Môžem odmietnuť prácu nadčas?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Môžem odmietnuť prácu nadčas?

Dobrý deň, som v výpovednej lehote a firma mi nechce umožniť využiť dovolenku, ktorá zahrňuje 7 dní z minulého roka a 11,5 dňa pomerného podielu z tohto roka. Zamestnávateľ mi oznámil, že mi všetko preplatia. Súčasne mi dal vedieť, že mi naordinoval prácu nadčas, a to 8 hodín týždenne. Viem, že v prípade odmietnutia nariadenej práce nadčas mi môžu dať okamžitú výpoveď. V mojom prípade si myslím, že si to nemôžu dovoliť. Ak by sa tak stalo a ja by som odmietol pracovať nadčas, mohli by ma okrem prepustenia pre porušenie pracovných povinností tiež súdne stíhať? Nútia ma, aby som zaškolil ďalších 3 ľudí namiesto seba. Zaškolovať môžem iba v rámci týchto nadčasov, na čo ale nie som ochotný. Už teraz som veľmi vyčerpaný. Obávam sa len toho, že v prípade odmietnutia práce nadčas môžu iniciovať súdne konanie proti mne. Má zamestnávateľ takú možnosť, ak odmietnem vykonávať prácu nadčas? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Môžem odmietnuť prácu nadčas?

Dobrý deň, podľa § 85 ods. 9 Zákonníka práce (ZP), priemerný týždenný pracovný čas zamestnanca vrátane práce nadčas nesmie prekročiť 48 hodín. Podľa § 97 ods. 5 ZP, prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť alebo dohodnúť so zamestnancom len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem, a to aj na čas nepretržitého odpočinku medzi dvoma zmenami, prípadne za určitých podmienok aj na dni pracovného pokoja. Nepretržitý odpočinok medzi dvoma zmenami sa nesmie pritom skrátiť na menej ako osem hodín. Na základe uvedeného preto platí, že nariadenie práce nadčas má výnimočnú povahu. Zamestnávateľ  ju môže nariadiť alebo sa na nej so zamestnancom dohodnúť len pri prechodne zvýšenej potrebe práce alebo existencie verejného záujmu. Prácou nadčas sa nemôže nahradzovať potreba vyššieho počtu zamestnancov. Potreba nadčasovej práce preto musí mať charakter naliehavosti. Preto pri prácach, ktorých potreba je stála a nie prechodná alebo pri prácach, ktorých potreba nie je naliehavá, nemožno nariaďovať prácu nadčas. V opačnom prípade sa zamestnávateľ dopúšťa porušenia pracovnoprávnych predpisov, za čo mu hrozia sankcie zo strany inšpekcie práce. Ak táto podmienka vo Vašom prípade nie je splnená, nemôžete sa dopustiť porušenia pracovnej disciplíny. Rovnako to platí aj pre prípad, ak odmietnete vykonávať prácu, ktorá nepatrí do druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve.