Máte
otázku?

Šikana na pracovisku


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Šikana na pracovisku

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či sa jedná o šikanu, ak vám nadriadený na pracovisku neustále hovorí, že ste neschopný, hlúpy, smeje sa vám do tváre a ponižuje vás. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Šikana na pracovisku

Dobrý deň,
uvedené správanie zo strany nadriadeného voči Vám, sa dá označiť ako šikana alebo bossing. 

Tieto pojmy však nie sú v zákonoch definované ani upravené.

Jediný pojem, pod ktorý sa dá šikana podradiť je priama diskriminácia, ktorá je upravená v zákone č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon)

Podľa § 2a ods. 2 antidiskriminačného zákona, "Priama diskriminácia je konanie alebo opomenutie, pri ktorom sa s osobou zaobchádza menej priaznivo, ako sa zaobchádza, zaobchádzalo alebo by sa mohlo zaobchádzať s inou osobou v porovnateľnej situácii."

Podľa § 2 ods. 2 antidiskriminačného zákona, "Pri dodržiavaní zásady rovnakého zaobchádzania je potrebné prihliadať aj na dobré mravy na účely rozšírenia ochrany pred diskrimináciou."

Trápi vás "Šikana na pracovisku" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Šikana na pracovisku (Pracovné právo)

Dobrý deň, mám problém s kolegom v práci, ktorý je voči mne agresívny. Už dlhodobo ma ohrozuje a vyhráža sa mi. Niekedy ma fyzicky napáda v šatni alebo ma vulgárne uráža a ponižuje vonku pred prácou. On nie je môj nadriadený. Konflikt začal, keď som nedostal prácu, pretože linka bola odstavená a ja som jej vodičom, takže som si robil svoje veci. Potom prišiel, začal na mňa kričať a nasledovali urážky v šatni, ktoré sa opakujú už dva týždne, s vyhrážkami, že ma fyzicky napadne. Na jeho slová nereagujem, ale myslím si, že je veľmi nebezpečný. Čo môžem v tejto situácii urobiť? Viem, že ak pôjdem za vedúcim, situácia sa môže vyhrotiť a skončiť zle. Preto sa pýtam, čo ďalej? Ďakujem.

Odpoveď: Šikana na pracovisku

(odpoveď odoslaná: 01.12.2024)

Dobrý deň,
správanie Vášho kolegu, ktoré opisujete sa vymyká normálnemu kolegovskému vzťahu na pracovisku. Bez ohľadu na to, či sa situácia vyhrotí alebo nie, musíte ísť s týmto problémom za svojím nadriadeným. Je to Vaša povinnosť mu to oznámiť. Z pohľadu bezpečnosti a ochrany zdravia a života pri práci, nielen Vášho ale aj Vašich kolegov. Nakoľko, ak sa už naozaj niečo vážne stane, bude potom už neskoro. 

K samotnému kolegovi sa správajte naďalej tak, že nereagujte na jeho správanie. Čím dlhšie vydržíte, tým skôr to Vášho kolegu prejde. A to aj potom keď to oznámite Vášmu nadriadenému. 

Ak by sa Vám dalo zaznamenať správanie Vášho kolegu voči Vám aj písomne (mailom), bol by to dobrý dôkaz pre Vás.

Prajeme veľa úspechov v tejto veci!

 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Šikana na pracovisku (Pracovné právo)

Dobrý deň, kolega na pracovisku na mňa útočí, strašne po mne kričí, je voči mne agresívny, uráža ma, vyhrážal sa mi. Keď som to povedala našej nadriadenej, tak sa ho zastala a keď som pred ňou spomenula, že ide o šikanu na pracovisku, tak ma vysmiala. Ak tento môj kolega bude zase na mňa agresívny, urážať ma, mám o celej situácii informovať Inšpektorát práce? Či ako to mám podľa vás riešiť? Ďakujem

Odpoveď: Šikana na pracovisku

(odpoveď odoslaná: 28.09.2024)

Dobrý deň,

ustanovenie Zákonníka práce citované nižšie, uvádza aké kroky môžete podniknúť voči takémuto správaniu Vášho kolegu voči Vám. 

Podľa § 13 ods. 8 Zákonníka práce, "Zamestnanec nesmie byť v pracovnoprávnom vzťahu prenasledovaný ani inak postihovaný za to, že podá na iného zamestnanca alebo na zamestnávateľa sťažnosť, podnet na príslušnom orgáne inšpekcie práce, žalobu, návrh na začatie trestného stíhania alebo iné oznámenie o kriminalite alebo inej protispoločenskej činnosti, nezachová mlčanlivosť o svojich pracovných podmienkach vrátane mzdových podmienok a o podmienkach zamestnávania alebo že si uplatňuje práva a právom chránené záujmy vyplývajúce z pracovnoprávneho vzťahu."

Pred uplatnením vyššie uvedených krokov, by ste však mohli skúsiť ísť za niekým vyššie, kto je nad Vašou nadriadenou, jej nadriadený, personálne oddelenie atď.. 

Ak ide o šikanú výlučne ústnou formou, čo nie je dokázateľné, skúste napísať tomuto kolegovi mail a ak bude aj jeho mailová komunikácia rovnaká ako ústna, budete mať dôkaz o jeho správaní voči Vašej osobe. Takúto mailovú komunikáciu môžete preposlať na najvyššie vedenie u Vás a uvidíte ich reakciu. Ak by ani to nepomohlo, môžete uplatniť postupy uvedené v ustanovení citovanom vyššie. 

Upozorňujeme však, že pred uplatnením postupov, ako je sťažnosť, podnet na Inšpektorát práce alebo podanie trestného ozámenia, je lepšie ak budete mať nejaký dokázateľný podklad (písomnú alebo mailovú komunikáciu s daným kolegom, či Vaším nadriadeným).


Podotázka: Šikana na pracovisku (Pracovné právo)

Dobrý deň, je možné použiť nahrávku z diktafónu ako dôkazný prostriedok šikany na pracovisku? Ďakujem.

Odpoveď: Šikana na pracovisku

(odpoveď odoslaná: 06.09.2024)

Dobrý deň,
záleží, či by sa nahrávka použila súdu alebo nadriadenému šikanovaného zamestnanca. 

V prípade, že by sa nahrávka predložila súdu a nahrávka by bola vyhotovená bez súhlasu nahrávanej osoby, súd by nemusel na tento dôkaz vôbec prihliadať. 

Nahrávanie osoby bez jeho vedomia a súhlasu, a zároveň použitie tejto nahrávky, nie je postup v súlade so zákonom. Preto, ani takýto dôkaz nemožno považovať za dôkaz získaný zákonným spôsobom.

Podľa § 187 ods. 1 Civilného sporového poriadku, "Za dôkaz môže slúžiť všetko, čo môže prispieť k náležitému objasneniu veci a čo sa získalo zákonným spôsobom z dôkazných prostriedkov."

Podľa § 191 ods. 2 Civilného sporového poriadku, "Vierohodnosť každého vykonaného dôkazu môže byť spochybnená, ak zákon neustanovuje inak."

Či už v prípade domáhania sa ochrany pred šikanou na súde, alebo pred Inšpektorátom práce, je lepšie si zadovážiť iné dôkazy. Ak dochádza zo strany zamestnávateľa k šikane zamestnanca len ústne, je ako dôkaz možno použiť svedkov. 

Podľa § 13 ods. 8 Zákonníka práce, "Zamestnanec nesmie byť v pracovnoprávnom vzťahu prenasledovaný ani inak postihovaný za to, že podá na iného zamestnanca alebo na zamestnávateľa sťažnosť, podnet na príslušnom orgáne inšpekcie práce, žalobu, návrh na začatie trestného stíhania alebo iné oznámenie o kriminalite alebo inej protispoločenskej činnosti, nezachová mlčanlivosť o svojich pracovných podmienkach vrátane mzdových podmienok a o podmienkach zamestnávania alebo že si uplatňuje práva a právom chránené záujmy vyplývajúce z pracovnoprávneho vzťahu."


Trápi vás "Šikana na pracovisku" a chcete pomôcť?

Podotázka: Šikana na pracovisku (Pracovné právo)

Dobrý deň, v našej práci je systém, podľa ktorého sú za pochybenia udelené takzvané "čierne body". Tieto body náš zamestnávateľ zverejňuje v spoločnom chate, kde ich vidia všetci zamestnanci. Predvčerom som na tento systém slušne reagovala a vedeniu som napísala prosbu, či by sa nám body nemohli udeľovať osobne. Myslím si, že ich verejné oznamovanie nás dehonestuje, psychicky nám to neprospieva a neprispieva to k dobrej atmosfére na pracovisku. Okrem toho mi udelenie čierneho bodu nepripadalo spravodlivé, pretože som bola pokarhaná za to, že som sa v dochádzkovom systéme neodhlásila na pauzu, keď som písala dotaz, ktorý nepatril k mojim pracovným povinnostiam. Aby som to urobila, musela by som cestovať na iné poschodie, kde je dochádzkový systém, a potom sa vrátiť, čo by bolo veľmi neefektívne len kvôli napísaniu dvoch viet otázky. Som presvedčená, že ako zamestnanec mám právo slušne sa na niečo spýtať svojho zamestnávateľa a nemala by som byť za to disciplinárne postihnutá bodmi, ktoré sa majú udelené za pochybenia v práci. Pokladám toto konanie za šikanu a ak sa nemýlim, mám v úmysle toto písomne vedeniu oznámiť. Budem vďačná za vašu odpoveď.

Odpoveď: Šikana na pracovisku

(odpoveď odoslaná: 20.04.2024)

Dobrý deň,
áno, postihy zamestnancov takéhto typu smerujúce od zamestnávateľa, nie sú v súlade so zákonom. Takéto spôsoby, ako sú čierne body a spoločný chat je celkom neštandartný spôsob zamestnávateľa uplatňujúci na zamestnancov. Navyše, ak v spoločnom chate zamestnávateľ udeľuje čierne body niektorému zo zamestnancov a ostatí zamestnanci to vidia. 

Pracovnoprávny vzťah je individuálny vzťah medzi zamestnancom a zamestnávateľom. Každý jeden vzťah je individuálny, nakoľko každý zamestnanec má inú pracovnú pozíciu, inú zodpovednosť a zamestnávateľ musí ku každému zamestnancovi pristupovať individuálne. 

Zamestnávateľ predsa neuzatvrára jednu pracovnú zmluvu so všetkými zamestnancami ale s každým zamestnancom samostatne uzatvára jednu pracovnú zmluvu. Pracovnou zmluvou sa zakladá pracovný pomer a nástupom zamestnanca do práce vzniká pracovný pomer. Pracovný pomer každého zamestnanca je len jeden jediný a zamestnávateľ nemôže všetkých zamestnancov hádzať do jedného vreca. 

Takýmto postupom zamestnávateľa dochádza k porušovaniu zásady dobrých mravov ale aj k porušeniu zásady ochrany osobných údajov, a súkromia zamestnancov voči ostatným zamestnancom. Takéto otázky sa rieši súkromne so zamestnancom a nie verejne. 

Takže kľudne môžete zamestnávateľovi napísať vyššie uvedené k jeho praktikám a môžete uvažovať nad podnetom na Inšpektorát práce. 

Podľa čl. 2 Zákonníka práce, "Pracovnoprávne vzťahy podľa tohto zákona môžu vznikať len so súhlasom fyzickej osoby a zamestnávateľa. Zamestnávateľ má právo na slobodný výber zamestnancov v potrebnom počte a štruktúre a určovať podmienky a spôsob uplatnenia tohto práva, ak tento zákon, osobitný predpis alebo medzinárodná zmluva, ktorou je Slovenská republika viazaná, neustanovuje inak. Výkon práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov musí byť v súlade s dobrými mravmi; nikto nesmie tieto práva a povinnosti zneužívať na škodu druhého účastníka pracovnoprávneho vzťahu alebo spoluzamestnancov."

Podľa § 1 ods. 1 Zákonníka práce, "Tento zákon upravuje individuálne pracovnoprávne vzťahy v súvislosti s výkonom závislej práce fyzických osôb pre právnické osoby alebo fyzické osoby a kolektívne pracovnoprávne vzťahy a niektoré právne vzťahy s nimi súvisiace."



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Šikana na pracovisku" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:
  • Ohováranie a šikana na pracovisku

    Trápi vás "Ohováranie a šikana na pracovisku" a chcete pomôcť? Opýtajte sa advokáta. V tejto právne poradni odpovedajú: JUDr. Milan Ficek.

  • Výpoveď kvôli šikane

    Nikto nesmie byť na pracovisku v súvislosti s výkonom pracovnoprávnych vzťahov prenasledovaný ani inak postihovaný za to, že podá na iného zamestnanca alebo ...

  • Mobbing a Bossing - právna ochrana

    Ako sa brániť pred mobbingom a bossingom? Termínmi mobbing a bossing sa označujú rôzne formy šikanovania zamestnancov na pracovisku, pričom pri mobingu ide ...

  • Ohováranie, ako sa môžem brániť?

    Ohováranie, osočovanie, hanobenie dobrého mena · Ohováranie a šikana na pracovisku · Ohováranie,osočovanie, ako sa brániť? Ako sa brániť proti trestnému ...

  • Obrana voči bossingu

    Termínmi mobbing a bossing sa označujú rôzne formy šikanovania zamestnancov na ... Ohováranie a šikana na pracovisku.

  • Ohováranie

    v takomto prípade by sa mohlo jednať o tzv. bossing, inými slovami šikanu na pracovisku a na mieste by bolo podanie sťažnosti zamestnávateľovi.

  • Ako sa brániť voči nepravdivým informáciám?

    5. 5. 2017 ... Ohováranie a šikana na pracovisku. Ako sa môžem brániť pred neustálym ohováraním a udávaním. ... V tomto konaní však treba jednak preukázať ...




najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.