Kúpa pozemku s ťarchou

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Nitra

Otázka: Kúpa pozemku s ťarchou

Dobrý deň, rád by som Vás poprosil o radu pri riešení problému s kúpou pozemku, na ktorý je uvedená ťarcha. Máme všetky dostupné informácie o tom, za čo a za koľko je táto exekúcia, avšak exekútor, ktorý ju spravuje, odmieta komunikovať s predávajúcim a tým brzdí celý predaj pozemku. Ja som v pozícii kupujúceho. Ako je treba postupovať v takomto prípade? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Kúpa pozemku s ťarchou

Dobrý deň, v zmysle ustanovenia § 46 ods. 7 Exekučného poriadku je exekútor povinný raz ročne na žiadosť účastníka exekučného konania (napr. povinného - predávajúceho) do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti oznámiť vyúčtovanie exekučného konania podľa jeho stavu ku dňu vyhotovenia. Ide o zákonnú povinnosť exekútora, ktorú musí splniť, ak ju nesplní porušuje zákon a môžete na neho podať sťažnosť na komore exekútorov. Následne keď zistíte výšku exekúcie, môžete túto sumu zapracovať do kúpnej zmluvy (na základe dohody s predávajúcim) a pristúpiť k zrealizovaniu zmluvy.