Šikana na pracovisku

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Šikana na pracovisku

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či sa jedná o šikanu, ak vám nadriadený na pracovisku neustále hovorí, že ste neschopný, hlúpy, smeje sa vám do tváre a ponižuje vás. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Šikana na pracovisku

Dobrý deň,
uvedené správanie zo strany nadriadeného voči Vám, sa dá označiť ako šikana alebo bossing.

Tieto pojmy však nie sú v zákonoch definované ani upravené.

Jediný pojem, pod ktorý sa dá šikana podradiť je priama diskriminácia, ktorá je upravená v zákone č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon)

Podľa § 2a ods. 2 antidiskriminačného zákona, "Priama diskriminácia je konanie alebo opomenutie, pri ktorom sa s osobou zaobchádza menej priaznivo, ako sa zaobchádza, zaobchádzalo alebo by sa mohlo zaobchádzať s inou osobou v porovnateľnej situácii."

Podľa § 2 ods. 2 antidiskriminačného zákona, "Pri dodržiavaní zásady rovnakého zaobchádzania je potrebné prihliadať aj na dobré mravy na účely rozšírenia ochrany pred diskrimináciou."