Dobrý deň,
záleží, či by sa nahrávka použila súdu alebo nadriadenému šikanovaného zamestnanca.
V prípade, že by sa nahrávka predložila súdu a nahrávka by bola vyhotovená bez súhlasu nahrávanej osoby, súd by nemusel na tento dôkaz vôbec prihliadať.
Nahrávanie osoby bez jeho vedomia a súhlasu, a zároveň použitie tejto nahrávky, nie je postup v súlade so zákonom. Preto, ani takýto dôkaz nemožno považovať za dôkaz získaný zákonným spôsobom.
Podľa § 187 ods. 1 Civilného sporového poriadku, "Za dôkaz môže slúžiť všetko, čo môže prispieť k náležitému objasneniu veci a čo sa získalo zákonným spôsobom z dôkazných prostriedkov."
Podľa § 191 ods. 2 Civilného sporového poriadku, "Vierohodnosť každého vykonaného dôkazu môže byť spochybnená, ak zákon neustanovuje inak."
Či už v prípade domáhania sa ochrany pred šikanou na súde, alebo pred Inšpektorátom práce, je lepšie si zadovážiť iné dôkazy. Ak dochádza zo strany zamestnávateľa k šikane zamestnanca len ústne, je ako dôkaz možno použiť svedkov.
Podľa § 13 ods. 8 Zákonníka práce, "Zamestnanec nesmie byť v pracovnoprávnom vzťahu prenasledovaný ani inak postihovaný za to, že podá na iného zamestnanca alebo na zamestnávateľa sťažnosť, podnet na príslušnom orgáne inšpekcie práce, žalobu, návrh na začatie trestného stíhania alebo iné oznámenie o kriminalite alebo inej protispoločenskej činnosti, nezachová mlčanlivosť o svojich pracovných podmienkach vrátane mzdových podmienok a o podmienkach zamestnávania alebo že si uplatňuje práva a právom chránené záujmy vyplývajúce z pracovnoprávneho vzťahu."