Máte
otázku?

Paragraf výpoveď zo zdravotných dôvodov


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Paragraf výpoveď zo zdravotných dôvodov

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Mám zámer podať výpoveď z dôvodu zdravotných problémov, konkrétne s dlhodobými problémami s chrbticou. Mohli by ste mi, prosím, povedať, aký paragraf je na toto relevantný? Rovnako by ma zaujímalo, či potrebujem k výpovedi priložiť aj lekársky posudok a aké sú dôsledky, ak ho nepriložím. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Paragraf výpoveď zo zdravotných dôvodov

Dobrý deň, zamestnanec môže dať výpoveď z akéhokoľvek dôvodu, hoci i bez uvedenia dôvodu. Tzn. že nie ste povinná svojmu zamestnávateľovi predkladať žiadnu lekársku správu. Pri tejto výpovedi Vám však neprináleží odstupné podľa ustanovenia § 76 Zákonníka práce, nakoľko výpoveď dáte Vy a nie zamestnávateľ.

Trápi vás "Paragraf výpoveď zo zdravotných dôvodov" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Paragraf výpoveď zo zdravotných dôvodov (Pracovné právo)

Dobrý deň, v utorok mi môj lekár ukončil moju trojročnú PN. Dnes mi lekárka pracovnej zdravotnej služby potvrdila, že nie som schopná vykonávať moju doterajšiu prácu. V tomto zamestnaní som 23 rokov. Nároky pri rozviazaní pracovného pomeru dohodou a výpoveďou zo zdravotných dôvodov poznám. Rok poberám starobný dôchodok. Budem mať nárok aj na odchodné popri odstupnom, ak požiadam o jeho výplatu? Mám čakať, až ma zamestnávateľ vyzve na návštevu, alebo čakať na výpoveď z jeho strany? Potrebujem teraz vybrať infúzie z dôvodu zhoršenia zdravotného stavu. Môžem mu poslať novú PN od štvrtka, prípadne čo najskôr? A až potom doriešiť skončenie pracovného pomeru? Ďakujem.

Odpoveď: Paragraf výpoveď zo zdravotných dôvodov

(odpoveď odoslaná: 16.11.2024)

Dobrý deň,

ak Váš zdravotný stav je taký, že potrebujete byť PN, tak si ju uplatnite a oznámte to zamestnávateľovi.

Čo sa týka Vášho skončenia pracovného pomeru, ak má Váš zamestnávateľ vedomosť o Vašom zdravotnom stave, tak by Vám mal dať on výpoveď. Výpoveď zo zdravotných dôvodov je podľa § 63 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce. 

Počkajte do ukončenia Vašej liečby, ak dovtedy od zamestnávateľa nedostanete výpoveď, tak zamestnávateľovi doručte Žiadosť o ukončenie pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov k dátumu ................... .

K žiadosti priložte aj Váš lekársky posudok. Dátum ukončenia PP načasujte tak, aby to bolo aspoň mesiac po doručení Vašej žiadosti zamestnávateľovi  V žiadosti uvediete, že si uplatňujete nárok na odchodné podľa § 76a ods. 1 Zákonníka práce a na odstupné podľa § 76 ods. 1 písm. d) Zákonníka práce.

Podľa § 76 ods. 2 písm. e) Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov." 

Podľa § 76a ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení."

Namiesto výpovede môže Váš zamestnávateľ zvoliť aj dohodu o skončení pracovného pomeru s uvedením výpovedného dôvodu (zdravotné dôvody). Aj pri takejto dohode s uvedením dôvodu má zamestnanec nárok na odstupné podľa § 76 ods. 2 písm. e) Zákonníka práce. 

Podľa § 76 ods. 2 písm. e) Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov." 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Paragraf výpoveď zo zdravotných dôvodov (Pracovné právo)

Dobrý deň, bola som na povinnej lekárskej prehliadke po roku. Lekár mi zakázal prácu v nočných zmenách. Môže mi dať zamestnávateľ výpoveď z tohto dôvodu? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Paragraf výpoveď zo zdravotných dôvodov

(odpoveď odoslaná: 22.10.2024)

Dobrý deň, ak pracujete práve v noci, tak zamestnávateľ Vás môže preradiť na inú, pre Vás vhodnú prácu.

V prvom rade, predložte zamestnávateľovi Váš lekársky posudok, z ktorého vyplýva, že nemôžete pracovať v noci. Zamestnávateľ by mal postupovať podľa ustanovenia § 55 ods. 2 písm. a) Zákonníka práce, a pokúsiť sa preradiť Vás na inú, pre Vás vhodnú prácu. 

Ak by zamestnávateľ nemal takú možnosť, tak musíte počkať na to, čo zamestnávateľ urobí. Je možné očakávať, že ak Vás nebude môcť preradiť na inú pre Vás vhodnú prácu, tak Vám môže dať aj výpoveď.

Išlo by o výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce, s plynutím výpovednej doby a s nárokom na odstupné. Výpovedná doba by mala byť buď jeden mesiac, alebo dva mesiace, ak Váš pracovný pomer trval najmenej jeden rok. Avšak, ak máte vo Vašej pracovnej zmluve uvedenú presnú výpovednú dobu, tak platí táto, uvedená v pracovnej zmluve. Odstupné sa odvíja od dĺžky trvania Vášho pracovného pomeru podľa § 76 ods. 1 Zákonníka práce. 

Zároveň, namiesto výpovede zo zdravotných dôvodov, môžete sa so zamestnávateľom dohodnúť a uzatvoriť dohodu o skončení pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov, kedy Vám tiež prináleží odstupné ale už podľa § 76 ods. 2 Zákonníka práce.


Podotázka: Paragraf výpoveď zo zdravotných dôvodov (Pracovné právo)

Dobrý deň, som na PN, ukončím PN-ku a chcela by som dať výpoveď v robote zo zdravotných dôvodov. Mám nárok na nejaké odstupné? Ďakujem.

Odpoveď: Paragraf výpoveď zo zdravotných dôvodov

(odpoveď odoslaná: 11.09.2024)

Dobrý deň,
v prípade, ak podáte výpoveď Vy, a túto Vám nedá zamestnávateľ, tak žiaľ nemáte nárok na odstupné podľa zákonníka práce. Podľa ust. § 76 ods. 1 a ods. 2 Zákonníka práce: 

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume

a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,

b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,

c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,

d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

(2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume

a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,

b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,

c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,

d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,

e) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

Pracovná zmluva, prípadne kolektívna zmluva však môže priznávať odstupné aj v iných prípadoch, preto Vám odporúčam prečítať si dané dokumenty, či Vám tieto odstupné nepriznávajú. 


Trápi vás "Paragraf výpoveď zo zdravotných dôvodov" a chcete pomôcť?

Podotázka: Paragraf výpoveď zo zdravotných dôvodov (Pracovné právo)

Dobrý deň, mal som úraz a následnú operáciu hlavy. Pracujem ako vodič autobusu a po ročnej PN mi dopravný lekár nedal súhlas pracovať ako vodič autobusu. Zaujímalo by ma, na čo mám nárok teraz po ukončení PN a zákazu vykonávať prácu vodiča autobusu. Ďakujem

Odpoveď: Paragraf výpoveď zo zdravotných dôvodov

(odpoveď odoslaná: 25.08.2024)

Dobrý deň,

vo Vašej situácii, keď dopravný lekár po ročnej PN nepovolil návrat do práce ako vodič autobusu, máte niekoľko právnych možností a nárokov. Podľa Zákonníka práce, ak zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, zamestnávateľ je povinný preradiť vás na inú prácu. Ak zamestnávateľ nemá pre vás vhodné pracovné miesto a nemôžete vykonávať inú prácu, môže so zamestnancom ukončiť pracovný pomer.

Podľa § 55 ods. 2 písm. a) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva."

Ak Vám dá zamestnávateľ výpoveď z dôvodu dlhodobej nespôsobilosti vykonávať pracovnú činnosť vzniká nárok na odstupné. Výška odstupného závisí od dĺžky trvania Vášho pracovného pomeru. Napr.:

- 2 násobok priemerného mesačného zárobku pri odpracovaní najmenej 2 rokov
- 3 násobok priemerného mesačného zárobku pri odpracovaní najmenej 5 rokov a menej ako 10 rokov.

Podľa § 63 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva."

Odporúčame Vám komunikovať so zamestnávateľom, aby ste sa dohodli na ukončení pracovného pomeru a uplatnení nároku na odstupné. Po ukončení pracovného pomeru môžete mať taktiež nárok na podporu v nezamestnanosti, podliehajúci podaniu žiadosti na úrade práce. Poprípade, si môžete požiadať o invalidný dôchodok. 

Prajeme Vám veľa šťastia a rýchle vyriešenie vašej situácie.


Podotázka: Paragraf výpoveď zo zdravotných dôvodov (Pracovné právo)

Dobrý deň, do trvalého pracovného pomeru som bola prijatá ako invalidná nad 70 %. Momentálne som už skoro rok na PN a môj zdravotný stav sa zhoršil. V decembri som mala jednu operáciu a čakám na druhú. Z tohto dôvodu chcem podať výpoveď zo zdravotných dôvodov. Ako mám postupovať a podľa akého paragrafu? Mám nárok na odstupné? Ďakujem

Odpoveď: Paragraf výpoveď zo zdravotných dôvodov

(odpoveď odoslaná: 29.07.2024)

Dobrý deň,
ak chcete skončiť Váš pracovný pomer a ste PN, zamestnávateľ Vám počas PN nemôže dať výpoveď. Z uvedeného vyplýva, že výpoveď musíte dať Vy aj bez uvedenia dôvodu. V tom prípade, Vám nárok na odstupné nevzniká. A to aj v prípade, ak dáte výpoveď zo zdravotných dôvodov.

Mohli by ste požiadať zamestnávateľa, aby Vás skúsil preradiť na inú, pre Vás vhodnú prácu. Nakoľko však plánujete ďalšiu operáciu a viete, že budete opäť dlhodobo PN, tak to zrejme nebude mať žiadny účel. 

Po podaní výpovede podľa § 67 ZP do konca júla, Vám od začiatku augusta začne plynúť výpovedná doba, ktorá je 2 mesiace a uplynie koncom septembra, kedy Vám skončí Váš pracovný pomer. 

Podľa § 55 ods. 2 písm. a) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva."

Podľa § 67 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu."

Podľa § 62 ods. 6 Zákoníka práce, "Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace."

Podľa § 62 ods. 7 Zákoníka práce, "Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak."


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Paragraf výpoveď zo zdravotných dôvodov (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcela by som ukončiť pracovný pomer zo zdravotných dôvodov. Ako postupovať? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Paragraf výpoveď zo zdravotných dôvodov

(odpoveď odoslaná: 17.07.2024)

Dobrý deň,

ak chcete ukončiť pracovný pomer zo zdravotných dôvodov, najskôr informujte svojho zamestnávateľa o svojom zdravotnom stave a predložte lekársku správu. Môžete o tom informovať zamestnávateľa písomne a dohodnúť si osobnú konzultáciu.

Ak váš zdravotný stav neumožňuje pokračovať vo Vašej doterajšej práci, žiadajte o preradenie na inú vhodnú pracovnú pozíciu. Podľa § 55 Zákonníka práce je zamestnávateľ povinný zamestnanca preradiť, ak vzhľadom na jeho zdravotný stav dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať prácu. Ak toto nie je možné, môžete podať žiadosť o ukončenie pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov, ktorá by mala obsahovať lekársky posudok.

Podľa § 55 ods. 2 písm. a) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva."

Existujú tri možnosti ukončenia pracovného pomeru: dohodou, výpoveďou alebo okamžitým skončením.

Pri dohode je potrebné, aby oba zúčastnené strany súhlasili a písomne uzavreli dohodu, k určitému dátumu. 

Podľa § 60 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom."

Pri výpovedi zo strany zamestnanca nemusíte uvádzať dôvod a výpovedná lehota začína plynúť od prvého dňa nasledujúceho mesiaca.

Podľa § 67 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu."

Podľa § 62 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby."

Podľa § 62 ods. 6 Zákonníka práce, "Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace."

Podľa § 62 ods. 7 Zákonníka práce, "Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak."

Ak zamestnávateľ nesúhlasí s preradením, ukončením pracovného pomeru dohodou alebo by nechcel akceptovať Vašu výpoveď, a vykonávanie práce by ohrozovalo Vaše zdravie, môžete okamžite skončiť pracovný pomer podľa § 69 Zákonníka práce.

Podľa § 69 ods. 1 písm. a) Zákonníka práce, "Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu."
Trápi vás "Paragraf výpoveď zo zdravotných dôvodov" a chcete pomôcť?

Podotázka: Paragraf výpoveď zo zdravotných dôvodov (Pracovné právo)

Dobrý deň, prosím vás, chcem sa spýtať na výpoveď zo zdravotných dôvodov. Keď mám od lekára napísané, že nesmiem pracovať s bremenami (čo moja práca obsahuje) a na inej pozícii sme sa nedohodli, chcela by som podať výpoveď zo zdravotných dôvodov s výškou odstupného, ktoré mi podľa odpracovaných rokov prináleží. Mám prosím vás na to nárok? Ďakujem

Odpoveď: Paragraf výpoveď zo zdravotných dôvodov

(odpoveď odoslaná: 28.06.2024)

Dobrý deň, áno, máte na to nárok, ale výpoveď musíte od zamestnávateľovi dostať Vy. 

Ak máte lekárske potvrdenie, že nemôžete vykonávať prácu, ktorá zahŕňa prácu s bremenami, a zamestnávateľ Vás nemôže preradiť na inú vhodnú prácu, máte nárok na výpoveď zo strany zamestnávateľa podľa § 63 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce. V takom prípade budete mať nárok aj na odstupné buď podľa § 76 ods. 1  Zákonníka práce alebo v prípade skončení dohodou zo zdravotných dôvodov podľa § 76 ods. 2 Zákonníka práce. 

Pri výpovedi zo strany zamestnávateľa, je výška odstupného určovaná podľa § 76 ods. 1 Zákonníka práce, 
"Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a)b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume 

a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,  b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,  c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,  d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov."


Ak by ste podali výpoveď Vy, nárok na odstupné nemáte. Odporúčame Vám teda počkať na výpoveď zo strany zamestnávateľa, alebo sa dohodnúť na skončení pracovného pomeru dohodou s uvedením zdravotného dôvodu.


Podľa § 76 ods. 2 Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a)b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume 

a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,  b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,  c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,  d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,  e) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov."

Podotázka: Paragraf výpoveď zo zdravotných dôvodov (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcem podať okamžitú výpoveď z práce z dôvodu zdravotných problémov. Pracujem na pozícii administratívnej pracovníčky. Môj lekár vo svojej správe uviedol, že nemôžem naďalej vykonávať sedavé zamestnanie na plný úväzok. Zároveň mi bol priznaný plný invalidný dôchodok. Podľa ktorého paragrafu by som mala požiadať o okamžité ukončenie pracovného pomeru? Mám nárok na odstupné, keď vo firme pracujem už 17 rokov? Aktuálne som už dlhodobo na práceneschopnosti (PN) a predpokladám, že tak zostanem minimálne do polovice septembra. Kedy by som mala výpoveď podať?

Odpoveď: Paragraf výpoveď zo zdravotných dôvodov

(odpoveď odoslaná: 10.05.2024)

Dobrý deň,
do konca júna doručte zamestnávateľovi písomnú výpoveď podľa § 67 ZP zo zdravotných dôvodov. Počas mesiacov júl a august Vám bude plynúť výpovedná doba a koncom augusta Vám skončí pracovný pomer.

Ak chcete Vaše skončenie načasovať na neskôr, tak to celé posuňte o mesiac. Výpovedná doba vždy začína plynúť 1. deň v mesiaci a končí sa posledným dňom príslušného mesiaca.

Ak u zamestnávateľa budete ku dňu doručenia výpovede pracovať aspoň rok, Vaša výpovedná doba bude dvojmesačná. Skončením pracovného pomeru z Vašej strany, Vám nárok na odstupné nevzniká. Na odstupné by ste mali nárok, ak by Vám dal zamestnávateľ výpoveď, čo nie je Váš prípad. 

Podľa § 67 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu."

Podľa § 62 ods. 6 Zákonníka práce, "Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace."

Podľa § 62 ods. 7 Zákonníka práce, "Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak."

Okamžité skončenie, je iný spôsob skončenia pracovného pomeru ako je výpoveď, napríklad z dôvodu, ak by Vás zamestnávateľ nepreradil na inú, pre Vás vhodnú prácu, aj napriek predloženému lekárskemu posudku, že nemôžete pri práci sedieť § 69 ZP). 

Podľa § 69 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,  b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,  c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie."

Podotázka: Paragraf výpoveď zo zdravotných dôvodov (Pracovné právo)

Dobrý deň, som zamestnaná ako samostatná referentka na Mestskom úrade od roku 1998. Zamestnávateľ postupne odo mňa vyžadoval vykonávať aj činnosti, ktoré som nemala uvedené v pracovnej náplni. Dosť často som bývala chorá, pretože ma roky trápi oslabená imunita (myslím, že v starej budove sú plesne, lebo aj iné kolegyne mávajú často rôzne virózy a zápaly očí). Musela som absolvovať operáciu haluxov dvakrát, rovnako aj dve gynekologické operácie s následným liečením v kúpeľoch, a potom operáciu kolena. V období pandémie Covid-19 som dlhší čas zastupovala kolegyňu, ktorá bola so synom na OČR. Túto činnosť nemám doteraz uvedenú v pracovnej náplni a zabrala mi takmer všetok môj pracovný čas, takže moju agendu som robila dlho po pracovnej dobe, aspoň to najdôležitejšie. Ostatné robím potom, keď sme všetci v práci, ale znova prišlo leto - čas prázdnin a dovoleniek, teda znova aj zastupovanie druhých. Takže som bola v neustálom časovom strese. Nedokázala som sa sústrediť na prácu, keď bolo v kancelárii príliš veľa ľudí (kolegov aj klientov), často som zostávala po pracovnej dobe, nemohla som v noci spávať a začali mi problémy s pamäťou. Už v tom období som sa liečila u lekárky v psychiatrickej ambulancii. Od februára 2023 som na PN - opakovane sa liečim ambulantne a bola som aj 2 mesiace (od februára do marca 2024) na odporúčanie lekárky hospitalizovaná v nemocnici, aby mi nastavili novú liečbu. Mám úplne iné lieky aj iný denný program, takže sa pomaly zotavujem. Ale na PN už nemám nárok na nijaké peňažné dávky. Do zamestnania sa nechcem vrátiť, pretože by som ten tlak zo strany zamestnávateľa a množstvo rôznej práce isto po čase nezvládla a znovu by som vyhorela. Na predčasný odchod do dôchodku mi po 40 rokoch chýba 1 rok a pár mesiacov, nakoľko som po strednej škole začala pracovať od augusta 1985. Vychovala som 2 deti a narodila som sa v roku 1966. Prosím vás, ako by som mala postupovať, aby mi zamestnávateľ po takmer 25 rokoch vyplatil aj odstupné? Musím odísť zo zamestnania zo zdravotných dôvodov (aj na odporúčanie lekárov). Ďakujem za vašu skorú odpoveď.

Odpoveď: Paragraf výpoveď zo zdravotných dôvodov

(odpoveď odoslaná: 22.04.2024)

Dobrý deň,

po skončení Vašej PN a po predložení Vašich lekárskych správ, by vám dal zamestnávateľ výpoveď zo zdravotných dôvodov (§ 63 ods. 1 písm. c) ZP), s nárokom na štvormesačné odstupné (§ 76 ods. 1 ZP).

Zamestnávateľ Vám však povie, že ak chcete skončiť pracovný pomer, výpoveď si máte podať Vy, ale v tom prípade by Vám nevznikol nárok na odstupné

Takže kompromisom pre Vás oboch by bolo, skončenie pracovného pomeru dohodou s uvedením výpovedného dôvodu - zdravotný, s nárokom na päťmesačné odstupné podľa § 76 ods. 2 Zákonníka práce. 

Podľa § 63 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva."

Podľa § 76 ods. 1 písm. d) Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a)b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov."   Podľa § 76 ods. 2 písm. e) Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a)b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov."
Trápi vás "Paragraf výpoveď zo zdravotných dôvodov" a chcete pomôcť?

Podotázka: Paragraf výpoveď zo zdravotných dôvodov (Pracovné právo)

Dobrý deň, je možné ukončiť pracovný pomer zo zdravotných dôvodov s nárokom na odstupné, aj keď je zamestnanec zároveň aj riadny starobný dôchodca s nárokom na starobný dôchodok? Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď: Paragraf výpoveď zo zdravotných dôvodov

(odpoveď odoslaná: 23.03.2024)

Dobrý deň, je to možné, jedine v prípade, ak zamestnancovi dá zamestnávateľ výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce. Na dôchodok nemajú vplyv nároky vyplývajúce z pracovného pomeru. Dôchodok a odstupné sa navzájom nevylučujú.

V prípade o ktorom píšete, však prichádza do úvahy skončenie pracovného pomeru dohodou (§ 60 ZP) alebo výpoveďou zo strany zamestnanca, kedy mu vzniká namiesto odstupného nárok na odchodné, podľa § 76a ods. 1 ZP. 

Podľa § 60 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom."

Podľa § 76a ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení."

Čo sa týka odstupného, na ten vzniká nárok iba vtedy, ak výpoveď dáva zamestnávateľ zamestnancovi. Preto, ak dá zamestnávateľ výpoveď zamestnancovi zo zdravotných dôvodov (§ 63 ods. 1 písm. c) ZP), tak zamestnanec bude mať nárok na odstupné podľa § 76 ZP.

Podľa § 63 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva."

Podľa § 76 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a)b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume 

a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,  b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,  c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,  d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Paragraf výpoveď zo zdravotných dôvodov" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.