Máte
otázku?

Výpoveď v práci zo zdravotných dovodov


Online právna poradňa
Oblasť práva: Bratislava

Otázka: Výpoveď v práci zo zdravotných dovodov

Dobrý deň, som po transplantácii stavca, pracujem ako predavačka a chcela by som sa opýtať. Priznali mi 45% invalidný dôchodok, avšak v práci ma nútia k výpovedi dohodou. Rada by som sa opýtala, či v prípade, že prinesiem potvrdenie od lekára, ktoré bude dokladovať, že už nie som schopná vykonávať túto prácu, sú povinní mi dať výpoveď s paragrafom a odstupným, keďže tam pracujem už 2 roky a 4 mesiace? A ako je to s výpovednou dobou? Ďakujem pekne, som bezradná.

Odpoveď: Výpoveď v práci zo zdravotných dovodov

Dobrý deň,
v prvom rade je potrebné uviesť, že zamestnávateľ Vás v žiadnom prípade nemôže nútiť ukončiť pracovný pomer dohodou. Na ukončenie pracovného pomeru dohodou je nevyhnutý súhlas oboch účastníkov pracovnoprávneho vzťahu, teda zamestnávateľa aj zamestnanca. 

Pokiaľ ako teda uvádzate, že s Vami chce zamestnávateľ ukončiť pracovný pomer dohodou a Vy s tým nesúhlasíte musí Vám dať výpoveď, ktorá zároveň musí byť odôvodnená jedným z výpovedných dôvodov v zmysle ustanovenia § 63 Zákonníka práce. Z obsahu Vašej otázky vyplýva, že chcete aby došlo k ukončeniu Vášho pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa výpoveďou z dôvodu Vášho zlého zdravotného stavu v dôsledku ktorého nie ste schopná ďalej vykonávať doterajšiu prácu.

V danom prípade budete potrebovať lekársky posudok od Vášho ošetrujúceho lekára (resp. špecialistu), ktorý treba vyhotoviť ešte pred skončením pracovného pomeru. 

Pokiaľ je však Vašim cieľom ukončiť pracovný pomer s nárokom na odstupné, je irelevantné, či sa pracovný pomer skončí dohodou alebo výpoveďou zo strany zamestnávateľa, keďže podľa ustanovenia § 76 ods. 1 Zákonníka práce (odstupné pri výpovedi zo strany zamestnávateľa pre stratu spôsobilosti vykonávať doterajšiu prácu) by Vám vzhľadom na dĺžku trvania pracovného pomeru patrilo odstupné vo výške 1 - násobku priemerného mesačného zárobku, pričom podľa § 76 ods. 2 Zákonníka práce (odstupné pri dohode o skončení pracovného pomeru pre stratu spôsobilosti vykonávať doterajšiu prácu) by Vám taktiež patrilo odstupné vo výške 1 - násobku priemerného mesačného zárobku. 

V oboch prípadoch, teda aj v prípade výpovede zo strany zamestnávateľa alebo v prípade dohody odporúčame trvať na tom, aby bol dôvod skončenia pracovného pomeru jasne vymedzený. 

V prípade, ak dôjde k výpovedi zo strany zamestnávateľa výpovedná doba pri dĺžke Vášho pracovného pomeru bude 2 mesiace v zmysle ustanovenia § 62 ods. 3 písm. a) Zákonníka práce. 

 

 

Trápi vás "Výpoveď v práci zo zdravotných dovodov" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Výpoveď v práci zo zdravotných dovodov

Dobrý deň, v práci vstúpilo do platnosti opatrenie zakazujúce skončenie pracovného pomeru dohodou na žiadosť zamestnanca. Ako mám postupovať, ak mám lekársky posudok o dlhodobo nepriaznivom zdravotnom stave a dlhodobej neschopnosti vykonávať prácu na doterajšej pozícii a chcem ukončiť pracovný pomer zo zdravotných dôvodov? Ďakujem.

Odpoveď: Výpoveď v práci zo zdravotných dovodov

(odpoveď odoslaná: 05.04.2025)

Dobrý deň,
na skončenie pracovného pomeru sa vyžaduje súhlas oboch zmluvných strán. Dohoda je dvojstranný právny úkon a preto s jej obsahom musí súhlasiť tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec. 

Zamestnávateľ vždy potrebuje určitý čas na to, aby si našiel za zamestnanca, ktorý chce skončiť pracovný pomer, náhradu. A na to slúži výpovedná doba. Z vyššie uvedeného vyplýva, že ak chce zamestnanec skončiť jeho pracovný pomer, tak výpoveď zo strany zamestnanca (bez uvedenia dôvodu alebo z akéhokoľvek dôvodu) s plynutím výpovednej doby je pre zamestnávateľa najpraktickejšia. 

Vo Vašom prípade prichádza do úvahy buď výpoveď z Vašej strany podľa § 67 ZP. Ale keďže na odstupné vzniká zamestnancovi nárok iba v prípade výpovede zo strany zamestnávateľa, tak pri výpovedi z Vašej strany, by ste nárok na odstupné nemali.

Podľa § 68 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu."

Ďalšou možnosťou je, že oznámite zamestnávateľovi svoj zdravotný stav, predložíte mu lekársky posudok a uvidíte aký on zvolí postup. Po správnosti by Vás mal skúsiť najprv preradiť na inú pracovnú pozíciu v rámci organizácie (§ 55 ods. 2 ZP). 

Podľa § 55 ods. 2 písm. a) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva."

V prípade, že organizácia u zamestnávateľa preradenie neumožňuje, potom by prichádzala do úvahy výpoveď zo strany zamestnávateľa (§ 63 ods. 1 písm. c) ZP), s nárokom na odstupné. 

Podľa § 63 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva."

Odstupné môže byť určené v prípade výpovede podľa odseku 1 § 76 alebo v prípade dohody s uvedením výpovedného dôvodu podľa odseku 2 § 76 ZP. 

Podľa § 76 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume

a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,

b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,

c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,

d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov."

Podľa § 76 ods. 2 Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume

a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,

b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,

c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,

d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,

e) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov."


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Výpoveď v práci zo zdravotných dovodov

Dobrý deň, zamestnávateľ ma poslal na lekársku prehliadku k lekárovi, ktorého určil, kde som dostal výsledok, že nie som spôsobilý vykonávať posudzovanú prácu. Zamestnávateľ mi ponúkol náhradnú prácu u iného zamestnávateľa, na inom mieste, než je určené v zmluve (pracujem v organizácii patriacej pod VÚC; tam mi ponúkol aj miesto). Originál lekárskeho posudku som nedostal, zamestnávateľ mi dal iba kópiu. V zákonnej lehote sa mám vyjadriť, či ponuku prijímam, aj keď podľa e-mailu od lekárky nemôžem vykonávať ani ponúknutú prácu a nemám na ňu potrebnú kvalifikáciu. Dokedy sa mám vyjadriť a ako mám ďalej postupovať? Vo firme som zamestnaný päťnásty rok. Ďakujem.

Odpoveď: Výpoveď v práci zo zdravotných dovodov

(odpoveď odoslaná: 01.02.2025)

Dobrý deň,
ponúknutú prácu nezoberte, ak je pre Vás nevyhovujúca, z pohľadu Vášho zdravotného stavu. Odporúčame si nájsť inú prácu.

Zamestnávateľovi oznámte, že ponuku nepríjimate. Zamestnávateľ by Vám mal dať výpoveď s nárokom na  trojmesačné odstupné.

Podľa § 63 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva."

Podľa § 76 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov."


Podotázka: Výpoveď v práci zo zdravotných dovodov

Dobrý deň, ak predložím zamestnávateľovi dohodu o skončení môjho pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov, musím k nej priložiť aj lekársky nález od obvodného lekára? Alebo to stačí bez neho? Ešte by som odpracoval jeden mesiac, pretože mi končí ročná PN. Ide mi o jednomesačné odstupné. Ďakujem.

Odpoveď: Výpoveď v práci zo zdravotných dovodov

(odpoveď odoslaná: 25.01.2025)

Dobrý deň,

ku žiadosti o skončenie pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov je potrebné predložiť lekársku správu (posudok, nález) o Vašom zdravotnom stave. Z lekárskej správy by malo vyplývať, že Váš zdravotný stav je taký, že nie ste spôsobilý/á ďalej vykonávateľ Vašu doterajšiu prácu. Že by jej ďalším výkonom bol ohrozený zdravotný stav. 

Po predložení žiadosti zamestnávateľovi, by mal tento Vám dať výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce. 

Podľa § 63 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva."

Čo sa týka odstupného, zo zákona Vám nárok na neho nevzniká, čo neznamená, že Vám ho zamestnávateľ nemôže priznať a vyplatiť. 


Trápi vás "Výpoveď v práci zo zdravotných dovodov" a chcete pomôcť?

Podotázka: Výpoveď v práci zo zdravotných dovodov

Dobrý deň, po mojej ročnej PN, ktorá končí, nemôžem zo zdravotných dôvodov vykonávať moju doterajšiu prácu a inú pre mňa nemajú. Tak mi zostáva len výpoveď. Prosím vás, mám nárok na odstupné a aké? Pracoval som tam 9 rokov. Za odpoveď ďakujem.

Odpoveď: Výpoveď v práci zo zdravotných dovodov

(odpoveď odoslaná: 19.08.2024)

Dobrý deň,

Váš zdravotný stav je potrebné zamestnávateľovi preukázať lekárskou správou alebo posudkom.
Na vznik nároku na odstupné, je potrebné, aby výpoveď dal zamestnávateľ Vám. Ak podáte výpoveď Vy ako zamestnanec, nebudete mať nárok na žiadne dôvody. 

Zamestnávateľ je zo zákona povinný Vás preradiť na inú, pre Vás vhodnú prácu. V opačnom prípade, by Vám mal dať výpoveď s nárokom na odstupné.

Podľa § 55 ods. 2 písm. a) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva."   Výpoveď zo strany zamestnávateľa by mala byť podľa § 63 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce a dvojmesačné odstupné podľa § 76 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce.   Podľa § 63 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva."   Podľa § 76 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a)b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov."   Ak Vám zamestnávateľ nedá výpoveď, tak Vaša výpoveď by mala byť podľa § 67 Zákonníka práce, bez nároku na odstupné.    Podľa § 67 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu."

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Výpoveď v práci zo zdravotných dovodov" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:
  • Výpoveď, zdravotné dôvody

    Zamestnanec môže dať výpoveď podľa § 67 Zákonníka práce: Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Ak podá ...

  • Paragraf výpoveď zo zdravotných dôvodov

    Dobrý deň, chcem Vás poprosiť chcem dať výpoveď zo zdravotných dôvodov nakoľko mám dlhé roky problémy s chrbticou a chcem sa opýtať, že aký je prosím Vás.

  • Skončenie PP zo strany zamestnanca zo zdravotných dôvodov

    Dobrý deň, môže zamestnanec podať výpoveď dohodou zo zdravotných dôvodov a má ... zákonník práce upravuje zánik pracovného pomeru výpoveďou ako aj dohodou.

  • Výpoveď počas PN

    Dobrý deň, chcem sa opýtať : dá sa dať výpoveď v práci ak som začal maródovať ... 2019 som zamestnaná pol roka a zo zdravotných dôvodov môžem ísť aj na PN, ...

  • Môžem podať výpoveď počas PN?

    6 a 7 Zákonníka práce Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u ... keď dám výpoveď zamestnávateľovi počas pn zo zdravotných dôvodov mám nárok ...

  • Kedy má zamestnanec nárok na odstupné (odchodné) ?

    1 pís. a) alebo pís. b) Zákonníka práce alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil ... Chcela by som sa spýtať, ak chcem dať výpoveď zo zdravotných dôvodov, ...

  • Overenaspolocnost.sk Maroš Hrubčina

    Uvádzame, že nie je zjavný dôvod prečo ma vyhodiť z práce. ... )som po ročnej PN a chcem dať výpoveď ako invalidný dôchodca 70 % zo zdravotných dôvodov.




najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.