpoveď v práci po ukončení rodičovskej dovolenky (Pracovné právo)

Dobrý deň, vo februári mi končí predĺžený rodičovský príspevok, ktorý som mala do šiestich rokov dieťaťa zo zdravotných dôvodov. Požiadala som zamestnávateľa o skrátenie pracovného úväzku na polovičný z dôvodu starostlivosti o malé dieťa so zdravotnými problémami. Momentálne čakám na vyjadrenie. Chcem vás požiadať o radu: čo môžem robiť, ak mi nevyhovie alebo mi dá zamestnávateľ výpoveď? Mám nárok na odstupné? Musí mi ho zamestnávateľ poskytnúť automaticky, alebo oň musím požiadať? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Výpoveď v práci po ukončení rodičovskej dovolenky

(odpoveď odoslaná: 12.01.2025)

Dobrý deň,
o odstupné sa nežiada. Na odstupné vzniká zamestnancovi nárok, ak mu dá zamestnávateľ výpoveď. Výpoveď zamestnancovi možno dať však len z dôvodov, uvedených v § 63 ods. 1 Zákonníka práce.

Zamestnávateľ je povinný Vám vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody, podľa § 164 ods. 2 Zákonníka práce. 

Podľa § 164 ods. 2 Zákonníka práce, "Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času alebo v odôvodnených prípadoch o skorší návrat na pôvodný spôsob organizácie práce, zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody. Odmietnutie žiadosti podľa prvej vety musí zamestnávateľ písomne odôvodniť."

Ak Vám nevyhovie, Vy sa musíte rozhodnúť, či budete pracovať tak, ako pred materskou alebo Vy dáte výpoveď. Ak dáte výpoveď Vy, ako zamestnanec, nemáte nárok na odstupné


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Výpoveď v práci po ukončení rodičovskej dovolenky (Pracovné právo)

Dobrý deň, som stále na rodičovskej dovolenke. Mám pracovnú zmluvu na dobu neurčitú, avšak na moje miesto našli inú zamestnankyňu, ktorej dali tú istú pozíciu, tiež na dobu neurčitú. Keď chcem nastúpiť po rodičovskej dovolenke na svoje miesto, mám na to nárok? Alebo mi môžu dať výpoveď hneď po nástupe? Aký dôvod musia mať, aby mi tú výpoveď dali? Ďakujem.

Odpoveď: Výpoveď v práci po ukončení rodičovskej dovolenky

(odpoveď odoslaná: 07.12.2024)

Dobrý deň, po rodičovskej dovolenke máte nárok na Vaše pôvodné miesto. 

Kolegyňa namiesto Vás by mala mať pracovnú zmluvu na dobu určitú, ako na zastupovanie, teda len na čas Vašej materskej (rodičovskej dovolenky).  Ak u Vás pracuje nejaká kolegyňa, ktorá má pracovnú zmluvu na dobu neurčitú, tak potom určite nemôže byť, ako Váš zástup. 

Po Vašom návrate z rodičovskej dovolenky, by Vám zamestnávateľ mal dať rovnaké pracovné miesto, ako ste mali pred materskou dovolenkou. 

Podľa § 157 ods. 2 Zákonníka práce, "Ak sa zamestnankyňa alebo zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnankyňa a zamestnanec majú právo po skončení rodičovskej dovolenky na zachovanie všetkých práv, ktoré mali alebo ktoré im vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku v pôvodnom rozsahu; tieto práva sa uplatnia vrátane zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej zmluvy alebo z obvyklých postupov u zamestnávateľa."

Dôvody na výpoveď uvádzame nižšie v § 63 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zamestnávateľ alebo jeho časť

1. zrušuje alebo

2. premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce,

b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách a zamestnávateľ, ktorý je agentúrou dočasného zamestnávania, aj ak sa zamestnanec stane nadbytočným vzhľadom na skončenie dočasného pridelenia podľa § 58 pred uplynutím doby, na ktorú bol dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu,

c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,

d) zamestnanec

1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,

2. prestal spĺňať požiadavky podľa § 42 ods. 2,

3. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo

4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,

e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede,

f) zamestnanec dovŕšil 65 rokov veku a vek určený na nárok na starobný dôchodok."


Podotázka: Výpoveď v práci po ukončení rodičovskej dovolenky (Pracovné právo)

Dobrý deň, zamestnávateľ mi po materskej ponúkol skrátený úväzok na 6 hodín, ale pred materskou som pracovala na 12 hodín. Skrátený úväzok mi nevyhovuje ani časovo, ani platovo. Prišla by som o všetky odmeny a bonusy. Môžem to odmietnuť? Vo firme pracujem 7 rokov. Ďakujem.

Odpoveď: Výpoveď v práci po ukončení rodičovskej dovolenky

(odpoveď odoslaná: 19.11.2024)

Dobrý deň,
po návrate z materskej dovolenky, by ste sa mali vrátiť na pozíciu za rovnakých pracovných podmienok ako ste mali pred materskou. A to aj napriek tomu, že počas materskej dovolenky môžu u zamestnávateľa nastať organizačné zmeny. Zamestnávateľ sa musí pokúsiť Vám poskytnúť minimálne rovnaké pracovné podmienky, aké ste mali pred nástupom na materskú dovolenku. 

Podľa § 157 ods. 2 Zákoníka práce, "Ak sa zamestnankyňa alebo zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnankyňa a zamestnanec majú právo po skončení rodičovskej dovolenky na zachovanie všetkých práv, ktoré mali alebo ktoré im vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku v pôvodnom rozsahu; tieto práva sa uplatnia vrátane zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej zmluvy alebo z obvyklých postupov u zamestnávateľa."

Každá zmena pracovných podmienok zamestnanca, musí byť so súhlasom zamestnávateľa ako aj so súhlasom zamestnanca. Ak nesúhlasíte s navrhovanou zmenou, zmena sa nemôže uskutočniť.

Podľa § 54 Zákonníka práce, "Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne a jedno vyhotovenie zmeny pracovnej zmluvy vydať zamestnancovi."

Ak Vám zamestnávateľ nemôže dať pozíciu, na ktorej ste boli pred materskou a Vy nesúhlasíte s ponukou, tak zamestnávateľ by Vám mal dať výpoveď z organizačných dôvodov podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce. Pri tomto výpovednom dôvode, má zamestnanec nárok na odstupné, v rozsahu podľa odpracovných rokov u toho zamestnávateľa, u ktorého sa pomer končí. 

Pri výpovedi po odpracovaných siedmych rokoch, máte nárok na odstupné do výške najmenej dvojnásobku Vášho priemerného mesačného platu podľa § 76 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce.

Podľa § 76 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov."


Trápi vás "Výpoveď v práci po ukončení rodičovskej dovolenky" a chcete pomôcť?

Podotázka: Výpoveď v práci po ukončení rodičovskej dovolenky (Pracovné právo)

Dobrý deň, za mesiac sa mi končí rodičovská dovolenka. Pozícia, na ktorej som pracovala pred odchodom na materskú dovolenku, bola spolu s celým oddelením zrušená. V tomto zamestnaní som už šiesty rok vrátane obdobia rodičovskej dovolenky. Chcela by som vedieť, či som povinná prijať iné pracovné miesto, ak mi ho môj zamestnávateľ ponúkne, aj keď je to na inom oddelení (napríklad práca podobného charakteru na rovnakom poschodí). Ak by som ponuku odmietla, mám nárok na odstupné? Či je moja povinnosť absolvovať pohovor na dané miesto, alebo by mi mali novú pozíciu jednoducho prideliť? Ďalej by ma zaujímalo, či keď som mala fixný plat a príplatky za poobedné služby (len 3 dni v týždni), musí mi zamestnávateľ ponúknuť minimálne základný pôvodný plat, alebo má nárok ponúknuť mi nižší plat? Ďakujem za vaše odpovede.

Odpoveď: Výpoveď v práci po ukončení rodičovskej dovolenky

(odpoveď odoslaná: 21.04.2024)

Dobrý deň,
po vrátení z rodičovskej dovolenky nemusíte prijať inú prácu, ako ste vykonávali predtým. Ak ju nepríjmete, tak zamestnávateľ by Vám mal dať výpoveď z dôvodu nadbytočnosti s nárokom na odstupné vo výške dvoch platov. 

 Podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách a zamestnávateľ, ktorý je agentúrou dočasného zamestnávania, aj ak sa zamestnanec stane nadbytočným vzhľadom na skončenie dočasného pridelenia podľa § 58 pred uplynutím doby, na ktorú bol dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu."

Podľa § 76 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a)b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov."

Okrem vyššie uvedených možností, môže zamestnvávateľ s Vami uzatvoriť dohodu o skončení pracovného pomeru. Ak by išlo o takú dohodu, že by v nej bol uvedený ako dôvod skončenia Vaša nadbytočnosť, tak potom by ste mali nárok na odstupné podľa odseku 2 § 76 Zákonníka práce.

Podľa § 76 ods. 2 písm. c) Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a)b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov."

Ak by ste chceli prijať inú pozíciu, tak k otázkam pohovoru a platu s príplatkami, sa musíte informovať u Vášho zamestnávateľa. Zrejme bude záležať, či nová pozícia bude úplne odlišná alebo máte z tej oblasti nejaké skúsenosti. Každopádne, ak v tom čase uvidíte inzerát na pozíciu, ktorú Vám budú ponúkať, tak je viac než pravdepodobné, že asi budete musieť absolvovať pohovor. 


Podotázka: Výpoveď v práci po ukončení rodičovskej dovolenky (Pracovné právo)

Dobrý deň, pracovala som na trvalý pracovný pomer (TPP) v obchodnom reťazci. Následne som nastúpila na materskú dovolenku a momentálne som na rodičovskej dovolenke. Zamestnávateľ mi oznámil, že po skončení rodičovskej dovolenky pre mňa nemá voľné pracovné miesto, keďže majú plný stav zamestnancov. Ponúka mi prácu v inom meste alebo výpoveď. Prosím o radu, má zamestnávateľ na takéto konanie právo? Mám nárok aspoň na nejaké odstupné? V práci by som mala odpracovaných 10 rokov po skončení rodičovskej dovolenky. Ďakujem.

Odpoveď: Výpoveď v práci po ukončení rodičovskej dovolenky

(odpoveď odoslaná: 11.12.2023)

Dobrý deň,

mali by ste sa vrátiť na Vaše pôvodné miesto, na ktorom ste boli pred odchodom na materskú.

Zamestnávateľ Vám však ponúkol inú prácu za iných podmienok. Ak nebudete súhlasiť so zmenou Vašich pracovných podmienok, tak potom Vám zamestnávateľ dá výpoveď pre nadbytočnosť.

Pri výpovedi z dôvodu nadbytočnosti (§ 63 ods. 1 písm. b) ZP), Vám vzniká nárok na odstupné vo výške troch platov, podľa  Vašich odpracovaných 10-tich rokov u daného zamestnávateľa.

Podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách a zamestnávateľ, ktorý je agentúrou dočasného zamestnávania, aj ak sa zamestnanec stane nadbytočným vzhľadom na skončenie dočasného pridelenia podľa § 58 pred uplynutím doby, na ktorú bol dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu."

Podľa § 76 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov."

Je teda lepšie prijať výpoveď od zamestnávateľa spolu s odstupným a počas výpovednej doby, si môžete hľadať iné zamestnanie. Nakoľko, ak by ste výpoveď dali Vy, tak by ste nemali nárok na odstupné.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Výpoveď v práci po ukončení rodičovskej dovolenky (Pracovné právo)

Dobrý deň, keď som sa vrátila do práce po rodičovskej dovolenke a chcem ukončiť pracovný pomer v práci, kde som zamestnaná už 10 rokov, a nedohodneme sa na ukončení, ako dlho tam musím ešte zostať? Ako je to s nevyčerpanou dovolenkou? Ďakujem.

Odpoveď: Výpoveď v práci po ukončení rodičovskej dovolenky

(odpoveď odoslaná: 14.10.2023)

Dobrý deň, na vami položenú otázku uvádzame, že ak sa so zamestnávateľom nedohodnete na skončení pracovného pomeru dohodou k určitému dátumu, potom budete musieť podať výpoveď z pracovného pomeru. Výpovedná doba je vo vašom prípade dva mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede. Dôvod výpovede môžete, ale nemusíte uviesť. Výpoveď treba zaslať zamestnávateľovi doporučeným listom alebo ju doručiť osobne proti podpisu.

Pokiaľ ide o nevyčerpanú dovolenku, tu platí ust. § 116 ods. 2 Zákonníka práce :

"(1) Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku. (2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku. (3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru."


Trápi vás "Výpoveď v práci po ukončení rodičovskej dovolenky" a chcete pomôcť?

Podotázka: Výpoveď v práci po ukončení rodičovskej dovolenky (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Moja rodičovská dovolenka končí 28.11. Som zamestnaná vo firme od roku 2018. Môžem odísť hneď alebo mi zamestnávateľ dá trojmesačnú výpovednú lehotu? Do novej práce by som mala nastúpiť 16.12.23. Ďakujem.

Odpoveď: Výpoveď v práci po ukončení rodičovskej dovolenky

(odpoveď odoslaná: 11.09.2023)

Dobrý deň, pokiaľ sa po rodičovskej dovolenke chcete rozhodnúť viac u zamestnávateľa nepracovať, potom by bolo namieste, dať výpoveď hneď, nakoľko v prípade výpovede pracovný pomer končí až uplynutím výpovednej doby, ktorá je min. dvojmesačná v závislosti od dĺžky trvania pracovného pomeru. Preto, ak by ste výpoveď doručili zamestnávateľovi až v novembri, výpovedná doba by začala plynúť až  v decembri. Vedeli by ste odísť aj počas jej plynutia, avšak nemuseli by to byť bez sankcie zo strany zamestnávateľa. Nakoľko, ak ste si v zmluve dojednali peňažnú sankciu v prípade nezotrvania v pracovnom pomere počas plynutia výpovednej doby, potom by túto od vás zamestnávateľ v takomto prípade mohol oprávnene vymáhať. Ak ste si takúto sankciu písomne v pracovnej zmluve nedohodli, potom môžete odísť aj počas plynutia výpovednej doby bez toho, aby vás za to mohol váš zamestnávateľ nejako sankcionovať. 

Súčasne však platí, že aj keby doručíte výpoveď Vášmu zamestnávateľovi do konca septembra, aby výpovedná doba mohla začať plynúť od 01.10 s tým, tak táto by uplynula až 31.12, nakoľko je vo vašom prípade trojmesačná. Výpovedná doba totiž začne vždy plynúť od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom zamestnanec doručil výpoveď zamestnávateľovi. Pričom nestačí v septembri podať výpoveď na pošte. Táto musí byť riadne doručená v tomto mesiaci do rúk zamestnávateľa, v opačnom prípade, ak by bola doručená až v októbri, výpovedná doba by začala plynúť až v novembri a váš pracovný pomer by skončil až posledným  januárovým dňom.  Avšak aj v takomto prípade v čase vášho plánovaného nástupu do novej práce by ste ešte boli v pracovnom pomere u vášho zamestnávateľa.

Existuje však ešte jedna možnosť, avšak na tú váš zamestnávateľ nemusí pristúpiť, a  síce, že by ste po skončení rodičovskej dovolenky navrhli vášmu zamestnávateľovi skončenie vášho pracovného pomeru dohodou ku konkrétnemu dňu, ktorý by ste si dohodli. V takomto prípade neplynie žiadna výpovedná doba. S týmto by však musel váš zamestnávateľ súhlasiť. Ak by nesúhlasil, nemáte inú možnosť než skončiť váš pracovný pomer výpoveďou. 


Podotázka: Výpoveď v práci po ukončení rodičovskej dovolenky (Pracovné právo)

Dobrý deň, obraciam sa na vás s prosbou o radu. Moja rodičovská dovolenka končí 25. 7. 2023, avšak v medzidobe došlo k zrušeniu prevádzky, v ktorej som bola zamestnaná. Hľadám odporúčanie, ako mám postupovať. Môj zamestnávateľ mi nedokáže ponúknuť pracovné miesto zodpovedajúce mojej pracovnej zmluve, ale zatiaľ mi neposkytol ani inú konkrétnu odpoveď. Predpokladám, že by mi mal dať výpoveď s nárokom na odstupné. Ďakujem vámpevne za odpoveď. S pozdravom.

Odpoveď: Výpoveď v práci po ukončení rodičovskej dovolenky

(odpoveď odoslaná: 12.06.2023)

Dobrý deň,
áno, pokiaľ Vás už váš zamestnávateľ nedokáže ďalej zamestnávať z dôvodu, že došlo k zrušeniu prevádzky, a z tohto dôvodu Vám dá výpoveď, potom máte nárok na odstupné najmenej najmenej v sume

a) vášho priemerného mesačného zárobku, ak váš pracovný pomer trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,

b) dvojnásobku vášho priemerného mesačného zárobku, ak váš  pracovný pomer trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,

c) trojnásobku vášho priemerného mesačného zárobku, ak váš pracovný pomer trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,

d) štvornásobku vášho priemerného mesačného zárobku, ak váš pracovný pomer trval najmenej dvadsať rokov.

Bolo by však pre vás výhodnejšie, ak by s Vami uzavrel dohodu o skončení pracovného pomeru práve z tohto dôvodu. Dôvod skončenia uveďte do dohody. Vtedy by st mali nárok na odstupné vo vyššej sume, a síce najmenej v sume 

a) vášho priemerného mesačného zárobku, ak váš pracovný pomer trval menej ako dva roky,

b) dvojnásobku vášho priemerného mesačného zárobku, ak váš pracovný pomer trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,

c) trojnásobku vášho priemerného mesačného zárobku, ak váš pracovný pomer trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,

d) štvornásobku vášho priemerného mesačného zárobku, ak váš pracovný pomer trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,

e) päťnásobku vášho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer trval najmenej dvadsať rokov.


Podotázka: Výpoveď v práci po ukončení rodičovskej dovolenky (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať - v októbri mi končí rodičovská dovolenka a vedúca chce ukončiť môj pracovný pomer. Má na to nárok?

Odpoveď: Výpoveď v práci po ukončení rodičovskej dovolenky

(odpoveď odoslaná: 20.09.2022)

Dobrý deň,
po skončení rodičovskej dovolenky s Vami môže skončiť pracovný pomer, avšak len podľa zákona a z dôvodov tam uvedených. Napr. Vám môže dať výpoveď, ale tá musí byť písomná, odôvodnená a doručená. Ak s ňou súhlasiť nebudete a máte za to, že nie je daný dôvod výpovede, potom môžete do 2 mesiacov od kedy mal prac. pomer skončiť podať žalobu na určenie neplatnosti výpovede. Zákon ale nezakazuje skončiť prac. pomer potom, keď sa vrátite z rodič. dovolenky. 


Trápi vás "Výpoveď v práci po ukončení rodičovskej dovolenky" a chcete pomôcť?

Podotázka: Výpoveď v práci po ukončení rodičovskej dovolenky (Pracovné právo)

Dobrý deň, Nedávno som ukončila rodičovskú dovolenku a mala by som nastúpiť do práce. Mám však problém. Môjho syna neprijali do škôlky, a preto musím podať výpoveď. Mám nárok na odstupné?

Odpoveď: Výpoveď v práci po ukončení rodičovskej dovolenky

(odpoveď odoslaná: 09.01.2022)

Dobrý deň,
vznik nároku na odstupné je naviazaný na skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa. Toto upravuje ust. § 76 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce (ZP). Pokiaľ ukončí pracovný pomer zamestnanec výpoveďou, ako je to vo Vašom prípade, nárok na odstupné podľa ZP nevznikne a to bez ohľadu na dôvod, pre ktorý zamestnanec skončí takýto pracovný pomer so svojím zamestnávateľom. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Výpoveď v práci po ukončení rodičovskej dovolenky" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.