Dobrý deň,
pri dohode o skončení pracovného pomeru Zákonník práce neustanovuje, že by zamestnávateľ musel zasielať zamestnanca k svojim firemným lekárom. Ak ste predložili lekársky posudok, ktorý potvrdzuje, že zdravotne nie ste schopný vykonávať doterajšiu prácu, zamestnávateľ by mal tento posudok akceptovať. Podľa ustanovenia § 60 Zákonníka práce, dohoda o skončení pracovného pomeru musí byť písomná a mala by byť v nej uvedená dôvody skončenia, ak ich požadujete. Je možné, že zamestnávateľ Vás chce preradiť na inú prácu a na to potrebuje Vaše vyšetrenie u firemných lekárov.
V opačnom prípade môžete zvážiť podanie výpovede z dôvodu zdravotných problémov, pričom v takom prípade nemusíte pripojiť lekársky posudok k samotnej výpovedi.
Podľa § 67 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu."
Ak by ste podali výpoveď podľa § 67 Zákonníka práce, plynula by Vám výpovedná doba, ktorá môže trvať buď jeden mesiac alebo, ak Váš pracovný pomer bude ku dňu doručenia výpovede trvať viac, ako jeden rok, tak výpovedná doba bude dva mesiace. Výpovedná doba vždy začína plynúť od prvého dňa mesiaca, nasledujúceho po mesiaci doručenia výpovede a končí sa uplynutím posledného dňa príslušného mesiaca. Napríklad, ak by ste podali výpoveď do konca augusta, tak počas septembra a októbra by Vám plynula výpovedná doba a 30. októbra by skončil Váš pracovný pomer.
Podľa § 62 ods. 6 Zákonníka práce, "Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace."
Podľa § 62 ods. 7 Zákonníka práce, "Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak."
V prípade, že Váš zdravotný stav je taký, že nebudete môcť ešte ďalšie dva mesiace počas výpovednej doby pracovať na Vašej pozícii, a zamestnávateľ Vás do 15 dní od predloženia posudku nepreradí na inú, pre Vás vhodnú prácu, môžete Váš pracovný pomer skončiť aj okamžite podľa § 69 ods. 1 písm. a) ZP. V tom prípade by Váš pracovný pomer skončil doručením písomného okamžitého skončenia zamestnávateľovi.
Podľa § 55 ods. 1 písm. a) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva." Podľa § 69 ods. 1 písm. a) Zákonníka práce, "Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu."Pri výpovede z Vašej strany, Vám nevzniká nárok na odstupné. Ale pri okamžitom skončení pracovného pomeru z Vašej strany, máte nárok na náhradu mzdy vo výške dvoch platov podľa § 69 ods. 4 ZP.
Podľa § 69 ods. 4 Zákonníka práce, "Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov."
Vaším ďalším krokom môže byť doručenie písomného oznámenia zamestnávateľovi, v ktorom ho upozorníte na dôvod zdravotného stavu a Vaše právo na okamžité skončenie v prípade nepreradenia, s nárokom na náhradu mzdy vo výške Vašich dvoch platov. Podľa reakcie zamestnávateľa sa teda môžete rozhodnúť pre výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru, za podmienok opísaných vyššie.