Dobrý deň,
ďakujeme za Vašu otázku, ku ktorej uvádzame nasledovné stanovisko vyjadrujúce náš právny názor:
Vo výpise z registra trestov (na rozdiel od odpisu z registra trestov) sa uvádzajú okrem iného odsúdenia a za ne uložené tresty, pokiaľ sa na ich páchateľa nehľadí ako keby nebol odsúdený.
Vo Vašej otázke neuvádzate, aké tresty boli uložené páchateľovi uvedených trestných činov, čo je pre zodpovedanie Vašej otázky rozhodujúce.
Ak boli uložené páchateľovi trestných činov iné tresty ako trest odňatia slobody (za uložený trest odňatia slobody sa považuje aj trest odňatia slobody ktorého výkon bol podmienečne odložený alebo ktorého výkon bol podmienečne odložený s probačným dohľadom alebo z ktorého výkonu bol páchateľ podmienečne prepustený), tieto sa zahladzajú ich vykonaním, s čím je spojený ďalší následok - na páchateľa sa hľadí ako keby nebol odsúdený. Teda odsúdenia s takto uloženými trestami sa po ich vykonaní neuvádzajú vo výpise z registra trestov.
V prípade, ak bol uložený odsúdenému páchateľovi trest odňatia slobody ktorého výkon bol podmienečne odložený alebo z ktorého výkonu bol podmienečene prepustený, súd po uplynutí skúšobnej doby rozhodne, či sa odsúdený osvedčil alebo nie. Ak súd vyslovil, že sa odsúdený osvedčil alebo ak nastala za zákonom stanovených podmienok fikcia, že sa páchateľa osvedčil, hľadí sa na páchateľa ako keby nebol odsúdený. Teda ani takéto tresty sa vo výpise z registra trestov neuvádzajú.
V ostatných prípadoch súd môže zahľadiť odsúdenie, ak odsúdený viedol po výkone alebo odpustení trestu, alebo po premlčaní jeho výkonu riadny život nepretržite po dobu najmenej a) desať rokov, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody prevyšujúci päť rokov, b) päť rokov, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody prevyšujúci jeden rok, c) tri roky, ak ide o odsúdenie na trest odňatia slobody neprevyšujúci jeden rok. Ak bolo odsúdenie zahladené, hľadí sa na páchateľa ako keby nebol odsúdený a v takom prípade sa toto odsúdenie už neuvádza vo výpise z registra trestov. O zahľadení odsúdenia rozhoduje súd spravidla na návrh odsúdeného (resp. jeho právneho zástupcu).
Jednou zo všeobecných podmienok prevádzkovania živnosti podľa živnostenského zákona je aj bezúhonnosť. Za bezúhonného sa na účely uvedeného zákona nepovažuje len ten, kto bol právoplatne odsúdený za trestný čin hospodársky, trestný čin proti majetku alebo iný trestný čin spáchaný úmyselne, ktorého skutková podstata súvisí s predmetom podnikania, ak sa naňho nehľadí, akoby nebol odsúdený. Za bezúhonného sa nepovažuje osoba, ktorá vo vzťahu k predmetu podnikania nespĺňa ani podmienky bezúhonnosti podľa osobitného predpisu.
Teda ak sa na páchateľa už hľadí tak, ako keby nebol odsúdený, môže spĺňať podmienku bezúhonnosti ako jednu zo všeobecných podmienok prevádzkovania živnosti. Samozrejme závisí vždy aj od toho, akú konkrétnu činnosť chce v rámci podnikania daná osoba vykonávať. Pri niektorých osobitných činnostiach sú totiž požiadavky bezúhonnosti vymedzené širším spôsobom ako je vyššie uvedený.