Vrátenie rezervačnej zálohy za nehnuteľnosť

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Vrátenie rezervačnej zálohy za nehnuteľnosť

Dobrý deň. Obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc a radu. S RK sme podpísali 01.06.2016 rezervačnú zmluvu a zaplatili rezervačný poplatok za nehnuteľnosť. Po tomto termíne sme niekoľkokrát kontaktovali pána z realitky, aby nám prezistil niektoré doplňujúce informácie, nakoľko sa jedná o nehnuteľnosť, ktorá je vo výstavbe. Nedočkali sme sa od neho žiadnej relevantnej odpovede, nebol s nami ani raz na obhliadke nehnuteľnosti (poslal developera, ktorý si túto realitku najal) a ak sme naňho tlačili, že potrebujeme nejakú odpoveď, poslal nám kontakt na stavbyvedúceho prípadne developera, investora atď aby sme tieto otázky dávali im (pravdepodobne nemal záujem riešiť naše otázky). Už pred podpisom zmluvy sme ich upozornili, že nás trochu tlačí čas, nakoľko predávame našu nehnuteľnosť a do septembra sa potrebujeme presťahovať. K tomu sa vyjadril tak, že s tým problém nebude nakoľko už bytový dom stojí, a v júli sa predpokladá kolaudácia. Do rezervačnej zmluvy sme však zahrnuli klauzulu v tom zmysle, že ak do 1.7 nebudú dokončené určité veci (vonkajšie a vnútorné omietky, rozvody kúrenia vrátane kotla, rozvody elektriky, vody, plynu) môžeme od zmluvy odstúpiť. Potrebujeme v tomto zmysle hľadať ďalej a neriskovať. Prešiel mesiac a my sme od RK nedostali ani poriadne podklady do banky, na základe ktorých by sme mohli žiadať o úver, nedostali sme žiadne info, pokiaľ sme si ich u stavbyvedúceho alebo developera neprezistili. Preto by sme radi odstúpili od zmluvy s RK, nakoľko nemáme pocit, že by pre nás nejakú službu vykonala. Sme s ňou max. nespokojní! Preto by som sa Vás rada opýtala, či je možné z našej strany odstúpiť od zmluvy, ak bola vytvorená na dobu určitú a to do 15.09.2016, avšak je v nej uvedená táto klauzula: Zmluvné strany sa dohodli že v prípade, že do tohto termínu 01.07.2016 nebudú na stavbe uskutočnené práce a to: vonkajšie a vnútorné omietky, rozvody kúrenia vrátane plynového kotla, rozvody elektriky, vody a plynu je zložiteľ oprávnený od zmluvy odstúpiť a uschovávateľ je povinný vrátiť zložiteľovi rezervačnú zálohu najneskôr do 3 dní od vyzvania zložiteľom. Môžeme sa teda odvolať na tieto riadky a odstúpiť od zmluvy? Ak by ste potrebovali, môžem Vám celú našu zmluvu poslať na mail. Vopred Vám veľmi pekne ďakujeme za odpoveď.

Odpoveď: Vrátenie rezervačnej zálohy za nehnuteľnosť

Dobrý deň, bolo z Vašej strany veľmi dobré, že ste predmetnú vetu do rezervačnej zmluvy zahrnuli. Od akejkoľvek zmluvy je totiž možné odstúpiť iba v prípade ak to upravuje zákon alebo predvída túto možnosť samotná zmluva. Ak do dnešného dňa nesplnili podmienky uvedené v rezervačnej zmluve, je možné od tejto zmluvy odstúpiť s odvolaním sa na predmetné ustanovenie zmluvy. Odporúčam Vám v odstúpení od zmluvy uviesť konkrétny dôvod spolu s odvolaním sa na konkrétny článok rezervačnej zmluvy. Zároveň Vám odporúčam priamo v odstúpení od zmluvy vyzvať sprostredkovateľa (makléra) na vrátenie rezervačnej zálohy (v odstúpení od zmluvy uveďte aj konkrétne číslo účtu, kam Vám má byť zložená rezervačná záloha vrátená). Odstúpenie od zmluvy je jednostranným právnym úkonom, ktorý je perfektný dôjdením do dispozičnej sféry adresáta. Tzn. že nie je potrebné, aby Vám maklér odstúpenie od zmluvy potvrdil alebo nejako inak odsúhlasil. V prípade, že by Vám rezervačná zálohu nevrátil, je možné túto sumu od neho vymáhať.