Kedy je nárok zo splatenia úveru premlčaný?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Kedy je nárok zo splatenia úveru premlčaný?

V roku 2008, keď som bol riadne zamestnaný, som si vzal úver a pravidelne ho splácal. Urobil som to v 14 splátkach z celkových 36. Chcel by som sa opýtať, ako môžem zistiť, či je tento úver už premlčaný? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Kedy je nárok zo splatenia úveru premlčaný?

Dobrý deň, každá splátka úveru ma svoj deň splatnosti, od ktorého začína plynúť trojročná premlčacia doba. Veriteľ (banka), ktorý poskytol úver, môže na základe zmluvných podmienok pristúpiť k zosplatneniu celého úveru aj s jeho príslušenstvom, a to na základe opakovaného resp. trvalého omeškania dlžníka so splácaním úveru. V takom prípade je o tejto skutočnosti dlžník spravidla informovaný písomným upozornením, ktoré obsahuje dlžnú sumu a termín, do ktorého musí úverovú sumu vrátiť. Premlčacia doba tak plynie odo dňa nasledujúceho po dni uvedenom v predmetnom liste. Pre konkrétnu odpoveď je preto nevyhnutné oboznámiť sa s obsahom zmluvy o úvere, zmluvnými podmienkami, prípadne aj s komunikáciou medzi Vami a Vašim veriteľom.