Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Výpoveď v práci zo strany zamestnanca


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Košice

Otázka: Výpoveď v práci zo strany zamestnanca

Dobrý večer, chcel by som sa opýtať. Môj manžel plánuje dať výpoveď v práci a chcel by sa dohodnúť s nadriadeným. Pôvodne mal pracovný pomer na dobu určitú, ale od minulého roka je na tom na neurčito. Jeho nadriadený mu však nechce vyhovieť a dohodnúť sa. Dá sa s tým niečo robiť? Má možnosť ísť do lepšie platenej práce. Všimli sme si, že v zmluve nemá napísané "na dobu neurčitú", ale "doba určená na neurčitý čas". Je táto zmluva platná? Ako by mal postupovať, aby mohol ukončiť pracovný pomer do konca tohto mesiaca? Máte aj vzor výpovede zo strany zamestnanca? Ďakujem.

Odpoveď: Výpoveď v práci zo strany zamestnanca

Dobrý deň, ďakujeme za Vašu otázku ku ktorej si dovoľujem zaujať nasledovný právny názor.

Dohoda o skončení pracovného pomeru je azda jedným z najjednoduchších spôsobov skončenia pracovného pomeru. Dohodou možno skončiť pracovný pomer k dohodnutému dátumu. Avšak, vzhľadom na to, že ide o dohodu, tak, ako na platnosť každej inej dohody, sa aj v tomto prípade vyžaduje súhlas oboch zmluvných strán. Ak teda zamestnávateľ nesúhlasí s návrhom na skončenie pracovného pomeru dohodou, zamestnanec ho nemôže k tomuto právnemu úkonu nijakým spôsobom donútiť.

Pokiaľ ide o formuláciu času trvania pracovného pomeru, zastávam názor, že v tomto prípade nie je právna formulácia právne významná. Dôležité je, aby bolo každému zrejmé, na akú dobu bol pracovný pomer uzatvorený. V tomto prípade sa domnievam, že takáto spĺňa podmienku určitosti právneho úkonu (právny úkon, na to aby bol platný, musí byť, okrem iného, aj určito vyjadrený, aby nevznikali pochybnosti o tom, aká bola vôľa zmluvných strán). 

K ukončeniu pracovného pomeru 

Ak chce Váš manžel skončiť pracovný pomer, môže tak vzhľadom na to, čo uvádzate, urobiť výpoveďou. Podľa § 61 Zákonníka práce  Výpoveďou môže skončiť pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná. Výpoveď môže ako zamestnanec podať z akéhokoľvek dôvodu, alebo aj bez udania dôvodu.

§ 67 Výpoveď daná zamestnancom

Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Pracovný pomer sa končí uplynutím výpovednej doby. Výpovednú dobu upravuje § 62 Zákonníka práce:

§ 62 Výpovedná doba

(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby.

(2) Výpovedná doba je najmenej jeden mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, je najmenej

a) dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok a menej ako päť rokov,

b) tri mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej päť rokov.

(4) Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z iných dôvodov ako podľa odseku 3, je najmenej dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok.

(5) Do doby trvania pracovného pomeru podľa odsekov 3 a 4 sa započítava aj doba trvania opakovane uzatvorených pracovných pomerov na určitú dobu u toho istého zamestnávateľa, ktoré na seba bezprostredne nadväzujú.

(6) Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace.

(7) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak.

(8) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu najviac v sume, ktorá je súčinom priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca a dĺžky výpovednej doby, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

Obávam sa, že pracovný pomer nebude možné ukončiť od konca tohto mesiaca, nakoľko ak Váš manžel u zamestnávateľa pracoval najmenej rok, jeho výpovedná doba je 2 mesiace. V tomto prípade, ak by podal výpoveď v mesiaci október, výpovedná doba by začal plynúť až od prvého novembra a uplynula by (ak by bola 2 mesačná) 31 decembra.

Ak už má Váš manžel dohodnuté miesto a mohol by nastúpiť do práce, existuje možnosť, avšak ide o porušenie pracovnoprávnych predpisov. Ako uvádza odsek 8 § 62 Zákonníka práce:  Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu najviac v sume, ktorá je súčinom priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca a dĺžky výpovednej doby, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

Z toho možno vyvodiť, že ak neexistuje písomná dohoda medzi zamestnancom a zamestnávateľom o tom, že je povinný uhradiť peňažnú náhradu najviac v sume, ktorá je súčinom priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca a dĺžky výpovednej doby, potom v prípade ak na svojom pracovnom mieste nezotrvá, zamestnávateľ ho nemôže finančne sankcionovať. 

Okrem toho, zamestnávateľ sa môže brániť podaním žaloby o neplatnosť skončenia pracovného pomeru, podľa § 77 a nasl. Zákonníka práce:

§ 77

Neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou, okamžitým skončením, skončením v skúšobnej dobe alebo dohodou môže zamestnanec, ako aj zamestnávateľ uplatniť na súde najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť.

§ 78

(1) Ak dal zamestnanec neplatnú výpoveď alebo ak skončil neplatne pracovný pomer okamžite alebo v skúšobnej dobe a zamestnávateľ mu oznámil, že trvá na tom, aby naďalej vykonával prácu, jeho pracovný pomer sa nekončí.

(2) Ak nevykonával zamestnanec prácu v súvislosti s neplatným skončením pracovného pomeru, môže od neho zamestnávateľ požadovať náhradu škody, ktorá mu tým vznikla, odo dňa, keď oznámil zamestnancovi, že trvá na ďalšom vykonávaní práce.

(3) Ak skončil zamestnanec pracovný pomer neplatne a zamestnávateľ netrvá na tom, aby zamestnanec u neho naďalej pracoval, platí, ak sa zamestnávateľ so zamestnancom písomne nedohodne inak, že pracovný pomer sa skončil dohodou, ak

a) bola daná neplatná výpoveď, uplynutím výpovednej doby,

b) bol pracovný pomer neplatne skončený okamžite, dňom, keď mal pracovný pomer skončiť,

c) bol pracovný pomer neplatne skončený v skúšobnej dobe, dňom, keď sa mal pracovný pomer skončiť.

(4) Zamestnávateľ nemôže voči zamestnancovi uplatňovať náhradu škody v prípadoch ustanovených v odseku 3.

Pokiaľ ide o vzor návrhu na skončenie pracovného pomeru, tak to stačí urobiť jednoducho.

Najskôr hore na liste papiera dáte hlavičku (v ktorej budú Vaše údaje), potom adresátom bude zamestnávateľ. List nazvete: "Výpoveď zamestnanca z pracovného pomeru" a text bude nasledovný (namiesto bodiek si dopíšte svoje údaje).

"Dňa ...... som s Vami .... (tu uviesť názov zamestnávateľa, IČO a sídlo) uzavrel pracovnú zmluvu a pracoval/a som na pozícii .... Týmto ukončujem pracovný pomer výpoveďou."

Stačí to takto jednoducho na to, aby bola výpoveď platná. Nemusíte to ani odôvodňovať a ani riešiť ostatné veci, ktoré vyplývajú priamo zo zákona.

 

Trápi vás "Výpoveď v práci zo strany zamestnanca" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Výpoveď v práci zo strany zamestnanca (Pracovné právo)

Dobrý deň, svojmu zamestnávateľovi som dala výpoveď 25.10.2024. V zmluve mám 1-mesačnú výpovednú lehotu. Zamestnávateľ povedal, že moju výpoveď nepodpíše. Ako mám postupovať ďalej? Mám dohodnutú novú prácu s nástupom k 1.12.2024. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Výpoveď v práci zo strany zamestnanca

(odpoveď odoslaná: 06.11.2024)

Dobrý deň, z  otázky vyplýva, že ste podali výpoveď z rpacovného pomeru v zmysle ust. § 67 Zákonníka práce, pričom máte jednomesačnú výpovednú dobu. Výpoveď ste podali resp. doručili zamestnávateľovi 25.10.2024.
Ak je to tak, potom výpovedná doba začala plynúť dňom 1.11.2024 a  pracovný pomer skončí 30.11.2024. Vy nepotrebujete súhlas zamesntávateľa na podanie výpovede z pracovného pomeru a teda zamestnávateľ nemusí výpoveď z pracovného pomeru podpísať. Podstatné je to, že ste výpoveď z pracovného pomeru doručili zamestnávateľovi v mesiaci október 2024 a ak je výpovedná doba jeden mesiac, pracovný pomer končí dňom 30.11.2024.

Požiadajte ešte zamesntávateľa, aby Vám vystavil potvrdenie o zamestnaní v zmysle ust. § 75 Zákonníka práce /citujeme/ :

"Zamestnávateľ je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok do 15 dní od jeho požiadania. Zamestnávateľ však nie je povinný vydať zamestnancovi pracovný posudok skôr ako dva mesiace pred skončením pracovného pomeru. Pracovným posudkom sú všetky písomnosti týkajúce sa hodnotenia práce zamestnanca, jeho kvalifikácie, schopností a ďalších skutočností, ktoré majú vzťah k výkonu práce. Zamestnanec má právo nahliadnuť do osobného spisu a robiť si z neho výpisy, odpisy a fotokópie."

 

 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Výpoveď v práci zo strany zamestnanca (Pracovné právo)

Dobrý deň, dcéra ukončila pracovný pomer výpoveďou. Pracovala počas dvojmesačnej výpovednej lehoty. Má nárok na vyplatenie mzdy? Môže zamestnávateľ túto skutočnosť odmietnuť?

Odpoveď: Výpoveď v práci zo strany zamestnanca

(odpoveď odoslaná: 21.10.2024)

Dobrý deň,
dcéra má nárok na vyplatenie mzdy aj počas výpovednej doby, ak ako uvádzate počas celej výpovednej doby pre zamestnávateľa pracovala.

V prípade skončenia pracovného pomeru výpoveďou, pracovný pomer končí až uplynutím posledného dňa výpovednej doby. Ak by jej zamestnávateľ odmietol vyplatiť mzdu za dva posledné mesiace, potom môže voči nemu podať žaobu o zaplatenie a vymáhať si túto dlžnú sumu súdnou cestou. 


Podotázka: Výpoveď v práci zo strany zamestnanca (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, akú mám výpovednú lehotu, keď som nastúpila do práce 1.7.2024 na dobu určitú a chcem podať výpoveď dohodou. Ďakujem.

Odpoveď: Výpoveď v práci zo strany zamestnanca

(odpoveď odoslaná: 09.10.2024)

Dobrý deň,

ak ste do zamestnania nastúpili 1.7.2024 a boli by ste ešte v skúšobnej dobe, tak pracovný pomer môžete skončiť kedykoľvek, a to aj bez uvedenia dôvodu, je len potrebné o tom upovedomiť zamestnávateľa písomne aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť. Skončenie pracovného pomeru dohodou si však vyžaduje súhlas zamestnávateľa. Kedykoľvek počas skúšobnej doby môžete ukončiť pracovný pomer aj bez súhlasu zamestnávateľa, ale vždy je potrebné to oznámiť písomne. Ak Vám však už skúšobná doba uplynula, alebo ste ju nemali, tak platí štandardná výpovedná doba, ktorá je minimálne jeden mesiac, ak pracovný pomer trval menej ako jeden rok. Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak. 


Trápi vás "Výpoveď v práci zo strany zamestnanca" a chcete pomôcť?

Podotázka: Výpoveď v práci zo strany zamestnanca (Pracovné právo)

Dobrý deň, zamestnanec podal písomnú výpoveď z pracovného pomeru. Ako postupuje zamestnávateľ? Posiela mu oznámenie o skončení pracovného pomeru písomne a aký je vzor oznámenia? Ďakujem pekne.

Odpoveď: Výpoveď v práci zo strany zamestnanca

(odpoveď odoslaná: 04.10.2024)

Dobrý deň,

pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby, ktorá začína plynúť od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede zamestnávateľovi. Zamestnávateľ nemusí zasielať žiadne osobitné oznámenie o skončení pracovného pomeru, lebo výpoveď je jednostranný právny úkon zamestnanca a pracovný pomer končí po uplynutí výpovednej doby. Ani zákonník práce nevyžaduje špecifikáciu oznámenia o skončení pracovného pomeru zamestnávateľom v prípade, že výpoveď podáva zamestnanec. Ak máte potrebu formálne potvrdiť skončenie pracovného pomeru, je dobré doručiť zamestnancovi iba potvrdenie o skončení pracovného pomeru na základe doručenej výpovede.


Podotázka: Výpoveď v práci zo strany zamestnanca (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcela by som dať výpoveď v práci, kde pracujem 7 mesiacov. Bude moja výpovedná doba s určitosťou 1 mesiac, ak sa v zmluve píše, že výpoveď je podľa paragrafu 63? Ďakujem.

Odpoveď: Výpoveď v práci zo strany zamestnanca

(odpoveď odoslaná: 23.09.2024)

Dobrý deň, podstatné vo Vašom prípade je to, ako dlho bude trvať pracovný pomer ku dňu doručenia výpovede zamestnávateľovi. Ak bude pracovný pomer trvať menej ako jeden rok, potom je výpovedná doba jeden mesiac.

Vo výpovedi z pracovného pomeru môžete ale aj nemusíte uviesť dôvod výpovede. Výpovedná doba začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a pracovný pomer končí uplynutím výpovednej doby.

Výpoveď pošlite zamestnávateľovi doporučeným listom /podací lístok/, tak, aby vám zostal jeden exemplár listiny. Výpoveď z pracovného pomeru môžete doručiť zamestnávateľovi aj osobne tak, aby vám potvrdil, že výpoveď prevzal. Súhlas zamesntávateľa na podanie výpovede z pracovného pomeru nepotrebujete.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Výpoveď v práci zo strany zamestnanca (Pracovné právo)

Dobrý deň, mám na vás otázku. Pracujem u zamestnávateľa 1 rok a 12 dní. Chcem dať výpoveď zo zamestnania zo zdravotných dôvodov a závažných rodinných dôvodov. Chcem vedieť, ako mám postupovať a ako dlho musím zostať v práci, či musí byť výpovedná lehota dva mesiace. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Výpoveď v práci zo strany zamestnanca

(odpoveď odoslaná: 18.09.2024)

Dobrý deň,

pri ukončení pracovného pomeru zo strany zamestnanca existujú dve hlavné cesty, ako postupovať. Ak podáte výpoveď vy, začína plynúť výpovedná lehota, ktorá je vo vašom prípade najmenej 2 mesiace, keďže váš pracovný pomer trvá viac ako 1 rok. Výpovedná doba začne plynúť od prvého dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca po doručení výpovede vašemu zamestnávateľovi, teda ak podáte výpoveď v októbri, výpovedná lehota začne plynúť od 1. novembra a skončí 31. decembra.

Ak máte závažné zdravotné dôvody, môžete ukončiť pracovný pomer okamžite podľa § 69 ods. 1 Zákonníka práce, ak podľa lekárskeho posudku nemôžete ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ vás nepreloží na vhodné pracovné miesto do 15 dní od predloženia posudku. V tomto prípade nie je potrebné dodržať dvojmesačnú výpovednú dobu. Okamžite skončiť pracovný pomer môžete však iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel. Každý zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

Treťou možnosťou je, že by ste sa na skončení pracovného pomeru dohodli so zamestnávateľom ku konkrétnemu dňu. V takomto prípade by neplynula žiadna výpovedná doba, pracovný pomer by skončil dohodu o skončení pracovného pomeru, a to ku dňu, na ktorom by ste sa so zamestnávateľom dohodli. 


Trápi vás "Výpoveď v práci zo strany zamestnanca" a chcete pomôcť?

Podotázka: Výpoveď v práci zo strany zamestnanca (Pracovné právo)

Dobrý deň, odchádzam zo zamestnania na predčasný dôchodok po odrobených 40 rokoch. Podal som žiadosť zamestnávateľovi o ukončenie môjho pracovného pomeru s tým, že odchádzam do predčasného dôchodku a zároveň žiadam o vyplatenie odchodných platov podľa kolektívnej zmluvy. Oni mi poslali výpoveď dohodou, kde napísali, že mi bude vyplatená mzda za posledný odrobený mesiac a preplatená stará dovolenka. Nikde v dohode sa neuvádza, že odchádzam na predčasný dôchodok a žiadam o vyplatenie odchodných platov. Ďakujem.

Odpoveď: Výpoveď v práci zo strany zamestnanca

(odpoveď odoslaná: 14.09.2024)

Dobrý deň,

ak sú určtié nároky zamestnancov zakotvené v kolektívne zmluve, na ich priznanie je potrebné splniť podmienky v nej uvedené. Možno sa tieto nároky týkajú len zamestnancov, ktorí idú do starobného dôchodku. 

Skutočnosť, že odchod do dôchodku a odchodné platy nie sú uvedené v samotnej dohode o skončení pracovného pomeru (alebo vo výpovedi) neznamená, že Vám ich zamestnávateľ nevyplatí. Absencia nárokov podľa kolektívnej zmluvy nespôsobuje neplatnosť dokumentu o ukončení pracovného pomeru. Mali by ste ich vidieť na poslednej výplatnej páske. Ak máte naozaj pochybnosť o ich priznaní, skúste sa informovať u Vašej mzdárky alebo nadriadeného. 

Mimo nárokov uvedených v kolektívnej zmluve, máte nárok na odchodné vo výške jedného platu, po splnení podmienok uvedených v § 76a ods. 2 Zákonníka práce.

Podľa § 76a ods. 2 Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok na základe žiadosti podanej pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení."

Ak nakoniec Vám zamestnávateľ nevyplatí nároky podľa kolektívnej zmluvy, budete si ich môcť vymáhať súdnou cestou.


Podotázka: Výpoveď v práci zo strany zamestnanca (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať na výpovednú dobu. Keď chcem dať výpoveď v práci bez uvedenia dôvodu a pracujem tam 10 rokov, aká bude moja výpovedná doba? Ďakujem

Odpoveď: Výpoveď v práci zo strany zamestnanca

(odpoveď odoslaná: 27.08.2024)

Dobrý deň,
Vaša výpovedná doba bude 2 mesiace. A to aj napriek tomu, že u daného zamestnávateľa pracujete 10 rokov. 

Iná by bola situácia, ak by výpoveď dal zamestnávateľ Vám z určitých, v zákone uvedených dôvodov. Napríklad, ak by sa zamestnávateľ zrušoval alebo ak by Vám dal výpoveď z nadbytočnosti.

Ak teda dáva sám zamestnanec výpoveď, bez uvedenia dôvodu, pre všetkých zamestnancov platí, až ak pracovný pomer zamestnanca trval jeden rok a viac, tak potom je výpovedná doba vždy 2 mesiace. 

Podľa § 62 ods. 6 Zákonníka práce, "Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace."

Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná. Písomnosti zamestnanec doručuje zamestnávateľovi na pracovisku. Výpovedná doba vždy začína plynúť od prvého dňa v mesiaci, ktorý nasleduje po mesiaci, kedy bola výpoveď doručená a končí sa posledným dňom príslušného mesiaca. 

Podľa § 62 ods. 7 Zákonníka práce, "Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak."


Podotázka: Výpoveď v práci zo strany zamestnanca (Pracovné právo)

Dobrý deň, uzatvoril som dohodu o brigádnickej práci študenta spolu s dvoma kamarátmi. Po čase sa k nám zamestnávateľ začal nevhodne správať a chceli by sme túto dohodu ukončiť. Mám za to, že zmluva je neplatná, keďže som sa dočítal, že na zmluve musí byť uvedený druh práce a my tam máme len "druh práce:". Taktiež k uzatvoreniu dohody potrebujú naše potvrdenie o návšteve školy, ktoré taktiež nemajú. Nedali nám ani školenie BOZP. Skúšal som sa aj informovať na inšpektoráte práce a poradili mi tam, že nemusíme prísť do práce, keďže nemáme určený čas, kedy pracujeme, a ak si to chceme poistiť, máme podať aj výpoveď. Dnes sme neprišli ani jeden do práce, keďže nikto nemohol, a zajtra chcem podať výpoveď. Na túto výpoveď platí výpovedná lehota 15 dní alebo ako to vlastne je? Dohoda je uzavretá od 5.7.2024 do 31.8.2024 a dojednaný rozsah pracovného pomeru je 100 hodín. Taktiež sme sa dozvedeli, že nám zamestnávateľ nebude chcieť vyplatiť príplatky za víkendy. Chcel by som sa poradiť, ako odtiaľ môžeme čo najskôr odísť. Ďakujem.

Trápi vás "Výpoveď v práci zo strany zamestnanca" a chcete pomôcť?

Podotázka: Výpoveď v práci zo strany zamestnanca (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu ohľadne výpovede, ktorú plánujem podať ešte v tomto mesiaci. Chcela by som ukončiť pracovný pomer k 31.8. Som zamestnankyňou 1,5 roka, preto by moja výpovedná doba podľa zákona mala končiť 30.9., ak doručím výpoveď ešte v mesiaci júl. Uvažujem o dohode o ukončení pracovného vzťahu s uvedeným dátumom 31.8.2024. Avšak musím ju doručiť poštou, pretože nemám možnosť osobného stretnutia so zamestnávateľom. Keďže neviem, či s dohodou súhlasí, neviem, či mám zároveň v tej istej obálke poslať aj klasickú výpoveď a vyzvať ho, aby mi v prípade súhlasu s dohodou zaslal späť podpísanú dohodu do určitého dátumu a ak ju nepošle, začala by platiť výpoveď so zákonnou výpovednou dobou. Alebo mám poslať iba výpoveď, v nej navrhnúť kratšiu výpovednú dobu, a ak s ňou nesúhlasí a nepošle mi ju späť podpísanú, tak platí 2-mesačná výpovedná doba. Ešte prosím, v prípade, ak si zásielku zamestnávateľ neprevezme a vráti sa mi, je moja výpoveď neplatná? Za odpoveď vopred ďakujem!

Odpoveď: Výpoveď v práci zo strany zamestnanca

(odpoveď odoslaná: 28.07.2024)

Dobrý deň,
v prípade, že sa Vám nedá osobne sa stretnúť, dohodnúť so zamestnávateľom a na pracovisku doručiť mu výpoveď, či dohodu, tak Vám odporúčame postupovať nasledovne:

Vypracujte dohodu k dátumu skončenia 31.8 ale zároveň aj výpoveď ku dňu 30.09. a uvidíte, čo bude Váš zamestnávateľ akceptovať. Výpovednú dobu 2 mesiace nemôžete skrátiť. Tá je určená zákonom a slúži na to, aby si zamestnávateľ našiel za Vás náhradu.

Dohodu vypracujete podľa § 60 ods. 1 ZP, výpoveď podľa § 67 ZP a výpovedná doba je určená podľa § 62 ods. 6 ZP. 

Podľa § 60 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom."

Podľa § 62 ods. 6 Zákonníka práce, "Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace."

Podľa § 67 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu."

Ak nedôjde k prevzatiu zásielky zo strany zamestnávateľa, platí fikcia doručenia, ako by mu bola doručená. 

Podľa § 38 nods. 4 Zákonníka práce, "Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju poštový podnik vrátil zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne."


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Výpoveď v práci zo strany zamestnanca" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.