Výpoveď z PP zo strany zamestnanca - späťvzatie ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Košice

Otázka: Výpoveď z PP zo strany zamestnanca - späťvzatie ?

Dobrý deň, chcem sa opýtať: Dňa 30. 6. 2017 som podal výpoveď, ktorú môj zamestnávateľ akceptoval s dvojmesačnou výpovednou dobou. Momentálne som na PN a chcem vedieť, či môžem svoju výpoveď stiahnuť počas PN. Chcem výpoveď stiahnuť a keďže som stále chorý, chcem naďalej ostať na PN. Je to možné?

Odpoveď: Výpoveď z PP zo strany zamestnanca - späťvzatie ?

Dobrý deň, na Vašu otázku odpovedáme nasledovne :

I. PRÁVNA ÚPRAVA SKONČENIA PRACOVNÉHO POMERU

V zmysle ust. § 59 a nasl. Zákonníka práce pracovný pomer možno skončiť

a) dohodou,

b) výpoveďou,

c) okamžitým skončením,

d) skončením v skúšobnej dobe.

Pracovný pomer dohodnutý na určitú dobu sa skončí uplynutím dohodnutej doby. Výpoveďou môže skončiť pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná.

II . VÝPOVEĎ ; Z  PRACOVNÉHO POMERU ZO STRANY ZAMESTNANCA

V ďalšom sa budeme zaoberať skončením PP formou výpovede zo strany zamestnanca.

Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu /§ 67 ZP/.

V zmysle ust . ZP platí, že ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby.

Výpovedná doba podľa ust. § 62 odst. 2 ZP je najmenej jeden mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak. Inú - dlhšiu výpovednú dobu stanovuje ZP v tomto prípade v ust. § 62 odst. 6 nasledovne : Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace.

Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak. Platí, že ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu najviac v sume, ktorá je súčinom priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca a dĺžky výpovednej doby, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná /ust. § 62 odst. 8 ZP/.

V zmysle ust. § 61 odst. 4 ZP "výpoveď, ktorá bola doručená druhému účastníkovi, možno odvolať len s jeho súhlasom. Odvolanie výpovede, ako aj súhlas s jej odvolaním treba urobiť písomne."

Tento postup možno použiť v prípade, ak dostal zamestnanec výpoveď zo strany zamestnávateľa, ako aj v prípade výpovede danej zamestnancom. Od okamihu, keď adresát výpovede prevzal výpoveď alebo ak sa výpoveď považuje za doručenú z iného dôvodu (napr. odmietnutie prevzatia), je možné ju odvolať . Odvolanie výpovede musí byť urobené písomne.

Ak druhý účastník súhlasí s odvolaním výpovede, musí svoj súhlas vyjadriť písomne, pričom tak môže urobiť aj na rovnakej listine ako odvolanie výpovede; v takomto prípade pracovný pomer trvá ďalej bez zmien. Ak účastník, ktorému bola výpoveď určená, nesúhlasí s jej odvolaním, pracovný pomer sa skončí na základe výpovede uplynutím výpovednej doby. Zamestnávateľ nie je povinný s odvolaním výpovede súhlasiť a ani nie je povinný sa k nemu vyjadriť, v takom prípade je výpoveď ; naďalej účinná a pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby.

Ak došlo k účinnému odvolaniu výpovede, t.j. ak zamestnávateľ súhlasil so späťvzatím výpovede, pracovný pomer bude naďalej pokračovať za nezmenených podmienok.

Z rozhodnutia súdov : Krajský súd Prešov 12CoPr/2/2013 z 04.06.2013 : Zákonník práce neobsahuje ustanovenie o späťvzatí okamžitého skončenia pracovného pomeru, iba výpovede, pretože pracovný pomer takýmto rozviazaním končí doručením, nie uplynutím zákonom stanovenej lehote.

III. ODPORÚČANIE

Zároveň navrhujeme pre Vás vzor listu na späťvzatie výpovede, ktorý zašlite doporučene zamestnávateľovi v dvoch vyhotoveniach a to z dôvodu, že ak bude súhlasiť so späťvzatím výpovede, jeden exemplár Vám vráti.

Text listu by mohol zniesť nasledovne : Vaše identifikačné údaje /meno, priezvisko,trvalé bydlisko, adresa pre doručenie, kontakt.údaje/.

Vec: Odvolanie výpovede z pracovného pomeru

V zmysle ustanovenia § 64 ods. 4 Zákonníka práce týmto odvolávam svoju výpoveď z pracovného pomeru zo dňa ..... ; ktorá Vám bola zaslaná doporučeným listom zo dňa ; resp.  doručená osobne  dňa ... . Týmto si Vás dovoľujem požiadať o udelenie súhlasu s odvolaním výpovede a súčasne požiadať aj o zaslanie Vášho písomného súhlasu s týmto späťvzatím na moju adresu. /Pozn. :  Môžte, ale nemusíte uviesť dôvod späťvzatia, to závisí od okolností a poznania zamestnávateľa, ako aj na jeho záujme, či si Vás chce naďalej ponechať/. Súčasne oznamujem, že som naďalej práceneschopný, o čom predkladám v prílohe  doklad. Vlastnoručný podpis a dátum. Na záver uviesť : Zamestnávateľ súhlasí so späťvzatím výpovede zo strany zamestnanca a preto túto listinu aj podpisuje a zasiela zamestnancovi. Dňa, podpis zamestnávateľa.

Späťvzatie výpovede, ako aj súhlas zamestnávateľa musí byť urobený v lehote do ukončenia prac. pomeru výpoveďou z Vašej strany. Na tomto si dajte záležať. Ak obdržíte súhlas zamestnávateľa so späťvzatím výpovede prac. pomer bude pokračovať na základe pôvodnej pracovnej zmluvy.

IV. POZNÁMKA NA ZÁVER

Ako sme už uviedli, zamestnávateľ nie je povinný oznámiť Vám svoj nesúhlas so späťvzatím výpovede. Takúto povinnosť mu neurčuje žiaden právny predpis, ani táto povinnosť mu nevyplýva zo ZP. K tomu, aby ste ho prípadne žalobou nútil na vyslovenie písomného súhlasu so späťvzatím výpovede nie je ani právny titul a v prípade podania žaloby na súd, tento návrh by súd zamietol, čo vyplýva aj z ustanovení Civilného sporového poriadku.

V zmysle ust. zák. č. 160/2015 Z. z. Civilný sporový poriadok - § 137 žalobou možno požadovať, aby sa rozhodlo najmä o a) splnení povinnosti, b) nároku na usporiadanie práv a povinností strán, ak určitý spôsob usporiadania vzťahu medzi stranami vyplýva z osobitného predpisu, c) určení, či tu právo je alebo nie je, ak je na tom naliehavý právny záujem; naliehavý právny záujem nie je potrebné preukazovať, ak vyplýva z osobitného predpisu, alebo d) určení právnej skutočnosti, ak to vyplýva z osobitného predpisu. V prípade podania takejto žaloby súd v zmysle ust. § 138 Civilného sporového poriadku po predbežnom právnom posúdení by Vás vyzval ako žalobcu na späťvzatie žaloby. Takže v konaní by ste nebol úspešný. Ale to je len naša poznámka na záver.

Dúfame, že sme Vám pomohli.